czwartek, 27 lutego 2014

Suchedniowskie szkoły

Od dłuższego czasu nie ustają spekulacje co do przyszłości, już nie tylko szkoły "Na Pasterniku", ale całej suchedniowskiej oświaty. Tym bardziej, że na lutowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Tadeusz Bałchanowski zapowiedział taką reformę.
Ostatnio do Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej wpłynęło pismo przedstawiające cztery warianty reformy oświaty w Gminie Suchedniów:

Pierwszy wariant zakłada rozwiązanie porozumienia zawartego z Powiatem Skarżyskim w sprawie przejęcia przez Gminę Suchedniów prowadzenia Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie. Oszczędności z tego tytułu wyniosłyby około 500 tys. złotych rocznie. Należy się w tym przypadku spodziewać, że Starostwo Powiatowe zlikwiduje Zespół Szkół lub przeniesie go do Skarżyska. Budynki można wtedy przeznaczyć na siedzibę Szkoły Podstawowej nr 1.
Drugi wariant - dobudowanie 3 sal lekcyjnych i sali gimnastycznej do budynku Gimnazjum w Suchedniowie i przeniesienie tam uczniów SSP nr 1 - utworzenie zespołu szkół gimnazjum-szkoła podstawowa. Nakłady finansowe na tę inwestycję wyniosłyby szacunkowo 4 mln złotych. Obecnie w budynku Gimnazjum jest 16 sal lekcyjnych oraz sala gimnastyczna i sala do fitness. Do roku szkolnego 2019/20 włącznie w Gimnazjum będzie maksymalnie 9 oddziałów (256 uczniów), natomiast do SSP nr 1 uczęszczać powinno 282 uczniów (14 oddziałów).
Wariant trzeci - prezentowany już wcześniej zakłada przeniesienie dzieci ze SSP nr 1 do SSP nr 3 i SSP w Ostojowie. Zwiększenie kwoty dowozu do Ostojowa byłyby równoważne oszczędnościami wynikającymi ze zmniejszenia się liczby oddziałów (5 oddziałów mniej).
Czwarty wariant zakłada przeniesienie Gimnazjum do budynku SSP nr 3 oraz utworzenie jednej szkoły podstawowej z siedzibą w budynku obecnego Gimnazjum.
Liczebność szkoły podstawowej i gimnazjum wyglądałaby następująco (warunki maksymalne):
Rok szkolny 2015/16:
- Szkoła Podstawowa - 529 uczniów (22 oddziały)
- Gimnazjum - 244 uczniów (9 oddziałów)
Rok szkolny 2016/17:
- Szkoła Podstawowa - 539 uczniów (23 oddziały)
- Gimnazjum - 256 uczniów (9 oddziałów)
Rok szkolny 2017/18:
- Szkoła Podstawowa - 550 uczniów (23 oddziały)
- Gimnazjum - 246 uczniów (9 oddziałów)
Rok szkolny 2018/19:
- Szkoła Podstawowa - 553 uczniów (23 oddziały)
- Gimnazjum - 221 uczniów (8 oddziałów)
Liczbę uczniów w Szkole Podstawowej w Suchedniowie można by zmniejszyć poprzez zwiększenie obwodu szkoły w Ostojowie. Przy rozwiązaniach nad przedstawionymi wariantami należy brać pod uwagę fakt, że liczba uczniów w szkołach podstawowych będzie wyższa do roku szkolnego 2019/20 ze względu na obniżenie wieku szkolnego.
Wszystkie zaprezentowane warianty powodują przekształcenia szkół, a co za tym idzie konieczność zawiadomienia o zamiarze przekształcenia, rodziców uczniów oraz uzyskanie opinii kuratora oświaty z zachowaniem 6-miesięcznego terminu. Zatem wprowadzenie w życie któregokolwiek z wariantów może nastąpić najwcześniej 1 września 2015 roku.
Jak wynika z powyższego, przedstawione warunki są trudne, a przyjęcie jakiegokolwiek wariantu będzie skutkować przede wszystkim redukcją zatrudnienia. Teraz radni mogą przyjąć jeden z wariantów lub opracować swoje i przedstawić je na kolejnym posiedzeniu. A jakby kłopotów było mało, to jeszcze Ministerstwo Finansów obcięło subwencję o 306 tys. złotych, w porównaniu do tej z październikowego projektu. 

122 komentarze:

 1. A jest taka opcja żeby Ci radni juz nic nie robili w tej sprawie? Może lepiej zostawić to przyszłym władcą bo Ci za co się nie wezmą to to spier... a tamci będą po nich naprawiać. Ciekawy jestem kto chce kupić budynek SSP nr 1 bo to chyba łakomy kąsek dla inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 2. I co Bodzentyn będzie miał szkołę średnią a suchedniów nie, ojj pogrążacie się Panowie i Panie. A wersja: budynek obecnego gimnazjum będzie szkoła podstawową ( w tych okolicach mieszka największa ilość dzieci) drugą podstawówką pozostaje Ostojów. Gimnazjum wędruje na ul.Sportową ( dzieci w tym wieku są w stanie dojść na piechotę z każdego miejsca w suchedniowie ale oczywiście dowożą ich także autobusy. Przy tym mają piękne obiekty sportowe i boisko co mogłoby zaowocować późniejszymi sukcesami w sporcie. A zespół szkół wędruje do obecnego SSP 3 ( ładny budynek potrafiłby przyciągnąć młodych ludzi z pobliskich miejscowości tym samym zwiększyłaby się liczna uczniów, biblioteka pod nosem a w tym wieku jak ktoś myśli o nauce to jest rarytas. Noi Pan Bóg patrzyłby na nich ciągle :) ). No ale radnym nie jestem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najrozsądniejszy wariant - pytanie jak go zgłosić do Szacownej Komisji.

   Usuń
  2. Bardzo prosto idziesz na komisję i prosisz o głos. Na sesję i komisję każdy ma prawo wejść i w odpowiednim momencie zabrać głos.

   Usuń
 3. jak ja marzę, żeby do naszej gminy przyszedł fachowiec, wygrał wybory a potem wykasował to całe towarzystwo w urzędzie i komisjach.

  szans na to nie wiele bo kto przyjdzie na taki grajdołek? Pani sekretarz z Panią skarbnik zaszczekały by każdego kto się ośmieli zagonić je do pracy...

  OdpowiedzUsuń
 4. Należało by jeszcze wziąć pod uwagę niski poziom nauczania w Ostojo wie. Chodzą tam moje bratanice i choć zdolne to wyniki marne bo nikt tam od nich za wiele nie wymaga. Ja swoich dzieci tam nie pośle! A co będzie jak się wszyscy rodzice uprą, że posyłają dzieci tylko do miasta!! Co wtedy panie ,,Burmistrz" i Pan Dziekan, Herman i inni nam odpowiedzą. Rzeczywiście wy już nie psujcie tego co jest! Niech się o to martwią wasi następcy!!!
  Zresztą na który wątek bym nie weszła nigdzie nie widać słów pochwały na wyżej wymienionych, sama krytyka. Życzę aby wybory okazały się dla was panowie porażką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poważnym niedostatkiem estymacyjnym jest brak kalkulacji kosztów obecnego rozwiązania. Tego nie zrobiono, więc założenia trudno traktować poważnie...
  A komu obiecano teren szkoły nr 1? Bo plotki mówią, że pewnym braciom ze Skarżyska... Do niedawna tych braci było trzech, ale teraz jest dwóch, bo jeden zszedł z tego świata w dość podobno podejrzanych okolicznościach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha... jak ja załapałam o kim mowa to burmistrz też. Kto z kim przystaje itp.

   Usuń
 6. Czy bedzie mniej etatow w UMiG Suchedniow

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowni Państwo,

  Warianty reformy oświaty w Suchedniowie ujrzały światło dzienne. Przestudiowałem to, co zostało zaproponowane, ale trudno jest mi zrozumieć co ta reforma ma spowodować. Jaki jest jej cel? Co chce sie osiągnąć wprowadzając zmiany?

  Spójrzmy na propozycje:
  1. Zakłada się rozwiązanie porozumienia z Powiatem Skarżyskim itd... Realizacja tego wariantu pozwala zaoszczędzić Gminie ok. 500 tys zł/rocznie. Rozumiem, że realizacja reformy wg. wariantu 1 ma na celu przyniesienie oszczędności Gminie Suchedniów w kwocie 500 tys zł/rocznie.
  2. Wg drugiego wariantu planuje się utworzenie zespołu szkół gimnazjum-szkoła podstawowa. Wymagałoby to jednak zrealizowania inwestycji na kwotę 4 mln zł. Oznacza to, że celem wykonania wariantu 2 nie jest ograniczenie wydatków budżetu Gminy, (jak zasugerowano w pierwszym wariancie), ale raczej poprawienie warunków nauki dla najmłodszych uczniów kosztem dodatkowego obciążenia budżetu Gminy?
  3. Wariant trzeci wydaje się być neutralny finansowo, gdyż jak napisano "Zwiększenie kwoty dowozu do Ostojowa byłyby równoważone oszczędnościami wynikającymi ze zmniejszenia się liczby oddziałów..." Skoro bilans finansowy wychodzi na zero, to po co realizować ów wariant skoro ma on wady, które już wielokrotnie wskazywano?
  4. W czwartym wariancie nie wskazano bilansu strat i korzyści.

  Rozumiem, że problemy budżetowe Gminy zmuszają Pana Burmistrza oraz Radę do tego, aby podjąć niezbędne działania naprawcze. Wydatki na oświatę stanowią znaczącą pozycję w budżecie i pewnie dlatego właśnie tam szuka się oszczędności. Jednak punktem wyjścia do rozmowy w tym zakresie powinno być wg mnie uczciwe i czytelne sformułowanie CELU reformy, którą chce sie przeprowadzić. Co chcemy uzyskać realizujac zmiany? Czy chcemy zaoszczędzić? Czy chcemy poprawić warunki nauki? A może uzyskać coś innego? Zdefiniowanie celu realizacji zmian pozwoli zaproponować sposoby ich osiągnięcia, co mogłby być przedmiotem do dalszych rozważań/analiz.

  Jestem przekonany, że zarówno władzom miasta jak i mieszkańcom zależy na tym samym tj. porozumieniu i działaniu na rzecz wspólnego dobra. Jednak różni ludzie w odmienny sposób chcieliby ten cel osiągnąć. Dlatego ważne jest poszukiwanie rozwiązań kompromisowych w warunkach dialogu. Życzę wszystkim, aby właśnie w takim kierunku podążali.

  Konkluzje:
  1. Jeśli jest zgoda na to, aby przeprowadzić zmiany w oświacie to należy precyzyjnie określić ich cel.
  2. Znając cel realizacji reformy poinformować o nim zainteresowane strony.
  3. Poprosić władze szkół o ich propozycję w zakresie osiągnięcia celu.
  4. Przedstawić komisji propozycje wariantów osiągnięcia celu ze wskazaniem bilansu strat/korzyści (materialnych/niematerialnych).
  5. i na koniec chyba najważniejsze w tym wszystkim tj.: szanujmy się, bądźmy życzliwi, rozmawiajmy ze sobą.

  Z poważaniem, K. Górski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A rozważał Pan, Panie Krzysztofie kandydowanie jeśli nie na Burmistrza to choć na radnego? Jeśli obecny burmistrz wykazywał by choć w połowie taką rozwagę, perspektywiczne spojrzenie i ogarnięcie problemu całościowo to Suchedniów byłby pewnie już co najmniej drugim Bałtowem;) Czego sobie i Państwu życzę. A na poważnie myślę że opublikowano ten tekst tak wcześnie po komisji, żeby wszyscy spanikowali, rzucili się sobie do gardeł i temat ucichł przed marcową sesją.
   Ale nie dajmy się, złączmy wszyscy szyki, my z jedynki, wy z trójki czy Ostojowa! A na miejsce następnej sesji jak już ktoś wspomniał na forum wybierzmy halę!! Wara im od naszych dzieci i szkół. Nie budowali ich więc niech ich nie likwidują. Bo co w tym mieście zostanie apteki, cmentarz i zakłady pogrzebowe!!!

   Usuń
  2. A dla czego we wpisie pojawiło się '' A NA POWAŻNIE '' Myślę że po 17 latach osiągnięcie celu Bałtowa było realne. Tam zajęło im 10 lat Propozycja bardzo ciekawa, godna rozważenia.

   Usuń
  3. Bardzo ładnie. Pan Krzysztof Górski pisze tutaj z sensem. startuje Pan na radnego a lepiej na Burmistrza? bo myślących i wyważonych nam tu trzeba....

   Usuń
  4. A ja odpowiem na poważnie, że nie kierowały mną żadne przesłanki, po prostu otrzymałem tekst (nie z urzędu) i opublikowałem. Daleki jestem od prowokacji, a wręcz przeciwnie. Chociaż z wyboru jestem kielczaninem, to zawsze podkreślam moje związki z Suchedniowem skąd pochodzę, a najlepszym tego dowodem jest ta strona, którą prowadzę i dwie publikacje książkowe dotyczące tego miasta. I jeszcze jedno od nikogo nie jestem zależny. Pozdrawiam!

   Usuń
  5. Panie Szymonie skoro Pan otrzymał tekst to pewnie od jakiegoś autora , którego by warto podpisać a nie podpisywać się samemu jako autor bo to jest jednoznaczne z tym, że to Pański tekst.

   Usuń
  6. Zawsze tekst, który cytuję jest zaznaczony kursywą, a autorzy przesyłający informacje niejednokrotnie zastrzegają sobie anonimowość.

   Usuń
 8. Oxford przenieść do Skarżyska - najlepsze rozwiązanie dla Suchedniowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oxfordu Anglia się nie pozbędzie nawet dla Skarżyska, ale tam decydują o tym ludzie dla których oświata jest priorytetem, im więcej szkół tym wyższy poziom społeczeństwa i wzrasta prestiż miasta.

   Usuń
 9. Tak hala by nareszcie była dla dzieci z Suchedniowa a nie dla ościennych wiosek gdzie na zajęciach w-f jest cztery osoby i zajęta cała hala.

  OdpowiedzUsuń
 10. Żadna propozycja nie powinna być brana pod uwagę chyba że Miasto chce komuś wyremontować budynki. Dlaczego? W 2015 PIS wygrywa wybory i zgodnie ze swoim programem wprowadza 8 letnią szkołę podstawową. Czyli w Suchedniowie zostaje tylko jedna szkoła podstawowa obecne gimnazjum. Jak było szkołą podstawową uczyło się tam więcej uczniów niż w SP1 i SP3 razem plus 1 i 2 klasy gimnazjum. W SP2 (obecne gimnazjum) było po 3 klasy w ciągu (po 22 - 24 uczniów) co daje 24 klasy i dwie klasy zerowe. Do tego dodajmy oddanie Sienkiewicza do Skarżyska, tam się ucieszą i nam jeszcze podziękują bo będą mieli więcej klas a nauczyciele ze Skarżyska więcej godzin. W Suchedniowie zostaną tylko dwa zakłady pracy czyli obecny UMiG i jedna szkoła podstawowa. Brawo. Dobry plan żeby zniszczyć Nasz Suchedniów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest tylko jeden sposób na kłopoty finansowe SUCHEDNIOWA .....odsunąć i nie wybierac obecnego burmistrza , P. Dziekana , który tylko wygrał wybory dzieki żonie , P. Bugały , który nie umie zdania sklecić ...ludzie kiedy zrozumiecie , ,ze im chodzi tylko o finanse za diety a nie o dobro mieszkańców Suchedniowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JESTEM ZA LIKWIDACJĄ 1-DYNKI. może tam chodzi tylko o stołki. dzięki przeniesieniu 1-dynki np. do gimnazjum a gimnazjum do 3-ki za zaoszczędzone pieniądze można by było wyremontować ul. Powstańców, zalew itd... także korzyść dla mieszkańców większa

   Usuń
 12. Analizując podane propozycje można wyciągnąć jeden wniosek, ktoś chce zrobić dobry biznes. Przenosząc SP1 i SP3 do obecnego Gimnazjum a Gimnazjum na Sportową mamy do sprzedania dwa budynki po SP1 i SP3. W 2015/2016 zakładana reforma oświaty likwiduje gimnazja, więc uczniowie przeniesionego gimnazjum wracają do szkoły na Szarych Szeregów i mamy kolejne budynki do sprzedania. Może zamiast mydlić oczy mieszkańcom przenieśmy całą oświatę do Skarżyska to jeszcze budynek obecnego Gimnazjum będzie do sprzedania. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jedynka do likwidacji ,wiec nie rozumiem dlaczego inne szkoly maja na tym ucierpiec ?????? Dlaczego zdjecie SSPnr3 jest umieszczone przy tym artykule a nie SSPnr1 ?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie dlatego jest zdjęcie SP 3 ponieważ warianty przewidują likwidację również tej szkoły

   Usuń
 14. Nie pozwolimy przeniesc nigdzie SSPnr3 ;jest to szkola wyremontowana ,wyposazona ,zadbana ,dyr.,nauczyciele i pracownicy wlozyli wiele wysilku i trudu aby uzyskać cel ,,Szkoly z Klasa"!!!;

  OdpowiedzUsuń
 15. Oho odezwała się SP 3, tak to siedzieli cicho, a teraz to nie tylko SP 1 będzie walczyła o swoje, czekam na reakcję rodziców z Gimnazjum i Zespołu Szkół, być może nareszcie mieszkańcy obudzą się z letargu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie obudziła się SP3 bo nie spała do tej pory! Ja też nie rozumiem dlaczego z problemu 1 zrobił się problem dla całej oświaty w Suchedniowie.Nie rozumiem podobnie jaki wcześniejsi piszący o co właściwie chodzi. Czy o dobro dzieci bo jeśli tak to problem ma szkoła nr1 czy o kasę za budynki. Myślę,że chodzi o kasę. Zlikwidować szkoły,pocztę,zakładów już nie ma. Posadzić ziemniaków na całym terenie miasta. Nas poprzebierać za kmieci ---będzie takie jedyne miejsce w Europie. Może na tym zarobimy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten problem się nie zrobił nagle. Po prostu nasze władze zagrały w otwarte karty. Dyrektorzy i pracownicy podstawówek wypieścili je i wyposażyli, więc tam trzeba teraz przenieść gimnazjum. A podstawówki- gospodarne- i obiekt na Bugaju doprowadzą do ładu. A dzieci mogą siedzieć sobie na głowach i wędrować do szkoły na zmiany- jak za dawnych czasów, jak za króla ćwieczka, bo ktoś tam uznał, że nic więcej nie są warte.
   Otwórzcie oczy!
   Kto uwierzy w jakakolwiek rozbudowę?
   Jakie pieniądze?
   Jakie oszczędności?
   Na czym?
   na dzieciach?
   Szkoły walczcie o swoje.
   Rodzice i pracownicy SP3 zrozumcie, ze jakiekolwiek zmiany, to - jak wreszcie widać- także problem Wasz i Waszych dzieci.
   Myślicie, że jeśli zamkną jedną placówkę, to sprawa się uspokoi?
   Apetyt wzrośnie.
   Przecież długi pozostaną.
   Wydatki na oświatę pozostaną i nadal będą lwią częścią budżetu gminy.

   Usuń
 17. Proponuję zacząć szukać oszczędnosci wsród pracowników UMiG, radnych, ktorzy najpierw sami niech skończą szkoły a dopiero potem biorą się za reformę oswiaty.Problem dotyczy budynku SP1, a nie wszystkich szkół. A Ostojów stoi pusty !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 18. My rodzice możemy zabrać dzieci do gimnazjum w Skarżysku, po drodze do pracy. Znajomi posyłają swoje do Lącznej, blisko, małe klasy, łatwy dojazd.
  Wstyd za te pomysły radnych. Na czym i kim jeszcze możecie oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kochani!
  A było tak pięknie...miała być sławetna "wioska słowiańska", mieliśmy przyciągać turystów do naszego miasteczka. Tylko trzeba odpowiednich ludzi, którzy nie myśleliby o tym, jak tu jeszcze wyrwać kasę i napchać sobie kieszenie, ale co zrobić, by Suchedniów nie umarł śmiercią naturalną. Na jakie jeszcze pomysły wpadną "nasi" włodarze? Strach się bać. Ludzie, czas się obudzić, nie pozwólmy, by nas zniszczono, bo niestety do tego się dąży. Robienie wspólnego "kołchozu" z "jedynki" i "trójki" nie posłuży naszym dzieciom. Przepełnione klasy nie służą edukacji. Zresztą w tej pseudo reformie chodzi tylko o zyski, nikogo nie obchodzi dobro dzieci. Nie dajmy się zwariować. Jeśli wszyscy i nauczyciele i rodzice wspólnie zaprotestują przeciwko chorym wizjom likwidacji wszystkiego jak leci, to uda nam się ocalić to nasze biedne miasteczko. Tu trzeba mądrych ludzi do rządzenia, pomyślmy o tym podczas zbliżających się wyborów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może znalazł się kolejny "sponsor" któremu trzeba coś obiecać, jak widać duży wybór, przecież wybory za pasem a głosy na trybunach.

   Usuń
 20. każdy pomysł-,,zwalniający"teren szkoły na pasterniku pachnie przekrętem gruntowym i lokalizacyjnym-aż się prosi o CBA:-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale tu mądrych ludzi już nie ma. A jeśli są to proszę o listę.

  OdpowiedzUsuń
 22. albo CBŚ z ulicy Burdzyńskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Wszyscy w kółko tylko ble, ble, ble a i tak wygra Pan Bałchanowski. Pewne decyzje już zapadły ,wiedzą to tylko wtajemniczeni. Ludzie się nie liczą ,reszta to biznes.

  OdpowiedzUsuń
 24. CBA to dobry pomysł ale po wyborach.

  OdpowiedzUsuń
 25. Niech nas i nasze szkoły zostawią w spokoju. Kilka miesięcy temu wysmiewane było gimnazjum, że się wali, że dach dziurawy, a teraz SSP 1 zadowolone, już nie narzeka.

  OdpowiedzUsuń
 26. Absolwent!!!!!28 lutego 2014 19:48

  Witam!!!!!!!! Jestem rodzicem,którego dzieci uczęszczały do SP nr 1. Nie mogę zrozumieć, o co biega wszystkim,którzy walczą o przetrwanie tej szkoły-a raczej starają się przedłużyć trwającą agonię. Szkoła ta nie spełnia żadnych standardów,jak sięgam pamięcią nic się nie zmieniło. SZ.P. Dyrektor i jej klika widzi, że grunt pali się pod nogami więc obudzili się jak zwykle za pięć 12!!!!!!!!! A gdzie byli przez wcześniejsze lata,jakoś nie przypominam sobie,aby 5 czy 10 lat temu ktoś wspominał o obecnie istniejącym problemie. A co do braku pieniędzy,to proponowałbym rozliczyć osoby z pieniędzy które były zbierane na przestrzeni wielu lat w formie cegiełek( co na to władze Suchedniowa i Szkoły)!!!!!!!!!! Zapewne naraziłem się tym co piszę zagorzałym obrońcom SSP. nr 1 ale spójrzmy prawdzie w oczy i nie reanimujmy trupa-za nasze pieniądze. Obecni moje wnuki uczęszczają do SSP nr 3. Może i ta szkoła nie jest ideałem, jednak klimat i wzajemne zrozumienie a także podejście do naszych pociech a także rodziców jest godne naśladowania i osoby zatrudnione w 1 skierowałbym do SSP nr 3 na naukę. Dotyczy to każdego szczebla pracowników. Kultury,wyrozumiałości,szacunku,cierpliwości i jeszcze wielu innych ludzkich cech możecie drodzy pracownicy SSP nr 1 uczyć się od pracowników SSP nr 3 począwszy od pań które dbają o czystość w szkole po SZ.P. dyrektor. Jako absolwentowi SP nr 1 jest mi WSTYD za ta szkołę. Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan nie naraziłeś się obrońcom SSP1,pan naraziłeś sam siebie na śmieszność.Serdecznie współczuję SSP3 takich frustratów jako orędowników.Życzę zgłębienia wiedzy o sytuacji oświaty w naszym mieście.

   Usuń
  2. Cegiełki poszły na budowę szkoły na Bugaju - o rozliczenie trzeba by poprosić ówczesne władze miasta.

   Usuń
 27. Przepraszam bardzo, ale co takiego ma Pan na myśli pisząc że jest Panu wstyd za nas ? Wypisując takie rzeczy dobrze byłoby się podpisać, choćby po to żeby wszystko to uwierzytelnić, a tak należy to traktować jako stek oszczerstw. Pozdrawiam. D. Kowalik

  OdpowiedzUsuń
 28. Absolwent!!!!!!28 lutego 2014 20:45

  Drogi Panie Dariuszu,to nie jest stek oszszerstw, a jedynie prawda,co Pan jako młody człowiek może napisać lub powiedzieć.Pan jako pracownik tej szkoły nie jest jej absolwentem,to wiem na 100% a ja jestem. Szkoła przez wiele lat zmieniła się tylko tym iż jest otynkowana, a ja pamiętam jakim nakładem robiliśmy centralne ogrzewanie, a żeby panu jako pracownikowi nie było łyso to robił to P.Korus,pamiętam jak wybijaliśmy płytami podłogi i co się zmieniło od 30 lat Wpłacaliśmy na szkołę po 10,20zł jako cegiełki taki ja miałem wkład a jaki ma pan ????????? to według Pana jest stek oszczerstw i między innymi za pana komentarz też jest mi WSTYD!!!!!!! W całej batalii nie chodzi o dzieci a o wasze ciepłe posadki.Jaki w szkole jest poziom jeśli chodzi o warunki higieniczne oraz w razie nieszczęścia co nie daj BOŻE ewakuację. Niech Pan sam sobie odpowie na te pytania.Jak powtarzam to jak na starych "portkach" naszyć łatkę-reanimacja trupa. Pozdrawiam. Nie będę się przedstawiał-przepraszam,ale nie chcę aby szklarz na mnie zarobił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam w mury szkoły, bo z tego co czytam, dawno Pan tu nie był ( wnioskuję to po tym , że jak Pan pisze chodziły do SP 1 Pana dzieci, a wnuki już chodzą do SP 3, więc opisuje Pan to co widział w SP 1 lekko licząc 15 - 20 lat temu ). Zaręczam, że nie odbiegamy warunkami sanitarno - epidemiologicznymi od innych obiektów użyteczności publicznej w Suchedniowie. Idąc Pana tokiem myślenia, proponuję zamknąć ul. Powstańców i cały ruch przenieść na ul. Mickiewicza, bo po co jak Pan pisze - reanimować trupa czy też naszywać łatę na starych portkach, naprawiając nawierzchnię jednej z najstarszych ulic w naszym mieście. D. Kowalik

   Usuń
  2. Panie,skąd pan żeś się urwał.Przecież gdyby nie konieczność zwrotu mienia zakonnicom,to do dzisiejszego dnia SSP3 tkwiłaby w drewnianych barakach.Tak burmistrz dba o szkoły.Poza tym tak bardzo zależy panu na tym , aby po zlikwidowaniu SSP1,pana wnuki chodzily do szkoły na trzy zmiany?

   Usuń
 29. Niepotrzebne emocje. Przypadkowo słyszałam na korytarzu urzędu rozmowę, z której wynika, że w Suchedniowie będzie jeden zespół szkół (gimnazjalno-podstawowy) z dwoma siedzibami. Jedna na Bugaju dla klas IV-VI i gimnazjalnych, a klasy zerówki i nauczanie początkowe będą tam gdzie teraz jest SP 3.

  OdpowiedzUsuń
 30. Szanowny Absolwencie,
  Dla równowagi napiszę, że mam całkowicie odmienne zdanie nt SP1. Uważam, że pracują tam tak samo dobrzy nauczyciele jak w pozostałych szkołach z Suchedniowa. Pana wpis jest bardzo niesprawiedliwy i antagonizujący lokalną społeczność. Czy taka była intencja Pana wiadomości? Po co to nam?
  Mało mamy problemów?
  Na koniec Pana wpisu pojawiło się słowo "Pozdrawiam". W kontekście Pana wpisu, owo pozdrowienie jest już chyba niepotrzebne...
  K.Górski

  OdpowiedzUsuń
 31. Absolwent!!!!!28 lutego 2014 21:15

  Pan widocznie mnie źle zrozumiał nie jest moim celem nawoływanie do walki,a jedynie napisanie prawdy. Pan ocenia mój wpis jako niesprawiedliwy,proszę o choć jeden powód dla którego Pan tak twierdzi. Ja mogę coś na ten temat powiedzieć. Odnośnie układów, oceniania uczniów po znajomości i wiele innych sytuacji- sam to w SSP nr 1 przerabiałem. Ja kiedyś tej szkole serce oddałem a dziś serce mnie boli, że przez tyle lat NIC nie zostało zrobione.Jako absolwent bardzo miło i ciepło wspominam czasy kiedy uczęszczałem do tej szkoły ,uczęszczały też tam moje dzieci,tego okresu nie wspominam miło. A z tego co wiem nic się nie zmieniło.POZDRAWIAM!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym momencie trzeba wspomnieć, że jeśli był Pan świadkiem lub jak to określa przerabiał sytuacje niezgodne z prawem, mógł Pan skorzystać z odwołania choćby do kuratorium. Jak rozumiem wtedy coś Pana powstrzymało, teraz natomiast postanowił Pan publicznie wykrzyczeć swoje żale. Gratuluję wyczucia czasu. D. Kowalik

   Usuń
  2. Może trzeba było poświęcić dzieciom więcej czasu,to zawsze procentuje.Łatwo powiedzieć ,,nic się nie zmieniło''.Ta wątpliwa obserwacja z osobistym podtekstem jest żałosna.Niech pan więcej nie pisze ,zatruwa pan dusze tych ,którzy działają w społecznym interesie.Pan nie jest w stanie tego pojąć.

   Usuń
  3. 1. Uważam, że Pana wpis jest niesprawiedliwy m.in. z powodu, który zawiera się w rzymskiej sentencji "Nemo iudex idoneus in propria causa". Jest oczywistym, że ktoś kto jest stroną w dowolnej sprawie będzie ją oceniał niesprawiedliwie na co zwróciłem uwagę. Jedynie osoba niezawisła, bezstronna jest w stanie sprawiedliwie zważyć argumenty stron. Każda z nich położy na szali wagi Temidy te swoje "prawdy", a ona wskaże sprawiedliwy wyrok o czymś. Pisanie, że oto obwieszczam Wam "prawdę" o czymś jest tu moim zdaniem wyraźnym nadużyciem.

   2. Swoim pierwszym wpisem, skrzywdził Pan wszystkich pracowników SP1, których bez wyjątku odesłał Pan na szkolenie do SP3. Czy faktycznie wszyscy ci pracownicy z SP1 czymś Panu zawinili, że pozwolił Pan sobie na takie ich potraktowanie? Czym np. zasłużył sobie Pan Dariusz, aby za swoją uczciwą, wieloletnią pracę na rzecz naszych dzieci odsyłać go na "naukę do SP3? Moim zdaniem we wszystkich suchedniowskich szkołach pracują tak samo dobrzy ludzie i oni nie muszą się przemieszczać w celu dokształcenia. Jeśli nawet znajdzie się wśród nich ktoś słabszy, to nie mamy prawa skreślać wszystkich.

   3. Swoją wypowiedzią włożył Pan kij w mrowisko. Mówią, że "Kto sieje wiatr ten zbiera burzę". Należy to mieć na uwadze m.in. zabierając głos w publicznej "debacie".
   K.Górski

   Usuń
  4. Używasz Górol martwego języka. Z polskim ci nie po drodze? Może sam jesteś martwy tylko o tym nie wiesz( jak Chuck Norris)?

   Usuń
  5. Panie Krzysiu za rok może dwa pana syn odejdzie z sp1. Ciekawa jestem czy wtedy też będzie Pan tak żywo zainteresowany tą placówką jak dziś. Pożyjemy zobaczymy.

   Usuń
  6. Kto wie, co będzie za dwa lata. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy wtedy zdrowi i nasze życie dostarczy nam więcej radości. Życzę wszystkiego najlepszego nie tylko SP1, ale również pozostałym szkołom z naszego miasta. Zatrudnieni w nich ludzie nie są winni obecnej sytuacji. Jest to pokłosie m.in. ogólnego stanu naszego państwa i systemu finansowania oświaty, w którym musimy się poruszać.
   K.Górski

   Usuń
  7. Czytając Pana opinie ciężko oprzeć się wrażeniu totalnej depresji. Może się mylę?

   Usuń
  8. Ja nie narzekam. Więc na postawione przez siebie pytanie może Pan/Pani odpowiedzieć twierdząco. Tak, mylisz się anonimie.
   K.Górski

   Usuń
  9. Wyczuwam nutkę nerwowości.

   Usuń
  10. e tam :)
   K.Górski

   Usuń
 32. Drogi Absolwencie popieram Cie calkowicie bo taka jest prawda a prawda w oczy kole ....

  OdpowiedzUsuń
 33. Absolwent!!!!!28 lutego 2014 21:26

  Dokładnie tak jest-Dzięki za dobre i szczere słowo .Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Cegiełki to prawda, moi rodzice również je kupowali. Kiedy usłyszeli o obecnej zbiórce przestrzegali nas. Pani dyrektor nadal obiecuję gruszki na wierzbie, zaprasza rodziców aby zapisywali dzieci. Jedna toaleta na cała szkołę wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w trójce ciasne klasy i wąskie korytarze też wystarczą

   Usuń
 35. Może czasem warto zobaczyć co dzieje się w szkołach "za płotem" i krytycznie popatrzeć na siebie. Władze nie potrafią podjąć decyzji odnosnie szkoły, liczyli, że sprawę załatwi za nich straż. Teraz wpadli na pomysł reformy, by nikt im nie powiedział, że to oni zlikwidowali szkołę. Czepiają się więc wszystkich szkół w miescie. A problem jest jeden.

  OdpowiedzUsuń
 36. Dla odmiany statystycznie gimnazjum posiada 16 klas lekcyjnych zakładają 31 oddziałów plus 6 i 5 latki przynajmniej 2-3 klasy. W szkole podstawowej oddziały będą liczyły ok.25 osób a w gimnazjum ok. 29 uczniów w klasie. Sp 3 max pomieści w klasach ok 18 do 20 uczniów bo sale niewielkie to stanowi 29 oddziałów plus 5 i 6 latki. Nasuwa się pytanie do której godziny będą odbywały się zajęcia w takich szkołach 2-3 zmiany to ok 18-19 godz zakończą się lekcje. należy doliczyć remont gimnazjum, na który funduszy brak. Jaki sens ma likwidacja którejkolwiek szkoły. W jakich warunkach mają uczyć się te dzieci. Wszyscy krzyczą o niewielkich oddziałach bo lepiej dla dzieci a statystyki tej reformy są zaprzeczeniem tej teorii.

  OdpowiedzUsuń
 37. Absolwent!!!!!28 lutego 2014 22:36

  Drogi Panie Dariuszu!!!!! Coś mi się zdaje,że Pan sam nie wierzy w to co pisze. Czy ktoś wygrał z nauczycielem? Pan uczy wych-fiz. i sam Pan dobrze wie,że to nie o Pana chodzi. Ja nie będę operował nazwiskami, jednak udowodnić coś nauczycielowi jest b.b.b ciężko.Wie Pan co mnie powstrzymało - troska o dziecko,sam Pan jest ojcem. A nauczyciel potrafi być mściwy,oj potrafi.I proszę nie mówić że,czas jest nie odpowiedni.Na takie sytuacje nigdy nie jest za późno. Dlatego moje wnuki uczęszczają do SSP nr 3(teraz mam porównanie) niestety na korzyść SSP nr 3. Tam szkoła, z całą obsługą jest dla uczniów a nie odwrotnie!!!!!!! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak najlepiej odpowiedzialność za dzieci zrzucić na szkołę.Niech nauczy i wychowa. TRÓJKO drżyj ,by nie podpaść tak życzliwemu Dziadziowi !!!

   Usuń
 38. Gwarantuję Panu, że czasy się zmieniły i ludzie również. Mimo pańskich uprzedzeń zapraszam w odwiedziny do naszej szkoły ( Pana z lat szkolnych a mojej jako obecnego miejsca pracy ). Gwarantuję , że po takiej wizycie nie będzie się Pan już dłużej wstydził. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy. D. Kowalik

  OdpowiedzUsuń
 39. Absolwent!!!!!28 lutego 2014 23:19

  Drodzy obrońcy SSP nr 1 skąd w was tyle jadu!!!!! To, że napisałem prawdę boli (jak ktoś słusznie napisał) może i się narażam na śmieszność-a wy co robicie? Wasze zachowanie coś mi przypomina- zachowanie nauczycieli z SSP nr 1. Gratulacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przy komentarzach poszerza się GRONO. A w SSP nr 1 często bywam NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. Z drugiej strony się nie dziwię bo gdyby chodziło o moją posadkę też bym pewnie walczył. 1 łazienka to standard -Panie Dariuszu?????? W-F na korytarzu-SUPER. NIC A NIC się nie zmieniło. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi się Drogi Panie wydaje, że nie jesteś Pan obiektywny. O jakim jadzie Pan piszesz? Kto Panu zarzucił śmieszność? Za co Pan gratulujesz i komu? Ja też tam często bywałem i zmiany widziałem. Łazienka może i jedna, ale nie ma tam jednej muszli i jednej umywalki. Nie jest to łazienka koedukacyjna. Są osobne wejścia dla chłopców i dziewczyn. Panie woźne na bieżąco dbają o czystość. Korytarze są na tyle duże, że na W-F może jednocześnie ćwiczyć wiele klas i naprawdę można siódme poty wylać w czasie godziny lekcyjnej. Korytarz jest długi na całą szerokość szkoły.
   Pisanie, że nic się nie zmieniło w tej szkole w moim odczuciu jest delikatnie mówiąc próbą przekazania opinii publicznej miasta, że to jest najstarsza i zarazem najgorsza szkoła w mieście (bo przecież cyt: nic się nie zmieniło od lat, co nie jest prawdą). Skoro Pan jest tak już obeznany z Internetem, to proponuję Panu sprawdzenie obiektywnych wyników absolwentów tej "zaniedbanej" podstawówki na przestrzeni lat.
   Myślę też, że do końca Szanowny Pan nie zdaje sobie sprawy, że organem prowadzącym w szkołach naszego miasta (w których nic się nie dzieje) nie są dyrektorzy szkół.

   Też mimo wszystko pozdrawiam (bez jadu).

   Usuń
  2. http://www.suchedniow.pl/index.php?id=46&n_id=417&lan=pl ktoś tu zamieścił kogoś z Jedynki

   Usuń
  3. Drogi Panie! Lista członków Komitetu Budowy Szkoły nie jest tajemnicą. Zapraszam na stronę SSP nr 1. Przekona się Pan wtedy, że większość członków komitetów nie jest w żaden sposób powiązana zawodowo ze szkołą!
   My, Drogi Panie jesteśmy związani zaangażowaniem w to co robimy. Tylko i wyłącznie. Ja sama jestem absolwentką tej szkoły i mimo, że należałam do tzw. lepszych uczennic, w dalszym ciągu uważam, że nie mury stanowią o jakości nauczania ale ludzie, którzy tam pracują. Dlatego dałam się ,,porwać " i czynnie, a nawet bardzo uczestniczę w tym zrywie ludzi pozytywnie zakręconych. Sama jestem matką i moim marzeniem jest aby moje dzieci mogły zdobywać wykształcenie w nieco lepszych warunkach niż ja sama!
   Z poważaniem dla wszystkich oponentów.
   M. Latała

   Usuń
  4. WF na korytarzu czy też w niewielkich salkach dostosowanych do zajęć ruchowych, to niestety standard w suchedniowskich warunkach, z podobnymi problemami borykają się też SP 3 i Gimnazjum. Przez ostatnie lata poza budową hali w naszym mieście, nic się nie wydarzyło w temacie poprawy bazy rekreacyjno - sportowej. Nauczyciele wf-u w każdej ze szkół radzą sobie jak mogą, żeby zapewnić uczniom atrakcyjne zajęcia. Mnie osobiście wydaje się, że w Suchedniowie większego problemu z atrakcyjnością zajęć nie ma ( mimo ubogiej bazy ), a świadczy o tym choćby minimalna liczba uczniów niećwiczących na zajęciach. D. Kowalik

   Usuń
 40. Co wy ludzie piszecie zastanówcie się! Absolwencie masz rację,ale i po części ludzie z 1 też mają, walczą o swoje. A władza w Suchedniowie siedzi i się śmieje. Proponuję w nadchodzących wyborach zagłosować na odpowiednich ludzi-może cudów nie zrobią ale przyda się trochę świeżości.

  OdpowiedzUsuń
 41. Absolwent masz rację , pani Dyrektor która jak chcą zamknąć szkołę to się obudziła że stołek się wymyka ...... . Szkoła nr1 to szkoła która ma jedną zaletę - miejsce , jest atrakcyjne bo można zrobić dobry biznes . To czy SPnr3 czy gimnazjum jest przystosowane do przejęcia większej liczby uczniów to inna sprawa , najpierw trzeba sprawdzić a póżniej trzeba mówić . Wybraliście takiego burmistrza , który przez 16-lat zrobił ; Ośedle Jasna - bo tam mieszka , fontannę bo zamulił zalew , kino - w którym się nic NIE dzieje ale dają dobrą herbatkę dla Tadka , CZY ZAPOMNIAŁEM o czymś ? A teraz podkręca burmistrz i miota się bo nie wie co zrobić .Najlepiej jak nic nie będzie robił - będzie mniej do poprawki po nim .

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam wszystkich obrońców jak i drugą stronę zaciekłej dyskusji. Nie pisałem nic do tej pory, gdyż nie miałem zdania na ten temat.Jednak po przeczytaniu tych komentarzy,jedno przychodzi mi na myśl, Pani dyr SP1 i Pan burmistrz mogą sobie ręce podać. W Suchedniowie jak i w szkole obie osoby troszkę już żądzą i jaki mamy efekt,każdy widzi,ludzie są naiwni wierząc w ich obietnice i tak od lat.Nie trzeba być alfą i omegą aby dostrzec te sytuacje. Proszę mi powiedzieć ile lat trwa już budowa szkoły nr 1,wydaje mi się ze grubo ponad 80 i co? A Pani dyrektor ile lat już tam dowodzi.ok 1/6 istnienia tej szkoły. To są tylko suche fakty, Drodzy obrońcy przetrzyjcie oczy,ile macie uzbieranych pieniędzy? grosze. Wniosek jeden pewne: osoby w naszym mieście funkcje przerosły,a ambicje,z tego pieniędzy nie będzie.Chce też wyrazić poparcie dla dziadzia,Absolwenta sporo prawdy napisał.Może troszkę niepotrzebnie dał się wciągnąć w jałową dyskusję,jednak wydaje mi się,że każdy ma prawo wyrazić swój pogląd. Jaka władza taka szkoła. Nic dodać nic ująć,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Bardzo łatwo krytykować to, co ktoś już zrobił i wyrokować co powinien był zrobić" ./Richard Feynman/
   Artykuł 7. Ustawy o Systemie Oświaty mówi:
   Organ prowadzący szkołę (czyli Urząd Miasta i Gminy Suchedniów z Burmistrzem na czele) lub placówkę
   odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:
   1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
   2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
   3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej, w tym w zakresie wykonywania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, i organizacyjnej szkoły lub placówki;
   4) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania
   Natomiast Art. 39 tej samej Ustawy określa za co jest odpowiedzialny dyrektor szkoły:
   Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:
   1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz;
   2) sprawuje nadzór pedagogiczny, z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2;
   3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
   4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;
   5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki;
   5a) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę;
   6) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;
   7) współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
   8) odpowiada za właściwą organizację i przebieg sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, przeprowadzanych w szkole lub placówce;

   Reasumując dyrektor bez woli gminy nic nie jest w stanie zrobić!
   Może tylko monitować, prosić, otrzymywać od burmistrza zapewnienia, obietnice, a nawet w końcu decyzję o rozbudowie szkoły i uroczyście podczas 75-lecia Jedynki plan budowy. I tyle.
   Dyrektor szkoły nie jest partnerem dla żadnej nadrzędnej instytucji ponad gminą w rozmowach o zdobycie pieniędzy dla szkoły.
   Spróbujcie to Państwo zrozumieć, a jeśli brak Wam woli zrozumienia, to nie krzywdźcie drugiego człowieka. Słowa ranią...
   A jeśli Pan'\/Pani nie dołożyła ani symbolicznej złotówki do naszej zbiórki, to nie ma Pan/Pani prawa zwracać się do nas "drodzy", nie życzymy sobie tego!
   My już i tak wygraliśmy, bo dzięki naszym działaniom, wiemy, że możemy na siebie liczyć, wiemy, że są w Suchedniowie ludzie, którym dziecko ważniejsze jest od pieniądza, ulic, chodników. W jedności siła, I choćby zniszczenie Jedynki miało być początkiem końca upadku całego Suchedniowa, to jest coś czego nam nie zniszczycie - wzajemny szacunek i życzliwość. To wartości dodane, które Społeczny Komitet Budowy Jedynki po sobie pozostawi. Wiemy, że możemy na siebie liczyć już zawsze! I tego możecie nam tylko pozazdrościć. - członek SKBS

   Usuń
 43. A ja przypomnę wszystkim że, został wykonany kolejny projekt rozbudowy SSP-1 za ciężkie pieniądze wszystkich podatników /mieszkańców suchedniowa/ jak straci ważność to mam nadzieję że ktoś się tym zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 44. Ciekawe co powiedzą wielce zadowoleni rodzice dzieci z SSP 3 jak ich pociechy będą się uczyły na 2 albo 3 zmiany bo niech mi nikt nie mówi, że w tych klitkach zmieszczą się duże klasy. Zresztą już widzę poziom nauki w klasach 30 osobowych. To co wtedy? Jak nie ma dziadków to się mają rodzice z pracy zwolnić żeby się dziecko mogło uczyć? Chcemy być "sypialnią" dla Kielc, chcemy żeby się tu ludzi osiedlali a wykańczamy wszystkie swoje atuty. Ciekawe czy tak samo robią gminy podkieleckie? Zresztą jak widzę, większość mieszkańców nie myśli co zrobić żeby miasto rozwijać ale jak by tu innemu dokopać, najlepiej wszystko zlikwidować. Spoko drodzy rodzice, na inne szkoły też szybko przyjdzie kolej przy tak szybkim wyludnianiu się tego zadupia, ciekawe jak wtedy będziecie szczekali - chętnie posłucham.
  PS A może się kochani rodzice dzieci z SSP3 zgodzą, żeby ich pociechy chodziły do Ostojowa? Czemuż to ten zaszczyt ma ew. przypaść dzieciom z SSP1, co ich rodzice gorsi są? Mniejsze podatki płacą? Czy co?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro SP1 niczym nie ustępuje innym szkołą jak to ktoś napisał to po co ta zbiórka pieniędzy tylko na SP1, projekty za duże pieniądze, rozbudowa, straszenie zamknięciem. Skoro jest tam wszystko ok. to dofinansujmy wszystkie szkoły po równo. Chyba czegoś nie rozumiem.

   Usuń
  2. Chyba nie jesteś rodowitym Suchedniowianinem, bo nie nazwał byś tego Miasta zadupiem. Bez względu co się dzieje należy mieć szacunek dla miejsca gdzie się mieszka. Zawsze możesz wrócić tam skąd przyszedłeś skoro to taka metropolia.

   Usuń
  3. Mam nadzieję że nie jesteś wychowankiem SP1 bo używając tak prymitywnego języka splendoru tej Szkole nie przynosisz.

   Usuń
 45. Więcej jadu niż tresci w tej wypowiedzi. A wyżej piszecie o szacunku i wzajemnej życzliwosci. Oj nieładnie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Hipokryzja w tym grajdole przebija już naprawdę wszystko. Kto ma decydujący głos przy obsadzie stanowisk w budżetówce? Przecież nauczyciele są osobami całkowicie zależnymi od płatnika." Sołtys" i rada + nauczyciele to jedna zależna od siebie ekipa. O poziomie nauczania nie chcę pisać bo to zakrawa na kpiny.Wystarczy zerknąć na Sko nie mówiąc już o Kielcach aby zobaczyć różnicę. Miernota goni miernotę, a reszta rżnie głupa, że nie wie o co chodzi, lub jeszcze gorzej , że coś kuma. Wszyscy jesteście siebie warci ( z pewnymi wyjątkami ). Suchedniów to nie miejsce, Suchedniów to stan umysłu. Amen.

  OdpowiedzUsuń
 47. LIKWIDACJA 1-DYNKI TO najmądrzejszy sposób, te artkuły pisze obsługa szkoły żeby nie stracić pracy. gdybym został burmistrzem w pierwszej kolejności bym tą szkołę zlikwidował, panią dyrektor zwolnił za nieposłuszeństwo wobec przełożonego i robiącego zamęt w głowach ludzi żeby pozostać na stanowisku. za zaoszczędzone pieniądze upiększał bym turystykę w Suchedniowie,(żeby jedna pani dyrektor rządziła całą radą to wstyd i burmistrzem-trzeba ja zwolnić bo nie wie chyba komu podlega, gdybym ja został burmistrzem to zwolnił bym ją w pierwszym dniu). po rozmowie z każdym z kandydatów na burmistrza wszyscy mówią, że po wyborach tą szkołę trzeba zlikwidować i to jest mądra myśl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy kto wystartuje w wyborach, ty na szczęście nie masz szans. I niech tak pozostanie.

   Usuń
 48. Nie wiem co by się musiało wydarzyć w Suchedniowie abyśmy zaczęli odnosić się z szacunkiem do siebie na wzajem.Czy ten blog ma służyć do szkalowania,wylewania pomyj na innych.Miejmy swoje zdanie i wiadomo nie wszystko musi nam się podobać ale na litość nie krzywdzmy się ,słowa ranią.Pozdrawiam wszystkich bez wyjątków.

  OdpowiedzUsuń
 49. W pierwszej kolejności to trzeba było szukać sposobów, żeby pozyskać inwestorów czyli KASĘ do budżetu. A nie robić totalną rozpierduchę, wydawać kasę na lewo i prawo na idiotyczne fontanny itp, a teraz problem - kasa pusta. To co najłatwiej zrobić? No pewnie zlikwidować najpierw jedną szkołę, później drugą szkołę, później jeszcze coś - niech zostanie tylko zasyfiony zalew - to dopiero będzie przyciągało turystów, nie? Myślicie, ze jak się szkołę zlikwiduje to nagle w kasie przybędzie milionów? A myślicie, że nauczycieli to wszystkich zwolnią? A może te dzieci z SP1 nagle znikną? Widzieliście jakikolwiek projekt budżetu w którym widniałyby kwoty na utrzymanie szkoły nr 1 (ile na budynek, remonty, ile "kosztują" nauczyciele, ile dowóz dzieci itp)? Zaoszczędzonej kasy nie starczy nawet na podstawowe remonty pozostałych szkół. O tym mówi tylko jeden dyskutant. Jest jakiś pomysł, jakiś projekt - a ja się pytam - gdzie jest głębokie opracowanie zysków i strat, gdzie są wyliczenia: ile, z czego, kiedy? Nie ma? No prawda - przecież nasi "wybawcy" z UMiG nie potrafią nic takiego zrobić, bo i jak - do tego potrzeba elementarnej wiedzy z matematyki chociażby. Gdzie jest projekt pokazujący ile dzieci w danej szkole będzie się uczuło po likwidacji SP1? Na ile zmian, ile dzieci w klasie, ilu nauczycieli trzeba będzie przejąć z SP1 żeby dało się uczyć taką ilość dzieci, ile będą kosztowały dowozy dzieci do nowych szkół? No gdzie są takie wyliczenia, realne koszty, gdzie? Wtedy można dyskutować - na razie to tylko widzę rzucanie mięsem z każdej strony, zero merytorycznych (czyli ekonomicznych) argumentów zwolenników likwidacji. To nad czym my w ogóle dyskutujemy? Bo to wygląda na bardzo fajnie zaplanowaną akcje skłócenia społeczeństwa tego miasta. I wiecie co? Jak czytam wasze komentarze to widzę, że nawet nasz burmistrz potrafi wami "sterować" jak chce. Mogę się założyć, ze akcja się uda i zostanie wybrany na kolejną kadencję. A wtedy to dopiero się zacznie akcja likwidacyjna, zobaczycie :)

  OdpowiedzUsuń
 50. gdyby pani dyrektor dbała o ta szkołę to by się nią zajęła parę lat temu i sukcesywnie co roku po parę złotych i się by zrobiło najpotrzebniejsze rzeczy. a tak to widać , że dopiero jak się zorientowała, że ją zwolnią to zrobiła zamęt. nie posiadała planu rozwojowego na kilka lat w swojej głowie-pensja i do przodu-rozbudowa tej szkoły nic nie daje: nie ma budowy sal dla uczniów tylko jakieś sale konferencyjne(I PO CO TO?). MOGŁA KILKA LAT temu dobudować klatkę i koniec a dzisiaj tej pani dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organem prowadzącym szkołę nie jest dyrektor, tylko burmistrz. O remontach decyduje burmistrz. O ich braku też decyduje burmistrz.

   Usuń
 51. Czy bedie miej etatow w UMIG Suchedniow

  OdpowiedzUsuń
 52. A ilu tam ludzi straci pracę, bo w Malywilu 167. Szkoda że o tym ktoś nie pomyślał. To 167 rodzin utrzymujących tą SP1. Czy ktoś o nas pomyślał, bez produkcji to żadna budżetówka się nie utrzyma.

  OdpowiedzUsuń
 53. W tej szkole dyrektor na przestrzeni kilku lat zrobiła bardzo wiele.Przede wszystkim wyprowadziła szkołę z "lamusa"i teraz na równi może konkurować z innymi. Obcy ludzie z dużych miast zaglądają do tej szkoły i mówią o niepowtarzalnym jej klimacie i atmosferze. Są zaskoczeni jej wyposażeniem i przystępnością . Być może można było więcej...lecz władze obiecały i nie raz padła obietnica publiczna o budowie szkoły. Może nadszedł czas aby rozliczyć to ,co nie zostało rozliczone a tyle razy obiecane i nie tylko tej szkole!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w czym problem, wszystko macie to po co wam ta rozbudowa skoro nie odbiegacie od standardów, inne szkoły też wymagają remontów.

   Usuń
  2. Uważam, że ta szkoła jest najnowocześniejszą szkołą w mieście i Gminie. Nie odbiega wyposażeniem od innych wiodących szkół w Polsce. Jej wadą jest budynek, a zwłaszcza teren, na którym włodarze miasta przed II Wojną ją postawili. Nic nie da rozliczenie władz czy też innych decydentów. Proponuję lustrację tej szkoły. Kto chętny niech się wybierze i zobaczy to wyposażenie. Kto chce, niech sobie kliknie https://www.google.pl/search?q=strony+internetowe+szk%C3%B3%C5%82+w+suchedniowie&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=LTYSU_KhNqWK8Qf50oH4Cw . Proponuje sprawdzić strony internetowe tych szkół. Proponuję tez sprawdzić, jaka szkoła miała klasy sportowe, kto miał klasy integracyjne, kto się angażował we wszystkie uroczystości patriotyczne na terenie Suchedniowa. Spróbujcie np znaleźć stronę internetową szkoły w Ostojowie.
   Jak ktoś znajdzie, to proszę podać w odpowiedzi. Google nie nic nie znajdują. Na stronie http://gimnazjum.suchedniow.w.interia.pl/ są jakieś informacje o Gimnazjum, ale jak to wygląda? Tu na tym linku są wszystkie szkoły z Gminy: http://www.suchedniow.pl/index.php?id=145 Porównajcie treść i wartość i zaangażowanie.
   Dziękuję i pozdrawiam!

   Usuń
 54. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Eugeniuszu, przecież to Wy radni doprowadziliście do takiej sytuacji, wystarczyło podjąć decyzje o likwidacji SP1 i zapewnieniu jej pracownikom pracy i było by po sprawie. Nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy że w Suchedniowie da się utrzymać 3 szkoły podstawowe. W takiej sytuacji należy zamknąć tą do której trzeba najwięcej dołożyć, czyli wyremontować. Za te pieniądze można a nawet należy wybudować sale sportową przy Gimnazjum i SP3 i może zadbać o infrastrukturę parku i zalewu.

   Usuń
  2. Jak Pan może wskazywać miejsce "ustawki" Orlicz, skoro nim rządzi Klub, a Miasto "tylko go utrzymuje". Przecież Astra miała płacić za mecze Orliczowi a nie Miastu. Chyba że to taki sponsoring.

   Usuń
  3. Ludzie opamiętajcie się, to żart, taki dowcip, a pan Eugeniusz nie ma z tym nic wspólnego

   Usuń
  4. Uwaga!
   Ostrzegam przed podpisywaniem z imienia i nazwiska oraz podaniem funkcji osoby, z którą się nie identyfikujemy. Dzisiaj otrzymałem informacje, że zostały powiadomione stosowne organa, w celu wyjaśnienia kto się kryje pod powyższym wpisem z 1 marca godz. 20.21.

   Usuń
 55. Zróbmy tak: Niech wszyscy wyjadą z suchedniowa. Z całego suchedniowa zróbmy plac do Paintball'u. Pojazdy, walka o dzielnice itp. Kasiora murowana. Nie bedzie niczego i będzie z głowy. :D A jak nie to sie zrobi drugi majdan pod fontanną i będziemy mieli duzo szczęścia jak Putin wojsk nie przysle. Pozdrawiam wszystkich uczestników tej wojny domowej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 56. Jak Pan może wskazywać na miejsce "ustawki" Orlicz, skoro nim rządzi klub, a Miasto "tylko robi opłaty". Czy to taki sponsoring przed wyborami. To do kogo należy ten teren i kto go utrzymuje?

  OdpowiedzUsuń
 57. Jakim trzeba być półgłówkiem by uwierzyć w autentyczność powyższego (notabene dowcipnego) tekstu o ustawce.Osoby oburzone przedstawcie się proszę chciałbym was poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drodzy Państwo szykuje się nam z tego co widzę najdroższa kampania wyborcza (koszt budowy SP1). Niektórzy myślą że po wyborach w 2015 i wprowadzeniu 8 letniej szkoły podstawowej, SP1 zostanie jedną z 2 szkół podstawowych w Suchedniowie czyli obecne Gimnazjum i SP1. Jeśli uczniowie po tej reformie nie zmieszczą się w obecnym budynku Gimnazjum (chociaż w takiej ilości się tam mieścili jak była tam SP2), to najrozsądniej będzie w obecnym Gimnazjum utworzyć klasy 4-8, a 0-3 w obecnej SP3 ze względu na lokalizację w centrum Miasta. I w te placówki trzeba zainwestować.

   Usuń
  2. Jak znam brak elokwencji pana Bugały to w życiu nie szarpnął by się na taki tekst. Za wysokie loty. Ale małżonka jego na pewno. Nie żebym się czepiał ale... Z drugiej strony każdy może się podpisać jak chce i musimy wziąć to pod uwagę.

   Usuń
 58. Toś się popisał Panie Bugała!!!! Żenada!!!! Bezczelność! Macie w d.....nasze szkoły i nasze dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 59. Widzę, że subtelniejsze aluzje dotyczące autentyczności tekstu o ustawce oraz poziomu intelektualnego osób, które w niego uwierzyły nie wystarczają ... Prawdziwą żenadą jest publiczne wygłaszanie opinii przez funkcjonalnych analfabetów. A bezczelnością zgłaszanie na serio "pomysłów" reformy oświaty przez osobników, których przerasta prawidłowe odczytanie tak prostego (i całkiem dowcipnego) przekazu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Propozycja dotycząca Gimnazjum i SP3 jest jak najbardziej sensowna ale dopiero po ewentualnych wygranych wyborach przez PIS 2015, a do tego czasu uczniowie powinni uczyć się w SP3 i Ostojowie.

   Usuń
  2. Oświadczam,że ani mój mąż ani ja nie zamieszczaliśmy komentarzy na tym blogu i nie zamierzamy zamieszczać! Aleksandra Bugała

   Usuń
  3. Bez względu na to, kto zamieścił powyższy tekst, i bez względu na jakiekolwiek opinie na jego temat, uśmiałam się po pachy, trochę dystansu i poczucia humoru życzę wszystkim!
   Gosia

   Usuń
 60. Z Urzędu systematycznie ulatniają się pieniądze. Przecież to nie są ich pieniądze więc łatwo się wydaje. Może to co napisze nie ma związku ze szkołą chcę naświetlić jak to działa. Oszukują nas z każdej strony. Na same INNE KOSZTY w Orliczu (np. pranie strojów) potrzebują 60.000. Stroje pierze jeden z panów zarządzających obiektem. Już kasa zostaje wyprowadzona. Zrobiono z pieniędzy unijnych turniej na 600 dzieci czy ktoś o takiej imprezie słyszał? Można zdobyć pieniądze? Można ale jak się chce. Sprzedaż terenów pod targowica, której nie wolno zbywać bo w mieście musi być plac targowy. Powoli nas PAN BURMISTRZ WYSPRZEDAJA O likwidacji szkoły już dawno zdecydowano. A najgorsze jest to, że mieszkańcy nie zdają sobie sprawy jakie tu się robi przekręty. Jedynym wyjściem jest nagłośnienie sprawy i zaangażowanie trzeciej władzy mediów i to jest sprawa do prokuratury. W Suchedniowie ściany mają uszy a co niektórzy ludzie długi język.

  OdpowiedzUsuń
 61. Suchedniów jest podzielony, ludzie patrzą na siebie wilkiem przecież chodzi o to żeby żyło nam się lepiej. Uważacie ze przeniesienie szkół do gimnazjum będzie tańsze niż ratalna budowa szkoły z prawdziwego zdarzenia. Na pewno będzie potrzeba zatrudnienia w niej wielu nauczycieli nie tylko z jedynki. Na wizje naszej Rady i burmistrza też nie będzie pieniędzy bo tu nigdy nie było pieniędzy. Ciekawe gdzie są. Każdy patrzy na swoją kieszeń a Pan Burmistrz uważa ze kasa miasta jest w jego portfelu. nic bardziej mylnego a ponieważ jest tyle lat na stanowisku czyje się bezkarny i ma wiele znajomości. Jeszcze jak żył infułat może trochę przed nim czuli respekt a teraz hulaj dusza. Zrobili przedstawienie przed pogrzebem posprzątali przed kościołem oj nie było to na rękę władzy ale cóż śmierć nie wybiera. Robią co chcą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej ludzie! Cisza na blogu czyżby syndrom dnia drugiego po ostatkach?Brakło sił czy argumentów w dyskusji po obydwu stronach?
   To może rzucę przynętę - wiecie, że w suchedniowskiej oświacie szykują się cięcia. Najpierw zmuszą 9 osób (tak mi doniesiono) do odejścia na emeryturę, są bowiem w wieku emerytalnym (w jedynce takich nie ma) a w 2015 to się dopiero zacznie. No chyba,że zmienimy ekipę rządzących - ale czy my zmądrzejemy? Czy też towarzystwo wzajemnej adoracji będzie w dalszym ciągu pogrążać gminę. Matko, na początku tej kadencji to chociaż była jakaś opozycja a teraz wszyscy mówią zgodnym głosem. żenujący przewodniczący (myślę że wpis na forum to jednak dzieło małżonki), pełni buty młodzikowie, w tym jeden licealista, ludzie! Mąż znanej żony też nie lepszy a o tym od herbatek to już nie mówię. Poza trzema sensownymi ludźmi w radzie uwierzcie, nie ma tam nikogo kto by wiedział co robić. Nawet jak mają jakiś pomysł i idą z nim do B. to słyszą dobra tylko jak to zrobić . Do bani z nimi!

   Usuń
  2. Mam do kolegi pyt wymieniles ze w Radzie są trzy wartościowe osoby mimo ze Radni to zgraja ludzi Burmistrza , napisz kto to moze własnie dzieki tym trzem osobą uda się na koniec kadencji zmienic myslenie pozostałych, Znając te osoby z nazwiska łatwiej bedzie można dotrzeć do tych Radnych i ich wesprzeć Jesli mozesz napisz o kogo chodzi

   Usuń
 62. No to plan sołtysa realizuje się co do joty.Naprawdę czy nie jesteście Państwo zdolni zauważyć,że już tak nas poróżniono,że nie wiadomo z kim i co można powiedzieć.Opanujmy emocje.Co robimy my dorośli? Przecież dzieci wchodzą na te fora.Bądźmy mądrzejsi.Temat szkół słusznie zawładnął naszą uwagę, ale..To co w tej chwili dzieje się w naszym mieście uważam,że jest totalnym bałaganem,za naszym przyzwolenie.burmistrz skłócił wszystkich dyrektorów szkół, nauczycieli. A karty rozdaje z oświacie człowiek niemający pojęcia o tym, człowiek bez wykształcenia, bez doświadczenia zawodowego. Minister Oświaty Suchedniowa, p.Herman. to ubliża człowiekowi z wyższym wykształceniem,żeby tłumaczyć oczywistości. Wiem,że to trudne powstrzymać wodze żalu, gniewu,oburzenia.Ale...jest kilka miesięcy do wyborów, dajmy szansę komuś innemu,po prostu komuś innemu. Nie róbmy jarmarku.wycidzmy się i tak teraz nic stara Rada nie może zrobic, bo na to nie pozwólmy.
  Jest taki dobry film "Wall Street" i scena, kiedy młody, zdolny makler wyjaśnia swojemu koledze definicję błędu: "Wiesz jaka jest definicja błędu?..BŁĄD TO POWTARZANIE TYCH SAMYCH CZYNNOŚCI,SPODZIEWAJĄC SIĘ INNYCH REZULTATÓW".
  Myślę,że nie potrzeba komentarza, a propos, wyborów.Nie kieruję się żadnym antagonizmem.Po prostu są niektórzy z nas,którzy czterokrotnie spodziewali się innych rezultatów. Już przestańmy popełniać błędy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co masz do Hermana, przecież na przewodniczącego komisji wybrali go ludzie z wyższym wykształceniem między innymi właśnie Nauczyciele. To może zastanówmy się na przyszłość kogo wybieramy żeby Nauczycieli nie kompromitowali.

   Usuń
 63. ale kto bedzie kandydował jest jakiś gość który wygra z Tadziem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak:ma szansę na wygraną inny gość,który miałby takiego pijarowca jak teściowa p.Wice.Podobno ta Pani już ruszyła z kamanią.
   No i kto tu może powiedzieć o braku aktywności Osób starszych???

   Usuń
 64. Myślę, że gdyby p. dyr, H. Tusznio zastąpiła obecną dyr. Ostojowa sprawa by się rozwiązała. Szkoła przyciągnełaby nawych uczniów. Nie stała pusta tak jak teraz. Za nową dyr, poszliby jej uczniowie. Rodzic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tym poglądem! Ale niektórym dzieciom było by cokolwiek daleko na Ostojów. Niestety.

   Usuń
  2. Nie,proszę przestańcie.Co wam zrobiła dyrektorka z Ostojowa, chyba ona nie ma wpływu na przyrost naturalny.Szkoła w Ostojowie to jedyne godne warunki do nauki.Więc...dlaczego wszyscy, bez wyjątków państwa dyrektorstwa z miasta nie mają takich szkół? Bądźcie obiektywni.Ja woziłabym dzieci tam do szkoły.Warunki cudne, wcale nie "ginęłabym" za Osobę,która była tyle lat menadżerem szkoły.Teraz robicie z dyr.1męża opatrzności szkoły.Tamci w ostojowie siedzą cicho i robią
   swoje.Nie celebrują się jak ci z miasta, aby bywać aby pokazać się.A tamci pracują.Robią swoje.szkoła na miarę 22 wieku.i przestańcie pisać o niskim poziomie wiedzy,myślę że te dzieci z Ostojowa prędzej poradzą sobie w życiu.dajcie spokój z tymi porównaniami.Niech pracują, przynajmniej nie przeszkadzajcie.Też róbcie swoje.Bo po niektórych wpisach to mam wrażenie,że nie wiem, co ta dyrektorka z Ostojowa ma zrobić, wziąć szkołę na plecy i przenieść ją do miasta?zjmijcie się swoją pracą i przestańcie porównywać.Jest dyrektorem i dobrym menadźerem.Samo się nie zrobiło.Tak? Może lepiej spróbowąc było zapytać Ją jak zrobić,żeby było dobrze? Przestańcie antagonizować.Robicie szkodę tylko dzieciom./Uwaga, nie jestem nauczycielem z Ostojowa, ani z żadnej innej szkoły/

   Usuń
 65. Poziom nauczania w Ostojowie nie jest za wysoki.Dzieci w gimnazjum maja problemy. Myślę, że większość rodziców nie będzie chciała wozić dzieci na wieś.

  OdpowiedzUsuń