poniedziałek, 12 marca 2018

"Świata utrwalanie w SSP nr 3"

,,Przekonałam się, że twórczość jest naszą prawdziwą naturą, że blokady są sztuczne i próbują powstrzymać proces tak naturalny a zarazem cudowny, jak rozwijanie się kwiatu na szczycie wiotkiej zielonej łodyżki’’.
Julia Cameron
Słowa angielskiej fotografki umieściłam jako motto do wspomnienia o IV Konkursie Literackim im. Ireny Zielińskiej ,,Radość pisania. Możność utrwalania’’, który odbył się 9 marca 2018r. w SSP nr 3 w Suchedniowie. Dlaczego te słowa? Już wyjaśniam.

Gdy przyglądałam się uczestnikom konkursu zebranym w Sali im. I. Zielińskiej, którzy z młodzieńczym zapałem zmagali się z tematami konkursowymi, nasunęła mi się refleksja, że są jak rozwijające się kwiaty. Po przeczytaniu pracy Marii Knecht-uczennicy SP nr 1 w Suchedniowie, która zajęła I miejsce, utwierdziłam się w przekonaniu, że jej sposób spojrzenia na świat jest jak utrwalony na fotografii, gdyż oddała w poetycki sposób piękno krajobrazu i to, co najtrudniejsze leżące gdzieś w głębi duszy. Julia Żurawka z SSP nr 3 w Suchedniowie pisała pracę ,,Halo Kosmos!’’. W formie listu do obcej cywilizacji przedstawiała człowieka innym mieszkańcom kosmosu. Stwierdziła, że ,,w byciu człowiekiem fajne jest to, że możesz spełniać swoje marzenia’’. Myślę, że jedno marzenie Julki się spełniło, gdyż jurorzy przyznali jej II miejsce. Laureatka III miejsca Julia Jaźwiec ze SP w Parszowie potraktowała motyw podróży jako wniknięcie w siebie. Pisała: ,,Warto jest robić to, co się kocha i to, co nas rozwija”.
Pragnę dodać, że tematy prac konkursowych w tym roku zaproponowali uczestnikom jurorzy. Były następujące:
1.,,Halo Kosmos! Napisz list do obcej cywilizacji-przedstaw człowieka innym mieszkańcom kosmosu”. Temat zaproponowany przez Pana Emila Tokarczyka-znanego suchedniowskiego pisarza.
2.,,Moja niezwykła podróż…”.Napisz opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych. Autorstwa Macieja Brzozy-nauczyciela z Gimnazjum.
3.,,Najpiękniejsze urodziny, dopiero przede mną.” Autorka Pani Małgorzata Wiśniewska-dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie.
4.,,Nie zostawiaj na potem/ słuchania zwierzeń ziemi”-na co chciała zwrócić uwagę autorka-rozwiń. Tom poezji Anna Zielińska-Brudek.
Niezwykle cenne nagrody, podobnie jak w latach poprzednich ufundowali członkowie rodziny Pani Ireny Zielińskiej: Pani Małgorzata Zielińska i Pan Sławomir Zieliński, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz nieobecny ciałem, ale na pewno sercem i myślami z nami Pan Ryszard Zieliński.
Pani przewodnicząca jury Anna Zielińska-Brudek ufundowała nagrody wyróżnionym:
-Izabeli Kałuzińskiej -SP Łączna
-Natalii Kłys-SPnr1 Suchedniów
-Liwii Bobkiewicz -SP Parszów
Na konkursie, oprócz fundatorów, swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Cezary Błach oraz niespodziewany gość Jerzy Fedorowicz-aktor, reżyser, który jak na prawdziwego aktora przystało wypowiedział do uczestników konkursu piękne słowa poety Kazimierza Wierzyńskiego dotyczące utrwalania myśli i otaczającego świata poprzez literaturę.
Pragnę dodać, że wszystkie prace były kodowane, a kodami stały się daty wydarzeń z historii Polski, gdyż jako organizatorom zależało nam, aby włączyć się w ten sposób w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i uatrakcyjnić konkurs dla uczestników. W czasie obrad jurorów, młodzież wzięła udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Urszulę Piastę-Kuszewską. Pracowała w grupach nad opracowaniem plastycznym wylosowanych przez siebie wydarzeń historycznych, do których informacje przygotował polonista Michał Redlica. Zanim odczytano werdykt, przedstawiciele poszczególnych grup zaprezentowali publiczności swoje prace z krótkimi komentarzami.
Po wręczeniu nagród wszyscy obecni skosztowali okolicznościowego tortu, który ufundowała Rada Rodziców. Szczególne podziękowania za zaangażowanie składam na ręce Pań: Moniki Bator i Iwony Milaszkiewicz.
Pani dyrektor Izabela Głowala –Działak wręczyła także podziękowania dla opiekunów, którzy pracują z młodzieżą nad rozwijaniem ich talentów. Były to: Izabela Kutyła-Paduch, Mariola Pasek, Teresa Strachowska-Sikora, Małgorzata Tusznio–Lech, Beata Osman, Anna Jasińska, Iwona Domagała, Joanna Piasta-Siechowicz, Marzena Wojnarska.
Złożyła gratulacje wszystkim uczestnikom i zaprosiła do udziału w kolejnej edycji konkursu, gdyż piękne inicjatywy należy pielęgnować i utrwalać w pamięci, a konkurs im. Ireny Zielińskiej stał się już tradycją naszej szkoły. Do zobaczenia za rok!
Jako koordynator konkursu pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym Koleżankom i Kolegom za współpracę.
Anna Salwa
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz