poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Uczniowie z Ostojowa na scenie teatru

III miejsce dla SSP w Ostojowie i wyróżnienie indywidualne dla Kariny Kazarjan w II Przeglądzie Spektakli  Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na scenie” Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pod patronatem honorowym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i medialnym patronatem TVP3 Kielce.

Na portalu nowesztuki.pl czytamy streszczenie dramatu „Pan Lampa” Maliny Prześlugi, Pan Lampa to z pozoru zwyczajny, miły, zajadający się budyniem staruszek. Jedna rzecz odróżnia go jednak od tych zwyczajnych staruszków, których wszyscy znamy. Głowa Pana Lampy…świeci! Pewnego dnia, ot tak sobie, zaczęła i tak już pozostało. Pan Lampa razem ze swoją ulubienicą Piesą mieszka w wielkim Domczysku. Oboje bynajmniej nie czują się samotni, gdyż dom zasiedla także cała wesoła zgraja najróżniejszych i najdziwniejszych lokatorów, wśród których znajdują się m.in.: uwielbiająca straszyć dzieci Pani Straszyńska, pożerające smutki Siostry Gryzak, oglądająca świat "do góry nogami" Babcia Drapcia czy też Pan Dosłowny, przy którym trzeba bardzo uważać na słowa. Świat tej osobliwej kompanii scala mądrość i dobroć Pana Lampy oraz wiernie towarzyszącej mu i pomagającej we wszystkim  Piesy. Pewnego dnia jednak do Domczyska zawita Ciemność. Czy uda jej się ugasić światło Pana Lampy?
Tekst Maliny Prześlugi podzielony jest na 10 opowiastek, z których każda stanowi oddzielną całość - krótki opis dnia z życia głównych bohaterów. Autorka w każdej osobliwej postaci dramatu ukazuje nam nasze słabości i problemy, z którymi borykamy się na co dzień a także wskazuje, że na wszystko jest rada i dzięki pomocy i wsparciu otaczających nas ludzi poradzić możemy sobie nawet z tym co, z pozoru najtrudniejsze. Wszak, czyż nie jest prawdą, że jesteśmy wstanie odnaleźć się nawet w ciemnościach?
Treść  dramatu w wykonaniu uczniów SSP w Ostojowie podczas II Przeglądu Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych w Kielcach w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” została wysoko oceniona przez jury ze względu na dobór ról do cech psychoteatralnych wykonawców. Przydziału ról dokonała aktorka teatralna i filmowa Ewa Pająk. Oswojenie sztuki Maliny Prześlugi przypadło uczniom jednego zespołu klasowego – VI klasy. Cel, zdecydowanie wychowawczy: integracja zespołu, wzajemna odpowiedzialność za efekt pracy, przełamanie oporów w wyrażaniu uczuć został osiągnięty! Sukces, podkreślony werdyktem jury, jest sukcesem klasy, która dziś mówi o sobie:  moja klasa spisała się na medal, to niesamowite jak czternaście osób może się zgrać i zmobilizować i wystawić tak piękną sztukę pisze w swoim pamiętniku jeden z młodych aktorów. Sztukę przygotowały: J.Piasta-Siechowicz, M. Wojteczek, M.Miernik , oraz opracowanie muzyczne K.Michta-Połęć, U.Piasta-Kuszewska, M.Wojteczek, obsługa techniczna M.Miernik, pomoc w organizacji H. Miernik, A. Witczak.
Relację z wydarzenia można obejrzeć w wiadomościach TVP3 Kielce TUTAJ.
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz