piątek, 3 lutego 2017

Suchedniów - Łapy

W ramach współpracy z portalem Nasze Łapy (dotyczy miasta Łapy), zamieszczam esej Jacka Łapińskiego pt. Cel na Nowy Rok i co dalej?
Minął styczeń, a więc już 1/12 Nowego 2017 Roku za nami. Jak ten czas szybko płynie – można pomyśleć. Zwykle z początkiem roku lubimy snuć plany na przyszłość, stawiając sobie nowe cele. To dobrze. Niestety często nasz zapał topnieje wraz ze śniegiem podczas pierwszej odwilży. Jednak możemy wywierać na siebie pozytywny wpływ.
Każdy rok to 365 szans na zrobienie czegoś nowego i dobrego. Każdego dnia możemy pracować nad realizacją celu. Każdego dnia możemy rozwijać pasję, czytać książki, uprawiać sport czy pielęgnować relacje z bliskimi. Każdego dnia możemy zrobić coś konkretnego. Nastawienie na cel to cecha ludzi skutecznych. Cel skłania do działania i skoncentrowania się na tym, co najważniejsze.
Zmiany możemy wprowadzać poprzez nowe nawyki np. nawyk codziennego czytania lub spaceru. Wystarczy pół godziny. Niby mało, ale proszę to robić sumiennie i codziennie! Tak jak codzienne potrzebujemy kilku posiłków. Podobnie nasz umysł potrzebuje kilku nowych pomysłów. Potrzebujemy inspiracji. A czytanie to śniadanie mistrzów. Pobudza umysł do przemyślanego działania! Zmieniając jeden nawyk pokazujemy sobie, że możemy więcej. Nasz apetyt rośnie w miarę jedzenia. A więc zacznij czytać proszę i spacerować, bo człowiek musi się sporo nachodzić, by do czegoś w życiu dojść.
Cel powinien być Twój (a więc ważny dla Ciebie), pozytywny (nastawiony na dążenie do czegoś dobrego), terminowy (określony w czasie), konkretny (wyrażony w czymś, co można zmierzyć lub obiektywnie ocenić), odręcznie spisany i czytelnie podpisany, realny (by wierzyć w możliwość jego osiągnięcia), motywujący (odnoszący się do motywacji wewnętrznej).
Cel można umieścić w schemacie: co - dlaczego - jak? Co? – np. zadbać o zdrowie. Dlaczego? – aby mieć większą energię w życiu. Jak? – codzienny spacer. I iść drogą, krok po kroku, do celu.
Zadania to ułamkowy cel. Wyznacz sobie wielki cel, który będzie Ci przyświecał i podziel go na konkretne zadania, aby nie można było znaleźć wymówek do wymigania się. Postanowienia na dany dzień (i tydzień) są dobrym lekarstwem na odkładanie spraw na później. Daleki cel, bliskie zadania i sprawdzanie postępów.
Jeden z amerykańskich magazynów pytał ludzi o ich postanowienia noworoczne. Po upływie roku okazało się, że tylko kilka procent osiągnęło swoje cele, gdy je nie zapisało. Dla kontrastu, przy zapisanych celach zamiary osiągnęła prawie połowa ludzi. Łatwiej trzymać się zapisanych postanowień. Jeszcze bardziej motywuje złożenie publicznej obietnicy wśród znajomych. To dopinguje do działania na zasadzie konsekwencji.
Test na determinację. Czy jesteś gotowy przemyśleć cel, ogłosić rodzinie i przyjaciołom, iż zrealizujesz go jeszcze w tym roku (lub w ściśle określonym czasie)? Czy masz na to odwagę? W jakiej dziedzinie postawisz przed sobą szczytny cel?
Pozdrawiam serdecznie Czytelników i życzę powodzenia na dobrej drodze do celu.
Jacek Łapiński
Strona Inspirowanie na FB (polub ją proszę – dziękuję): https://www.facebook.com/inspirowanie/
Strona autorska JŁ: http://jaceklapinski.pl/
Książka „Jak być lepszym: http://jaceklapinski.pl/jak-byc-lepszym/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz