piątek, 24 marca 2017

Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka w "Jedynce"

W dniach 13 -18 marca br. w województwie świętokrzyskim obchodziliśmy Jubileuszowy XXV Tydzień Kultury Języka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji były słowa: Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. W bogatym programie znalazło się wiele propozycji promujących kulturę, czytelnictwo i przede wszystkim język polski. Nasza szkoła, jak co roku, aktywnie włączyła się w obchody Tygodnia.
Wiele lekcji poświęconych było ortografii, frazeologii i czytelnictwu. Uczniowie klas drugich uczestniczyli w warsztatach logopedycznych. Odbyły się szkolne konkursy ortograficzne. Mistrzem Ortografii w kategorii dzieci młodszych został Igor Kuna z kl. III a. Wyróżnienia otrzymali Jakub Kania z kl. III a oraz Amelia Pałgan z kl. III bW klasach starszych zwyciężył Karol Tuszyński z kl. V, drugie miejsce zajęła Maria Knecht z kl. VI, a trzecie Marcel Miernik z kl. V. Te osoby reprezentowały szkołę w XIII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym im. Emilii Peck dla uczniów szkół podstawowych z terenu gmin Łączna i Suchedniów. Warto dodać,że w roku ubiegłym nasz konkurs otrzymał patronat Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli    w Kielcach, a szkoła znalazła się  w gronie twórców Tygodnia.
W tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się 16 marca,  uczestniczyło 14 osób, reprezentantów pięciu szkół (SP w Łącznej, SP w Goździe, SSP w  Ostojowie, SSP  nr 1  i SSP nr 3 w Suchedniowie). Dzieci pisały dyktando przygotowane przez Annę Sobotę – polonistkę z ZPO SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Skarżysku -Kam. Tekst pt. „Przekomarzania żabek” sprawił uczniom wiele trudności. Choć nie był długi, wprost roił się od ortograficznych pułapek, takich jak: na wpół przytomna, wzdłuż   i wszerz, rzeczułka,  strużka, itp. Zmorą dyktanda okazały się homofony - wyrazy, które prawie identycznie się wymawia, ale inaczej zapisuje i które różnią się znaczeniem. Jak się łatwo domyślić, nie było pracy bezbłędnej. Na szczęście byli uczniowie, którzy  popełnili niewiele błędów i mogą być z siebie naprawdę dumni.
Dyktanda sprawdzały nauczycielki: Justyna Gil, Patrycja Ledwójcik, Agnieszka Witczak, Marzena Wojnarska oraz Mariola Pasek i Joanna Sołkiewicz.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce zajął Karol Tuszyński  z SSP  nr 1 w Suchedniowie
II miejsce przypadło Weronice Okienko z SSP nr 3  w Suchedniowie
trzeciego miejsca jury nie przyznało.
Wyróżnienia zdobyli: Maria Knecht SSP nr 1 w Suchedniowie oraz Roksana Borowiec i Aleksander Milcarz z SP w Goździe.
Konkurs podsumowała dyrektor szkoły Halina Tuśnio, która podziękowała nauczycielom za przygotowanie uczniów i pracę w komisji oraz serdecznie pogratulowała zwycięzcom. Wszyscy uczestnicy otrzymali  pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody książkowe.
W ostatnim dniu Tygodnia Kultury Języka odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym uczestniczyło 20 uczniów z klas I – VI. Jury w składzie: Małgorzata Kuszewska – nauczycielka nauczania zintegrowanego, Alicja Miernik – logopeda i Natalia Kłys – redaktorka „Emilki”- przyznało tytuł Mistrza Pięknego Czytania klas I – III Franciszkowi Kuberze z kl. II b,  w klasach starszych zwyciężył Łukasz Tumulec z kl. VI. Ponadto jury wyróżniło: Jakuba Kabałę z kl. IOliwię Mik z kl. IV oraz Julię Zdzymirę z kl. V. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i  zachęcanie uczniów do sięgania po wartościową literaturę dla dzieci.
XXV Tydzień Kultury Języka minął jak z bicza trzasł, ale organizatorki – Mariola Pasek i Joanna Sołkiewicz - mają nadzieję, że uczniowie Jedynki na co dzień będą dbać o poprawność ortograficzną, gramatyczną i będą czerpać wiele radości ze „smakowania” naszego ojczystego języka.
(info: SSP nr 1, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz