niedziela, 18 listopada 2018

"JEDYNKA" NA WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADZIE BEZPIECZEŃSTWA

W piątek, 16 listopada drużyna z  Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Emilii Peck wzięła udział w XII edycji wojewódzkiej Olimpiady Bezpieczeństwa, która jest finałem konkursu profilaktyczno-edukacyjnego "Bezpieczeństwa na 5". W zmaganiach brało udział 13 najlepszych drużyn ze szkół z całego województwa świętokrzyskiego.
Miasto Suchedniów i powiat skarżyski godnie reprezentowali w tym konkursie Oliwia Pawlik, Jakub Wołoszczak i Jakub Kania z klasy Va. Do konkursu przygotowywała się również Emilia Turczyńska, która była zawodnikiem rezerwowym. Cała czwórka poświęciła dużo czasu na przypomnienie znanych i opanowanie nowych zagadnień i umiejętności, które  podlegały ocenie podczas olimpiady. A sprawdzana była: wiedza z przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy i ratowania tonącego. Zawodnicy musieli także pokonać rowerem tor sprawnościowy i wykazać się tam znajomością znaków drogowych. Kolejne punkty można było zdobyć za opracowanie na temat: "Jaka jest nasza szkoła - zagrożenia w niej występujące oraz sposoby zapobiegania im".
Razem z Oliwką, Jakubem i Jakubem oraz Emilką do Kielc pojechała cała klasa Va. Wyposażeni w pompony, klakiery oraz wykonane przez siebie banery i znaki drogowe zagrzewali do walki drużynę SP1. Wzięli również udział w pokazie kibicowania, na który przygotowane mieli autorskie hasła i wiersze.
Oliwia, Jakub i Jakub bardzo dobrze poradzili sobie z testem z przepisów ruchu drogowego, tylko jedna z 13 drużyn uzyskała więcej punktów od nich. Sporo emocji towarzyszyło im podczas udzielania pierwszej pomocy - ich zadaniem było opatrzenie krwawiącej rany na czole - wykonali to zadanie prawidłowo. Dużej sprawności, a zwłaszcza precyzji wymagało rzucanie bojką ratowniczą do "tonącego" - okazuje się, że nie jest to tak proste jak się wydaje. Pokonanie toru sprawdzającego sprawność jazdy rowerem oraz poruszanie się zgodnie ze znakami drogowymi przypadło Jakubowi Wołoszczakowi. Kuba poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Trochę trudniejszym okazał się test z zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym - drużyna z SP1 to "mieszczuchy", więc nie mają praktycznego doświadczenia w tej dziedzinie.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką pani Magdaleny Podsiebierskiej. Udzielania pierwszej pomocy uczyli się z panem Michałem Piastą. Ogromną pracę w przygotowanie  całej klasy Va do kibicowania i pokazu włożyła wychowawczyni pani Joanna Sołkiewicz.
Na konkurs uczniowie mogli pojechać dzięki wsparciu Rady Rodziców, która pokryła koszty wyjazdu.
Rywalizacja między 13 drużynami była bardzo wyrównana. To oczywiste skoro w olimpiadzie wzięły udział najlepsze szkoły z całego województwa. Organizatorzy podkreślali kilkukrotnie, że sam udział w finale wojewódzkim jest już wielkim sukcesem i wyróżnieniem.
W tym roku SP1 nie zdobyła pucharu. Wierzymy jednak, że "Jedynka", której jedną z tradycji jest coroczny udział w turniejach brd, stanie wkrótce na podium  „Olimpiady Bezpieczeństwa na Piątkę”!
(info: SSP nr 1, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz