środa, 12 lutego 2014

Znów "Jedynka"

Obrońcy zagrożonej zamknięciem Szkoły Podstawowej numer 1 w Suchedniowie zabiegają o rządową kasę, ale gmina nie ma na wkład własny. Burmistrz chce reorganizacji sieci szkół, żaden wariant nie zakłada rozbudowy "Jedynki".
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Suchedniowie po raz kolejny obradom przysłuchiwała się liczna grupa obrońców Szkoły Podstawowej numer 1. Przypomnijmy, placówka może zostać zamknięta ze względów bezpieczeństwa pożarowego.
Stary budynek nie ma wyjścia ewakuacyjnego, brakuje mu także sali gimnastycznej i toalet na piętrach. Wymiany wymagają pochodzące z lat 30 – tych ubiegłego wieku stropy. Nad placówką wisi egzekucja – w najgorszym razie Straż Pożarna zabroni korzystania z obiektu. Kilka lat temu władze gminy obiecały rozbudowę szkoły. Jest gotowy plan, za który trzeba było słono zapłacić – ponad sto tysięcy złotych. Obecnie Suchedniów znajduje się w poważnych finansowych tarapatach. Pieniędzy na inwestycję nie ma, a wyznaczone przez strażaków terminy dopuszczenia do użytkowania starego budynku były już wiele razy przekładane. Środowisko Szkoły Podstawowej numer 1 założyło komitet budowy szkoły i zbiera na ten cel pieniądze. Dotąd uskładano niespełna 41 tysięcy złotych i 560 euro.
Potrzebna klatka
Najpierw obrońcy prosili o zaznaczenie inwestycji w budżecie. Radni zarezerwowali symboliczne pięć tysięcy. Najważniejsze obecnie jest zbudowanie drugiej klatki schodowej, która pełniłaby funkcję wyjścia ewakuacyjnego. Szacowany koszt to kilkaset tysięcy złotych. Zależnie od wycen, od 300 aż do 800 tysięcy. Na wniosek komitetu na 2014 rok w ostatniej chwili do budżetu wpisano na ten cel 141 tysięcy. Resztę miał zebrać komitet. Jak się okazuje, jest szansa na rozpoczęcie prac. Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba na spotkaniu z przedstawicielami środowiska szkoły zadeklarowała swoje poparcie wniosku do premiera Tuska o przekazanie pieniędzy z rezerwy budżetu państwa na dokończenie budowy szkoły. Obrońcy podstawówki w oficjalnym piśmie poprosili burmistrza Tadeusza Bałchanowskiego o umieszczenie inwestycji w wieloletnim planie finansowym.


Zmarnować pieniądze?
Zwrócili się też o wprowadzenie do tegorocznego budżetu gminy możliwie dużej sumy. - Większy wkład własny gminy zwiększa szanse na otrzymanie większej dotacji – czytamy w piśmie. Komitet (już czwarty w historii) przypomina, że budowa szkoły rozpoczęła się w 1932 roku i do dziś nie została zakończona. - Niedopuszczalnym jest fakt, aby w tak trudnym okresie finansowym miasta po raz kolejny zniweczyć zainwestowane już środki finansowe (na przykład koszty związane z opracowaniem projektu i uzyskaniem pozwolenia na budowę, które wygasa w październiku 2014 roku). Deklaracja i chęć pomocy ze strony Pani Wojewody jest szansą, która być może już nigdy się nie powtórzy i nie możemy tego zmarnować. Dlatego bardzo prosimy, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci, jeszcze raz o przeanalizowanie sytuacji i podjęcia działań mających na celu maksymalne wykorzystanie pomocy zaoferowanej przez Panią Wojewodę - napisano.
Duży plan, mała szkoła
Projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej numer 1 zakłada generalny remont obecnego budynku, dobudowę łącznika i postawienie obok sali gimnastycznej. Oprócz nowoczesnych sal lekcyjnych mają się tam znaleźć również duża stołówka i sala konferencyjna. Kosztorys opiewa na kilkanaście milionów złotych. Plan jest ambitny, ale przewiduje, że w nowej "Jedynce” uczyć mogłoby się ponad 200 dzieci. To niewiele więcej, niż obecnie uczęszcza do placówki przy ulicy Ogrodowej. Inwestycja zdecydowanie poprawiłaby warunki nauki dla dzieci z tej podstawówki. Rodzi się jednak pytanie – co z pozostałymi? "Trójka” od lat nie może się doczekać sali gimnastycznej, choć burmistrz ją obiecywał podobnie, jak rozbudowę "Jedynki”. Gimnazjum, "Tysiąclatka” - od chwili postawienie nie doczekała się poważniejszej modernizacji.
Napięcie rośnie
W Suchedniowie napięcie rośnie. Zarówno między pracownikami szkół, jak i rodzicami ze Szkoły Podstawowej numer 1 a częścią samorządu. - Po raz kolejny stawiacie nas państwo pod ścianą – mówiła radna Małgorzata Styczeń, gdy na sesji dowiedziała się o potrzebie zwiększenia tegorocznych nakładów na podstawówkę. – Jest szansa, która może się nie powtórzyć. Jeśli będzie trzeba, złożymy wniosek z tymi 140 tysiącami, ale tylko się ośmieszymy. Powiedzcie nam państwo w oczy, na czym stoimy. Bo chęci pomocy nie widać – stwierdziła Halina Tuśnio, dyrektor szkoły. Pomruki z sali, gdy głos zabierali Łukasz Gałczyński i Piotr Herman dobitnie świadczą o panującej atmosferze. Wzajemna nieufność się pogłębia. Zwolennicy różnych inwestycji widząc determinację "Jedynki” idą w ich ślady. Dyrekcja Szkoły Podstawowej numer 3 wystąpiła o rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej, mieszkańcy ulicy Gajzlera w grupie pojawili się na komisji budżetowej, pilnując, by planowana przebudowa ich ulicy nie wypadła z tegorocznego budżetu.
Czas na reformę
Co będzie ze Szkołą Podstawową numer 1? Tadeusz Bałchanowski przyznaje, że gmina pieniędzy nie ma. Na ostatniej komisji zaprezentował dwa warianty reorganizacji sieci szkół. W rozmowie z nami podkreślił, że Szkoła Podstawowa numer 3 i kilka lat temu rozbudowana wiejska szkoła w Ostojowie są w stanie przyjąć uczniów z "Jedynki”. Nie ukrywał, że każda z propozycji łączy się ze zmniejszeniem zatrudnienia w szkolnictwie. - Jedna propozycja zakłada, że powiat na powrót przejmie zarządzanie Zespołem Szkół imienia Henryka Sienkiewicza, a "Jedynka” zostanie przeniesiona do budynku przy ulicy Sportowej. Druga przewiduje rozbudowę gimnazjum, przeniesienie tam Szkoły Podstawowej numer 1 i stworzenie zespołu szkół – informuje Piotr Herman, przewodniczący komisji oświaty w radzie miejskiej. Miałoby to kosztować od trzech do czterech milionów.
W pięć minut się nie da
Halina Tuśnio, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 1, propozycji burmistrza nie traktuje poważnie. - Reforma gminnej oświaty jest realna i konieczna. Ale tego się nie da zrobić w pięć minut. Nie padły żadne konkrety. Pan burmistrz znów obiecuje. Ale skąd weźmie te kilka milionów na rozbudowę gimnazjum? Szkoła przy Sportowej nie spełnia standardów nauczania. Przeniesienie naszych dzieci do innych placówek też nie może zdać egzaminu, będzie zbyt tłoczno – twierdzi. W rozmowie z nami padają ostre słowa. Zdaniem dyrektorki Tadeusz Bałchanowski robi wszystko, by komitetowi się nie udało i jest zdeterminowany, by sprzedać atrakcyjną działkę nad zalewem, na której stoi Szkoła Podstawowa numer 1, by łatać dziury w gminnych finansach. Wniosek o przyznanie pieniędzy z rządowej rezerwy ma zostać złożony do końca miesiąca.
Szkoły kosztują
Jakie będą losy "Jedynki” - o tym zadecydują radni. W gminie Suchedniów poza szkołą w Ostojowie placówki oświatowe są mocno niedoinwestowane. W mieście nie ma ani jednego Orlika, brakuje sal gimnastycznych. Utrzymanie szkół kosztuje, wydatki w większości gmin to około połowa budżetów. Obciążanych co raz to nowymi zadaniami samorządów nie stać na utrzymanie status quo. Poniewczasie rodzą się pomysły reform – nie tylko w Suchedniowie. Za miedzą, w Łącznej, mała gmina dużym wysiłkiem zbudowała nowoczesny obiekt dla większości uczniów. W dłuższej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić. Na razie w Suchedniowie nie widać możliwości ani chęci do rozpoczęcia rozbudowy Szkoły Podstawowej numer 1. Został wart 100 tysięcy plan – "pułkownik”. Może chociaż ktoś odkupi?
źródło: www.echodnia.eu (autor Mateusz Bolechowski)

123 komentarze:

 1. Juz widze, babka idzie do Tuska i to go interesuje... POpaprancy..,

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli coś trzeba wspierać to przyszłość miasta-rozwój.Jeśli chcemy przyciągać ludzi inwestorów-zacznijmy od wsparcia(to przecież nie budowa od zera)szkoly nr 1.Tak robią każde gminy i to się opłaca.Jeśli będą szkoły,przedszkola ludzie zaczną się tu osiedlać(do Kielc mamy już świetną drogę)a warunkiem będą przede wszystkim-istniejące szkoły.To jest ta chwila

  OdpowiedzUsuń
 3. Podstawa to żłobek, przedszkola, a nie żadna szkoła, nie przyciągniecie ludzi szkołą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak w mieście będzie praca(to żłobek będzie pierwszą potrzebą).Tylko Przedszkola i Szkoły podstawowe stanowią najważniejszą infrastrukturę.Pisanie..z nie żadna szkoła :-) Tak dobrze życzysz swoim dzieciom ?Wystarczy zaobserwować co się dzieje w małych gminach leżących przy większych miastach -tam się rozwija przedszkola i szkoły podstawowe TO PODSTAWA

   Usuń
  2. tak, żłobek najbardziej tu potrzebny, jak większość młodych rodziców ma tu dziadków niepracujących do opieki nad dziećmi w razie czego

   Usuń
 4. To prawda-szkoły trzeba wspierać dla rozwoju gminy-Łączna sobie poradziła a nasi włodarze nie-zamieńmy ich na tych z Łącznej-oni i tak bardziej dbają o gminne wioski niż o Nasz Suchedniów.Jeśli nie wspieramy szkoł-ty chyba tylko zaorać to miasto -FUT ,Marywil itd dość tego.bez wspierania szkół- do niczego nie dojdziemy.

  OdpowiedzUsuń
 5. gościu z 21:11 chyba nie chodził do szkoły :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. jaka reforma-kolejne słowo klucz które ma wytłumaczyć nieudolności-jak np kryzysem tłumaczy się każdą-nawet nieuzasadnioną podwyżkę-Takiego miasta jak Suchedniów nie stać na 2 małe szkoły podstawowe i jedno gimnazjum-żenujące-przecież za parę lat jeśli znowu ktoś wybierze oszołomów-będą robić kolejną reformę i tak w koło-kiedy nie potrafią rządzić robią reformy-pamiętacie Gierka(choć ten budował) itd-wtedy też mówili ciągle o reformach-nieudacznicy i tyle-potrafią tylko likwidować nazywając to reformami-ludzie was rozliczą-i na to czekam

  OdpowiedzUsuń
 7. Burmistrz ma dzieci dorosłe - więc szkoły mu są nie potrzebne. Jedyne co teraz widzi to kwota w budżecie jaką musi wydać na szkoły. Mam wrażenie, że celowo chce pozamykać wszystkie, ponieważ "ciemnym narodem" łatwiej manipulować. Nie dajmy się zwariować i wmanipulować. Zarówno trójka, Ostojów czy jedynka są potrzebne - nawet dla rywalizacji. Zamknięcie jednej czy drugiej szkoły tak naprawdę rozwiązuje sprawę na rok - może dwa. Na chwilę załata dziurę budżetową (czyt. będzie można ufundować za to kiełbasę wyborczą) ale co dalej...

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwię się ,że nie dochodzi jeszcze do cyklicznych ustawek. Sytuacja jest pozamiatana. Decyzje już zapadły. Kolejne rady to ściema. Ludzie przychodzą i myślą ,że jeszcze można coś zmienić. Helmut i ministrant na prezydenta.!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ile sztuk taczek przygotować?

  OdpowiedzUsuń
 10. No wiadomo-kto ,,zamiata decyzje"i manipuluje-na taczke.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytam te Wasze wypowiedzi i tak sobie myślę stając jednocześnie po stronie Burmistrza i Was. Tu złotego środka nie będzie na 100%, jeśli chodzi o rodziców to doskonale ich rozumiem, nauczycieli tym bardziej i Burmistrza również, lecz pozwolę sobie napisać kilka słów o każdym.
  1. Rodzice pałają sentymentem i chęcią rozbudowy SP1 to jasne i tylko Oni są tu szczerzy i pod wpływem Pani Tuśnio są mocno zdeterminowani - i dobrze!
  2. Dyrekcja i nauczyciele. Za wszelką cenę chcą utrzymać szkołę ze względów finansowych, dla własnego dobra i to jest fakt (może mały odsetek myśli inaczej)
  3. Burmistrz i Rada. Wiem że władze są nieudolne i nic nie robią żeby zmniejszyć długi. To niestety ich wina a może i samego Burmistrza że nie przeliczył kasy i dał sobie wprowadzić kilka lat temu wiele inwestycji. No ale trudno kasa pusta więc skąd wezmą na szkołę? Jeśli Wam dadzą a innemu nie to sytuacja się odwróci i na sesji okupować będą inni mieszkańcy.
  Moja rada jest taka iż rodzice (nie nauczyciele) powinni złożyć do Burmistrza propozycję utworzenia ze szkoły stowarzyszenia i jestem pewny że pieniądze na klatkę schodową się znajdą, lecz nigdy do tego nie dojdzie bo jak wcześniej pisałem nauczyciele i dyrekcja nigdy nie pozbędą się praw z karty nauczyciela - to proste! A na przykład w Gminie Bodzentyn takie rzeczy się udało zrobić. Spodziewam się fali krytyki od nauczycieli ale trudno ktoś to musiał w końcu głośno powiedzieć. W każdym razie życzę Wszystkim powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Szkoły publiczne mogą być przekazywane przez samorządy osobom fizycznym i prawnym. Mogą to być stowarzyszenia rodziców lub prywatne firmy. Zgodnie z przepisami przekazać można tylko małe szkoły do 70 uczniów" - w Jedynce uczy się 180 uczniów, czyli 2.5 razy więcej niż te 70, o których mówią przepisy dotyczące przejęcia szkoły przez stowarzyszenie.

   Usuń
  2. Nasza szkoła jest za duża na stowarzyszenie. Już dawno mieli byśmy w nosie rade i burmistrza ale szkoła powyżej 100 osób jest zbyt liczna, niestety na stowarzyszenie. A burmistrz i rada od pięciu lat nic nie zrobili w kwestii jedynki więc to ewidentne zaniechanie i powinno się skończyć wizytą PROKURATORA w UMiG!!!!
   Do mnie dopiero teraz dotarło, że jeśli zamkną jedynkę w w szkole mojego dziecka zrobi się na prawdę ciasno i wątpię żeby moje dziecko chodziło na pierwszą zmianę a jedynkowe dzieci na drugą. Było by to dyskryminowanie dzieci.
   Zastanawia mnie tylko dlaczego komitet jeszcze nie ściągnął mediów. Ale by się Tadek i ci młodzieńcy musieli tłumaczyć z tego zaniechania. Dym na całą Polskę. Niestety.

   Usuń
  3. Ad.1. Jako ów rodzic dodam, że sentyment nie jest tu najważniejszy. Dla mnie, a pewnie także dla wielu innych rodziców ważne są także inne sprawy:
   1. Obecnie odwozimy dzieci do szkoły rano, przed pracą i odbieramy je po pracy. Taki rozkład dnia ułatwia nam wszystkim życie. Przeniesienie dzieci do innych szkół spowodowałoby, że musiałyby one pracować na zmiany. Wielu rodziców miałoby wtedy poważny problem jak dostarczyć te dzieci do szkoły na godz. np. 11?
   2. Być może dałoby się upchnąć te wszystkie dzieciaki w taki sposób, aby szkoły mogły pracować na jedną zmianę. Prawdopodobnie wymagałoby to, aby klasy liczyły wtedy 30? 40 osób? Trudno sobie wyobrazić realizację takiego scenariusza, a jeśli nawet to pewnie odbiłoby się to negatywnie na jakości kształcenia dzieciaków oraz ich bezpieczeństwie.

   Trudno zrozumieć, że przez tyle lat w Suchedniowie nie udało się zbudować przyzwoitej szkoły podstawowej. Rozumiem, że teraz gmina ma problemy z budżetem, ale w przeszłości takich problemów raczej nie było. Co stało na przeszkodzie, aby przez te wszystkie poprzednie lata zbudować /rozbudować szkołę?

   Faktycznie Burmistrz i Rada są w trudnej sytuacji. Potrzeb jest wiele a miejska kasa pusta. Obcinanie kosztów w pozycjach budżetu może pomóc, ale raczej jest to ratunek chwilowy. Wydaje się, że bez kreowania dochodów Gminy trudno będzie zbilansować w przyszłości jej budżet, na takim poziomie aby zapewnił on przyzwoite standardy życia mieszkańców. Jeśli nie będą one zapewnione, to wyludnienie Suchedniowa będzie postępowało. Będzie ono spowodowane migracją zarobkową oraz ujemnym bilansem urodzeń/zgonów (ok. 70 ).

   Na komisji pytałem o tzw. schetynówki, z których możliwe jest finansowanie budowy naszych dróg. Skoro ten program może nie być realizowany w bieżącym roku, to może rozważyć opcję wniosku/prośby o dotację celową ze środków budżetu państwa na budowę/modernizację gminnych dróg. Skoro można wnioskować o środki na budowę klatki schodowej przy SP1 to dlaczego nie spróbować powalczyć o pieniądze na inne cele?
   Krzysztof Górski

   Usuń
 12. Dlaczego burmistrz sam nie załatwi sprawy tylko ciągle wypuszcza w pole swoje młode wilczki H. i G. ? Czy radny G. wie że został wmanewrowany w wojenkę burmistrza ze szkołą ? Czy powiat skarżyski wyraził zgodę na przejęcie Zespołu Szkół i gdzie ewentualnie będzie się mieściła ta szkoła po przeniesieniu Jedynki na ul. Sportową ? Skąd nagle burmistrz weźmie pieniądze na rozbudowę gimnazjum jeśli teraz nie ma na rozbudowę SP 1 ? Podsumowując - czy ktoś nad tym wszystkim jeszcze panuje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeniesienie Sienkiewicza do Skarżyska wiąże się z oddaniem również budynków i Hali bo to jest mienie powiatu. Burmistrz nie był w stanie przez tyle kadencji zbudować Orlika, a teraz chce pozbawić Suchedniów jednej z najlepszych szkół w województwie
   i Hali. Brawo. A może oddajmy Burmistrza do ..., tylko gdzie, kto będzie go chciał, ale możemy go zmienić, w innym razie nie będzie Szkoły nie będzie Hali, nie ma Orlika ani miejsc Pracy, czy to za mało na zmianę?

   Usuń
  2. Suchedniów ciągle się jeszcze boi zmian.Jeśli jakieś zmiany to na kogo?Z tego co zdążyłem wyczytać z forów strach rzucić jakiekolwiek nazwisko bo wszyscy potencjalni kandydaci są obrzucani błotem i zero racjonalnej dyskusji.W niektórych przypadkach ewidentnie wyczuwa nienawiść.Na tym wszystkim korzysta tylko jeden.Obecny włodarz.Obawiam się że wielkich zmian nie będzie.Mam swojego kandydata i cicho sobie marzę ,ze jeśli wystartuje w wyborach to będzie jakaś szansa dla Suchedniowa.

   Usuń
 13. Rozbudowa gimnazjum to mało. Przecież w tej szkole nic sie nie robi w sprawach inwesdtycyjnych od czasu objęcia ciepłej posadki przez dzisiejszego dyrektora. Wcale sie nie dziwie, że jest pupilkiem burmistrza, nie upomina sie o modernizację i nie marudzi, ajk kogos trzeba zwolnić. A szkoła straszy, kapitalny remont potrzebny od zaraz. Wiem, co mówie, bo chodziłem na wywiadówki trojga dzieci. Przykro było patrzec, ze nie ma tam dobrego gospodarza. A słowa krasomówcy są bez pokrycia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A który dyrektor upomina się i robi coś dla dzieci? szkoły są zaniedbane, brak pomocy.w której szkole jest pracownia z prawdziwego zdarzenia fizyczna, czy chemiczna? jakość nauczania żadna.Burmistrz poróżnił ludzi, nauczycieli, rodziców.prowadzi grę pozorów, bylejakości i nieuctwa.nie dziwne, podobno orłem w szkole nie był, więc skąd ma znać wartość wiedzy.A dyrektorzy? Mam nadzieję,że przyjdzie nowe i powoli zacznie ktoś odbudowywać te zgliszcza.Mamy władzę w postaci głosu, nie można tego zmarnować, przecież chodzi o nas.

   Usuń
 14. Już dziś gratuluję Panu Bałchanowskiemu kolejnej kadencji. Suchedyniaczki jesteście śmieszni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest już śmieszne ale tragiczne.Suchedniów to jedna wielka tragedia gospodarcza.Zmiany są konieczne.

   Usuń
 15. Poczytałem to wszystko i jedyna rada jaką widzę to całe szkolnictwo SPRYWATYZOWAĆ. Zlikwidować ministerstwa, kuratoria, odsunąć nieudolnych urzędników od zarządzania oświatą. Ludzie sami sobie doskonale poradzą. Państwo niech tylko finansuje szkoły za pomocą bonu oświatowego np.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisz o realnych możliwych zmianach nie o utopii.Na pewno jest to jakiś p omysł ale nie możliwy do wdrożenia.Wymyśl coś co zadziała tu i teraz.Taki sposób pisania nic nie wnosi a tylko bardziej uświadamia mi w jakim beznadziejnym kraju mieszkamy.Starczy na dziś tych dołów.Ludzie napiszcie coś pozytywnego bo pomału zaczynam widzieć armagedon.

   Usuń
 16. Witam serdecznie myślę że w nadchodzących wyborach powinniśmy podziękować obecnie panującym, wszystkim i to bez wyjątku, przez ostatnie 4 lata pokazali co potrafią . Kredyt zaufania społecznego dla obecnie panujących jest mocno na debecie czas to skończyć. To nie sam burmistrz rządzi w mieście lecz również radni przyczynili się do tego że jesteśmy w czarnej d.pie. przecież to oni uchwalają absurdalne uchwały i pomogli burmistrzowi w doprowadzeniu do krachu finansowego gminy. I to oni się tłumaczą że oni to nic złego nie robią a widzą od 4 lat co złego się dzieje i nic nie robią. Prawo w Polsce mówi że jeżeli wiedząc o popełnionym przestępstwie je zatajamy i nie powiadamiamy organów ścigania sami stajemy się przestępcami. Najlepiej to wstrzymać się od głosu i mieć ręce czyste. Do wymiany wszyscy na lepszy model tylko pytanie na jaki ?

  OdpowiedzUsuń
 17. Szanowni Państwo czy macie jakiegoś kandydata na burmistrza??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy kandydata na burmistrza !!!!!!
   Jest nim ten co mu już dawno sprzedał szkołę a wkrótce sprzeda OSIR.

   Usuń
 18. Co powiecie na Panią Halinę Tusznio?Pokazała charakter i determinację jeżeli chodzi o szkołę Podst.Nr 1.Myślę że ta kobieta ma twardy charakter i łatwo nie odpuszcza ,umie się bić o swoje więc i Suchedniów na tym by skorzystał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda że o tej Pani słychać tylko od chwili kiedy okazało się że Szkoła jest do zamknięcia. Co robiła przez te kilkanaście lat będąc dyrektorem.Pewnie to samo co w gimnazjum. Może tu chodzi tylko o fotel dyrektora a nie o Szkołę.

   Usuń
  2. Zawsze , we wszystkim i we wszystkich widzimy drugie dno.Ten zły ten nie dobry ten dziobaty ten garbaty itd.No i jak nic Don Tadeo zostanie na tronie jak w mordę strzelił bo nikomu nikt nie pasuje.Mik - zły bo coś tam ,Błach też nie bo la Boga tylko nie on.W takim razie niech zostanie jak jest i "Niech rozdziobią nas kruki i wrony".

   Usuń
  3. Ta Pani odremontowała i wyposażyła szkołę. Każdy, kto choć odrobinę żyje życiem miasta nie mógł nie zauważyć jej czynnej obecności i zaangażowania w szerzenie oświaty i kultury.

   Usuń
  4. ta Pani od zawsze jest zaangażowana w swoje obowiązki w maksymalnym stopniu, gotowa do poświęceń i wyrzeczeń, bardzo ambitna i solidna.Proszę nie pisać, że dopiero teraz się w coś zaangażowała bo robi to od wielu, wielu lat..!

   Usuń
 19. Ona na to się nie zgodzi. Wiem, że jej zależy tylko na szkole a nie na tym, aby wylansować się na burmistrza. Poza tym... branie się za to stanowisko z tym całym "dobrodziejstwem" budżetowym jest w zasadzie misją samobójczą. Zadłużenie będzie ciążyć gminie do 2038 roku (coś koło tego). Jeśli wierzyć temu co mówił Bałchanowski to na inwestycje co rok mamy ok kilkuset tysięcy zł - czyli praktycznie nic. Ponoć pocztę zamykają w Suchedniowie. Tu nie ma przyszłości. Dla kogo żłobek? Ktoś o nim pisał? Kto tu chce zostać? Młodzi? A co oni tu mają? Czy jest praca, czy jest przyszłość? Ci co zostają klepią biedę albo skaczą z wiaduktu... Sory za czarnowidztwo, ale takie są fakty.

  OdpowiedzUsuń
 20. To kogo jeszcze proponujecie na burmistrza kto by dal rade.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to może Pan Marek Banaszek?

   Usuń
  2. Kto to jest Banaszek??

   Usuń
  3. Banaszek -to ten z byłego Marywilu , przyd....as pani poseł ? A to dlatego zangażowała się w obronę szkoły .

   Usuń
  4. Panie J.M . opinia jak zawsze nie trafna. Dlatego zawsze Pan przegrywa.

   Usuń
  5. A ty co wygrałeś ? Spójrz w lustro !!!!!! i co zobaczyłeś ????????

   Usuń
  6. Potwierdził Pan Panie J.M. trafną ocenę szczerze dziękuje myślę że będzie dalsza kontynuacja tej passy.

   Usuń
  7. Ja na dzień dzisiejszy nie widzę lepszego kandydata na burmistrza jak Pan Błach.Jeśli macie coś na nie to po prostu rzućcie jaką inną kandydaturę i możemy podyskutować.Starajcie się zachować trochę kultury i zdrowego rozsądku.Nie dokuczajcie sobie nawzajem.Chodzi o dyskusję a nie obrażanie kogokolwiek.

   Usuń
  8. A myślałem że to pisze Pan T.B. a to przyd....s Pana B. pewnie Pani Renata K. myślę że anonimowy z 12.57 się pomylił ale to się zdarza.

   Usuń
  9. Nie wiem kto kto jest ta Renata K.Mówiłem za siebie.Pani Renaty K.nie miałem przyjemności spotkać.Może zaczniesz pisać normalnie a jak nie to lepiej nie pisz wcale.

   Usuń
  10. Mam nadzieje że Błach wystartuje w wyborach i wygra.

   Usuń
  11. Wygra na lipnie jak koza d...ę wypnie. Pan B.T już zaciera ręce, spolaryzował scenę polityczną w Suchedniowie. W najbliższej przyszłości Herbatka od Tadka.M.....ch niech się cieszy jak im doleją do herbatki setę benkówki.

   Usuń
  12. Potrzebuje Suchedniów kogoś rozsądnego.Z was dwóch wybiorę Błacha.Ty ubliżaj dalej.

   Usuń
  13. A kto to jest J.M?

   Usuń
 21. Halina Tusznio na burmistrza - śmiech . A co ta pani robiła przez 16 -lat bycia dyrektorem ? Teraz jak chcą zamknąć szkołę to nagle się obudziła że jej ciepła posadka jest zagrożona . Wszyscy dyrektorzy to ludzie Bałchanowskiego jak jakiś nauczyciel miał inne zdanie to był telefon że pracodawcą jest TADEUSZ . W Suchedniowie za duży jest nepotyzm - za dużo kolesi , którzy zrobią żle to nie odpowiadają za swoje błędy . Nie zmienimy nic dopóki nie zmienimy burmistrza .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku nie obrażaj tej Kobiety skoro nic o niej nie wiesz! Nie złorzecz, bo kiedyś to zło powróci do Ciebie! Nawet nie znasz jej nazwiska, a śmiesz się o niej w taki sposób wypowiadać???!!!

   Usuń
  2. "A co ta pani robiła przez 16 -lat bycia dyrektorem ?" - a kiedy ostatnio był Pan/Pani w Jedynce? Byliście w niej w ogóle kiedykolwiek? Przyjdź człowieku, zwiedź szkolę, a zdziwisz się jak bardzo na plus ta szkoła jest inna niż w Twoich krzywych wyobrażeniach!!!

   Usuń
  3. Moje wyobrażenie jest takie - plan budowy był kiedy robiony , a kiedy dyrektorka się obudziła że jej stołek spod d... ucieka . Robi się plany szkoły a pieniądze w budżecie są zapewnione ? Proszę napiszcie od kiedy jest plan , a od kiedy jest płacz , ktoś chyba przespał parę lat .

   Usuń
  4. Plan budowy szkoły wykonał urząd miasta ponad 5 lat temu za kwotę bagatela prawie 200 tyś złotych. Rozbudowa była wprowadzona do wieloletniego planu finansowego miasta Suchedniów. Komitet budowy szkoły istnieje i działa od roku.

   Usuń
 22. Wszystko w porządku ale nie można oczerniać np. "Szkoły ze Wsi" (SP. Ostojów) jak to robi Jedynka, nie posiadając u siebie np. sanitariatów na poszczególnych kondygnacjach, to dopiero wiocha w 21 wieku, co jak co ale to dało się zrobić jak pewnie wiele innych rzeczy tylko po co się narażać przecież dobra posadka. Pogratulować gospodarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyrektor to nie wszystko, dyrektora wybierają nauczyciele więc czy nie widzieli co się dzieje przez tyle kadencji. Zawsze mogli wystawić innego kandydata, ale to tak jak i w naszym Suchedniowie jest źle ale po co zmieniać, więc nie narzekajmy tylko się zastanówmy nad sobą, czy na prawdę nie potrafimy logicznie myśleć, bo za brak myślenia konsekwencje ponosimy wszyscy.

   Usuń
  2. dyrektora wybiera komisja powołana przez burmistrza, nauczyciele w tej komisji maja 1 głos, więc zrewiduj swoje poglady na to kto kogo wybiera

   Usuń
  3. Jakoś nie doczytałem się w tych komentarzach o szkole ze wsi.
   Czyżby ten komentarz był od pani od chałwy?
   Kto Wam zmodernizował tą cudowną szkołę?
   W jakich czasach była budowana?czy Suchedniów był zadłużony?
   Jaki macie wkład przy budowie tej szkoły co nazywacie się gospodarzami?
   Szkoda że 1-ka wtedy się nie upomniała o swoje by byście zamiast sanitariatów mieli te stare kible na zewnątrz.
   A komentarze piszą nie nauczyciele z 1-ki tylko rodzice którzy nie godzą się aby ich dzieci uczyły się na II zmianę zarówno do 3-ki jak i Ostojowa i wbijcie sobie to raz na zawsze do swoich tępych głów.
   I nie porównuj się do DYREKTORKI z 1-ki bo jej do pięt nie dorastasz.
   RODZIC

   Usuń
 23. a my chcemy miec kanalizację berezowie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A pytałeś(aś) innych czy chcą??
   Były już kilkanaście lat temu takie propozycje tylko chętnych nie było.
   Mów za siebie!!!

   Usuń
  2. Żeby być dyrektorem to trzeba brać odpowiedzialność, a skoro tam takiego nie było to mają co chcieli, tylko niech komitet i nauczyciele od... się od pozostałych Szkół i innych inwestycji.

   Usuń
  3. No widzę, że niezła nagonka na panią dyrektor i pozostałą społeczność Jedynki się rozpoczęła. Dumni z siebie jesteście???
   Zaczynacie już ujadać jak wściekłe psy, tylko uważajcie, żebyście się sami nie pozagryzali. Ot, poczytajcie goszczący na tej stronie w jakim mieście żyjemy. Czas się pakować i gasić światło.

   Usuń
  4. Qvo Vadis Suchedniowie??

   Usuń
  5. Żeby być dyrektorem to trzeba brać odpowiedzialność i tu się zgadzam, ale żeby być dyrektorem w Suchedniowie to trzeba cicho siedzieć, jeść z ręki burmistrzowi lub jak kto woli czasami podzielić się galaretką z Turcji.

   Usuń
  6. Quo vadis Suchedniowie, quo vadis... :(

   Usuń
  7. Dzięki za poprawną pisownię.Przepraszam na pewno następnym razem zapamiętam pisownię.:)

   Usuń
  8. Hmm, a ja nawet nie spojrzałam, że coś źle napisane? Spokojnie, nie ma za co przepraszać, najważniejsza jest symbolika tych słów. Mój emotikonowy smutek :( odnosił się wyłącznie do sytuacji w naszym mieście! Pozdrawiam:)

   Usuń
  9. O matko jak dobrze że są jeszcze w Suchedniowie normalni ludzie.Czyli jest nadzieja.No proszę i nikt na nikogo się nie obraził a i słowo przepraszam też zaistniało.I o to chodzi.Pozdrawiam wszystkich.

   Usuń
  10. Ech, właśnie jedyne światełko w tunelu tej wojny suchedniowsko-suchedniowskiej, to takie że jeszcze są w tym mieście normalni, pogodni i przyjaźnie nastawieni do drugiego człowieka ludzie. Jeszcze trochę ich jest.... :) :)

   Usuń
  11. A może wrzućmy inny temat.Tak na chwilkę aby rozładować stres i odrobinę wyluzować.?

   Usuń
  12. Jak tak czytam te komentarze to widać ewidentnie że wszyscy żyjemy w ogromnym stresie.Zjadła bym coś np.Lody z bitą śmietaną i orzechami.Wypiłabym lampkę wina i pomarzyłabym o......normalności?

   Usuń
 24. W kwestii wyborów dyrektora to w komisji oprócz Burmistrza i jego przedstawicielami (2 osoby), zasiada nauczyciel z zainteresowanej szkoły, przedstawiciele związków zawodowych (ZNP i NSZZ), przedstawiciel Rady Rodziców (teoretycznie powinni być za wskazanym przez szkołę kandydatem) i przedstawiciele Kuratorium (2 osoby).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I co z tego wynika? Że, Burmistrz i jego przedstawiciel uratowaliby szkołę przed tak "złym" dyrektorem, ale cała reszta była w zmowie? Kabaret robicie coraz większy... Świat się śmieje!

   Usuń
 25. Co mi się zdaje, że głos na forum zabrali rządzący bo kto inny wypowiadałby się tak o pani Dyrektor tylko im przeszkadzają działania w sprawie Jedynki, ale nic straconego bardzo dobrze teraz tylko do prokuratury te wypociny bo to jest już obraza osoby publicznej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety chyba masz rację:( Najwięcej tych negatywnych wpisów zrodziło się bądź co bądź w godzinach pracy urzędów.

   Usuń
  2. Z tego co przeczytałem, wypowiedzi są oparte o treść zamieszczonego tekstu, skoro to co tam jest napisane jest nie prawdą (mam na myśli opis stanu technicznego Szkoły), to należy się skontaktować z osobą która to napisała i żądać sprostowania.

   Usuń
  3. Słuszna uwaga co do autorów wpisów. Pasuje zarówno na burmistrza jak i panów G. i H. Grunt się pali pod nogami to se siedzą i judzą. A słyszeliście pretensje burmistrza, że kadra nauczycielska jest za bardzo wykształcona, ma różne stopnie awansu zawodowego i trza im więcej płacić. Tragedia!!! Ja chcę, wręcz żądam aby moje dzieci uczyli tak wykształceni ludzie!!! Problem panie burmistrzu nie polega na tym ile oni zarabiają ale o ile za mało płaci się zwykłym robotnikom. A jak patrzę w te młode zarozumiałe twarze, które z głupiutkim uśmiechem wysyłają moje dziecko do kombinatu nauki - sp3 lub innych budynków to mnie trafia!!!

   Usuń
  4. Tomek ale ty masz tylko syna i to w gimnazjum , nie podkręcaj innych . Problem jest że nie ma żadnego planu na kilka lat w sprawie oświaty . Kto głośniej krzyknie to ma dostać pieniądze ?

   Usuń
 26. Rodzice z SP 1 jak chcecie to zbierajcie i budujcie jak pieniędzy nie ma to co burmistrz ma zrobić . Jest tyle budynków to trzeba je wykorzystać , gimnazjum prawie puste .

  OdpowiedzUsuń
 27. A może już wystarczy tej wojny?Szkoda że tak brakuje nam szacunku dla trudu innych.Kto chce pomóc "Jedynce" bardzo proszę niech pomaga.Jeśli jest innego zdania to niech nie pomaga ale też i niech nie przeszkadza.Starajmy się nie wydawać krzywdzących opinii na temat ludzi których nie znamy.Proszę o wzajemny szacunek,wyrozumiałość i zrozumienie.Słowa ranią.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak na razie to tylko jedna osoba napisała jak jest. A jest już po ptokach. Szkoda słów. Zamknijmy ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 29. Możemy zacząć rozmowę jeżeli będziemy się podpisywać, każdy bohater, oczernić, wyśmiać, czemu tego nie powiecie prosto w oczy, strach, bo małe społeczeństwo... Najwięcej narzeka ten co nic nie robi!!! Wszystkiego najlepszego! Pozdrawiam społeczność komitetu budowy szkoły, jedynych (poza mną) na tym forum. Wincenty Kadłubek

  OdpowiedzUsuń
 30. Drodzy moi. Czy ktoś będzie konkurentem Bałchana w wyborach czy nie? macie jakieś wieści? Bo w samej radzie widzę tylko 2 lub 3 osoby, które można by ewentualnie nazwać GODNYM. I nie mam tu na myśli młodych celebrytów, tudzież mężów znanych żon...

  OdpowiedzUsuń
 31. Ludzie!!!! Nie walczcie ze sobą i między sobą. Każdej szkole należą się warunki 21 wieku. Co w tym złego, że najpierw 1 upomniała sie o lepsze. Niech na komisje przychodzą z trójki z Ostojowa, z ulicy Gajzlera, z ulicy Powstańców, bo też już Burmistrz zakleja ludziom buzie, że tam chce zrobić remont, a potem nie zrobi tego. Bo tak było z jedynką. Dlatego dyrektorka działa od ponad roku, bo wczesniej tadek obiecywał publicznie, że szkoła będzie i tyle w tym temacie. Wiecie jaki to byłby sukces Suchedniowa jak na sesji pojawiłoby się tysiąc mieszkańców. Wiecie jaką srakę mieliby radni, a Tadek to już trząsł by nie tylko rękami i nogami ale ciekło by mu było z każdego otworu. Niech ta dyskusja to spowoduje. Niech każdy walczy na sesjach tylko i wyłącznie o swoje!!! A i taka frekwencja spowoduje, że więcej osób będzie w temacie miasta Suchedniów!!! Gał..... chciał sprowadził na komisję swoich z ulicy aby obrazili się na jedynkę. A było podobno bardzo miło i przyjemnie. Ludzie rozumieli siebie nawzajem, Nie udało mu się to i dobrze. Każdy ma swoje racje i nie kosztem drugiego.
  Aha, poproszę na najbliższą sesję 3 pary taczek i furmankę:-)
  Ciekawe kto z obecnych radnych zapisze się do komitetu wyboeczego Tadzia? :-) To będzie dla nich żenada

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam,
  Sprawa SP1 spowodowała, że również trafiłem na to forum. Cieszę się, że w tak małej miejscowości istnieje wirtualna platforma wymiany informacji/poglądów. Z drugiej strony przeraża nadmiar złych emocji, które są tu widoczne. Może przed napisaniem czegoś pod wpływem tych emocji warto się wcześniej przejść, odczekać, zastanowić? Dbajmy o jakość tych wpisów, to może i o porozumienie w tej naszej lokalnej społeczności będzie łatwiej.
  Krzysztof Górski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ty Krzysiu pierdzielisz smuty

   Usuń
  2. Witamy na forum... Widać, że w cenie raczej fajerwerki

   Usuń
  3. Myślę że i fajerwerki pomału wygasną.Panie Krzysztofie dziękuję za Pana wpis.Czas zacząć kulturalną dyskusję.Pozdrawiam całą społeczność Suchedniowa.Jedynko trzymaj się,Trójko i Ostojowie, pozdrawiam:) .Życzę wszystkim spokojnego dnia.Renata .

   Usuń
 33. Witam, co do szkoły "we wsi" to jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś z Jedynki ją oczerniał. Gdybym mieszkała na wsi, to bym tam posłała do szkoły swoje dziecko, bo nie mam nic przeciwko temu, ale jeśli mieszkam w mieście i myślę o rozwoju tego miasta, to logicznym jest chyba, że posyłam dziecko do szkoły w mieście, a nie szukam pobliskiej wsi, gdzie uda mi się zapisać dziecko, bo w mieście nagle okaże się, że nie starczy miejsca/szkoły dla mojego dziecka.
  A tak w ogóle, to może byśmy pokusili się o odrobinę "szaleństwa" i w tym świecie krytyki i szukania winnych zaczęli doceniać ludzi, którzy chcą coś dobrego zrobić dla tego miasta, komu i dlaczego przeszkadza inicjatywa/kontynuacja budowy szkoły, której - bądź co bądź- sami sobie nie wymyśliliśmy z dnia na dzień i już szereg spraw przez władze i społeczeństwo zostało rozpoczętych w tym celu?
  Proponuję zostawić ocenę i krytykę, wstać z krzesła, spojrzeć w lustro, pomyśleć, ile jeszcze dobrego mogę w życiu zrobić, dla siebie, dla bliskich, dla miasta, spisać to na kartce i zacząć realizować te plany...
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich pozytywnie zakręconych ;)
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 34. A ja mam konkretne pytanie. Powiedzcie forowicze-jak my cywile, mozemy pomóc tej szkole? Przecież takich pozytywnie myślących jest wielu-mimo wszystko.Nie warto wylewać pomyj, ale jak sie mówi"wziąć sprawy w swoje ręcę". Jakie macie propozycje?

  OdpowiedzUsuń
 35. A ja mam tylko jedno pytanie do pana b.Gdzie są jego obietnice przedwyborcze
  w sprawie budowy szkoły 1-ki ?czy oszukał społeczeństwo czy nie?
  Rodzic

  OdpowiedzUsuń
 36. Może zacznijmy od tego aby licznie i kto żywy pojawić się na następnej sesji?Dobrze by było aby zamieścić ogłoszenie, na FB i innych portalach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców Suchedniowa.Liczne przybycie mieszkańców trochę wyhamuje zapędy ządzących.Zawsze warto spróbować.Niech każdy przygotuje na piśmie co ma zamiar wyegzekwować.Zawalmy ich petycjami,wnioskami,zmuśmy do jakiegoś działania.

  OdpowiedzUsuń
 37. Obserwując forum nasuwa mi się kilka pytań:
  Gdzie podziali się Ci wszyscy, którzy popierali walkę o SP1, czyżby przerodzili się w przeciwników rozbudowy szkoły i co nimi kieruje?
  Co organizują inne szkoły z myślą i dla mieszkańców bo gdyby nie społeczność SP1 to w Suchedniowie jedyną imprezą byłyby Świętojanki?
  Czemu rada wprowadziła ponownie do budżetu rozbudowę SP1 z kwotą wyjściową 141 tyś skoro nie mieli zamiaru realizować tego projektu czy z pozostałymi inwestycjami będzie tak samo a może boją się, że szkoła otrzyma dotację Rządową i nie będzie odwrotu i zmuszeni będą do realizacji rozbudowy SP1 ? Szczęśliwych Walentynek wszystkim szkalującym Mądre słowa Miłość i dobro wszystko zwyciężą rozpędzą chmury pokonają zło. SP1 Trzymajcie się obranej drogi i realizujcie swoje piękne ideały oby zrealizowały się i nie pozostały wizją Szklanych Domów

  OdpowiedzUsuń
 38. I wlasnie przez takie dzialania Suchedniow jest jedna z najbardziej zadluzonych gmin w Polsce (procentodo do dochodow). Przepraszam bardzo, ale skoro nie ma pieniedzy na funkcjonowanie tej szkoly, a dzieci beda mialy tylko troche dalej do szkoly, to nie ma tragedii. W niektorych miastach maja po kilka km, wiec nie robmy tragedii. Dla mnie nie jest pojete jak w miescie lezacym dokladnie po srodku Warszawy i Krakowa, obok Kielc i Radomia wladze miasta nie potrafia znalezc firmy logistycznej, ktora wezmie FUT na swoje Magazyny i da prace ludziom z Suchedniowa. Jakim cudem FUT mogl upasc, skoro w Srodku Europy wiele firm ma swoje centra logistyczne wiec wozki widlowe ida jak cieple buleczki. Suchedniow powinien znaczaco ograniczyc wydatki i myslec nad tym, jak moze zyskac. Po co rok w rok robic "Wianki", gdzie koszta nie sa male, jak mozna za te pieniadze zrobic cos pozytycznego... zaraz odezwa sie glosy, ze to "wizytowka" miasta, ze musi byc taka zabawa... ale powinna byc, jesli przez rok, miasto ma dobre wyniki finansowe, sa sponsorzy i fundusze miasta na tym nie ucierpia. Akurat Wianki to taki przyklad, ktorych jest wiecej. A teraz mozemy sie cieszyc, ze mamy McDonalda zamiast magazynu np. Sony...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W końcu jedna logiczna wypowiedź. Racja do Skarżyska nie jest daleko tylko kilka km doskonała komunikacja BUS, a jakie korzyści dla dzieci z Suchedniowa: budynki prawdziwych szkół bez ścisku, grzyba na ścianie, sale gimnastyczne przy każdej, hala sportowa tętniąca życiem, lodowisko, basen, MCK gdzie repertuar jest bogaty, szkoła muzyczna itd. Niestety Suchedniów posiada tylko jedną szkołę jak ją nazywa "wiejską"w Ostojowie bo drugi budynek szkolny Gimnazjum wymaga remontu jak oszacowali w kwocie 3-4 mln. a skoro gmina biedna nie znajdą zapewne na to środków.

   Usuń
 39. Gość z Francji14 lutego 2014 13:15

  Dawno temu stąd wyjechałem .To co zobaczyłem w zeszłym roku zabiło mnie. Ludzie na ulicy wyglądający jak zombie, wzajemna niechęć, małostkowość, obłuda. Osoby wartościowe dawno już wyjechały stąd, kto został? Aż strach pomyśleć. Wiocha która słynie głównie z dilerów narkotykowych oraz żuli i emerytów. Jest garstka kruchtowych którzy myślą, że coś ugrają. Zaorać do dziadostwo. Staszic w grobie się przewraca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może ty byłeś na cmentarzu?
   Nie obrażaj ludzi żabojadzie.

   Usuń
  2. Drogi Gościu, lepiej pozostań w kolorowej i cudownej Francji, skoro Ci tam wygodnie. Nie obrażaj jednak mieszkańców naszego miasteczka. Choćby było nie wiem, jak źle i smutno, to właśnie ludzie są tu wartością samą w sobie. To dla nich- zwłaszcza dla tych najmłodszych walczymy o szkołę - bo na nią zasługują: na dobre warunki, przestrzeń, możliwość wyboru i konkurencji z innymi. My tu żyjemy i chcemy być dumni z siebie i tego miejsca na ziemi.

   Usuń
  3. Gość z Francji14 lutego 2014 13:51

   Zal mi was biedaki, jesteście już ugotowani tylko jeszcze o tym nie wiecie. A może nie chcecie wiedzieć. Wypadam stąd bo tu smuta była, jest i jeszcze długo będzie. Spieszę się na lot do Polinezji. Tutaj już szkoda pisać. Adieu

   Usuń
  4. Twoja ocena jest niestety w dużej mierze prawdziwa. Ludzie żyją w chorym systemie i tak to wygląda jak wygląda. Jest grupa ludzi, którzy to widzą. Niestety są stale w mniejszości.

   Usuń
 40. chyba trochę przesadziłeś

  OdpowiedzUsuń
 41. Pieniądze znalazły by się i na szkołę ,park,drogi itp. gdyby szanowni nasi urzędasy
  ruszyli d...ka i sprawdzili fizycznie jakie podatki od nieruchomości płacą niektórzy mieszkańcy.Nie ci najbiedniejsi ,tylko ci co ich na to stać.Czemu niektórzy mają umarzane w całości lub częściowo?
  Jaki jest przerost zatrudnienia w Urzędzie?
  Tam szukajcie pieniędzy!!!!!!!!!
  Ale po co się narażać znajomym.Lepiej mówić że budżet się nie domyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można się wkurzać na żabiatego, ale co nie ma racji, może nie do wszystkich ale do większości

   Usuń
  2. Nic dziwnego,że tak ocenił mieszkańców.Jak przeczytał co niektóre wpisy to jego ocena musiała być taka a nie inna.Fascynuje forumowiczów pogryzanie ,kto komu dogada.A z tego nic nie wynikło za wyjątkiem niesmaku który został po tych wpisach.

   Usuń
 42. Najważniejsze , że te różnice zdań w pewnym sensie jednoczą społeczność...w jedności siła i nowe perspektywy nie dajmy się zwariować!

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam.
  Drodzy Państwo, z żalem zauważam, że w tej gorącej dyskusji zapomnieli Państwo o dzieciach, które już dojeżdżają. Maluchach 5-cio i 6-cio letnich oraz nieco starszych mieszkańcach Michniowa i Berezowa. Nasze dzieci, Drodzy Państwo wychodzą z domu o porze, o której Państwa dzieci dopiero wstają!
  Nie możemy pozwolić więc na wydłużenie czasu dojazdu do szkoły, np. w Ostojowie czy jak Państwo piszą w Skarżysku, ponieważ spowoduje to wydłużenie czasu dojazdu i powrotu dzieci do domu.
  Inna kwestia to wyrwanie maluchów ze środowiska, z którym przecież już się związały. Pewnie, że ,,co ich nie zabije, to ich wzmocni". Ale czy takie eksperymenty na młodych, nieukształtowanych jeszcze organizmach są konieczne? Pozostawiam tą kwestię otwartą...
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie w dniu Świętego Walentego: przeciwników rozbudowy SSP1 również !
  M. Latała

  OdpowiedzUsuń
 44. Panie Krzysztofie Górski. Dziękuje za Pana wpis. Już zauważyłem, że Pana wypowiedź zmieniła trochę ton pozostałych wypowiedzi. Takich ludzi jak Pan nam potrzeba. Dla jedynki też ale przede wszystkim dla miasta. W wypowiedziach zaczęła się pojawiać kultura. Rozmawiajmy tonem pana Krzysztofa. Ja dalej wierzę, że nie będę musiał wyjeżdżać z tego miasta ze swoją rodziną. Nie liczę na władzę, liczę na mieszkańców. To forum to dla nas mieszkańców egzamin z postawionego krzyżyka na wyborach. Nie zawiedźmy siebie samych. Kibicuję "jedynce", kibicuję "trójce" i szkole w Ostojowie. Kibicuję panu Darkowi Kowalikowi jako prezesowi Orlicza, mojemu klubowi, gdzie stawiałem kroki futbolowe, kibicuję Astrze, gdzie ambicje są ponad podziałami. Cykliści, hokeiści-powodzenia!!! Nie uważam, że ktoś kto przyjdzie po p. Burmistrzu będzie miał ciężko. Uważam, że jak przedstawi relną sytuację Suchedniowa wszyscy to zrozumieją. JEDYNKO - wszystkiego najlepszego. I każdej instytucji tak będę kibicował.
  Wszyscy to czytający myślą czemu autor się nie podpisał"? Bo stracił zaufanie do współautorów ale jeśli ktoś wierzy nadal, że nasze miasto można zmienić, to napewno dla takich osób jestem znaną postacią. Nie będę kandydował na radnego, na burmistrza. Koledzy, koleżanki, szanowni Państwo, nasze miasto jest w naszych rękach. Panie Krzysztofie, Pani Gosiu - odważni, którzy sie podpisali - uważam, że liczy na Państwa dużo osób. Ja też. Trzymajcie tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 45. Niestety w Suchedniowie jest ciagle mentalnosc ludzi z epoki komuny, ktorych ulubionym slowem jest "nalezy". Trzeba zrozumiec to, ze gminy nie stac na wszystko, a jesli wiecej wyda na cos, to na cos innego zabraknie. Na pierwszym roku ekonomii uczyli PODSTAWY "pamietaj rozchodzie, zyj z przychodem w zgodzie", a tutaj kazdy chce tylko wydawac, bo "nalezy sie jedynce", to zaraz bedzie glos "no jak jedynka dostala, to trojka tez powinna, bo im sie tez nalezy", potem przyjdzie kino, osir, urzad itd itp. Trzeba LOGICZNIE zaczac myslec i niestety ciac wydatki tam gdzie mozna i sie da... no ale widac dla niektorych priorytetem byla mini fontanna, wianki czy inne podobne wydatki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekonomia to też inwestycje zapewniające rozwój.Zamykanie wszystkiego wokół i twarde projekty nie zapewnią rozwoju miasta. Trzeba, po prostu trzeba inwestować w kapitał ludzki. Inaczej każdy kosz, ławka, każda latarnia, którą postawicie w mieście zostanie przez niedoinwestowanych i znudzonych obywateli zniszczona. Oszczędności na oświacie to krok w tył. I tak nie nadążamy za ogółem kraju. Jeśli się cofniemy - już po nas!

   Usuń
 46. Witam i zapraszam
  http://videosejm.pl/index/movie/hash/6e11439a3db776d281ac07bfd785af3c#.Uv-kvfuwmO0
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. Jedyne rozwiązanie to prokuratura w Suchedniowie. Rozliczyć Burmistrza, Radę,Orlicz. Co oni robili z naszymi pieniędzmi? pociągnąć tych wszystkich ludzi do odpowiedzialności i wtedy wszystkim nam ulży. Niech się wszystko wyjaśni i wtedy zacząć budować Suchedniów od początku. Podziękować Burmistrzowi, Radzie, dyrektorom szkół,kierownikowi OSiR,dyrektorowi SOK Kuźnica ponieważ to wszystko przyjaciele Burmistrza, którzy go popierali a gdy stołek zaczyna uciekać to wtedy zaczynają walczyć. Za późno na walkę. Pani Halina się obudziła jak ma stracić posadę, kiedy się obudzi Pan Andrzej Karpiński, Lorenz, Wojnarski,itp. Siedzą cicho bo na ten moment ich nic nie dotyczy. Czas na wielkie zmiany. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za ten wpis wiele wyjaśnia. Jak wynika z tej wypowiedzi jedynymi kryształowymi bez zarzutu osobami są Dyrektor SP3, Dyrektor SP Ostojów oraz Dyrektor Przedszkola i te osoby powinny zostać na stanowisku? Teraz sprawa wydaje się jasna kto skłóca środowisko Suchedniowa i kto jest przeciwny rozbudowie SP1 i innych inwestycji oraz jaki ma cel. Gratuluje Włodarzom Miasta myśleli że wroga mają w Sp1 a tu wychodzi Koń Trojański w "innych instytucjach".

   Usuń
  2. Wszyscy są w to zamieszani, nikogo nie wybielam. Najbardziej odpowiedzialny za całą sytuację w Suchedniowie jest Burmistrz i Rada.

   Usuń
 48. Jesteście wszyscy lemingi do kwadratu. Pan Bałchanowski jest jedyną alternatywą dla tego wątpliwego moralnie grajdołu. Jeszcze nie jedną kadencję porządzi ,tego jestem pewien. Nie ma leszcza na Niego reszta to łajzy bez szkoły. Gdyby nie On to już dawno byłaby tylko Biedronka. Pieski niech dalej szczekają On pojedzie dalej.
  Radny.

  OdpowiedzUsuń
 49. Super prowokacja. Tylko po co te zmiany tematu? Może po prostu wspierajmy każdego, kto próbuje zrobić coś pozytywnego. A przynajmniej nie przeszkadzajmy, nie wyśmiewajmy, nie szkalujmy. Już będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drodzy Państwo cała da dyskusja nie ma sensu, PIS wygrywa wybory wraca 8 letnia szkoła podstawowa i w Suchedniowie zostaje tylko jedna szkoła podstawowa czyli obecne gimnazjum do którego jak było szkołą podstawową chodziło i tak więcej uczniów niż obecnie jest w SP1 i SP3 razem plus klasy 1 i 2 gimnazjum. To tylko ekonomia. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Bzdury. Obecne gimnazjum pęka w szwach, choć przecież są w nim tylko trzy roczniki uczniów.

   Usuń
 50. UWAŻAM tak: Obecny burmistrz osiągnął swój cel w myśl zasady:divida et imperia, czyli dziel i rządź. czy zauważyli Państwo że od pewnego czasu "zagryzamy " się?Nawet na tym forum! Powinniśmy zdroworozsądkowo podejść do samych siebie i zrobić prosty rachunek, co mnie jako suchedniowianinowi opłaca się a co nie.I tak, każdy z nas dostanie w listopadzie "władzę" w postaci kartki wyborczej. Dalej... na kandydata nie patrzeć poprzez pryzmat kogo jest synem, czy córką, czy jest przystojny, czy ładny, ale... co może wnieść, co umie, jakie ma możliwośći, kontakty/ broń Boże nie mam na myśli, kontaktów w rozumieniu obecnej władzy/. Myslę,że ważne jest dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydata. Z tego co pamiętam z tamtych wyborów, miał je Błach. Pracuje w strukturach samorządowych, w Urzędzie Mrszałkowskim w Kielcach. Po prostu w samorządzie, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje co do środków finansowych, czego i gdzie szukać lepiej? i przestańmy szukać dziury w całym.Nie ma idealnych kandydatów. Na dzisiaj myślę,że to jest wyjście rozsądne. I tyle. Tylko ciekawe, czy ten pan zdecyduje się kandydować ponownie.I błagam przestańmy się kłócić,burmistrz doprowadził do takiego już obłędu, że obawiam się,że przez ten chaos może mu się udać realizacja "dożywotki" jako burmistrz. Wię w zwartych szeregach odzrućmy 16 lenie rządy, które doprowadziły do ruiny ekonomicznej i mentalnej. Nie dajmy się bylejakości!Mamy władzę jako spóleczeństwo demokratyczne.Zróbmy z niej użytek.Pozdrawiam. I jeszcze raz, nie dajmy sobą manipulować.Myślmy. Zobaczcie co zrobiono z nami, takie instytucje jak szkoły są zantagonizowane.Zachowajmy klasę i pokażmy;"Nie z nami takie numery B....."Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram. Zgoda buduje, niezgoda ...Suchedniów. Nie kłóćmy się.

   Usuń
 51. Popieram.Nie kłóćmy się.

  OdpowiedzUsuń
 52. No widzę,że nie brakuje rozsądnych osób.Wreszcie.Podstawa to zasada"Kochaj bliźniego swego jak siebie samego", czyli najpierw SIEBIE.Wystarczy włączyć w swoim mózgu taką lampkę czerwoną.
  Wniosek: On nas nie "kocha". Zrozumcie to! Więc my go też już nie "kochajmy".I nie trzeba ufać żadnemu innemu, po prostu trzeba wybrać innego, a jak innego też nie pokochamy, to za 4 lata też go "porzucimy". to nie małżeństwo. Uwierzcie pan B. sobie poradzi, zacznijcie myśleć o SOBIE.Boże Jedyny, to jest jakiś obłęb z tym trzymaniem się portek naszego sołtysa. Uwierzcie,że jest inny świat. Suchedniów nie zawali się bez jego obecnosci za 6 tysięcy miesięcznej pensji!!!!
  Ależ go kochacie!!! To taka miłość do grobowej deski...wszystko na to wskazuje.
  Wstyd zalewa oczy jak się na ten debilizm patrzy.

  OdpowiedzUsuń
 53. Szanujmy najpierw siebie.!6 lat i Suchedniowa nie ma.Nie może tak być,że wciąż czekamy,że będzie lepiej. Życie jest jedno.Naprawdę Pan Bałchanowski ma z czego żyć, nie martwcie się o niego. Myślcie o sobie.Przestańmy nabierać się na czcze obietnice. zwalania na kryzys. !No i to co mnie powala, jak jego zwollennicy mówią,że on to juz tyle lat rządzi to wie co i jak.To jest dramat.Bo wychodzi na to że jest ograniczony, bo nie wie jak i i co, czego dowodem jest stan Suchedniowa.Więc,żeby nograniczyć koszty, proponuję, zamiast kart wyborczych w listopadzie, referendum:CCzy chcesz,żeby Pan B.Został do\żywotnim królem Suchedniowa. Będzie taniej i zdrowiej, bo co 4 lata nasze nerwy będą spokojne, nie musimy denerwować się przed wyborami.
  dajcie spokój już z tym B.Wieść gminna niesie,że namawiją go na kandydowanie wiadome osoby z jego otoczenia, boją się nowego. Myślę,że uczciwi i pracowici ludzie z urzędu nie maja takich obaw.daj Boże żeby przyszedł dobry czas dla nas urzędników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy pada następna szkoła w Suchedniowie?Jest list dyrektora ze Sportowej w Echu w obronie szkoły.Larum...czy chcą likwidować oświatę w Suchedniowie? Dziwne, jednak,że dyrektorzy ze stażem pracy równym Burmistrzowi teraz przeglądają na oczy i widzą do jakiego stanu "wspólnymi" siłami doprowadzili szkoły.wystarczy pojechać do Skarżyska,żeby znależć się w innej rzeczywistości w szkołach:doposażone,wyremontowane i z pomocą unijną "od zawsze".
   Solidaryzujmy się ze szkołami,ale patrzmy na zarzązającymi nimi.

   Usuń
 54. Ponoć jest "pakiet" reform przy współautorstwie Ministra Oświaty Hermana i rekina bisnesu, menadżera Suchedniowa p.B.:1 do Oxfordu, Oxford "kopa" do powiatu, albo Burmistrz będzie rozbudowywał Gimnazjum,żeby tam była jedna podstawówka.Myślę,że:obłęd sięgnął zenitu i jeżeli nie zrobimy cos z tymi szaleńcami, to chyba nawet wyborów nie doczekamy.

  OdpowiedzUsuń