niedziela, 19 stycznia 2014

Przed rocznicą wybuchu Powstania 1863 roku cz. I

Przygotowania do obchodów.
Przed nami obchody rocznicowe Powstania 1863 roku, które w szczególny sposób zapisało się w historii Suchedniowa. Nasza miejscowość była jedną z pierwszych, gdzie doszło do zbrojnego zrywu. Pisałem o tym rok temu. Teraz postaram się przedstawić wydarzenia sprzed wybuchu powstania oraz z bitwy w Suchedniowie, po której został on spalony. Były to chyba najtragiczniejsze dni w dziejach naszej miejscowości.


Chciałbym zaznaczyć, że nie jest prostym zadaniem odtworzenie wydarzeń na podstawie kilkunastu pozostawionych relacji, z których każda jest inna, a wiele sprzecznych. Większość uczestników tych wydarzeń, którzy zostawili wspomnienia służyło pod dowództwem majora Bernarda Klimaszewskiego i te można odtworzyć najpełniej. Najbardziej cenna jest relacja Jana Słowackiego, który opisał walki w Suchedniowie. Ponadto pamiętniki i wspomnienia oraz opracowania m.in. Stanisława Zielińskiego, Romana Bocheńskiego, Ludomira Cywińskiego, Maurycego Mochnackiego, Władysława Bończa Dygulskiego, Antoniego Drążkiewicza, Leonarda Gaszyńskiego, Jadwigi Prendowskiej, Józefa Kajetana Janowskiego, Henryka Wiercińskiego, Władysława Zapałowskiego, Mikołaja Berga oraz Krystyny Samsonowskiej uzupełniają ten obraz, ale od razu zaznaczam, że nie do końca. Jest jeszcze wiele obszarów do zbadania i mam nadzieję, że moimi artykułami zachęcę inne osoby do ich wyjaśnienia.

1 komentarz:

  1. Najlepszy kabaret będzie wtedy jak pojawi się jakiś faryzeusz z Vaticano.Nie dość ,że powstanie przepierdzielone z hukiem, to jeszcze funkcjonariusze obcego państwa zrównali je z glebą... tą glebą.

    OdpowiedzUsuń