sobota, 3 stycznia 2015

Działacze PPS

Robotnicy Starkego.
W zakładach pracy Suchedniowa, głównie Szulima vel Stanisława Starkego dawała o sobie znać Polska Partia Socjalistyczna. Do najaktywniejszych jej członków tej partii należeli: Stanisław Breszko, stolarz z Kruka; Ignacy Kowalik :Krysia” z Ostojowa, rozbrajał Austriaków w 1918 roku; Leon Kuszewski, giser z Kleszczyn, był aresztowany i siedział w więzieniu; Władysław Kutwin, przewodniczący Związku Zawodowego z ul. E. Peck, siedział w więzieniu; Franciszek Lasota,
giser z ul. Mickiewicza, członek Związku Zawodowego Metalowców; Antoni Lorens, w obawie przed aresztowaniem wyjechał do Ameryki; Stanisław Miernik z Ostojowa; Władysław Ney, mistrz ślusarski, rewolucjonista z 1905 roku, późniejszy producent „Stenów”; Henryk Odelski, późniejszy pracownik Kasy Chorych; Adam Pajek, działacz rewolucyjny z 1905 roku; Lucjan Pajek, działacz PPS; Stanisław Pawlikowski, murarz; Julian Pedryc, prezes Związku Zawodowego Metalowców; Władysław Pomocnik, rozbrajał Austriaków w 1918 roku; Józef Pomorski, cieśla, wywiesił flagę na kominie w 1905 roku; Józef Sokołowski, rozbrajał Austriaków w 1918 roku; Feliks Tusznio z ul. Kościuszki, brał czynny udział w walkach; Władysław Szumilewicz, wybitny rewolucjonista i organizator z 1905 roku, więzień Cytadeli, odznaczony; Gerwazy Tworzewski, aktywny działacz PPS, pracownik Kasy Chorych; Jan Wigura, adwokat, obrońca robotników; Karol Żak, sekretarz Związku Zawodowego Metalowców, rozbrajał Austriaków w 1918 roku.
Jak informują ludzie starzy, Maria Jasińska, Józefa Kołodziejska i Stefania Lekston wykonały w 1905 roku sztandar dla koła PPS i brały czynny udział w pochodach i manifestacjach organizowanych przez tę partię. (kronika Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz