niedziela, 19 marca 2017

Duchy suchedniowskich poetów w "Kuźnicy"

W niedzielę, 19 marca w Suchedniowskim Ośrodku Kultury odbył się wieczór wspomnień o lokalnych poetach pt. "Duchy Poetów w przestrzeni nad Kuźnicą". Tak się złożyło, że w miesiącu marcu w przeciągu trzech lat, odeszło trzech suchedniowskich twórców, 11 marca 2013 roku Ryszard Miernik, 21 marca 2014 roku Stanisław Pająk i 19 marca 2016 roku Franciszek Rek. To właśnie im był poświęcony wspomniany wieczór.
W sali wypełnionej do ostatniego miejsca, zebranych przywitała Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, szczególnie ciepło witając żonę Stanisława -Irenę Pająk, syna Franciszka -Stanisława Reka i siostrę Ryszarda -Hannę Sołkiewicz. Sylwetki pisarzy Ryszarda Miernika i Stanisława Pajka przedstawił prezes kieleckiego oddziału ZLP Stanisław Nyczaj, na podstawie wywiadów jakie z nimi przeprowadził, a które ukazały się w Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim. W postać Miernika wcielił się dyrektor SOK Andrzej Karpiński, zaś rolę Pająka odegrał Michał Ośka. Sylwetkę Raka przybliżył Mariusz Pomocnik.
Osobiste listy od Ryszarda Miernika zaprezentowała Anna Pasek, w których odniósł się ws. upamiętnienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i jego związków z Suchedniowem. Z dyskusji wyłonił się obraz Ryszarda, Stanisława i Franciszka jako oddanych suchedniowskiej sprawie, lokalnych patriotów, którzy swoje spostrzeżenia przenosili na papier i dzięki temu pozostaną w naszej pamięci. Ja osobiście będę pamiętał Franciszka z jego rowerem, Stanisława z nieodłącznym aparatem fotograficznym, Ryszarda w pokoju z niezliczoną ilością książek, gazet, druków.
Na zakończenie spotkania wystąpiła grupa teatralna prowadzona przez choreografa Michała Ośkę, która od miesiąca działa w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". Był to debiut młodych artystów, którzy pomimo tremy wypadli bardzo dobrze. Zebrani gromkimi brawami nagrodzili ich występ.
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz