piątek, 16 września 2016

Zmiana siedziby "Jedynki"

W czwartek, 15 września na sesji Rady Miejskiej w Suchedniowie zapadły decyzje w sprawie zmian w oświacie. Suchedniowskie szkoły to temat rzeka, który ciągnie się od kilku lat. Po ostatnim głosowaniu radnych, sytuacja powinna się unormować.
Na sesji informację na temat przygotowania placówek oświatowych do roku szkolnego 2016/2017 przedstawiła Beata Kaszuba, inspektor ds edukacji w UMiG, a burmistrz Cezary Błach omówił projekty trzech uchwał:
- w sprawie: przyjęcia Kompleksowego Planu Rozwoju Szkół w Gminie Suchedniów
- w sprawie zamiaru zmiany siedziby Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1
- w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół w Suchedniowie
Następnie burmistrz przedstawił dwa warianty i ich koszty:
1. "Jedynka" zostanie przeniesiona od 1 września 2017 roku do budynku Gimnazjum, który zostanie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb uczniów szkół podstawowych (pisałem o tym wcześniej). Ponadto w tym projekcie ujęto budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 i boiska przy szkole w Ostojowie - koszt około 9 mln zł.
2. "Jedynka" zostanie rozbudowana na 500 uczniów według projektu projektu opracowanego przez Społeczny Komitet (przy założeniu, że gimnazja będą wygaszane) i podobnie jak wyżej budowa boiska w Ostojowie - koszt ponad 19 mln zł.
Burmistrz Błach zaproponował wariant pierwszy, a więc przeniesienie siedziby Szkoły Podstawowej nr 1 do Gimnazjum, gdzie zostanie utworzony Zespół Szkół. Do czasu wygaśnięcia gimnazjów, te dwie szkoły będą funkcjonowały odrębnie ze swoimi własnymi arkuszami organizacyjnymi i środkami finansowymi.
W późniejszej dyskusji głos zabrali między innymi poseł na Sejm RP Maria Zuba, radni Krzysztof Ślęzak, Małgorzata Kuszewska, Waldemar Krogulec, dyrektor gimnazjum Zdzisław Wojnarski i Marta Pawlak z nauczycielskiej "Solidarności".
W głosowaniu radni jednogłośnie poparli zaproponowane we wspomnianych projektach uchwały, zgodne z pierwszym wariantem, tj. zmianę siedziby Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Ogrodowej do budynku Gimnazjum przy ul. Szarych Szeregów.

4 komentarze:

 1. szkoła miała być podobno 21 wieku, a wychodzi uszminkowana komuna

  OdpowiedzUsuń
 2. Miała być druga Japonia,a jest trzeci świat:)
  Te decyzje powodują, że nadzieja na współczesną szkołę rozpływa się we mgle!

  OdpowiedzUsuń
 3. a trójka to co taki skansen pozostanie z powrastanymi nauczycielami, ktorzy ani nie chcą się juz rozwijać ani uczyc niczego nowego przy pełnej aprobacie pani dyrektor. Ruszcie tą szkołę w koncu a może tak zespoł szkół razem z trójką również

  OdpowiedzUsuń
 4. a trójka to co taki skansen pozostanie z powrastanymi nauczycielami, ktorzy ani nie chcą się juz rozwijać ani uczyc niczego nowego przy pełnej aprobacie pani dyrektor. Ruszcie tą szkołę w koncu a może tak zespoł szkół razem z trójką również

  OdpowiedzUsuń