Strony

sobota, 4 czerwca 2016

103 lata suchedniowskiego harcerstwa (2)

Suchedniowscy harcerze w 1917 roku.
W dzień rozbrojenia okupanta na terenie Suchedniowa przez P.O.W. - Drużyna Harcerska bierze czynny udział. Zostaje utworzona Komenda Placu. Nikt ze starszych tutejszych harcerzy nie zapisywał się do wojska, gdyż rozkazem Komendy Placu automatycznie zostali wcieleni do tworzącej się armii. Fakt ten ponownie świadczy o ścisłej współpracy Drużyny Harcerskiej w Suchedniowie z Polską Organizacją Wojskową.
Wpojone tradycje postępowe, bojowe i patriotyczne w harcerzy suchedniowskiej Drużyny im. Łukasińskiego zdają po raz drugi egzamin w latach 1939-1945, poprzez działające na tym terenie organizacje ruchu oporu, produkcję "stenów" i specjalnej amunicji przez miejscowych robotników, dla oddziałów partyzanckich. A Suchedniów ma już od wieków tradycję walk narodowo-wyzwoleńczych.

Harcerze Drużyny im. Łukasińskiego to potomkowie 111 robotników miejscowego górnictwa, którzy pod dowództwem Barzykowskiego i Karola Zwolińskiego walczą w oddziałach powstańczych 1863 roku. Widomy dowód tradycji walk powstańczych obywateli Suchedniowa to Sztandar Oddziału Langiewicza, wiszący w kościele parafialnym w Suchedniowie, przyniesiony z pola bitew przez chorążego Oddziału Karola Zwolińskiego po zakończeniu walk powstańczych.
Powyższy okres i dane pamiętam dobrze, gdyż byłem współzałożycielem oraz Komendantem Drużyny Harcerskiej im. Łukasińskiego do dnia 11 listopada 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości, po I wojnie światowej dokumenty przekazałem do Archiwum Ministerstwa Spraw Wojskowych, t.j. wszelkie tajne dokumenty dotyczące współpracy Drużyny Harcerskiej im. Łukasińskiego z P.O.W. Powyższe uczyniłem za pośrednictwem Rejenta z Kozienic Obywatela Pomarańskiego, który z kolei utrzymywał kontakt z Archiwum Akt Dawnych i tam przekazane przeze mnie dokumenty przekazał. Były tam rozkazy, odezwy antyokupacyjne, pokwitowania odbioru przesyłek poleconych z bronią i bibułą propagandową. W załączeniu podaję wykaz nazwisk harcerzy Drużyny im. Łukasińskiego za lata 1913-1918. (tekst: Józef Marusieński, Mieczysław Żakowicz).
ps. W ostatnim czasie zamieściłem wiele opisów dotyczących historii suchedniowskiego harcerstwa, większość to zapisane wspomnienia. Należałoby odnaleźć dokumenty, które zostały przekazane do Archiwum. W naszym mieście również można (należy) zorganizować wystawę poświęconą suchedniowskiemu harcerstwu, a najlepiej połączoną z seminarium. Mam bardzo dużo zdjęć począwszy od 1913 roku do lat 80-tych. Myślę, że suchedniowianie również udostępniliby swoje rodzinne pamiątki i wspomnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz