Suchedniowscy harcerze w 1917 roku. |
Wpojone tradycje postępowe, bojowe i patriotyczne w harcerzy suchedniowskiej Drużyny im. Łukasińskiego zdają po raz drugi egzamin w latach 1939-1945, poprzez działające na tym terenie organizacje ruchu oporu, produkcję "stenów" i specjalnej amunicji przez miejscowych robotników, dla oddziałów partyzanckich. A Suchedniów ma już od wieków tradycję walk narodowo-wyzwoleńczych.
Harcerze Drużyny im. Łukasińskiego to potomkowie 111 robotników miejscowego górnictwa, którzy pod dowództwem Barzykowskiego i Karola Zwolińskiego walczą w oddziałach powstańczych 1863 roku. Widomy dowód tradycji walk powstańczych obywateli Suchedniowa to Sztandar Oddziału Langiewicza, wiszący w kościele parafialnym w Suchedniowie, przyniesiony z pola bitew przez chorążego Oddziału Karola Zwolińskiego po zakończeniu walk powstańczych.
Powyższy okres i dane pamiętam dobrze, gdyż byłem współzałożycielem oraz Komendantem Drużyny Harcerskiej im. Łukasińskiego do dnia 11 listopada 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości, po I wojnie światowej dokumenty przekazałem do Archiwum Ministerstwa Spraw Wojskowych, t.j. wszelkie tajne dokumenty dotyczące współpracy Drużyny Harcerskiej im. Łukasińskiego z P.O.W. Powyższe uczyniłem za pośrednictwem Rejenta z Kozienic Obywatela Pomarańskiego, który z kolei utrzymywał kontakt z Archiwum Akt Dawnych i tam przekazane przeze mnie dokumenty przekazał. Były tam rozkazy, odezwy antyokupacyjne, pokwitowania odbioru przesyłek poleconych z bronią i bibułą propagandową. W załączeniu podaję wykaz nazwisk harcerzy Drużyny im. Łukasińskiego za lata 1913-1918. (tekst: Józef Marusieński, Mieczysław Żakowicz).
ps. W ostatnim czasie zamieściłem wiele opisów dotyczących historii suchedniowskiego harcerstwa, większość to zapisane wspomnienia. Należałoby odnaleźć dokumenty, które zostały przekazane do Archiwum. W naszym mieście również można (należy) zorganizować wystawę poświęconą suchedniowskiemu harcerstwu, a najlepiej połączoną z seminarium. Mam bardzo dużo zdjęć począwszy od 1913 roku do lat 80-tych. Myślę, że suchedniowianie również udostępniliby swoje rodzinne pamiątki i wspomnienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz