poniedziałek, 13 marca 2017

Opis trasy rowerowej

Suchedniowscy cykliści.
Wiosna już puka do drzwi, to i sezon rowerowy tuż tuż. Z powodu braku ścieżek rowerowych w naszym miasteczku, rowerzyści pojawią się na drogach i chodnikach i należy zachować obustronną uwagę. Nie wiem jednak, czy ktoś wie, że właśnie cykliści pod koniec XIX wieku byli pionierami sportu w naszym miasteczku, o czym wkrótce napiszę.
Tym razem przytoczę opis trasy rowerowej Warszawa - Kielce, pochodzący z listopada 1897 roku, z którego dowiadujemy się, że najwięcej problemów cyklistom sprawi góra Baranowska z której kiedyś był piękny widok.
Opis trasy rowerowej
…Przykrą jest zwłaszcza góra zwana „Baranowską”, z której zjeżdża się do wsi tegoż samego nazwiska. Spadek z niej jest również duży i długi jak z góry „Pogorzałe” a i widok nie mniej malowniczy. I tutaj znowu widać ogromny obszar, a w nim ładną wieś Baranów, na lewo osadę Suchedniów z pięknym kościołem plant kolejowy biegnący po zrębie gór sąsiednich, dworzec Suchedniowski, stawy, lasy i dalsze pagórki malowniczo rozrzucone, że oczów tym widokiem nasycić nie można. Z Szydłowca do Baranowa, w którym znajduje się stacja pocztowa jest wiorst 18 ztąd zaś do Kielc jeszcze 23 w…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz