czwartek, 28 lutego 2019

NAJWIĘKSZE BEZROBOCIE W POWIECIE SKARŻYSKIM


Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach liczba bezrobotnych w województwie świętokrzyskim na koniec stycznia tego roku wyniosła 47 005 osób. Stopa bezrobocia osiągnęła poziom 8,7 procent i była o 0,4 punktu procentowego wyższa w stosunku do grudnia 2018 roku.

Na tle kraju wyższa stupa bezrobocia jest w województwach: warmińsko – mazurskim, podkarpackim i kujawsko – pomorskim. Natomiast najlepsza sytuacja jest w województwie wielkopolskim. Średnia stopa bezrobocia w kraju na koniec stycznia wyniosła 6,1 procent.
Najwyższa stopa bezrobocia jest w powiecie skarżyskim i wynosi 16,3 procent, 14 procent w powiecie opatowskim i 12,1 w powiatach koneckim i ostrowieckim. Powyżej 10 – procentową stopą bezrobocia zanotowano jeszcze tylko w powiecie kieleckim. W pozostałych powiatach województwa świętokrzyskiego jest ona niższa niż 10 procent.
W województwie świętokrzyskim ponad 82 procent zarejestrowanych bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. Nieco ponad połowa to kobiety, a 56 procent ogółu bezrobotnych to mieszkańcy wsi. Prawie 6,5 tysiąca zarejestrowanych w urzędach pracy to osoby poniżej 25 roku życia i stanowią one 13,8 procent wszystkich bezrobotnych. Natomiast 24, 3 procent to osoby powyżej 50 roku życia. Z danych WUP wynika, że jedna czwarta wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych to osoby bez żadnych kwalifikacji zawodowych.
Na koniec stycznia 2019 roku zarejestrowanych było 22.778 długotrwale bezrobotnych, to 48,5 procent. Są to osoby pozostające w rejestrach urzędów pracy ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat. W porównaniu do stycznia 2018 roku populacja ta zmniejszyła się o prawie 3 tysiące, czyli o 8,4 procent, obniżył się również jej udział w bezrobociu ogółem o 1,6 punktu procentowego.
W styczniu zarejestrowano 1 914 osób , w tym 54 procent stanowiły kobiety, a wyrejestrowano 1 411 osób, w tym 55,7 procent kobiet. Do najważniejszych przyczyn wyłączenia z rejestrów należało podjęcie pracy, szkolenia lub stażu, a 16, 3 procent nie potwierdziło gotowości do pracy.
Największą liczbę wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej pracodawcy zgłosili w powiatach: starachowickim, kieleckim, ostrowieckim i koneckim oraz w Kielcach. Najmniej w powiatach włoszczowskim i kazimierskim. Największe szanse na znalezienie pracy mieli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy wykonujący prace proste, sprzedawcy i pracownicy biurowi.
(źródło: Urząd Marszałkowski)

2 komentarze:

  1. Może ktoś np Pan Burmistrz z Suchedniowa zainteresowałby się poprawą komunikacji PKP relacji Suchedniów - Warszawa i coś zrobił w tym kierunku, np. skomunikowanie na pociąg 5.10 ze Skarżyska-Kamiennej, spadek bezrobocia to dobra komunikacja czyli mobilność. A przecież Ci ludzie tu płacą podatki. Działalność prospołeczna Urzędu na poziomie zerowym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę teraz bezrobocie jest naprawdę niskie, a jeszcze dodatkowo powstają takie możliwości jak kształcenie dualne dla uczniów szkół zawodowych https://edunet-poland.pl/ksztalcenie-dualne/ - to już w ogóle pracę mają zapewnioną, tylko odbiorą świadectwo. W bardzo dobrym kierunku to wszystko idzie

    OdpowiedzUsuń