sobota, 30 kwietnia 2016

Niezwykła uroczystość w Szkole Podstawowej nr 3

Święto Narodowe rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest zawsze bardzo uroczyście obchodzone w naszej szkole. W tym roku miało ono jednak niezwykły charakter. W przygotowanie uroczystości zaangażowali się wychowawcy i niemal wszyscy uczniowie klas IV – VI.
Zadaniem każdej klasy było przygotowanie krótkiej inscenizacji na temat ważnego, chwalebnego wydarzenia z historii Polski. Mogliśmy więc na scenie naszej szkoły obejrzeć legendarne początki państwa polskiego i wędrówkę Lecha, Czecha i Rusa (kl. IVa), chrzest Mieszka I, poślubienie Dobrawy i odprawienie siedmiu pogańskich żon (kl. IVb), ślub Jagiełły z Jadwigą (kl. Va), początek bitwy pod Grunwaldem z poselstwem krzyżackim do króla polskiego z „dwoma nagimi mieczami” (kl. Vb), I rozbiór Polski i uchwalenie Konstytucji 3 Maja (kl. VIb) odzyskanie niepodległości przez Polskę (kl. VIa).                             
Na scenie wystąpiło wielu uczniów grających legendarne i historyczne postacie: Lecha, Mieszka I, królową Jadwigę, Jagiełłę, Józefa Piłsudskiego. Uczniowie inspirowani przez wychowawców dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się do odegrania swoich ról. Występ każdej klasy był naprawdę małym, prawdziwym teatrem. Szczególne wrażenie wywarły na oglądających piękne stroje, w których występowali uczniowie, a które przeniosły nas w klimat epoki z danej scenki.
Ta uroczystość zrealizowana w naszej szkole była bardzo udana i pokazała, że cała społeczność szkolna swoim zaangażowaniem wspaniale uczciła Święto Narodowe.
Marzena Wojnarska (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Wiosna w Centrum Ogrodniczym "Figaro"

W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała, ale zbytnio nie przeszkadza działkowcom, którzy robią porządki na swoich działkach. Wyrywają chwasty, grabią, przycinają krzewy. Jest również spory ruch w sklepach nasiennych i ogrodniczych. Można się o tym najlepiej przekonać w Centrum Ogrodniczym "Figaro" przy ulicy Stokowiec, gdzie mamy duży wybór nasion warzyw, kwiatów i traw oraz roślin balkonowych, skalniaków, bylin, traw. Są do wyboru drzewa i krzewy owocowe oraz drzewa i krzewy ozdobne, czy też pnącza i winorośle.
W Centrum kupimy również środki pielęgnacyjne i ochronne, w tym nawozy płynne i granulowane, torf kwaśny, korę, produkty firmy Bros. Mamy duży wybór ziemi uniwersalnej do iglaków, borówek, storczyków, roślin balkonowych.
Całkiem nieźle prezentuje się sprzęt niezbędny w ogrodzie: węże ogrodowe, zraszacze, końcówki do węży itp. oraz narzędzia ogrodnicze, gazony, donice, skrzynki balkonowe. Dla upiększenia swoich działek, warto pomyśleć o chodnikach. Dostaniemy tutaj kostki brukowe, obrzeża, palisady i inne tego typu składniki.
To tylko niektóre asortymenty, które tu wymieniłem. Najlepiej udać się osobiście do Centrum i dokonać właściwego wyboru.

Mistrzostwa powiatu skarżyskiego w badmintonie

W środę, 20 kwietnia w suchedniowskiej hali sportowej rozegrano Mistrzostwa Powiatu Skarżyskiego w Badmintonie w kategoriach wiekowych U-9, U-11, U-13. Zawody rozegrano w ramach Grand Prix Suchedniowa. Trzy tytuły mistrzowskie przypadły uczniom z "Trójki": Alicja Więckowska, Kacper Więckowski, Joanna Więckowska, a po jednym z "Jedynki" - Andrzej Pięta, Ostojowa - Szymon Turski i Zalezianki - Julia Pająk.

piątek, 29 kwietnia 2016

"Przedszkolandia" najlepsza w MASKAradzie 2016

W piątek, 29 kwietnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się XVIII Suchedniowska Wiosna Teatralna "MASKArada 2016". Na scenie zaprezentowało się 7 zespołów: "Przedszkolandia" z Samorządowego Przedszkola w Suchedniowie, "Pierwszaki-Cudaki" z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 z Suchedniowa, Teatrzyk "Czerwona Róża" oraz "Słoneczny Teatrzyk" ze Szkoły Podstawowej w Parszowie, "Kwiatowi Aktorzy" z Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie, "Puzzle" z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Kielc oraz "Świetliki" ze Świetlicy Środowiskowej przy Parafii Św. Andrzeja Ap. w Suchedniowie.
Jury w składzie: Urszula Bilska (MCK w Ostrowcu) i Zenon Juchniewicz (CKI w Michniowie) za najlepsze uznało przedstawienie suchedniowskiej "Przedszkolandii" pt:"Przygody Stasia i Nel", które zdobyło główną nagrodę. Jury przyznało także wyróżnienie dla wszystkich aktorów z grupy teatralnej "Puzzle" z Kielc, a wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe pluszaki. Po zakończonych prezentacjach dyrektor suchedniowskiej "Kuźnicy", Andrzej Karpiński wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego "Wielkanoc w sztuce ludowej". (info: SOK, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Sportowy weekend

W ten weekend suchedniowscy kibice będą emocjonować się tylko występem biało-niebieskich w Chmielniku oraz grami badmintonistów w naszej hali sportowej. W dotychczasowej historii spotkań mistrzowskich pomiędzy Orliczem a Zenitem, górą są Orły 16 zwycięstw - 10 remisów - 7 porażek, bramki: 52:32. W Chmielniku Orlicz wygrał 4 razy, przy 7 remisach i 5 porażkach. W ostatnim meczu mistrzowskim biało-niebiescy wygrali w Suchedniowie 3:0. Aktualnie w tabeli 10 - Orlicz (26 pkt.), 14 - Zenit (21).
klasa okręgowa
30 kwietnia (sobota) godz. 17 Zenit Chmielnik - Orlicz
badminton:
30 kwietnia (sobota) godz. 10 Suchedniów - Mistrzostwa Okręgu Żaków i Juniorów Młodszych.

"Udręka i ekstaza" na spotkaniu z Emilem Tokarczykiem

W piątek, 29 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie odbyło się spotkanie z autorskie z Emilem Tokarczykiem. Przy dźwiękach muzyki klasycznej, słuchaliśmy wierszy z tomiku „Udręka i Ekstaza” w wykonaniu samego autora. To kolejne spotkanie Emila z czytelnikami, przypomnę że poprzednie miały miejsce w Kielcach: w Pałacyku Zielińskiego, oraz w Klubie Czerwony Fortepian. Z niecierpliwością czekamy na następne tomiki poezji, oraz na  kolejne spotkanie w naszej bibliotece. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Zaproszenie na turniej szachowy

W czwartek, 12 maja w Suchedniowie odbędzie się X Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3. Organizatorem jest wspomniana szkoła, UKS Olimp i Rada Rodziców. Rozgrywki rozpoczną się o godzinie 9, a weryfikacja będzie o 8.30.
Zgłoszenie do turnieju (ilość startujących uczniów) proszę wysyłać do 10 maja na adres:
dominik.zietkowski@interia.pl
Zawody zostaną rozegrane w trzech grupach wiekowych:
- dziewczęta:
 rocznik  2003 i 2004 grupa I
rocznik  2005i 2006   grupa II
rocznik  2007 i mł      grupa III
- chłopcy:
rocznik 2003 i 2004 grupa I
rocznik  2005i 2006 grupa II
rocznik 2007 i mł    grupa III
Organizatorzy zwracają się z prośbą, aby uczestnicy turnieju przynieśli  na zawody szachy. Ilość rund w poszczególnych grupach zostanie podana na odprawie technicznej przed zawodami po konsultacji z opiekunami. Trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii otrzyma puchary, medale oraz dyplomy.

Grand Prix Suchedniowa w badmintonie

W środę, 20 kwietnia w suchedniowskiej hali sportowej rozegrano ostatni turniej badmintonowy z cyklu Grand Prix Suchedniowa 2015/2016, w kategoriach wiekowych: U-9, U-11, U-13. Była to już 28 edycja tych popularnych rozgrywek. W tym sezonie rozegrano trzy turnieje - grudzień, marzec, kwiecień. W klasyfikacji końcowej liczyły się dwa najlepsze występy.
U-9 dziewczęta:
1. Więckowska Alicja (2007) SP 3 Suchedniów - 811 
2. Bator Patrycja (2007) SP 3 Suchedniów - 773 
3. Zubińska Emilia (2007) SP 3 Suchedniów - 699 
4. Stępnik Amelia (2007) SP 3 Suchedniów - 651 
5. Markiewicz Aleksandra (2007) SP 3 Suchedniów - 635 
6. Spych Zuzanna (2007) SP Ostojów - 602 
U-9 chłopcy:
1. Potkański Patryk (2007) SP Ostojów - 807 
2. Obara Tymon (2007) SP Ostojów - 734 
3. Stępnik Jakub (2007) SP Ostojów - 667 
4. Zegadło Kacper (2008) SP 3 Suchedniów - 620 
5. Kwaśniewski Norbert (2009) SP 1 Suchedniów - 605 
6. Cieślak Piotr (2008) SP Ostojów - 594 

czwartek, 28 kwietnia 2016

Po sesji Rady Miejskiej powiało optymizmem

Dzisiaj odbyła się kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Suchedniowie. Po powitaniu wszystkich zebranych i stwierdzeniu quorum, przyszła kolej na życzenia od przewodniczącej rady Małgorzaty Styczeń i burmistrza Cezarego Błacha dla pana Zdzisława Włodarczyka, który w tym roku obchodzi 75. urodziny.
Po przyjęciu porządku obrad i protokołu z poprzedniej sesji Rady Miejskiej przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwsza głos zabrała Przewodnicząca Osiedla nr 5 Ewa Antosik, zwracając się z zapytaniem o przyczynę przedłużającego się terminu podpisania porozumienia dotyczącego ulic Partyzantów i Harcerskiej.
Następnie Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Suchedniowa Helena Krzysztofek zaprosiła wszystkich zebranych na odsłonięcie pomnika w hołdzie nauczycielom tajnego nauczania. Uroczystość ta będzie miała miejsce w dniu 12 maja br. przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie.

Marszałek Adam Jarubas w Suchedniowie

Marszałek Jarubas na ul. Powstańców
(fot. Jacenty Kita).
Wykorzystując obecność na dzisiejszej sesji rady miejskiej Marszałka Województwa Adama Jarubasa - burmistrz Cezary Błach zaprosił go do obejrzenia terenów, które mają być rewitalizowane, aby w praktyce zobaczył, jak ta inwestycja jest potrzebna dla naszego miasta.
Marszałek odwiedził OSiR, park miejski, okolice zapory oraz ul. Powstańców. - Suchedniów bardzo potrzebuje tej inwestycji. Nawet bardziej, niż inne miasta. Uważam ją za celową i gmina może liczyć na naszą pomoc w jej realizacji - mówił Adam Jarubas.
W spacerze po mieście towarzyszyli mu również radni Ewa Gałczyńska i Krzysztof Adamiec oraz zastępca burmistrza Dariusz Miernik. (info: UMiG).

Zaproszenie do praosady Rydno


Suchedniów otrzyma 2,8 mln złotych dotacji

O ponad 2,8 mln złotych zwiększy się dofinansowanie  projektów zrealizowanych przez Gminę Suchedniów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŚ 2007-2013. Burmistrz Cezary Błach podpisał aneksy do umów o dofinansowanie „Rozbudowy, nadbudowy i przebudowy budynku Suchedniowskiego Ośrodka Kultury KUŹNICA w Suchedniowie” oraz „Budowy ulic i infrastruktury osiedla JASNA I i JASNA II w Suchedniowie”
Podstawowe dofinansowanie przyznane na "Rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku Suchedniowskiego Ośrodka Kultury KUŹNICA w Suchedniowie” wynosiło 1 458 777,93 zł, co stanowiło 37,5% kwalifikowanych kosztów w projekcie. Projekt ten zyskał dodatkowe wsparcie ze środków EFRR w wysokości 875 266,76zł. Natomiast po zwiększeniu poziomu dofinansowania zdania „Budowa ulic i infrastruktury osiedla JASNA I i JASNA II w Suchedniowie” kwota wsparcia wzrosła o 2 001 555,65 zł i będzie wynosić 6 849 635,07 zł .
Zwiększenie dotacji jest efektem starań Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów, który z końcem 2015 roku wnioskował w przedmiotowej sprawie do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Środki te przyczynią się do zwiększenia zdolności inwestycyjnej gminy w projektach planowanych w ramach RPO w perspektywie finansowej 2014-2020. (info: UMiG).

Zaproszenie na obchody 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja


Zaproszenie na "Muzyczną Majówkę"

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" serdecznie zaprasza zespoły, solistów, duety, które wykonują dowolny gatunek muzyki do udziału w przeglądzie pn. "Muzyczna Majówka", który odbędzie się w dniu 21 maja (sobota) o godz. 16.00 w amfiteatrze SOK "Kuźnica" w Suchedniowie.
Celem imprezy jest przegląd twórczości i promocja zespołów muzycznych oraz wokalistów, w szczególności wykonawców lokalnych. W przeglądzie mogą brać udział zespoły wykonujące wszelkiego rodzaju muzykę oraz soliści. Impreza ma także na celu aktywizację środowiska muzycznego naszego miasta.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Rekordy życiowe biegaczy

Sezon biegowy rozpoczął się na dobre. Suchedniowianie mają już za sobą pierwsze tegoroczne starty, w tym na najtrudniejszych dystansach, czyli w maratonie i półmaratonie. Wyniki wskazują, że bardzo dobrze przepracowali zimowy okres przygotowawczy, czego dowodem są liczne rekordy życiowe. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że w tabelach wszech czasów zaszły tak duże zmiany. Poniżej przedstawiam "10" z najlepszymi wynikami (wśród kobiet w maratonie są sklasyfikowane tylko trzy zawodniczki).
Maraton:
1. Chmiel Piotr – 3.05,30 – 4. Orlen Warsaw Maraton 24.04.2016
2. Orzechowski Damian – 3.12,56 – 4. Orlen Warsaw Maraton 24.04.2016
3. Chmiel Piotr – 3.12,57 – 37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015
4. Jasiński Kamil - 3.13,14 - 37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015
5. Jasiński Kamil - 3.20.26 - XIV Cracovia Maraton 19.04.2015
6. Orzechowski Damian - 3.20.40 - XIV Cracovia Maraton 19.04.2015
7. Chmiel Piotr - 3.23.02 - XIV Cracovia Maraton 19.04.2015
8. Żmijewski Robert – 3.26,59 - 37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015
9. Orzechowski Damian - 3.29.19 - XXXII Wrocław Maraton 14.09.2014
10. Orzechowski Damian - 3.36.53 – 35. PZU Maraton Warszawski 29.09.2013
KOBIETY
1. Obara Aneta – 5.00,10 - 37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015
2. Żmijewska Wioleta – 5.00,11 - 37. PZU Maraton Warszawski 27.09.2015
3. Fiutek Karolina – 5.12,11 – 4. Orlen Warsaw Maraton 24.04.2016 

Zaproszenie na Suchedniowski Rajd Rowerowy


Zaproszenie na Targi Pracy

10 maja w godz. 10:00 - 13:00 w suchedniowskiej hali odbędą się Regionalne Targi Pracy. Patronat nad targami objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Uczestnictwo w Regionalnych Targach Pracy będzie okazją dla pracodawców do przedstawienia swojej oferty oraz spotkania się i porozmawiania z kandydatami poszukującymi zatrudnienia. 
W zeszłorocznych Targach Pracy udział wzięło 26 wystawców. Mieszkańcy powiatu chętnie i licznie odwiedzali stoiska wystawców - zasięgali opinii na temat zatrudnienia, szkoleń, czy wyjazdów za granicę. Targi odwiedziło blisko 500 osób. Pracodawcy przeprowadzili rozmowy z 433 osobami zainteresowanymi podjęciem pracy, od 161 osób wzięli CV lub kontakt, do dalszych rozmów w sprawie pracy zaprosili 73 osoby. Według informacji uzyskanej przez PUP od pracodawców uczestniczących w Targach Pracy w Suchedniowie zatrudnienie znalazło 22 osoby. (info: UMiG).

środa, 27 kwietnia 2016

Uczniowie z Ostojowa w pracowniach artystycznych Plastyka

Wizyta w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach była dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ostojowie podsumowaniem ich wiedzy o dziedzinach plastyki, okazją do poznania praktycznych działań artystycznych w zakresie podstawowych środków wyrazu plastycznego. Kielecki Plastyk zaprosił  wszystkich o zainteresowaniach taką formą tworzenia sztuki do pogłębiania wiedzy i umiejętności otwierając wszystkie pracownie artystyczne i umożliwiając poznanie różnych dziedzin plastyki. Uczniowie byli obserwatorami działalności twórczej przyszłych artystów pod kierunkiem nauczycieli. W innej niż dotychczas przestrzeni edukacyjnej poznali materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki.
W pracowni ceramiki widzieli jak wykonuje się odcisk z formy gipsowej w masie ceramicznej, jak toczy się formę na profesjonalnym kole garncarskim, zobaczyli efekty pracy starszych od siebie kolegów, uczniów tej szkoły. W pracowni rzeźby byli świadkami modelowania w glinie kompozycji przestrzennej i płaskiej oraz wykonywania odlewu z gipsu małej formy z negatywu. Uczniowie byli zaskoczeni dokładnością i precyzją wykonanych prac.

Jacek Persona wygrał w Suchedniowie

W niedzielę, 24 kwietnia w suchedniowskiej hali sportowej rozegrano XI Krajowy Turniej Amatorów w badmintonie. Bardzo dobrze zagrał Jacek Persona, który w swojej kategorii wiekowej triumfował w singlu oraz w deblu z Andrzejem Piątkiem.
W grze pojedynczej, w kategorii wiekowej 1966+ zwyciężył Persona, który w finale wygrał z Robertem Adaszkiem (Piotrków Tryb.) 2:1 (-18, 12, 8). W eliminacjach grupowych grał jeszcze Mariusz Miernik, który w swojej grupie zajął drugie miejsce za wspomnianym Adaszkiem.
W kategorii wiekowej 1976+ Andrzej Grabiński przegrał w półfinale, a Piątek był drugi w swojej grupie eliminacyjnej.
W grze podwójnej (1976+) Persona/Piątek w finale wygrali ze Zdzisławem Kula/Mariuszem Tochowiczem (Tarnów) 2:0 (25, 22). Natomiast druga nasza para Grabiński/Miernik zajęła drugie miejsce w grupie eliminacyjnej.

Członkowie ZBoWiD w 1957 roku

Sianokosy w Suchedniowie.
Zgodnie z ustaloną wcześniej datą zwołano w dn. 24.02.1957 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Suchedniowie spotkanie około 50 kombatantów i sympatyków ZBoWiD, które uważało się za zebranie organizacyjne Koła ZBoWiD i pod przewodnictwem kol. Zygm. Chojnackiego rozpoczęło swe obrady. Z ramienia Zarządu Oddz. występowali kol. kol. Edw. Paszkiel i Zygm. Chojnacki, protokółował kol. Henryk Miernik.
W imieniu gospodarzy zabierało głos kilku mówców, a między nimi kol. kol. Edward Skrobot "Wierny", Zygm. Osobiński, Marian Stobiecki, Wiktor Miernik "Orzeł", Andrz. Wielechowicz "Rosa", Bron. Furmańczyk "Głowienko", Ryszard Zieliński. Zebrani uczestnicy postanowili od zaraz wznowić pełną działalność Koła ZBoWiD wybrać jego Zarząd i rozpocząć normalną pracę. Do Zarządu Koła powołano:
kol. Edwarda Skrobota "Wierny" - Prezesem
kol. Henryka Miernika "Wilk" - W.Prezesem
kol. Wiktor Miernik "Orzeł" - Sekretarzem
oraz na członków Zarządu: kol. kol.
Wład. Berus, Michała Dąbrowskiego, Kazim. Krogulca, Lucjana Majewskiego, Stanisława Pańczyka, Mariana Stobieckiego, Andrzeja Wielechowicza.
Na członków rzeczywistych przyjęto wtedy 27 osób, a podopiecz. 22 os.
Członkowie rzeczywiści:
Władysława Berus, Michał Dąbrowski, Władysław Działak, Bron. Furmańczyk, Wład. Furmańczyk, Wiktor Ginter, Kazimierz Krogulec, Lucjan Majewski, Antoni Materek, Henryk Miernik, Tadeusz Miernik, Wiktor Miernik, Niemczycki, Zygmunt Osobiński, Stanisław Pajek, Stanisław Pańczyk, Józef Pawelec, Jan Rabajczyk, Edward Skrobot, Zofia Sobek, Kazimierz Stasiak, Jan Stobiecki, Marian Stobiecki, Bron. Szumielewicz, Jan Tabiszewski, Andrzej Wielechowicz, Marian Zatorski.
Członkowie podopieczni:
Anna Adamczyk, Urszula Brzoza, Maria Ciok, Maria Dorobczyńska, Anna Duda, Janina Dudek, Marceli Dulęba, Maria Garbala, Katarz. Jasińska, Józefa Krogulec, Maria Król, Honorata Lubczyńska, Celina Materek, Maria Materek, Julia Matla, Aniela Niwińska, Janina Obara, Maria Pajek, Stan. Rynkowska, Aleks. Stopińska, Kazimiera Tusznio, Stan. Wątrobińska. (zapiski Franciszka Gładysza).

wtorek, 26 kwietnia 2016

Kolejne sukcesy AXIS

Formacja Taneczna Axis Suchedniów odnosi kolejne sukcesy. 16 kwietnia formacja prowadzona przez panią Katarzynę Moskal wywalczyła I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Suchedniowie, prezentując widowisko taneczne pt: " W krainie snu." W ubiegłą sobotę, 23 kwietnia zdobyła tytuł Brązowego Laureata NA XXII OGÓLNOPOLSKICH KONFRONTACJACH TANECZNYCH w Małogoszczu, gdzie rywalizowała z 21 zespołami w swojej kategorii. Gratulujemy!

Alchemik w bibliotece

Już po raz trzeci Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie gościła miłośników gier planszowych. Prowadzącymi jak zwykle  byli pełni pasji członkowie Stowarzyszenia "Tygiel" (zajmującego się m. in. organizacją Świętokrzyskiego Konwentu Fantastyki "Jagocon") Michał Pajek, Marcin Obara, Krzysztof Rogala i Aneta Łakomiec. Zabawa była super. Tym razem grano w "Alchemika", "Księstwo", "Epickie królestwa", "Potwory w Tokio", "Dixit", "Nox", "Wyspa skarbów", "Wilk i owce" i inne. Gry "bez prądu" to doskonała alternatywa dla gier komputerowych, bawią i uczą, a co jest najważniejsze to pozwalają bardzo miło spędzić czas, nie samotnie przed ekranem komputera, lecz w gronie kolegów i znajomych. Biblioteka  zaplanowała już kolejne tego typu spotkania. Wszystkich chętnych serdecznie na nie zaprasza. (info: M-GBP, więcej zdjęc na fanpage).

Program 500+ w Suchedniowie

Od poniedziałku, 25 kwietnia w Suchedniowie ruszyły wypłaty z programu 500+. Szacuje się, że z tego programu powinno skorzystać około 700 rodzin. Dotychczas złożono 464 wnioski. Absolutna większość osób, ubiegających się o te świadczenia, zdecydowała złożyć je w formie papierowej, a tylko 52 elektronicznie.
Rozpatrywanie wniosków i realizacja płatności należy do gminy, która realizuje je według harmonogramu. Wydano już 315 pozytywnych decyzji, a pierwsze pieniądze trafiły do 311 odbiorców. Największe dofinansowanie to 3 tys. złotych, jest też kilka po 2 tys. zł. Pieniądze są przelewane na konta. Osoby nie posiadające takich kont, będą mogły je założyć za darmo.

Ukończyli maraton warszawski

W niedzielę, 24 kwietnia w Warszawie odbyła się czwarta edycja Orlen Warsaw Marathon. Uczestnicy tego Narodowego Święta Biegania mieli do wyboru kilka dystansów. Największe emocje towarzyszyły biegaczom walczącym na królewskim dystansie, czyli w maratonie. Piotr Chmiel, Damian Orzechowski poprawili swoje rekordy życiowe, a Karolina Fiutek po raz pierwszy przebiegła ten dystans na zawodach. Bieg ukończyło 6586 zawodników, w tym czwórka "naszych", a oto ich miejsca i czasy:
479. Piotr Chmiel (M 40 - 139) - 3.05,30
743. Damian Orzechowski (M 30 - 338) - 3.12,56
3290. Stefan Baltyn (M 60 - 39) - 3.52,31
6419. Karolina Fiutek (K 18 - 208) - 5.12,11
W biegu na 10 kilometrów pobiegły nasze panie:
6607. Oktawia Biernacka - 1.00,29
7579. Karolina Orzechowska - 1.03,43
7743. Kinga Zaród - 1.04,25
8894. Nina Chmiel - 1.12,06
Gratulujemy i czekamy na wieści z kolejnych startów!

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zaproszenie na koncert


Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie zaprasza na koncert pn. "Ośrodek Kultury - Miastu"  z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się 03 maja 2016 r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej suchedniowskiej "Kuźnicy".
W programie:
- program słowno-muzyczny poświęcony Konstytucji 3 Maja w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Suchedniowie
- Formacja Taneczna "AXIS"
- Koncert Kwartetu Smyczkowego "OMEGA" działającego przy Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.
Kwartet wystąpi w składzie: Krystyna Goncerzewicz (skrzypce), Marian Kupisz - kierownik zespołu (altówka), Dorota Andrejas - Bałaga (wiolonczela), Grzegorz Jerzak (kontrabas). W repertuarze Kwartetu Smyczkowego "OMEGA" usłyszymy utwory muzyki klasycznej i popularnej m.in. walce oraz polki Johana Straussa.
Wstęp Wolny
Serdecznie Zapraszamy

Wiosenne sprzątanie w Mostkach


Kilkadziesiąt worków zebranych śmieci, kilkanaście przyczep usuniętych i wywiezionych gałęzi, uporządkowane, odsłonięte, wykoszone ścieżki…- to efekty wspólnej, dobrze zorganizowanej, kilkugodzinnej pracy w Mostkach w sobotę, 23 kwietnia w godzinach 9-16..

Jest lepiej:
-Nie tylko ze względu na wykonane porządki ale i na malejącą ilość śmieci zalegających w bezpośredniej przestrzeni okalającej urokliwy zalew w Mostkach. 
Ciężki sprzęt i lekka praca:
-Ciągniki, piły, nożyce, sekatory, kosiarka, łódź … wszystko pracowało na wysokich obrotach w rękach wolontariuszy - organizatorów. Worki, rękawice ochronne i wywóz zabranych śmieci zapewnił U.M. i G. Suchedniów. Fajna, życzliwa, wesoła atmosfera - pełna wzajemnej pomocy, czyniła dzieło lekkim, a czas krótkim. 

Mały Konkurs Recytatorski

W dniu dzisiejszym w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" przeprowadzono eliminacje miejsko-gminne do XXVI Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie: Urszula Bilska, instruktor teatralny z MCK w Ostrowcu Św., Zenon Juchniewicz, CKI Michniów po wysłuchaniu 15 prezentacji konkursowych postanowiło zaprosić do eliminacji powiatowych w MCK w Skarżysku-Kamiennej, które odbędą się 4 maja o godz. 11, recytatorów: Piotra Cieślaka, Gabrielę Margas, Milenę Tsaturyan (wszyscy klasa II), Maję Wydrych (kl. III) oraz Marcina Kuszewskiego i Andżelikę Potkańską (oboje kl. VI).
Wyżej wymienieni oraz Patrycja Krogulec, Karolina Kabała, Jakub Relidzyński, Maja Borowiec, Weronika Zięba, Nikola Pomocnik, Zuzanna Moćko, Jakub Pająk, Dominika Tokarczyk otrzymali z ręk dyrektora SOK Andrzeja Karpińskiego dyplomy. Na zakończenie konkursu jurorzy podziękowali uczestnikom, organizatorom oraz nauczycielom i opiekunom artystycznym za wkład pracy. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Przedszkolaki dbają o Ziemię

„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, drzewa szanować, kwiaty hodować!”. Tak przyrzekały nasze przedszkolaki w piątek 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi.
Dzień Ziemi to w naszym przedszkolu coroczna akcja, której celem jest promowanie ekologii nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród rodziców, dorosłych. Tego dnia  dzieci ze wszystkich grup obejrzały przedstawienie teatralne pt: „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. W postacie biorące udział w przedstawieniu wcielili się nauczyciele, pracownicy i dzieci z przedszkola. Gościem specjalnym była Planeta Ziemia, która przypomniała dzieciom, jak należy dbać o środowisko naturalne. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach o charakterze ekologicznym. Jednym z punktów spotkania był ,, Pokaz mody ekologicznej’’. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały specjalnie na ten dzień, stroje wykonane z różnych materiałów: starych gazet, tektury, folii, butelek plastikowych, zakrętek  i innych surowców wtórnych. Pomysłowość  oraz prezentacja dzieci, zostały nagrodzone gorącymi brawami. Każda z grup zaprezentowała również wykonane wspólnie Ekoludki, które przyozdobiły przedszkolną szatnię. I tak powstały: Pani Słoneczko, Eko- Metalik, Lusia Śmieciusia, Eko- Elegant oraz Mucia Lucia- Pogromca śmieciJ  Po uroczystym złożeniu przyrzeczenia, wszystkie grupy otrzymały odznaki „ Przyjaciela Przyrody- Ekoludka”, stając się jednocześnie przyjaciółmi planety Ziemi.
Po wspólnej zabawie w przedszkolu wyruszyliśmy na „ zielony” przemarsz ulicami miasta. Przedszkolaki przy dźwiękach piosenek ekologicznych,  niosąc zielone baloniki zachęcały mieszkańców naszego miasta do ekologicznego stylu życia. Dzień ten był podsumowaniem całego tygodnia pracy z dziećmi, podczas którego przedszkolaki omawiały tematykę ekologiczną, poznawały sposoby ochrony środowiska, zasady segregacji odpadów oraz przygotowywały prace z surowców wtórnych. 
Dziękujemy  rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów na pokaz mody ekologicznej a poprzez to uatrakcyjnienie obchodów Dnia Ziemi. (info: Przedszkole, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

niedziela, 24 kwietnia 2016

Remisowe derby

Rekordowa widownia zgromadziła się na stadionie w Suchedniowie, by oglądać derby powiatu skarżyskiego. Po meczu stojącym na przeciętnym poziomie biało-niebiescy zremisowali z Granatem. Po pierwszym gwizdku sędziego goście ruszyli do przodu i osiągnęli przewagę w polu, jednak nie zmusili do wysiłku Ścisłowicza. Z czasem gra się wyrównała, a po zmianie stron to Orlicz był bliżej strzelenia gola. Najlepsze okazje mieli Słoń (64') i Rzeszowski (66'). Końcowy wynik odpowiada wydarzeniom na murawie.
Orlicz - Granat Skarżysko 0:0
Orlicz: Michał Ścisłowicz - Michał Bator, Dariusz Górecki, Mateusz Sikora, Robert Notzel - Krzysztof Rzeszowski, Karol Świtowski,  Kamil Moskal, Paweł Jarząb (72' Mariusz Galus) - Maciej NowakMirosław Słoń
Juniorzy wygrali w Górnie
GKS Górno - Orlicz 2:5 (1:2)
bramki: samobój. (11'), Paweł Działak (42' k.), Dawid Zolbach (62'), Filip Czerwiński (70'), Patryk Relidzyński (90')
Orlicz: Mateusz Ubysz - Maciej Matla, Maksymilian Frątczak (88' Dawid Zbroja), Paweł Działak, Dawid Zolbach, Piotr Mądzik (46' Damian Kita), Filip Czerwiński, (86' Karol Matla), Karol Kamiński, Dawid Flantowicz (90' Radosław Żak), Krystian Matla.
Trampkarze wiceliderem
Gród Ćmińsk - Orlicz 0:1
bramka: Mateusz Tumulec (51')
Trzecia porażka młodzików
GKS Rudki - Orlicz 1:0
Tabele:

Nabór do Zespołu Szkół

Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie ogłasza nabór do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na rok szkolny 2016/2017:
Technikum
*technik żywienia i usług gastronomicznych
*technik kelner
*technik hotelarstwa
*technik usług fryzjerskich
*technik pojazdów samochodowych
Zasadnicza Szkoła Zawodowa
*fryzjer
*kucharz
*krawiec – projektowanie i stylizacja odzieży
*blacharz samochodowy
*mechanik pojazdów samochodowych
*elektromechanik pojazdów samochodowych
*stolarz
*murarz-tynkarz
*cukiernik
*piekarz
*wędliniarz
*sprzedawca
Składanie podań o przyjęcie do szkoły w terminie: 25 kwietnia – 28 czerwca 2016 r.
UWAGA! Szkoła nie prowadzi naboru w formie elektronicznej
Wszelkich informacji dotyczących rekrutacji udziela sekretariat szkoły
tel. 412543253, e-mail zssuch@poczta.onet.pl www.zssienkiewicz.pl

Rozbudowa Suchedniowa latach 50-tych (3)

"Stara" szkoła nr 2.
W 1959 roku skład Prezydium Rady Narodowej Osiedla: Stanisław Krogulec - przewodniczący, Władysław Działak - zastępca, Zygmunt Pasek - sekretarz, członkowie: Stefan Adamczyk, Przemysław Pajek. Osiedle liczy około 10.000 mieszkańców, ma charakter robotniczy. W Suchedniowie istnieją:
1/ Zakłady Wyrobów Kamionkowych "Marywil"
2/ Suchedniowskie Zakłady Wyrobów Metalowych
3/ ZBM Kielce posiada w Suchedniowie tartak, stolarnię, ciesielnię
4/ 2 Kamieniołomy, z których wydobywa się kamień budowlany
W Osiedlu istnieje rozwinięta sieć handlu uspołecznionego skupionego skupionego w ręku Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, która zatrudnia około 227 osób. W latach 1961-1962 zaplanowano budowę dużego zakładu ceramicznego, produkującego kamionkę kwasoodporną za cenę 160 mln. zł. Zakład zatrudni około 600 osób. Rozwinie się przy tym budownictwo mieszkaniowe na około 200 izb, które rozpocznie się w 1960 r.
W 1959 r. rozpocznie się budowę nowego budynku szkolnego o 15 salach za 6 mln. zł. Inne inwestycje objęte planem perspektywicznym to budowa Ośrodka Zdrowia, biurowca dla Prezydium Rady Narodowej, remizy strażackiej, urządzeń wodno-kanalizacyjnych, budowa zalewu o obszarze 20 ha, przystani kajakowej na zalewie. Wykorzysta się przebiegający przez Suchedniów gazociąg do zasilania osiedla w gaz.
Przyjęto uchwałę w sprawie obwodów szkolnych:
szkoła nr 1 obejmuje 395 dzieci,
szkoła nr 2 obejmuje 482 dzieci, w tym klasa szkolna dla najmłodszych przy ul. Langiewicza
szkoła nr 1 obejmuje 333 dzieci.
Czyni się zabiegi o otwarcie szkoły zawodowej o kierunku metalowym i ceramicznym. Dyrekcje miejscowych zakładów pracy objęły nad budową szkoły patronat. (zapiski: Franciszek Gładysz).

sobota, 23 kwietnia 2016

Rekrutacja na szkolenia i staże

Zapraszamy do udziału w projekcie szkoleniowo-stażowym osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy z II profilem pomocy (o niskich kwalifikacjach, po 50 roku życia, długotrwale bezrobotne) oraz osoby bierne zawodowo, które w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie ukończyły 30 rok życia.
W projekcie przewidziano szkolenia i  6-cio miesięczne staże:
OPERATOR CNC (powiat skarżyski) 120 godz. / zajęcia  poniedziałek-piątek
SPRZEDAWCA Z OBSŁUGĄ KAS FISKALNYCH I TERMINALI PŁATNICZYCH (powiat starachowicki, powiat skarżyski ) 144 godz. / zajęcia  poniedziałek-piątek
KUCHARZ – KELNER (powiat starachowicki, powiat skarżyski) 152 godz./ zajęcia poniedziałek-piątek.
Staże zawodowe ze stypendium w wysokości 1363,35 zł do wypłaty/miesiąc.
Szkolenia zawodowe ze stypendium szkoleniowym w wysokości 5,18 zł do wypłaty/ godz. szkoleniową.

Zapisy i informacje: pok. 107 Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej. (info: PUP).

Koszulki na Triathlon Świętokrzyski

Coraz bliżej do pierwszego Triathlonu Świętokrzyskiego, który odbędzie się 3 lipca w Rejowie. Organizatorami są suchedniowianie Karol Mochocki i Gerard Magdziarz oraz skarżyszczanin Tomasz Wąsowski. Jest to dyscyplina składająca się z pływania, jazdy na rowerze i biegania. Trasa wyścigu kolarskiego biegnie przez Suchedniów i Ostojów, a więc będzie można śledzić zmagania sportowców. Na dzień dzisiejszy zgłosiło się już 264 zawodników, w tym Luiza Bolechowska-Paszkiel, Ewelina Magdziarz, Gerard Magdziarz, Grzegorz Misztal, Sandra Mochocka, Karol Mochocki. Dla uczestników organizatorzy przygotowali wiele gadżetów, w tym koszulki.

piątek, 22 kwietnia 2016

Sportowy weekend

W niedzielę sympatyków sportu, a zwłaszcza piłki nożnej czekają wielkie derby, mecz Orlicz - Granat Skarżysko. Będzie to 38. pojedynek o mistrzowskie punkty. Górą są goście, którzy wygrali 20 meczów, przy 8. remisach i 9. porażkach, stosunek bramkowy korzystniejszy dla skarżyszczan 82:46. Ale trzeba wiedzieć, że biało-niebiescy spotykali się jeszcze sześciokrotnie z takim tworem jak Granat/Ruch Skarżysko oraz 30 razy z Granatem II, gdy pierwsza drużyna grała w wyższej klasie rozgrywkowej. Aktualnie po rozegraniu 20. kolejek Granat zajmuje trzecie miejsce mając 38 punktów (11-5-4) z czego na wyjeździe zdobył 13 (3-4-3), Orlicz zajmuje 10. lokatę z 25. punktami (8-1-11), w Suchedniowie zdobył 16 pkt. (5-1-4).
klasa okręgowa
24 kwietnia (niedziela) godz. 16 Orlicz - Granat Skarżysko
junior starszy
23 kwietnia (sobota) godz. 13 GKS Górno - Orlicz
trampkarz starszy
23 kwietnia (sobota) godz. 11 Gród Ćmińsk - Orlicz
młodzik starszy
23 kwietnia (sobota) godz. 10 GKS Rudki - Orlicz
Badminton
24 kwietnia (niedziela) hala sportowa - XI Krajowy Turniej Amatorów
Biegi
24 kwietnia (niedziela) Warszawa - Orlen Warsaw Marathon

Zaproszenie na sprzątanie w Mostkach

Pisałem już wielokrotnie o sprzątaniu wokół zalewu w Mostkach. Już jutro, w sobotę 23 kwietnia kolejne sprzątanie, na które zapraszają: Rada Sołecka w Mostkach, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Mostek, Koło Wędkarskie, radny Rady Miejskiej, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Dom Kultury w Mostkach. Spotkanie o godzinie 9.00 przy zaporze zalewu w Mostkach, a na zakończenie poczęstunek przy ognisku.

Przetarg na remont ulicy Żeromskiego

Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej ogłosił trzy przetargi na zadania modernizacyjne na drogach powiatowych.  Pierwszy dotyczy przebudowy drogi powiatowej Mroczków - Rędocin w gminie Bliżyn, drugi przebudowy ul. Rycerskiej w Skarżysku-Kamiennej, trzeci obejmie rozbudowę mostu w Suchedniowie. Czas na składanie ofert upływa sukcesywnie do danego zadania - 5, 6 i 9 maja 2016 r.
"Rozbudowa obiektu mostowego km 1+543 drogi powiatowej nr 0592T ul. Żeromskiego w m. Suchedniów wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie" obejmie wycinkę drzew oraz karczowanie krzewów kolidujących z zamierzeniem projektowym, odmulenie koryta rzeki na długości po 10 m poza obiektem, rozebranie balustrad, rozebranie nawierzchni na istniejącym moście, rozebranie umocnienia stożków nasypowych, rozebranie gzymsów, kap chodnikowych, częściowe skucie płyty pomostu i skrzydełek, odbudowę skrzydełek, wykonanie płyt przejściowych wraz z ławą kotwioną do korpusu przyczółków, wykonanie płyty nadbetonu, wykonanie izolacji, wykonanie podbudowy na dojazdach w zakresie rozkopu, osadzenie krawężników i kotew talerzowych na moście, wykonanie kap chodnikowych pod balustrady na moście, wykonanie nawierzchni na moście i w zakresie rozkopu, montaż barieroporęczy oraz barier drogowych, wykonanie nawierzchni z żywic epoksydowych na kapach chodnikowych, wykonanie umocnienia stożków nasypowych, wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego powierzchni betonowych, iniekcję zarysowań, uzupełnienie ubytków. Ponadto wykonane zostaną roboty w zakresie budowy kładki dla pieszych. Oferty na wykonanie tego zadani można składać do 9 maja br. To zadanie powiat zrealizuje ze środków własnych oraz przy udziale środków z gminy Suchedniów, która przeznaczy na ten cel 20 tys. zł oraz ze środków rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. (info: Powiat)

Będzie nowa szkoła średnia

1 kwietnia b.r. w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza odbyło się spotkanie z udziałem: władz powiatowych (członek Zarządu Katarzyna Bilska i Naczelnik Wydziału Edukacji Jerzy Krawczyk), gminnych (Burmistrz Cezary Błach i z-ca Burmistrza Dariusz Miernik), rady pedagogicznej szkoły, oraz przedstawicieli Kadeckiej Fundacji Patriotycznej "Fundacja św. Marcina Patria et Misericordia" (prowadzącej od lat Liceum Akademickie Korpusu Kadetów w Łysej Górze) z wiceprezesem Sławomirem Florczakiem na czele. Spotkanie w całości poświęcono omówieniu propozycji dalszego funkcjonowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego w naszym mieście. Była to część szerszych konsultacji między KFP a lokalnymi władzami i społecznością, w kwestii możliwości uruchomienia właśnie w Suchedniowie centralnego dla całego kraju Zespołu Szkół Korpusu Kadetów (specjalizującego się w edukacji z chrześcijańskim wychowaniem patriotycznym oraz wojskowym, w ramach ścieżek kariery w nowoczesnych zawodach, we współpracy m.in. z MON). Szkoła ma być częścią wielkiego Narodowego Centrum Korpusu Kadetów, które powstałoby właśnie w naszym Suchedniowie. Powodzenie tej cennej inicjatywy jest możliwe dzięki aktywnej i przychylnej postawie władz samorządowych w Suchedniowie. Wiele też będzie zależeć od decyzji Rady Miejskiej. W związku z powyższym w trakcie spotkania uzgodniono:

czwartek, 21 kwietnia 2016

Zaproszenie na koncert


Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza na koncert skarżyskiego zespołu MIR, który odbędzie się w sali widowiskowej w sobotę 30 kwietnia 2016 r. o godz. 19.00.
Zespół MIR powstał pod koniec 2001r. w Skarżysku-Kamiennej. Spośród koncertów zagranych przez Mir, warto wspomnieć o udziale w festiwalu w Jarocinie 2007 r. oraz serię koncertów z zespołem Plebania. Zespół nagrał pięć płyt: Mir, Agape, Panowla, Vagabundes i Układ Taneczny. W zeszłym roku ukończył pracę nad płytą z utworami  do wierszy Czesława Miłosza.
Obecny skład: Tomasz Juchniewicz gitara, śpiew, Paweł Gnat bas, śpiew, Igor Jakubowski perkusja.