wtorek, 21 lutego 2017

Dom rachmistrza górniczego

Wcześniej opisywałem dom mieszkalny naczelnika górnictwa mieszczący się w Suchedniowie. Dzisiaj opiszę dom rachmistrza, który w porównaniu z poprzednim jest o wiele skromniejszy, ale i stanowisko w hierarchii niższe, więc nic dziwnego.
Dom mieszkalny z gankiem z frontu i z przystawą z tyłu dla Rachmistrza Górniczego jest położony we wsi Suchedniów pod numerem 2, w Okręgu Szydłowieckim, Powiecie Opoczyńskim, Gubernii Radomskiej. Własność Rządu Górnictwa Krajowego. Dom z drzewa pod gontami, kominy murowane, stan mierny.
W porównaniu do domu Naczelnika Zakładów Górniczych, dom rachmistrza posiadał tylko pięć pokoi, alkierz, kancelarię, kuchnię, spiżarkę i sień. W budynku znajdował się między innymi piec murowany, piec żelazny, trzy kominki, dwie kuchnie w tym jedna angielska z trzonem żelaznym i drzwiczkami, piecyk do pieczenia ciast z cegły palonej.
Zabudowania należą do klasy trzeciej, stopnia niebezpieczeństwa pierwszego. Wyceny lutego/marca 1847 roku dokonał delegowany technik Dyrekcji Ubezpieczeń (AKuks), która wynosi rubli srebrem 720.
Naczelnik Powiatu Opoczyńskiego niniejszy szacunek szczegółowy poświadczył podpisem (nieczytelny). Podpisy złożyli również Naczelnik Zakładów Górniczych Okręgu Wschodniego (podpis nieczytelny), wspomniany technik i wójt Suchedniowa Wędrychowski z pieczęciami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz