wtorek, 26 maja 2015

Spotkanie z astronomią w SSP Ostojów


Trzydniowy wyjazd na obserwacje nieba w Beskidzie Niskim był wielką przygodą dla miłośników astronomii, uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie. Grupa uczniów uczestniczących w module „Kosmiczna fizyka” projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji uczestniczyła w trzydniowych warsztatach terenowych w miejscowości Oderne w Beskidzie Niskim, w samym sercu Łemkowszczyzny, położonej  25 km na południe od Gorlic, 4 km od Uścia Gorlickiego administracyjnie będąc jego przysiółkiem.
Warsztaty te to zajęcia fakultatywne wzbudzające pozytywną motywację do kontynuowania zainteresowania fizyką, praktyczne wykorzystanie umiejętności techniczno – praktycznych, pozyskanych na warsztatach prowadzonych w szkole. Składały się na to zajęcia terenowe, wizyty astronomów amatorów, rajd po modelu układu słonecznego 6,5km., zajęcia warsztatowe – konstruowanie zegara słonecznego, pokazy sprzętu astronomicznego, wizyta w mobilnym planetarium,  filmy i zabawy edukacyjne o tematyce astronomicznej.
Wszystko to jest podsumowaniem działań realizowanych w szkole, a były to warsztaty astronomiczne – prowadzone grupach 10 os., ich część praktyczna w podgrupach – dwie 3 os. i jedna 4 os. realizujących indywidualne zadania w zakresie technik obserwacyjnych. W programie były zajęcia popularno – naukowe: rozwoju astronomii, mechaniki nieba, budowy wszechświata, techniki obserwacyjne, zajęcia wprowadzające do tematyki astronomii obserwacyjnej (zapoznanie z stosowanymi technikami, aparaturą),  zapoznanie ze sprzętem  czyli zaznajomienie uczniów z zasadą działania odrębnych stanowisk obserwacyjnych i przygotowanie do przeprowadzenia obserwacji, działania praktyczne – kierowanie pracami odkrywczymi zespołów, obserwacje astronomiczne.
Uczestnicy warsztatów wzięli udział w licznych, różnorodnych zajęciach, prowadzonych przez fizyków i astronomów. Cennym była każda rozmowa z prowadzącymi i możliwość uzyskania odpowiedzi na każde pytanie.  Na zakończenie trzydniowych warsztatów uczniowie sprawdzili swoją  wiedzę w teście o tematyce związanej z astronomią i fizyką oraz przedstawili prezentacje swoich ulubionych tematów związanych z kosmosem. Praca uczniów została nagrodzona cennymi nagrodami, m. in przyrządami do obserwacji astronomicznych takimi jak: teleskop, lornetka, lasery, atlasy oraz mapy nieba. Warsztaty zakończone zostały testem podsumowującym i autorskimi prezentacjami na tematy związane z astronomią. Główną nagrodę, teleskop otrzymał Mateusz Urbańczyk wykazując sie największą znajomością tematyki astronomicznej,  drugie miejsce zajął Mikołaj Piwowarczyk, a trzecie Marcin Kuszewski.
Młodzi pasjonaci astronomii dzielą się teraz swoimi doświadczeniami z innymi. Warsztaty te były dla uczniów wielką przygoda z kosmosem, spotkaniem z ekspertami w tej dziedzinie i doświadczeniem czym jest pasja w życiu każdego człowieka. (tekst: SSP Ostojów, więcej zdjęć na fanpage).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz