Z cyklu suchedniowskie zakłady pracy, tym razem zamieszczam opis Zakładów Wyrobów Kamionkowych "Marywil", dokonany przez Franciszka Gładysza w 1976 roku.
W 1950 roku nastąpiło upaństwowienie fabryki. W 1958 r. uchwałą Prezydium Rady Narodowej Osiedla w Suchedniowie, postanowiono poczynić starania o budowę nowego Zakładu produkcji kamionki kwasoodpornej, uwieńczone sukcesem. W 1964 r. zakończono montaż głównych urządzeń produkcyjnych, które są wykonane według oryginalnych opracowań polskich konstruktorów.
W 1967 r. nastąpił pełny rozruch fabryki. Jest to największy i najnowocześniejszy Zakład tego typu w Polsce. Roczna produkcja wynosi 32 tysiące ton kamionki, co w pełni zaspokoi krajowe potrzeby. Suchedniowskie zakłady są jedynym w Polsce producentem tego rodzaju wyrobów dla przemysłu chemicznego, m.in. wytwarzają pompy kwasoodporne.
Dyrekcji Zakładu podlegają: Kopalnia ("Baranów") Glinki Ogniotrwałej w Baranowie, Zakład "Marywil" 1, Zakład w Parszowie, od 1971 zakład w Stąporkowie. Kombinat zatrudnia ogółem 1660 osób; wartość produkcji rocznej wynosi 330 mln. złotych. "Marywil" również partycypuje w rozwoju Suchedniowa, ogrodził siatką stadion "Orlicz", położył asfalt i chodniki na ul. Sportowej, oraz wybudował nowe drogi z trelinki na osiedlu mieszkaniowym Bugaj, zasadził drzewka.
A dzisiaj stary, zabytkowy "Marywil" przy ul. Mickiewicza wyburzony, kopalnia sprzedana, a Kombinat przy ul. Sportowej w trakcie likwidacji.
A dzisiaj stary, zabytkowy "Marywil" przy ul. Mickiewicza wyburzony, kopalnia sprzedana, a Kombinat przy ul. Sportowej w trakcie likwidacji.
Szkoda, że historię zakładu zaczynasz od nacjonalizacji w 1950 bez namysłu przepisując tekst ocenzurowany przez komunę. Firma istniała już przed wojną, była własnością rodziny żyjącej w Suchedniowie do dziś.
OdpowiedzUsuń