niedziela, 23 lutego 2014

Nowe stawki śmieciowe?

Mija pierwszy rok od czasu wprowadzenia nowych zasad wywozu śmieci. Okazało się, że gminy (w tym i nasza) do nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi dopłacają. Głównie w tych jednostkach, w których rada gminy uchwaliła opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi poniżej kosztów. Ponadto mieszkańcy Suchedniowa przestali segregować śmieci, a to z kolei dlatego, że różnice pomiędzy stawkami za odpady komunalne segregowane (5 zł) i niesegregowane (6 zł) są zbyt małe.

Najlepiej oddają to dane z roku 2012 i 2013. W lipcu 2012 roku zebrano w gminie cztery razy więcej odpadów segregowanych niż w tym samym miesiącu roku 2013, w sierpniu 2012 było dwa i pół raza więcej, a we wrześniu 2012 trzy razy więcej. Wniosek nasuwa się sam, że wcześniej pomimo, że nie było obowiązku segregowania, mieszkańcy więcej segregowali (zwłaszcza plastyk). Skutek tego jest taki, że jeżeli gmina nie wykaże się odpowiednimi procentami odzysku odpadów segregowanych, to może być ukarana, jak w przypadku Suchedniowa (ok. 100 tys. zł).
Całkiem nieźle wygląda za to sytuacja ze ściąganiem należności od gospodarstw.  Dla przykładu na koniec listopada wystawiono tylko 47 upomnień na kwotę 2600 złotych za odpady segregowane (na 662 deklaracji) i "od ręki" 8 osób uregulowało zaległości. Za odpady niesegregowane wystawiono 113 upomnień na kwotę 7352 złotych (na 2170 deklaracji) i ponownie od razu 26 osób wpłaciło.
W maju powinien być rozpisany nowy konkurs na wywóz odpadów komunalnych, ponieważ ten obowiązuje do końca czerwca. Gdy będzie znany nowy przewoźnik i jego stawki za wywóz, wtedy Urząd Miasta i Gminy będzie wnioskował o nowe stawki dla mieszkańców. Być może zostanie utrzymana stawka 5 złotych za odpady segregowane, ale za niesegregowane winna wynosić około 9 złotych. Czy to pokryje koszty funkcjonowania systemu, jeżeli wszyscy będą płacić i większość segregować?

24 komentarze:

 1. Oby firma, która będzie miała kontrak wywiązywała się ze swoich obowiązków lepiej! Jako kobieta, która często sama musi sobie radzic z dzieckiem i obowiązkami w domu. Ciężko mi wystawiać kontener o 6 rano, bo kij wie o której zabiorą i czy w ogóle to zrobią! Nie raz wystawilam, firma nie przyjechała... albo widząc mnie o kilka domów dalej, pomachali i pojechali... zero organizacji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wystawiam dzień wcześniej:)

   Usuń
 2. To że nikt nie segreguje śmieci to żadna nowość, stawki które zostały ustalone przez radnych są śmieszne! Oni działają na szkodę Gminy a za śmieci odpowiedzialny jest starszy ministrant Odzimek to dzięki jego namową reszta rady zagłosowała na szkodę Gminy. Nigdy więcej takich radnych jak Odzimuś.
  Jack Strong

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jacku SIUSMAJTKU NIE WYPOWIADAJ SIĘ NA TEMATY O KTÓRYCH NIE MASZ POJĘCIA .Zajmij się sprowadzeniem kapitału do gminy. Spraw aby została przywrócona płynność finansowa oraz oddłużenie gminy do poziomu ustawowego. Zabezpiecz miejsca pracy na poziomie 5 procent bezrobocia.

   Usuń
  2. I wówczas do śmieci, które będą odbierać od mieszkańców będą nam płacić, tak jak np. w Szwecji.

   Usuń
  3. A jednak prawda w oczy kole! Do d...y te wasze stawki ponieważ działają na szkodę Gminy. To właśnie byłby dodatkowy kapitał no ale wy widzicie tylko czubek własnego nosa a p. Odzimek najwyżej może znać się na pasaniu owiec.
   Jack Strong

   Usuń
  4. Dodatkowego kapitału to nie szuka się w kieszeni podatników bo to jest polityka fiskalna zabijająca każdą inicjatywę. Do pobudzenia działań są inne instrumenty n.p. miejsca pod nowe inwestycje ale musi być infrastruktura, której przez 17 lat nie stworzono, oraz wiele innych ale ta dyskusja z tobą nie ma sensu bo to dla ciebie za trudne do zrozumienia.

   Usuń
  5. Odzimek ma działać na rzecz mieszkańców a nie gminy! I widać, że dobrze to robi. Co do segregacji to wymysł różnych popaprańców i idiotów, którzy każą nam się babrać w brudzie. Ile można tłumaczyć, że segregacja przemysłowa jest tańsza? Strong idz ty lepiej do piaskownicy!

   Usuń
  6. Cieszą i śmieszą mnie wasze komentarze pisoki. Nie macie zielonego pojęcia o ekonomii a co dalej idzie na pracy dla dobra miasta. Musicie zrozumieć jedno że nie żyjemy w państwie socjalnym! To już było!!! Jak płacił jeden z drugim po 30 zł w ciągu miesiąca za wywóz śmieci to płaci teraz 5 czy 6 zł, to znaczy co według was nieudacznicy? Gmina ma do was dopłacać? Pozdrawiam i życzę troszkę rozumu. A za śmieci odpowiedzialny jest Odzimek, zapamiętajcie to raz na zawsze. Za kary wynikające z niesegregowania śmieci obciążył bym tych radnych którzy podjęli taką decyzję. Może wtedy zrozumielibyście to dosadniej.
   Jack Strong

   Usuń
  7. JACKU SIUŚMAJTKU jaki rozum takie rządy taka władza. A efekty wystarczy spojrzeć przez okno. Nawet nie wychodząc z domu.

   Usuń
  8. :) tyle
   Jack Strong

   Usuń
  9. Strong ty musisz mieć wielkie osiągnięcia i bardzo mondry być musisz i ślepy przy okazji też. Jak nie zauważyłeś jeszcze, że żyjemy w państwie socjalnym to o czym z tobą dyskutować. To że obrażasz innych to nie wzmacnia twojej argumentacji tylko świadczy o tym żeś prostak i cham.

   Usuń
  10. Jack Strong nie ma pojęcia nawet o tym, że gmina nie ma prawa pieniędzy zabranych za śmiecie przeznaczyć na cele inne niż gospodarka tymi śmieciami. Akurat tu ustawodawca przewidział zapędy takich "przemądrych strongów" i je uniemożliwił.

   Usuń
  11. Jak możesz tak pisać pisoku! Niech Gmina weźmie tyle od ludzi ile wydała na śmieci a nie dokłada z budżetu! Nie jesteście partnerami ministranci dla mnie do dyskusji, takie pierdy to możecie opowiadać wyborcom przed wyborami! Mam nadzieje że ludzie zweryfikują te pisowskie wypociny. Aaaa macie już wolną rękę nie odpiszę już, "nie chce mi się z wami gadać"
   Jack Strong

   Usuń
  12. Bez takiego cudaka ten blog jest bez wartości.

   Usuń
  13. Niech pisze ale po co obraża pozostałych:) Zresztą się pewnie nie powstrzyma zmieni se tylko nick:)

   Usuń
  14. No i jeszcze jedno jak PiS ma takich przeciwników to w Suchedniowie wygra wysoko:)

   Usuń
 3. Nie stawki sa winne, ale to, że jest zbyt mało terminów odbioru segregowanych smieci. Jeszcze plastik ujdzie, ale makulatura i butelki to totalna porażka - raz na pół roku, a na domiar złego terminy wypadły w święta. Tak więc organizacja do d...
  A firma jest kiepska. Podstawowe smieci, te które odbiera raz na dwa tygodnie, to z Bodzentyńskiej chyba ze dwa razy odebrała w terminie, zazwyczaj dzień czy dwa później.

  OdpowiedzUsuń
 4. czy ktoś kontroluje odbiór?? płacić trzeba a firma przyjedzie albo nie i o której godzinie też tego nie wie NIKT. W trzecią sobotę zapomnieli o ulicy Jasnej...

  OdpowiedzUsuń
 5. To wszytko zasługa naszych władz. Oni są za wszystko odpowiedzialni, oni za to dostają kasę. Jeden wielki bur... w tym Suchedniowie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Stawka 5 zł za odpady segregowane powinna pozostać. Mam nadzieję, że mieszkańcy stanowczo będą walczyć za jej utrzymaniem. Patrzmy na ręce radnym, aby nas nie oszukali...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale musi byc więcej terminów odbioru takich śmieci jak makulatura i szkło (może tak jak plastik, raz na miesiąc?).
  Za to bez sensu jest obowiązek zbierania śmieci w workach konkretnego koloru. Kolory worków miałaby sens tylko wtedy, gdyby różne rodzaje segregowanych śmieci były zbierane równocześnie, tego samego dnia. Ponieważ zaś zbierane są w odległych od siebie terminach, to ten obowiązek jest bezsensownym utrudnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytając powyższe komentarze oraz artykuł dziwi fakt, że jak Gmina odbierała plastiki (pety) darmo od gospodarstw indywidualnych (Płacąc za nich) , zbierano ich 4-krotnie więcej niż obecnie - każdy umiał posegregować i oddać aby nie płacić samemu - przypomnę każdy płacił od pojemnika . Dzisiaj gdy sytuacja się zmieniła nagle Ci sami mieszkańcze nie potrafią już segregować, wolą zapłacić o 1 zł drożej od śmieci niesegregowanych od osoby. Dziwi , że ktoś narzeka ze Radni ustalili tak dogodne stawki dla mieszkańców wychodząc na przeciw . Kiedy my zmądrzejemy.

  OdpowiedzUsuń
 9. To nie mieszkańcy narzekają na radnych tylko decydenci.

  OdpowiedzUsuń