niedziela, 31 sierpnia 2014

Nokaut w pierwszej połowie

Dariusz Górecki, strzelec dwóch bramek.
Przed meczem większość kibiców przewidywała zwycięstwo Orlicza, a tymczasem po pierwszej połowie było już 1:4(!) dla gości. Był to z pewnością zimny prysznic, chociaż tego dnia pogoda była idealna do gry. Nieszczęście zaczęło się w 8 minucie, kiedy w niegroźnej akcji środkiem boiska napastnik Alitu oddał zaskakujący strzał w długi róg bramki i na tablicy wyników ukazał się wynik 0:1. Jeszcze kibice nie ochłonęli, a już po 60 sekundach było 0:2, tym razem nasz zawodnik wybijał piłkę z linii bramkowej, ale tak niefortunnie, że ta wpadła do siatki. Odżyły nadzieje na lepszy wynik, po kapitalnym strzale z rzutu wolnego Dariusza Góreckiego, kiedy piłka odbiła się od poprzeczki i spadła już za linią. A więc 1:2 i mecz do wygrania. Ale nic z tego. O ile w 24 minucie po rzucie rożnym dla Alitu piłka trafiła w poprzeczkę, to dziesięć minut później również po rzucie rożnym zrobiło się 1:3. Już w doliczonym czasie pierwszej połowy goście po kolejnym rzucie rożnym podwyższyli na 1:4.

Magda i "Blady" - najszybsi suchedniowianie

Magda Rębak na mecie.
W Suchedniowie odbyło się wielkie bieganie. Ponad stu biegaczy w różnym wieku wzięło udział w II Biegu o "Puchar Kruka", który rozegrano na dwóch dystansach: 5 i 11 kilometrów. Emil Naszydłowski, organizator zawodów dał dał sygnał do startu i na trasy pobiegło 111 zawodników. W biegu głównym (11 km) na starcie stanęło 68 zawodników i zawodniczek, a na krótszym 43. Pierwsi na metę przybiegli zawodnicy z dystansu 5. kilometrowego. Wygrał Damian Wysocki (Podlesie), który potrzebował 16:17 min. na pokonanie trasy. Tuż za nim przybiegli Aleksander Dragan (Kielce) 16:21 i Robert Majecki (Modrzewie) 17:36. Najszybszy suchedniowianin Mariusz Kuszewski był dziesiąty z czasem 21:19. Miejsca pozostałych naszych reprezentantów: 11. Kamil Jasiński, 12. Grzegorz Michnowski, 14. Arkadiusz Babiarz, 16. Waldemar Franczyk, 23. Grzegorz Kubicki, 26. Sebastian Wiśniewski, 27. Magdalena Rębak, 29. Paulina Kalemba, 30. Wioleta Żmijewska, 36. Karolina Fiutek, 37. Adrian Janakowski, 38. Jan Markiewicz, 41. Zdzisław Wędrychowski.

Dzień urodzin Wandy Łyczkowskiej

W dniu dzisiejszym mija 136 lat od daty urodzenia Wandy Łyczkowskiej, kierowniczki szkoły podstawowej w Ostojowie. Urodziła się 31 sierpnia 1878 w Sulejówku, jako córka Eugeniusza i Eleonory. Po skończeniu studiów w Moskwie podjęła pracę w szkole podstawowej w Pieskowej Skale, gdzie później została kierowniczką tej placówki. Następnie kierowała szkołą w Sułoszowej, skąd przyszła do Ostojowa w roku 1922. Przeobraziła istniejącą wówczas szkołe trzyklasową na pięcioklasową (1925 rok). Była orędowniczką wybudowania nowej szkoły, co miało miejsce w roku 1933. Na ten cel przeznaczyła oszczędności swojego życia i biżuterię. Zorganizowała szkolny teatrzyk, założyła ogród z wieloma egzotycznymi roślinami, w szkole powstała drużyna harcerska. Prowadziła kursy gospodarstwa domowego.
W latach 1940-1945 była żołnierzem AK, utrzymywała skrzynkę kontaktową, razem z doktorem Witoldem Poziomskim prowadziła zakonspirowany szpitalik dla partyzantów, organizowała zaopatrzenie dla oddziałów bojowych. Zmarła w 1956 roku, została pochowana na suchedniowskim cmentarzu.

sobota, 30 sierpnia 2014

Świecą w nocy!

"Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę" krzyczał Maks w czasie wybudzania z hibernacji w filmie Seksmisja. Podobnie mogli krzyczeć suchedniowianie spacerujący ulicami miasta w nocy, gdy w ramach oszczędności wyłączano oświetlenie. Teraz ten kultowy cytat traci na aktualności, ponieważ ulice naszego miasta oświetla nie tylko księżyc, ale nowe oświetlenie ledowe. Co prawda jeszcze nie na wszystkich ulicach wymieniono oprawy, ale modernizacja powinna zakończyć się do października. Dziennie wymienianych jest około 50 opraw, a wszystkich jest ponad tysiąc. Dzięki oświetleniu ledowemu, które charakteryzuje się mniejszym poborem energii, możliwe jest oświetlanie ulic bez zwiększenia kosztów.

Zaproszenie na jutrzejsze biegi

Trwają ostatnie przygotowania do jutrzejszych biegów o "Puchar Kruka". Pomysłodawca i organizator tych biegów, Emil Naszydłowski "zapina imprezę na ostatni guzik". W dniu dzisiejszym okolice "ławeczek", gdzie się będzie znajdowało biuro zawodów zmieniło swój wygląd do niepoznania. Wykoszona trawa, rozstawione ławki i stoliki oraz namioty z nagłośnieniem. Brakuje tylko uczestników i kibiców, ale tych jutro nie zabraknie. Online zapisało się 96 zawodniczek i zawodników, ale z pewnością przed startem będzie ich więcej.
Informacja dla przyjezdnych. Jadąc od Kielc skręcamy z S7 na głównym zjeździe do Suchedniowa, a następnie w lewo przez wiadukt jedziemy do końca ulicy Zagórskiej, gdzie będzie wyznaczony parking.
Jadący od strony Skarżyska po zjeździe do Suchedniowa skręcamy w prawo i jedziemy ulicą Zagórską j/w.
Zapraszamy, niedziela godz. 11.

Kronika Przedszkola (21)









Jak ważne w Polsce Ludowej było wykonanie planu możemy się przekonać na podstawie zapisów w kronice przedszkola.
W dniu 27 .X.1955 roku z okazji wykonania przed terminem planu 6-cio letniego przez pracowników F-ki Wyrobów Kamionkowych "Marywil" w Suchedniowie - dzieci nasze złożyły gratulacje z piosenką, tańcem i miłymi upominkami zrobionymi przez siebie - wyroby f-ki Marywil z glinki ogniotrwałej.
Zakład Pracy przyjął dzieci z wielkim entuzjazmem i obdarzył je słodkimi paczkami.

Sportowy weekend

W niedzielę o godz. 11 odbędzie się II Bieg o "Puchar Kruka". Start i meta obok leśniczówki przy ul. Zagórskiej w Suchedniowie.
Czwartoligowy Orlicz zmierzy się Alitem Ożarów w niedzielę o godzinie 17. W dotychczasowej historii spotkań mistrzowskich tych drużyn górą byli biało-niebiescy. Na 22 mecze, Orły wygrały 11, sześć zakończyło się remisem, a pięć wygrali ożarowianie. Stosunek bramek 34:27 dla Orlicza. W Suchedniowie odpowiednio 7-3-1 bramki 21:12.
Pierwsze spotkania rozegrają drużyny juniorów Orlicza. Juniorzy starsi zagrają dopiero w poniedziałek z DEKO Włoszczowa, a juniorzy młodsi na pierwszy mecz wyjadą w sobotę do ... Hetmana Włoszczowa.

piątek, 29 sierpnia 2014

Bardzo dobre wyniki egzaminacyjne w Zespole Szkół

Uczennice pogłębiały swoją wiedzę
praktyczną m.in. na kursie wizażu.
W dniu dzisiejszym Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W egzaminach uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie, których wyniki były bardzo dobre. Z Technikum na 19 uczniów, zdało 17. Jeszcze lepiej było ze zdającymi z Zasadniczej Szkoły Zawodowej, gdzie zdała cała 9, a więc 100 procent.
Co prawda część absolwentów ZSZ będzie zdawać egzamin w Izbie Rzemieślniczej, ale tam na ogół wszyscy zdają, więc wskaźniki raczej nie spadną.
CKE nie ogłosiła jeszcze średnich wyników w kraju, ani nie opublikowano wyników poszczególnych szkół, jednak biorąc pod uwagę wyniki naszych absolwentów, można w ciemno obstawiać, że podobnie jak w latach ubiegłych suchedniowska szkoła uplasuje się wśród najlepszych szkół zawodowych nie tylko w województwie, lecz również w skali kraju. Przypominam, że od roku 2011 mamy najlepszą zdawalność w województwie świętokrzyskim (dla porównania w ubiegłym roku w Polsce egzamin zdało 80% absolwentów ZSZ oraz 65% absolwentów techników).
Indywidualnie najlepsze wyniki osiągnęli:
Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Kamil Kępa, Patrycja Kułaga, Agata Kuś – 100% punktów na etapie praktycznym.
Technikum: Michał Matysek 78% etap pisemny, 88% etap praktyczny; Patrycja Pomocnik 78% etap pisemny, 85% etap praktyczny; Kamila Malczyk 75% etap pisemny, 86% etap praktyczny. Gratulujemy zdającym oraz personelowi szkoły z jego dyrektorem Grzegorzem Michnowskim za tak perfekcyjnie przygotowanie młodzieży w ich wyuczonych zawodach.

Komitet Kontroli Społecznej

Suchedniowscy radni /1973/.
W dniu dzisiejszym mija 36 lat od powołania Komitetu Kontroli Społecznej w Suchedniowie. Przy każdej radzie narodowej działał komitet kontroli społecznej, nie inaczej było w Suchedniowie, gdzie został powołany do życia 29 sierpnia 1978 roku uchwałą Miejsko-Gminnej Rady Narodowej pod przewodnictwem Włodzimierza Przybylika.
Zadaniem Komitetu było podniesienie rangi kontroli społecznej jako ważnej  formy udziału obywateli w rządzeniu, istotnego elementu wychowania obywatelskiego oraz instrumentu poprawy efektywności gospodarowania i walki ze zjawiskami społecznie negatywnymi. Starsi mieszkańcy miasta z pewnością pamiętają wizyty członków Komitetu w sklepach, gdzie sprawdzali, czy nie został ukryty towar "dla swoich", ponieważ w tamtych czasach wszystko się załatwiało, a nie kupowało.

Terminarz juniorów młodszych Orlicza

Juniorzy przed meczem (fot. A. Nowak).
Po juniorach starszych, kolei na juniorów młodszych (rocznik 1998/1999). Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach dokonał podziału na trzy grupy. Orlicz trafił do grupy I i ma za przeciwników: Astrę Piekoszów, Bucovię Bukowa, GKS Nowiny, Gród Cmińsk, Hetmana Włoszczowa, Lechię Strawczyn, ŁKS Łopuszno, Orlęta Kielce, Partyzanta Radoszyce, Spartakusa Daleszyce, UKS Chęciny, Victorię Mniów.
Podopiecznych Kamila Moskala czeka mocne otwarcie sezonu, gdy na początku września, w przeciągu dwóch tygodni rozegrają pięć meczów.
30 sierpnia godz. 11 Hetman Włoszczowa - Orlicz
06 września godz. 11 Orlicz - Gród Ćmińsk
09 września godz. 17 UKS Chęciny - Orlicz
13 września godz. 11 Orlicz - Lechia Strawczyn
17 września godz. 16.30 Victoria Mniów - Orlicz
20 września godz. 11 Spartakus Daleszyce - Orlicz
27 września  pauza
01 października godz. 16 Bucovia Bukowa - Orlicz
04 października godz. 11 Orlicz - Partyzant Radoszyce
11 października godz. 11 ŁKS Łopuszno - Orlicz
18 października godz. 11 Orlicz - Astra Piekoszów
25 października godz. 11 Orlęta Kielce - Orlicz
09 listopada godz. 11 Orlicz - GKS Nowiny

czwartek, 28 sierpnia 2014

Demokracja po suchedniowsku

Zniszczony baner.
W nocy z wtorku na środę ktoś zadał sobie wiele trudu, aby zamalować baner wyborczy Jarosława Rusieckiego, informujący o zbliżających się wyborach uzupełniających do senatu. Jeden z mieszkańców naszego miasta skwitował to słowami wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną".
Na bilbordach, słupach, balustradach i innych urządzeniach użytku publicznego pojawiają się plakaty i hasła wyborcze o treści ustalonej przez określone ugrupowanie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej, wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. 
Prawna ochrona materiałów wyborczych to nic innego jak zakaz niszczenia, usuwania, zamalowywania itp. pod groźbą kary. Czyn taki jest wykroczeniem, za które Sąd może nałożyć grzywnę do 5 000 PLN.
Sprawa zniszczenia plakatu w Suchedniowie została zgłoszona do prokuratury. Czy nie lepiej frustrację wyładować np. na biegu o "Puchar Kruka", który już w niedzielę zawita do Suchedniowa z drugą edycją, a jeszcze lepiej 7 września udać się do urn wyborczych.

Klub Urzędników i Klub Pracowników Umysłowych

Siedziba Klubu Urzędników.
W okresie międzywojennym w Suchedniowie działały dwa kluby. Klub Urzędników powstał 28 sierpnia 1922 roku, a więc minęło dzisiaj 94 lata. Celem jego działalności było zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców należących do Klubu. W ramach działalności zorganizował czytelnię i bibliotekę oraz urządzał zawody i zabawy sportowe oraz wycieczki turystyczne. Dużą popularnością cieszyły się organizowane przez Klub zabawy karnawałowe. Klub istniał do 26 sierpnia 1937 roku, ostatnim przewodniczącym był Władysław Wigura. Swoją siedzibę miał przy ulicy Warszawskiej.
Drugim był Klub Pracowników Umysłowych, który prowadził działalność zbliżoną do Klubu Urzędników. Zarząd stanowili: inż. Władysław Barzykowski - prezes, Franciszek Niwiński - zastępca prezesa, Czesław Marcinkowski - skarbnik, Maria Margowska - sekretarz, Feliks Feldman - gospodarz oraz członkowie: Andrzej Brodziak, Stanisław Kubiczek, Józef Trzebiński. Klub miał siedzibę przy ulicy Bodzentyńskiej.

Terminarz juniorów starszych Orlicza

Fragment meczu (fot. A. Nowak).
Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach opublikował terminarze juniorów starszych. W klasie okręgowej rywalizujące zespoły zostały podzielone na trzy grupy rozgrywkowe. Podopieczni Dariusza Kowalika będą grać w grupie I z: Czarnovią Kielce, Deko Włoszczowa, GKS Górno, Naprzodem Jędrzejów, Nidzianką Bieliny, Piaskowianką Piaski, Unią Sędziszów, Wichrem Miedziana Góra, Wierną Małogoszcz.
Rozgrywki rozpoczynają się w najbliższy weekend z wyjątkiem meczu biało-niebieskich, którzy zagrają w poniedziałek.
01 września godz. 16 Orlicz - Deko Włoszczowa
06 września godz. 13 Nidzianka Bieliny - Orlicz
13 września godz. 13 Orlicz - Wicher Miedziana Góra
20 września godz. 13 Piaskowianka Piaski - Orlicz
27 września godz. 13 Orlicz - GKS Górno
04 października godz. 13 Czarnovia Kielce - Orlicz
11 października godz. 13 Orlicz - Unia Sędziszów
18 października godz. 13 Naprzód Jędrzejów - Orlicz
25 października godz. 13 Orlicz - Wierna Małogoszcz

środa, 27 sierpnia 2014

Pieczywo Kozłowskich podbiło Kielce

Punkt w Kielcach w oś. Na Stoku.
Najczęściej lubimy narzekać na wszystko i wszystkich, że nic nie da się zrobić, że jest ciężko itd. Są jednak w Suchedniowie przedsiębiorcy, którzy radzą sobie nadzwyczaj dobrze. Jednymi z nich są z pewnością p. Kozłowscy mający Piekarnię przy ulicy Bodzentyńskiej. Nie ograniczyli się do działalności na terenie naszego miasta, ale weszli na inne rynki. W Kielcach, gdzie konkurencja jest bardzo duża, im udało się pozyskać klientów. Tak się złożyło, że na moim osiedlu w jednym budynku są cztery punkty z pieczywem, w tym "Piekarnia/Ciukiernia u Kozłowskich". Po suchedniowskie pieczywo i wyroby ciastkarskie ustawiają się kolejki po 10-15 osób, gdy tymczasem w sąsiednich punktach, w tym samym czasie są po 2-3 osoby. Gratuluje i tak trzymać!

Kronika Przedszkola (20)

Zabawa AD 1955.
Wchodzimy w kolejny rok działalności suchedniowskiego przedszkola, w którym w dalszym ciągu króluje Dziadek Mróz oraz wierszyki i piosenki o ludziach pracy.
Dnia 8 stycznia 1955 r. odbyła się uroczystość "Choinki Noworocznej" z następującym programem:
Na pierwszą część złożyły się piosenki i wiersze o choince, pokoju, ludziach pracy i zimie. W drugiej części - obrazek sceniczny p.t. "Nowy Rok" wykonany przez dzieci szkoły podstawowej Nr 2. W trzeciej części - wejście Dziadka Mroza z podarunkami urozmaicona przez dzieci piosenkami i wierszykami i rozdaniem słodkich paczek i książeczek.
Na uroczystości obecni przedstawiciele władz, Komitet Rodzicielski, Komitet Opiekuńczy, Przedstawiciele Rady Nadzorczej P.S.S. Impreza miała charakter żywy, radosny o miłej atmosferze ku zadowoleniu dzieci, rodziców i gości. W przygotowaniu uroczystości brał czynny udział Komitet Rodzicielski, który przygotował choinkę, paczki, dziadka mroza. Nawiązał kontakt ze szkołą podstawową, która dostarczyła miłego obrazka scenicznego. Komitet Opiekuńczy przydzielił pieniądze za które zostały zakupione słodycze i książeczki.
Uroczystość Choinki Noworocznej zacieśniła współpracę rodziców z Komitetem Rodzicielskim, Komitetem Opiekuńczym i szkołą podstawową z przedszkolem.

... już niedługo coraz bliżej...

Parafrazując przebój Czerwonych Gitar można sobie zanucić ...już niedługo coraz bliżej jest Puchar Kruka... W najbliższą niedzielę po raz drugi biegacze wyruszą na dwie trasy (5 i 11 kilometrów). Zgłoszonych jest już 98 uczestników, a więc została pobita zeszłoroczna frekwencja (65). Emil Naszydłowski, pomysłodawca i główny organizator prosi te osoby, które jeszcze nie podjęły decyzji o starcie, aby nie czekały do ostatniej chwili, lecz zgłaszały się i wnosiły opłaty za startowe wcześniej.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Finał konkursu karaoke

Finał konkursu (fot. R. Ślusarczyk).
Konkursy eliminacyjne odbywały się przez całe wakacje, w każdy poniedziałek na terenie naszej gminy. Zabawa zaczęła się 7 lipca w SOK "Kuźnica" a później bawiono się kolejno w: Hotelu Resident, na placu przy kościele w Ostojowie, Centrum Intergracyjno-Kształceniowym w Michniowie, Hotelu Świętokrzyskim, Wiejskim Domu Kultury w Mostkach, na OSiR. Odbyła się również specjalna edycja konkursu w Rozi Cafe.
W konkursach eliminacyjnych wystąpili nie tylko mieszkańcy Suchedniowa, ale i z powiatu skarżyskiego, Kielc, a nawet z Anglii i Węgier. W finałowej rozgrywce w amfiteatrze przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" wystąpiło 23 wykonawców. Przybyłych powitał pomysłodawca i główny organizator Cezary Błach, a dalszą część imprezy, podobnie jak poprzednie odsłony poprowadziła Katarzyna Michta Połeć. Jury w składzie: Lech Zachariasz, Zenon Juchniewicz, Andrzej Janiec nie miało łatwego zadania, ponieważ wykonawcy stanęli na wysokości zadania.
Jednak zanim zaczął się konkurs, wystąpił... Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, a zaśpiewany przez niego utwór Czerwonych Gitar „Nikt na świecie nie wie” zaskoczył publiczność ekspresją i profesjonalnym wykonaniem TUTAJ.

Odblaski dla pieszych!

Nakrycia odblaskowe.
Już za kilka dni, 31 sierpnia, wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Od tego dnia każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach, prowadzono liczne kampanie mające na celu zachęcić użytkowników do noszenia elementów odblaskowych. Dotychczasowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakładały taki obowiązek jedynie na osoby poniżej 15. roku życia.

Spotkanie przedwyborcze w Suchedniowie

Spotkanie w Suchedniowie
(fot. Michał Gałczyński).
Zapewne nie wszyscy mieszkańcy powiatów: skarżyskiego, starachowickiego, sandomierskiego, ostrowskiego i opatowskiego zdają sobie z tego sprawę, ale przed nimi 7 września wybory uzupełniające do Senatu. Na wskutek wyboru Beaty Gosiewskiej do Europarlamentu, mandat po niej musi zostać "zagospodarowany" w wyborach uzupełniających. Tak zakłada ordynacja wyborcza obowiązująca w Polsce. 
W poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy Suchedniowa spotkali się z jednym z kilku kandydatów na senatora - posłem Jarosławem Rusieckim, który jest parlamentarzystą od 2005 roku (trzy kadencje). Suchedniów w dniu wczorajszym, obok Skarżyska, był jednym z kilkunastu miast w których Poseł spotyka się z wyborcami, aby rozmawiać na tematy bieżące dotyczące problemów lokalnych jak i ogólnopolskich. Jako gość specjalny na spotkanie przyjechał poseł Mariusz Antoni Kamiński - wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, a także posłowie: Maria Zuba, Krzysztof Lipiec i Andrzej Bętkowski. Posłowie zachęcali do udziału w wyborach w dniu 7 września 2014 roku, głosować będzie można w godz. 7-21. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Towarzystwo Polskiej Macierzy Szkolnej

Dawna organistówka /1936/.
W dniu dzisiejszym mija 108. rocznica od założenia w Suchedniowie Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej. Była to organizacja stawiająca sobie za cel krzewienie i popieranie oświaty w duchu narodowym. Założona 26 sierpnia 1906 roku, przewodniczącym był ks. Konstanty Czapiński, ówczesny proboszcz suchedniowskiej parafii. Chociaż działała tylko do grudnia 1907 roku, to zdążyła otworzyć szkołę początkową (2 stycznia 1907 roku), której kierowniczką była Regina Wędrychowska, jak i zorganizować w Suchedniowie bibliotekę mieszczącą się w domu parafialnym tzw. organistówce - w tym miejscu teraz mieści się Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II.

Badmintoniści wrócili z Karkonoszy

Badmintoniści Orlicza w dniach 6-17 sierpnia przebywali na obozie w Piechowicach k. Szklarskiej Poręby. Zajęcia były urozmaicone, odbywały się w hali sportowej, na uniwersalnym orliku przeznaczonym do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki oraz na bieżni tartanowej. Dużo czasu przeznaczono na trening wytrzymałościowy, a jego najlepszą formą były wycieczki w Karkonosze i Sudety. Zdobywali okoliczne szczyty, w tym między innymi weszli na Śnieżkę. Byli na Polanie Jakuszyckiej oraz w Harachovie, gdzie wdrapali się na słynną mamucią skocznię obok której podziwiali wodospad Mumlavy. W Karpaczu zwiedzili Świątynię Wang - jest to ewangelicki kościół przeniesiony w 1842 roku z Vang w Norwegii.
Po powrocie z Karkonoszy badmintoniści kontynuują treningi w suchedniowskiej hali sportowej. Zajęcia odbywają się codziennie w godzinach: 10-12 i 16-18. Trenerzy Aleksandra Dąbczyńska i Stefan Pawlukiewicz zapraszają na treningi. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Badminton).

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Pamiętali o Zbyszku

Uczestnicy spotkania (fot. M. Gałczyński).
W sobotnie popołudnie, 23 sierpnia sąsiedzi i przyjaciele Zbigniewa Marca uczcili pamięć o nim organizując kolejną odsłonę spotkania plenerowego pod nazwą "Wszyscy gramy ku pamięci Zbyszka M". Na osiedlu potocznie zwanym "Watykan" zgromadziły się aż cztery pokolenia mieszkańców Suchedniowa. Zbyszek to osoba, która promowała sport, a zwłaszcza siatkówkę i łucznictwo. Zawsze służył pomocą. W pamięci wielu pozostał jako zawodnik grający boso w czerwonych spodenkach. Swoim podejściem do sportu pokazał niejednemu młodemu pasjonatowi gry, że nie trzeba mieć super sprzętu aby uprawiać dyscyplinę, w którą wkłada się całe serce. To już trzecia edycja tych spotkań, w czasie których rozgrywany jest przyjacielski mecz, w którym odkładane są na bok wysokie ambicje, a liczy się dobra przyjacielska zabawa i zdrowa rywalizacja. Zgromadzeni po słowie wstępnym uczcili minutą ciszy patrona turnieju oraz sąsiadów, którzy zmarli w ostatnim roku. Następnie odbył się pojedynek, którego wynik rozstrzygnął dopiero tie break. Przy wspólnym ognisku mieszkańcy "Watykanu" i nie tylko, wspólnie spędzili czas do późnych godzin nocnych. Tylko przyklasnąć takim oddolnym inicjatywom. Tak trzymać i do zobaczenia za rok!

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Marcel Jabłoński.
W sobotnie południe, 23 sierpnia w Pińczowie odbył się wyścig kolarski "Ponidzie XC". Była to trzecia odsłona zmagań amatorów kolarstwa, organizowana przez lokalną grupę pasjonatów tego sportu. W tym roku przygotowali trzy dystanse: KID, MINI i MEGA. Każdy, od nowicjusza po zawodowca, od czterolatka do seniora, mógł zawalczyć na trasie urozmaiconej wszystkim tym, co wyróżnia formułę cross-country. Dla wyjaśnienia, cross-country jest jedną z konkurencji kolarstwa górskiego polegająca na ściganiu się zawodników na specjalnie przygotowanej trasie, którą pokonują kilka razy. Barwy Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów reprezentował Marcin Jabłoński, który finalnie zajął pierwsze miejsce oraz jego syn Marcel Jabłoński, który stał się najmłodszym zawodnikiem startującym w barwach suchedniowskiego stowarzyszenia. Debiut był bardzo udany, Marcel zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii, a co najważniejsze utrzymywał się na prowadzeniu przez całą trasę, od startu do mety. W tym przypadku sprawdziło się przysłowie "niedaleka pada jabłko od jabłoni" i mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie napiszemy o sukcesach naszego najmłodszego cyklisty.

Suchedniowianie biegali w półmaratonie

G. Misztal na trasie (fot. szuranie.pl).
W sobotę odbyła się kolejna edycja Półmaratonu Wtórpolu w Skarżysku. Trasa o długości 21,1 kilometrów przebiegała również przez ul. Warszawską w Suchedniowie. Kenijczycy zdominowali biegi, wygrywając w rywalizacji mężczyzn i kobiet. W zawodach uczestniczyła liczna grupa suchedniowskich biegaczy, z których najszybciej pobiegł Gerard Magdziarz meldując się na mecie na 122 miejscu z czasem 1:38:07. Była to lokata open, w swojej kategorii M30 Gerard był 42. Miejsca pozostałych biegaczy z Suchedniowa:
133. Misztal Grzegorz /M40 - 26/
140. Jasiński Kamil /M30 - 49/
173. Durlej Jakub /M20 - 42/
246. Kuszewski Mariusz /M30 - 91/
253. Orzechowski Damian /M20 - 56/
302. Żmijewski Robert /M30 - 113/
309. Mochocki Karol /M20 - 61/
314. Piątek Rafał /M30 - 116/
400. Karbownik Piotr /M40 - 91/
Sklasyfikowano 486 zawodników i zawodniczek. Gratulacje dla Suchedniowian. Co niektórzy po raz pierwszy brali udział w takim biegu, tym bardziej zasługują na słowa uznania. Z pewnością wielu z nich będziemy mogli podziwiać w najbliższą niedzielę na trasach w biegach o "Puchar Kruka".

niedziela, 24 sierpnia 2014

Wideo z Jagaconu 2014

Mam dla wszystkich miłośników fantastyki niespodziankę - relację wideo z Jagaconu 2014 - KLIKNIJ. Zapraszam do oglądania nie tylko mieszkańców Suchedniowa, ale również z Kielc, których było na wspomnianej imprezie 140, Skarżyska (90), Ostrowca Św. (40), Starachowic (20), Krakowa (10) oraz z Rzeszowa, Wrocławia, Połańca, Staszowa, Włoszczowy, Katowic, Radomia, Tarnobrzegu, Końskich, Stalowej Woli, Lublina, Wąchocka, Kostomłot, Bliżyna, Piekoszowa.
W sobotę, 6 września w godz. 15-22 w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza odbędzie się dziesiąte spotkanie z grami bez prądu. Sympatycy tego rodzaju gier, spotkają się na hali sportowej przy pizzerii, aby ponownie zmierzyć swoje siły w tradycyjnych grach planszowych, karcianych itp. W imieniu organizatora zapraszam!

Rozśpiewany i roztańczony Jarmark

W dniu wczorajszym od godziny 15 do późnych godzin nocnych suchedniowianie i zaproszeni goście bawili się na kolejnej edycji "Jarmarku Suchedniowskiego". Na placu przed Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury "Kuźnica" rozłożyły się stoiska i kramy. Dużym powodzeniem cieszyło się zwłaszcza stoisko z obrazami suchedniowskiego artysty malarza Jarosława Jędrzejskiego. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził pokaz miodobrania i garncarstwa. Organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci poczęstunku jabłkami z polskich sadów.
Impreza rozpoczęła się od konkursów dla dzieci i występów Zespołów Pieśni i Tańca "Skokotliwi" z Mostek i "Sorbin" z Sorbina. Na scenie mogliśmy wysłuchać wokalistów oraz Orkiestrę Dętą. Nie zawiódł kabaret "Prawie", który rozbawił słuchaczy do łez. Po konkursie wiedzy historycznej na scenie zaprezentował się zespół "Tacy Sami", a po nim gwiazda wieczoru, włoski wokalista Roberto Zucaro, którzy porwali publiczność nie tylko do wspólnego śpiewu ale również do tańca. Imprezę zakończyła zabawa taneczna w rytmach zespołu Ex-Party. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie SOK "Kuźnica").

Lewandowski w bramce!

Nie chodzi oczywiście o Roberta, piłkarza Bayernu Monachium, ale o zawodnika, który w koszulce z napisem "Lewandowski" stał w bramce w Wakacyjnym Turnieju Piłki Nożnej "Dzikich Drużyn". Rozgrywki zorganizowane przez Suchedniowską Korporację Samorządową trwały przez dwa dni na boisku przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3. W grupie szkół podstawowych rywalizowały: FC Ostojów oraz Władcy Świata i FC Real z Suchedniowa, a w grupie gimnazjalnej: The Red Tigers, FC Beton Zaprawa, Osiem Twarzy Grzybiarzy, Bezimienni.

sobota, 23 sierpnia 2014

Lanie z Rudkami

Fragment sobotniego meczu.
Nie takiego wyniku , a zwłaszcza takiej gry po biało-niebieskich spodziewali się suchedniowscy kibice, którzy w większości zasiedli na trybunach bodzentyńskiego stadionu. W sobotę zespół GKS Rudki podejmował tam naszą drużynę, ponieważ ich boisko jest w remoncie i wygrał 4:0(!). Orły w niczym nie przypominały zespołu sprzed tygodnia, niebo a ziemia - tak krótko podsumował oba spotkania jeden z kibiców.
Suchedniowianie już od pierwszych minut sprawiali wrażenie wystraszonych, nie potrafili przeprowadzić żadnej składnej akcji, w przeciwieństwie do rywali. Zaczęło się w 7. minucie, po akcji środkiem boiska i 1:0 dla GKS. Po sześciu minutach w podobnej sytuacji Orlicz stracił drugą bramkę. Już do końca pierwszej połowy obie drużyny nie stworzyły sytuacji podbramkowych w których mogły strzelić gola.
Druga odsłona zaczęła się najgorzej jak tylko mogła. W 50. minucie sędzia odgwizdał problematyczny faul Nowaka w polu karnym, wskazał na jedenastkę i pokazał naszemu zawodnikowi czerwoną kartkę. Przeciwnicy wykorzystali taką okazję i podwyższyli wynik na 3:0. Cztery minuty później najgroźniejszy strzał na bramkę GKS oddał Rakhmanov, ale bramkarz sparował piłkę. Co nie udało się naszym zawodnikom, udało się rywalom po kontrze i ustalili wynik meczu na 4:0. Najbliżej strzelenia honorowej bramki był w 81. minucie Ignatov, ale trafił w poprzeczkę.
GKS Rudki - Orlicz 4:0, widzów 100
1:0 Kowalski Dariusz (7')
2:0 Jaros Mariusz (13')
3:0 Jaros Mariusz (50' karny)
4:0 Kosmala Sławomir (63')
Orlicz: Karliński - Papusha (71. Jackowski), Krogulec, Piętak, Notzel (73. Rogalski) - Piórkowski (61. Skarbek), Nowak, Tuśnio, Rakhmanov - Moskal (89. Piwowar), Ignatov.

Suchedniowscy przedsiębiorcy na konferencji

Suchedniowscy przedsiębiorcy wzięli w dniu wczorajszym udział  w konferencji "Zielone Światło dla Powiatu". Jak powiedział Cezary Błach pierwszą prelekcję wygłosił Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego. Pakiet podstawowych informacji na temat wsparcia z funduszy europejskich oraz instytucji otoczenia biznesu, w tym specjalnych stref ekonomicznych przedstawili specjaliści z poszczególnych branż. W miarę kolejnych kroków negocjacyjnych z Komisją Europejską będzie pojawiać się więcej szczegółów, które będziemy się starać przekazywać na bieżąco na podobnych spotkaniach.Ważnym aspektem dzisiejszej konferencji było podkreślenie roli współpracy samorządów z biznesem, w tym wspierania przedsiębiorczości, którego celem jest tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy. Jako przykład został przywołany Połaniec, gdzie dzięki takiej współpracy powstanie 1000 miejsc pracy. Przywołana też została skuteczność wydatkowania środków europejskich w odniesieniu do ich wpływu na gospodarkę i rozwój. Efekty uzbrojenia terenów inwestycyjnych zostały postawione naprzeciw typowych inwestycji, które zamiast nowych miejsc pracy i wartości dodanej generują jedynie dodatkowe koszty. 
Najbliższe lata i kolejne środki z funduszy europejskich mogą być ostatnim wsparciem udzielanym w formie bezzwrotnych dotacji. Dostajemy więc kolejną szansę. I musimy ją dobrze wykorzystać.

Orlicz gra w Bodzentynie

W najbliższą sobotę, 23 sierpnia o godz. 16 Orlicz zagra pierwszy mecz wyjazdowy o mistrzostwo IV ligi. Rywalem będzie GKS Rudki, a spotkanie odbędzie się w... Bodzentynie. Zmiana miejsca zawodów spowodowana jest remontem obiektu w Rudkach.
W dotychczasowej historii spotkań mistrzowskich tych drużyn, bilans jest korzystniejszy dla biało-niebieskich. Na 44 mecze Orlicz wygrał 21, 11 zremisował i 12 przegrał, bramki 52:42. Na wyjazdach jest remis, tzn. 8 zwycięstw - 6 remisów - 8 porażek, bramki 20:22.
Po dwóch kolejkach Orlicz w tabeli 4 ligi zajmuje drugie miejsce (2 zwycięstwa), a GKS jest 9 (2 remisy). Tak więc oba zespoły jeszcze nie przegrały w tym sezonie, co zapowiada ciekawe widowisko.
Czy wiecie, że... przed meczem z GKS, w roku 1999 suchedniowscy kibice otrzymali pierwszy numer "Suchedniowskiego Sportu", który ukazuje się już 15 lat!

PiS zaprasza


piątek, 22 sierpnia 2014

Pożar na ul. E. Peck

Interwencja strażaków w Kielcach.
O godzinie 9.22 skarżyska straż otrzymała wezwanie do pożaru w budynku wielorodzinnym przy ulicy Emilii Peck w Suchedniowie. Jak przekazał mł. brygadier Michał Ślusarczyk, rzecznik PSP w Skarżysku na miejsce udały się trzy jednostki JRG, była również policja i pogotowie ratunkowe. Z lokalu socjalnego na parterze wydobywał się dym, a przy zakratowanym oknie w pokoju stał mężczyzna. Dwóch ratowników z aparatami tlenowymi i linią gaśniczą weszło do środka i wyprowadziło 58 letniego mężczyznę narzuciwszy mu mokry ręcznik na głowę i przekazali rannego obsłudze pogotowia ratunkowego, która odwiozła go do szpitala. Strażacy ugasili pożar, oddymili i przewietrzyli pozostałe pomieszczenia oraz polali wyrzucone na zewnątrz makulaturę i plastyki. 
W dniu dzisiejszym interweniowali strażacy również w Kielcach w moim bloku. Ponieważ dym wydobywał się z ósmego pietra przyjechały cztery jednostki straży, a do lokalu dostano się po balkonach (zdjęcie).

Zaproszenie na Maraton Mega Zumby


"Zielone Światło dla Powiatu"

Cezary Błach zaprasza.
„Zielone Światło dla Powiatu” –Adam Jarubas, Wojciech Płusa i Cezary Błach zapraszają na spotkanie skierowane do przedsiębiorców, poświęcone pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 22 sierpnia o godz. 18 w Skarżysku Kamiennej w Hotelu „Promień”.
Na konferencji omówione zostaną między innymi:
- Wsparcie przedsiębiorczości w latach 2007-2013
- Finansowanie przedsiębiorczości w latach 2014 – 2020
- Działania instytucji otoczenia biznesu
Wśród prelegentów wystąpią miedzy innymi:
Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Kazimierz Kotowski – Członek Zarządu Województwa nadzorujący Regionalny Program Operacyjny
Arkadiusz Piecyk – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Spotkanie skierowane jest do przedsiębiorców z terenu powiatu skarżyskiego.
Suchedniowskich przedsiębiorców do udziału w konferencji zaprasza Cezary Błach.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Suchedniowianin na prezydenta?

Marek Materek.
I niech ktoś powie, że Suchedniowianie czegoś nie potrafią. Z sukcesami realizują się w wielu dziedzinach, od biznesu, polityki po sztukę, sport. Z pewnością większość z nas zna Marka Materka, który wybrał karierę w polityce. Jest dyrektorem biura regionalnego europosłanki Róży Thun. Były działacz Platformy Obywatelskiej i szef jej struktur w Starachowicach postanowił kandydować w jesiennych wyborach samorządowych na Prezydenta Starachowic. Poniżej przedstawiam jego oświadczenie:

Sygnaliści z Suchedniowa

Gra Zespół Sygnalistów Noworyckiego.
Każdy ma swoje pasje, hobby i zainteresowania, które są sposobami na spędzenie wolnego czasu. Pisałem już między innymi o pasjonatach sportu, a dzisiaj o... sygnalistach. Od września ubiegłego roku przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu działa zespół sygnalistów myśliwskich, którego kierownikiem jest Roman Noworycki.
Suchedniowski leśnik gra na rogu parforce, aktualnie pracuje w Nadleśnictwie Stąporków, a mieszka w Michniowie. Roman interesował się muzyką i sygnalistyką łowiecką, z którą zetknął się podczas nauki w Technikum Leśnym w Zagnańsku, gdzie z kolegami stworzyli zespół występujący na uroczystościach szkolnych. Gra na rogu nie jest łatwa, trzeba mieć do tego predyspozycje i szanować tematykę leśną i myśliwską. No i samozaparcie, ponieważ gra na rogu wymaga długotrwałych ćwiczeń, podczas których zdobywa się doświadczenie i doskonali swe umiejętności.
W ostatnim czasie do zespołu dołączył Dawid Żak, stażysta z Nadleśnictwa Suchedniów. Zespół sygnalistów kierowany przez Noworyckiego jest jedynym w Polsce, działającym przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W tym roku po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej o Róg Wojskiego, gdzie zajęli bardzo dobre 7 miejsce. Występowali na uroczystościach z udziałem najwyższych władz państwowych, jak chociażby podczas Krajowej Narady Leśników w Kielcach z udziałem Prezydenta RP. Dużo można by jeszcze pisać o występach tego zespołu. Być może kiedyś dadzą koncert w Suchedniowie, a warto ich posłuchać. Ja miałem okazję na jubileuszu Technikum Leśnego.

Uwaga zamknięta droga!

Od dnia dzisiejszego, tj. 21 sierpnia rozpoczyna się przebudowa drogi między Michniowem a Wzdołem Rządowym. W związku z powyższym droga wojewódzka numer 751 z Suchedniowa do Bodzentyna będzie zamknieta. Samochody osobowe i dostawcze zostaną skierowane na objazd przez Starą Wieś, Starachowice, Rzepin. Ciężarówki o masie powyżej 12 ton będą jeździć przez Skarżysko, Starachowice, Rzepin. W ramach projektowanej przebudowy firma Skanska (oferta 1.272.135,45 zł) wykona wzmocnienia konstrukcji jezdni poprzez głęboki recykling istniejącej nawierzchni oraz wbuduje nowe warstwy bitumiczne na długości 1 kilometra.

200 meczów Góreckiego

Dariusz Górecki (w środku).
Dariusz Górecki w niedzielnym meczu wystąpił po raz 200. w barwach Orlicza. Przypominam, że do naszego klubu przyszedł wiosną 2000 roku ze Skały Tumlin, której jest wychowankiem. Pierwsze spotkanie w biało-niebieskich barwach rozegrał 19 marca 2000 roku w meczu o mistrzostwo klasy okręgowej w Sędziszowie z Unią. 3 czerwca 2007 roku w meczu o mistrzostwo IV ligi w Połańcu przeciwko Czarnym rozegrał 198 mecz (strzelił 9 bramek) i po siedmiu latach odszedł z klubu.
W tym sezonie wrócił do Orlicza i zagrał w meczach ze MKS Zdrój Busko-Zdrój i Neptunem Końskie. Przed tym drugim spotkaniem członek Zarządu Orlicza Andrzej Fornalik wręczył Góreckiemu upominki, a kibice zgotowali mu owacje na stojąco. Darek jest 19. zawodnikiem, który został członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta Orlicza - są to piłkarze, którzy rozegrali 200 i więcej spotkań mistrzowskich w suchedniowskim klubie.

środa, 20 sierpnia 2014

Dzień komara

Trudno znaleźć człowieka, który nie narzekałby na komary. I właśnie te uciążliwe, kłujące owady obchodzą dziś swoje święto. Skoro nie da się ich polubić, warto znać kilka sposobów, jak się przed nimi bronić.
Ponieważ pot przyciąga te nieznośne owady, warto zmienić go za pomocą witamin B-kompleks. Innym antidotum są olejki eteryczne, czosnek, cebula i aerozole, które wydzielają nieprzyjemny zapach dla komarów. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, ale unikać ciemnych ubrań - najlepsze są jasne tkaniny, a nawet te o "odpychającym" kolorze. W pomieszczeniach zamkniętych nieźle działają kadzidełka i spirale. Nawet emitowanie nieprzyjemnych ultradźwieków z telefonu komórkowego może odstraszyć te krwiożercze bestie. Z pewnością każdy z nas ma swoje "niezawodne" sposoby na komary, ale pamiętajmy - dzisiaj przy ich święcie darujmy im życie.

Wędkowanie i sprzątanie

W niedzielę, 17 sierpnia nad suchedniowskim zalewem rozegrano Zawody Gruntowe o Puchar Zarządu Koła, w których wzięło udział 16 wędkarzy, w tym jedna kobieta - Anna Kotwica, aktualna mistrzyni okręgu kieleckiego. Po kilkugodzinnym łowieniu, donośny wystrzał zasygnalizował zakończenie zawodów. Do pracy przystąpiła komisja pod przewodnictwem kapitana sportowego Tadeusza Przygody, która zmierzyła i zważyła złowione okazy. Na zakończenie zawodów w miłej atmosferze, przy wspólnym grillowaniu zostały ogłoszone wyniki. Puchar przypadł Rafałowi Kowalikowi, który złapał 14 ryb o wadze 2005 g. Drugą lokatę wywalczył Andrzej Materek - 1959 g (11), a trzecią Jarosław Cieślik - 1471 g (6). Prezes Koła Mieczysław Ciszewski pogratulował zawodnikom wyników i wręczył okolicznościowe dyplomy i puchary.
Suchedniowscy wędkarze nie tylko wędkują, ale sprawują pieczę nad tym akwenem. Tadeusz Przygoda poinformował o zbliżających się zawodach rejonowych i prosił  kolegów o wykoszenie trawy na skarpie oraz posprzątanie śmieci, aby nie było wstydu przed gośćmi, którzy zawitają nad suchedniowski zalew.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Śpiewali i tańczyli nad zalewem

W poniedziałek, 18 sierpnia został przeprowadzony ostatni konkurs eliminacyjny do Wielkiego Finału Karaoke, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 25 sierpnia w amfiteatrze przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". Chociaż impreza ma status konkursu, to trudno ją za taki uznać, ponieważ w czasie jego trwania wszyscy uczestnicy bawią się świetnie nie tylko śpiewając ale i tańcząc. Można było się o tym przekonać w poniedziałek nad suchedniowskim zalewem. W zabawie uczestniczą nie tylko mieszkańcy Suchedniowa, konkurs ma już wymiar międzynarodowy, ponieważ dwa tygodnie temu śpiewała Karina Bwalya z Anglii, a teraz  zaprezentował się Zoli z Węgier i Jurek z Anglii. Zapraszam na fotorelację Mariusza Brzezińskiego z ostatniej eliminacji rozegranej nad zalewem w OSiR TUTAJ.

Już za 4 dni Jarmark Suchedniowski

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza na jedną z największych imprez w mieście. "Jarmark Suchedniowski", bo o nim mowa, odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia o godz. 15.00 na terenie suchedniowskiej "Kuźnicy". W programie tego szczególnego festynu mającego na celu kultywowanie tradycji ludowych oraz propagowanie piękna zanikających zawodów znajdą się m.in.:
- pokazy tradycyjnego garncarstwa,
- pokazy miodobrania,
- kramy z rękodziełem artystycznym,
- stoiska z tradycyjnym jadłem świętokrzyskim.
Imprezę uświetni bardzo atrakcyjna część artystyczna, w której znajdą się:
- zespół muzyczny "Tacy Sami" wykonujący przeboje grupy "Lady Pank",
- włoski wokalista Roberto Zucaro znany zarówno z włoskich, jak i polskich programów telewizyjnych,
- zabawa taneczna z zespołem "Ex-Party",
- Suchedniowska Orkiestra Dęta,
- zespoły ludowe,
- kabaret "Prawie".
Ponadto, na uczestników "Jarmarku Suchedniowskiego" będzie czekało wiele różnorodnych atrakcji, konkursy z nagrodami oraz catering.
Gwarantujemy doskonałą zabawę!
Wstęp wolny
Serdecznie Zapraszamy
Patronat medialny:
- Radio Kielce
- Tygodnik Skarżyski
- skarzysko24.pl
- 
Nasz Suchedniów
Impreza współfinansowana ze środków przyznanych przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry" w ramach pomocy na działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju - "małe projekty" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Nocne wędkowanie

W ostatnim czasie nad suchedniowskim zalewem rozegrano Towarzyskie Nocne Zawody Gruntowe, w których do rywalizacji przystąpiło piętnastu wędkarzy. Po całonocnym "moczeniu kija", nad ranem komisja sędziowska zważyła złowione okazy.
Pierwsze miejsce przypadło Łukaszowi Spadło, który złowił 4746 g ryb, drugi był Andrzej Materek - 3846 g, a trzeci Jarosław Cieślik - 2442 g. Jednak największym okazem mógł się pochwalić Leszek Matla, którego złowiony leszcz ważył 495 g. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy i akcesoria wędkarskie, a złowione ryby powróciły do zalewu.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Tir w ogniu

W nocy z niedzieli na poniedziałek, o godzinie 1.57 powiadomiono straż pożarną o pożarze na siódemce w Suchedniowie. W akcji trwającej do godziny 3.15 brał udział jeden zastęp PSP ze Skarżyska. Na miejscu okazało się, że spod naczepy dafa wydostaje się dym. Po ugaszeniu ognia samochód odjechał na pobliski parking. Pozostała na miejscu naczepa utrudniała ruch w kierunku Skarżyska, ale policja wprowadziła ruch wahadłowy i rozładowała powstały korek. Na miejscu zjawiły się również powiadomione służby MP Serwis, które uprzątnęły zanieczyszczony odcinek drogi. Prawdopodobnie awaria w układzie hamulcowym naczepy była przyczyną pożaru.

Ukradli biżuterię

Prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę, w czasie nieobecności w domu 55-letniego gospodarza, odwiedzili go złodzieje. Z mieszkania zniknęło 1650 zł w gotówce oraz złota biżuteria o wartości około 5300 zł. Poszkodowany zawiadomił policję, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Błotnisty wyścig w Łagowie

Tomasz Kutwin
na trasie (fot. Jacek Gałczyński).
W niedzielę, 17 sierpnia, w Łagowie rozegrano 6 etap wyścigów kolarskich z cyklu MTBCross Maraton. Pomimo, że pogoda dopisała i nie padało, jednak po wcześniejszych ulewach trasa była piekielnie trudna. Nie obeszło się bez upadków, które praktycznie zaliczyli wszyscy nasi zawodnicy. Był nawet złamany palec i rozcięty łuk brwiowy o innych drobniejszych urazach nie wspomnę. Team Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów utrzymał pierwszą lokatę, ale zrównał się nimi Mykibe.pl (oba zespoły mają po 9502 pnkty). Tak więc do końca będzie trwała walka o końcowe zwycięstwo.


Narkotykowe zatrzymania

Przeszukania samochodów (fot. KWP).
W dniu wczorajszym na terenie suchedniowskiej gminy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazdy marki Mercedes Vito i Renault Laguna. W trakcie sprawdzania pojazdów znaleziono dwie torby foliowe z zawartością około 1,5 kilograma suszu roślinnego, jak się okazało była to marihuana. Nie była to przypadkowa akcja, ponieważ policja wiedziała o tym, że będą przewożone narkotyki. Zatrzymano 30-letniego mieszkańca powiatu skarżyskiego oraz 32-letniego mieszkańca powiatu tczewskiego. Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty przemytu i posiadania znacznej ilości narkotyków. Teraz policjanci ustalają dokładne okoliczności przestępczego procederu i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

niedziela, 17 sierpnia 2014

Tylko 1:0

Ignatov strzelec bramki.
Goście mogą mówić o dużym szczęściu, że wyjechali z Suchedniowa tylko z jedną bramką. W 8 minucie Ignatov trafił w słupek, ale kwadrans później był już bezbłędny. Po prostopadłym podaniu od Nowaka Evgeni przebiegł z piłką 20 metrów i strzelił w długi róg nie do obrony. Przyjezdni zagrozili naszej bramce tylko raz w 12 minucie, ale na wysokości zadania stanął Karliński.
Jednak to co działo się w drugiej połowie z pewnością powinno przejść do historii. Zaczęło się w 62 minucie po składnej akcji stranieri, kiedy piłka szła niczym po sznurku od Papusha do Ignatova i Rakhmanova, a po strzale tego ostatniego przeszła tuż nad poprzeczką.

Wyścigi tylko dla twardzieli

G. Michnowski podjeżdża na Czantorię.
Reprezentanci Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów coraz częściej startują z powodzeniem w wyścigach ogólnopolskich i zagranicznych. W ostatnim czasie Grzegorz Michnowski brał udział w cyklu międzynarodowych wyścigów "Uphill MTB Beskidy", rozgrywanych na pograniczu Polski, Czech i Słowacji. Uphill to jazda indywidualna na czas pod górę na oznakowanej trasie, a więc wyścig dla prawdziwych twardzieli. A trzeba wiedzieć, że są to "kultowe" podjazdy beskidzkie, i tak trasa Bystrice - Ostry ma długość 9,7 km o przewyższeniu 695 metrów. Na tej górze Grzegorz Michnowski zameldował się 7. w swojej kategorii wiekowej (M4) mając czas 44,48,03 minuty. W drugim dniu w wyścigu na Czantorię musiał pokonać trasę 13 km o przewyższeniu 790 metrów, co mu się udało w czasie 58,08,71 minuty (9. miejsce). W ostatnim starcie pokonał podjazd na Równicę 5,4 km w czasie 23,05,46, co dało mu również 9. lokatę. W klasyfikacji końcowej Grzegorz Michnowski zajął dopiero 13. miejsce, ale przed nim byli tylko górale, a ponadto gdyby wziął udział we wszystkich pięciu wyścigach z pewnością zameldowałby się na podium. W porównaniu z poprzednim rokiem, nasz zawodnik poprawił wszystkie wyniki. Prywatnie Grzegorz Michnowski jest dyrektorem Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Suchedniowie, a jego  postawa to przykład dla młodzieży na zdrowy styl życia.