czwartek, 13 lipca 2017

Uroczystości w Michniowie

W środę, 12 lipca w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy pacyfikacji Michniowa, w których udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. W programie uroczystości znalazł się m.in koncert Chóru „Senior” z Suchedniowa, po którym została odprawiona msza święta w intencji ofiar pacyfikacji. Po jej zakończeniu, pod pomnikiem ofiar, złożone zostały kwiaty.

Uroczystości upamiętniały dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce w Michniowie 12 i 13 lipca 1943 r. Wówczas to wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. W ciągu dwóch dni zamordowane zostały 204 osoby: 104 mężczyzn – w większości spaleni żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci. Miała to być zemsta za pomoc mieszkańców dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Następnie wieś została doszczętnie spalona.
W Michniowie trwa obecnie budowa nowego budynku Mauzoleum, który swoim kształtem nawiązuje do stodoły, w której zamordowani zostali mieszkańcy tej wsi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz