poniedziałek, 30 listopada 2015

Wystawa Beaty Lis w Kieleckim Archiwum

W środę, 25 listopada w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach, odbyło się kolejne „Spotkanie ze źródłem archiwalnym” pt. „Wieś kielecka w czasie II wojny światowej”. Swoje prelekcje wygłosili: dr Tomasz Domański z IPN Delegatura w Kielcach „Materiały do dziejów represji niemieckich na wsi kieleckiej w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej”, Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie „Zbrodnie i zniszczenia niemieckie na wsi kieleckiej w zbiorach fotograficznych Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie” oraz w drugim wystąpieniu zaprezentowała rozwój Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Natomiast Iwona Pogorzelska, kustosz z Archiwum Państwowego w Kielcach, wystąpiła z prelekcją „Tragizm życia codziennego na wsi kieleckiej pod okupacją niemiecką, w świetle wybranych dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”.
Spotkaniu towarzyszyła, o czym wspominałem już wcześniej, wystawa pt. „Losy rodziny Jedynaków z Mostek i Suchedniowa w czasie II wojny światowej” autorstwa suchedniowianki Beata Lis.

Przyłącz się do Szlachetnej Paczki

W Suchedniowie po raz pierwszy mamy Szlachetną Paczkę. Poszukuje się darczyńców, którzy dołączą do drużyny i wspólnie z wolontariuszami pomogą rodzinom potrzebującym, które można wybrać na stronie www.szlachetnapaczka.pl
Już osiem rodzin zostało wybranych przez darczyńców, na pomoc czeka jeszcze 17. Liderem Szlachetnej Paczki w Suchedniowie jest Agata Maciąg - tel. 663 606 664.

Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu

25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło ze swoim przyjacielem – Misiem. Do przedszkola przybyły misie małe i duże, różowe, niebieskie, brązowe i wielokolorowe, w ubrankach, z kokardami i w kapelusikach, a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach o misiach, razem ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi brały udział w konkursach zręcznościowych. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Wszyscy doskonale się bawili w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. (info: Przedszkole, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Złoto dla Glijer w Warszawie

Zuzia (z lewej) w deblu.
Ze złotym medalem z XII Warszawskiego Festiwalu Badmintona powróciła reprezentacja badmintonistów Orlicza. W dniach 27-29 listopada trwały tam zmagania młodych badmintonistów z czołowych klubów polskich, ukraińskich, białoruskich i litewskich. W tej mocnej obsadzie najlepiej z naszych zawodników zagrała Zuzanna Glijer, która wywalczyła złoty medal w grze deblowej z Magdą Świerczyńską, w finale dziewczyny pokonały Magdę Machnik Straszęcin/Kornelię Marczak (Pszczyna) 2:0 (15, 16). W mikście z Michałem
Kikosickim Zuzia przegrała w ćwierćfinale z Patrykiem Kopciem (Nowa Dęba)/Magdą Machnik (Straszęcin) 0:2 (28, 19).
Aleksandra Pająk po dobrych meczach grupowych i pokonaniu w szesnastce  Emilii Drągowskiej z Białegostoku ,przegrała w ćwierćfinale z Anatazją Komich (Białoruś) 0:2 (10, 10). Ola w  deblu z Pauliną Karską zakończyła  zawody również w ćwierćfinale. Miłosz Miernik pomyślnie przebrnął przez fazę grupową, a w szesnastce uległ Litwinowi Mark Sames 0:2 (8, 12). Miłosz w deblu z Marcinem Piwowarem i w mikście z Katarzyną Ziębą nie awansowali z grup. (Aleksandra Dąbczyńska).

niedziela, 29 listopada 2015

Usługi Michała Miernika

Jak w dzisiejszych czasach ciężko o pracę nie muszę pisać. Tym większe uznanie należy się Michałowi Miernikowi z Suchedniowa, który nie tylko, że nie wyjechał za "chlebem" za granicę, ale podjął pracę "na swoim". Po zdaniu matury udał się do Urzędu Pracy, gdzie bardzo szybko przekonał się, że na lokalnym rynku pracy jest ciężko znaleźć zajęcie.
W czasie poszukiwań pracy, zorientował się, że rośnie zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego sprzątania. Ponieważ zawsze chciał działać według swoich reguł, robić to co zaplanuje oraz być niezależnym, więc przystąpił do programu POWER. Napisał swój "biznes plan" i został mile zaskoczony, gdy dzięki temu dostał wsparcie finansowe na rozwinięcie własnej działalności.
Założył firmę "MAJK", która oferuje usługi z zakresu czyszczenie dywanów, tapicerki meblowej, tapicerki samochodowej. Czyszczenie tapicerki skórzanej połączone jest z jej konserwacją. Jak zapewnił w pracy stosuje tylko i wyłącznie urządzenia i preparaty znanej i cenionej firmy Karcher. Mało tego swoje usługi wykonuje u klienta. Nic tylko przyklasnąć operatywności tego młodego człowieka, który udowodnił, że dla chcącego nic trudnego.

Zaproszenie na aerobik


Świąteczne dekoracje

Coraz bliżej święta. Można się o tym przekonać również w Suchedniowie, gdzie rozpoczęło się dekorowanie ulic. Nad jezdniami były montowane iluminacje, które po zmierzchu już cieszą oczy mieszkańców. Szkoda tylko, że są to te opatrzone od lat, ale jak informuje Urząd, w przyszłości po zamontowaniu odpowiednich uchwytów będą nowe.

Zdobądź nowy zawód!!!

Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie prowadzi nabór na bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe dla dorosłych, w następujących zawodach:
* Kelner (kwalifikacja: wykonywanie usług kelnerskich)
* Kucharz (kwalifikacja: sporządzanie potraw i napojów)
* Cukiernik (kwalifikacja: produkcja wyrobów cukierniczych)
Zajęcia prowadzone są w formie zaocznej. Warunkiem przyjęcia na kurs jest złożenie kwestionariusza dostępnego w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej zssienkiewicz.pl
Dodatkowych informacji udziela sekretariat szkoły, ul. Sportowa 3 tel. 412543253 email zssuch@poczta.onet.pl

sobota, 28 listopada 2015

Zaproszenie na mecz siatkarski


Daj sobie szansę na pracę!


Wyróżnienie dla Patrycji z "Sienkiewicza"

Patrycja z modelką Klaudią.
Już po raz czwarty w Końskich odbył się Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski, tym razem pod hasłem: “2150 Kobieta w przyszłości. Inspiracje nowoczesnymi technologiami i materiałami we fryzurze, makijażu i stroju”. W jego trakcie uczniowie z 10 szkół fryzjerskich zaprezentowali zgromadzonej publiczności swoje talenty, pomysły i umiejętności w kreowaniu wspaniałych stylizacji. 
Suchedniowski Zespół Szkół godnie reprezentowały Kinga Dębicka z modelką Sylwią Synowiec, oraz Patrycja Wojtyna, która wykonała piękną stylizację na modelce Klaudii Obarze. Projekt Patrycji został zauważony przez jurorów, którzy wyróżnili naszą dziewczynę już po raz drugi - przypomina pani Justyna Słopiecka, nauczycielka zawodu. W ubiegłym roku Patrycja Wojtyna otrzymała wyróżnienie w konkursie pod hasłem: „Współczesna fryzura, makijaż i strój”.
 (info: ZSz).

W TPD recytowano gwarą

Uczestnicy konkursu (fot. J. Kita).
Za nami VI już edycja organizowanego przez Miejski Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suchedniowie Regionalnego Dziecięcego Konkursu Recytatorskiego Gwarą Ludową zatytułowanego „Chodźta bosso pu Łysicy”.
W tym roku swe niezwykłe już umiejętności recytatorskie prezentowało łącznie 24. młodych miłośników gwary ludowej m.in. z Suchedniowa, Ostojowa, Zalezianki, Wzdołu Rządowego, Trębowca, Małyszyna, Skarżyska-Kamiennej i Leśnej Starej Wsi. Przez półtorej godziny zebrani delektowali się twórczością m.in. Katarzyny Zabrowskiej, Marii Cedro – Biskupowej, Michała Basy czy Józefa Ozgi-Michalskiego.
Uczestników przeglądu powitały organizatorki - Julita Kabała, Beata Słowa, których
w przygotowaniach wspomagała Marzena Sutowicz. Występy oceniało jury w składzie: Monika Kowalczyk-Kogut, Anna Salwa i Zenon Juchniewicz, które zdecydowało, że I miejsce przypadło Agacie Pająk (SP Psary Stara Wieś), II – Antoniemu Bolechowskiemu (SP 3 Suchedniów), zaś III – Aleksandrze Biskup (SP Psary Stara Wieś). Wyróżniono: Kingę Jaśkiewicz (SP Trębowiec), Paulinę Śpiewak (SP Małyszyn), Klaudię Łach (SP Psary) oraz Natalię Jaśkiewicz (SP Małyszyn).
Najlepszym nagrody wręczył burmistrz Cezary Błach gratulując zarazem sukcesu oraz zachęcając do dalszego rozwijani swojej pasji. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz plastelinowe upominki wykonane przez Grzegorza Michnowskiego i Anetę Tobolę z ZS im. Henryka Sienkiewicza.
Jury dziękuje wszystkim uczestnikom i opiekunom za wykonaną pracę oraz swobody
w poruszaniu się w gwarze świętokrzyskiej zachęcając zarazem do głębszych poszukiwań repertuarowych. (Jacenty Kita - Gazeta Suchedniowska, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

piątek, 27 listopada 2015

Podróż sentymentalna w "Trójce"

W dniu dzisiejszym Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego, w gronie zaproszonych gości świętowała swoje 60-lecie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., którą celebrował ks. Grzegorz Łabądź. Ksiądz zwracając się do nauczycieli podkreślił jak ważna jest ich misja - ...trzeba mieć wielkie serce, aby pochylać się nad tymi małymi sercami, które są głodne miłości, głodne wiedzy, ale także tego aby je zrozumieć. To moi drodzy wielkie zadanie, bo trzeba być tym przewodnikiem po okolicy wiedzy ale i ludzkiego serca.
Z okazji "urodzin" dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie przygotowali wspaniałą, wspomnieniową uroczystość w szkolnych murach. - Każdy ma swoje ulubione miejsce w dzieciństwie, to jest ojczyzna duszy. Szkoła Podstawowa nr 3 w Suchedniowie to ojczyzna duszy wielu pokoleń Suchedniowian... - zaczęła dyrektorka "Trójki" Izabela Głowala-Działak, która bardzo serdecznie powitała przybyłych gości, którzy swą obecnością zaszczycili obchody jubileuszowe, a szczególnie byłych dyrektorów szkoły: Ryszarda Zielińskiego, Jerzego Fąfarę i Hannę Miernik.
Uczniowie, rodzice, a także nauczyciele wystąpili w okolicznościowym programie artystycznym. Uczniowie w formie telegraficznych informacji przekazywali najważniejsze wydarzenia w dziejach szkoły i w ten nietypowy sposób odbyliśmy podróż sentymentalną. Na scenie zaprezentowali się również rodzice i nauczyciele. Na wielu twarzach było widać wzruszenie, a niejednokrotnie zakręciła się nawet łezka, zwłaszcza wtedy, kiedy zobaczyli klip pokazujący dawną szkołę przy ul. Kieleckiej. Z okazji 60-lecia przygotowano także okolicznościową broszurkę oraz poczęstunek, przy którym spotkało się wiele pokoleń uczniów i nauczycieli. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).
UWAGA! Sobota, godz. 8.52 TVP2 "Pytanie na śniadanie" - relacja ze spotkania w dniu 26 listopada.

Budują garaże

W przyszłym tygodniu zostaną oddane do użytku nowe garaże, które powstają przy ulicy Powstańców. W miejscu, gdzie dawniej były sadzawki obok straży będzie stało teraz 21 garaży w zabudowie szeregowej. Aktualnie są wykonywane ostatnie prace niwelacyjne, a następnie zostaną złożone blaszane garaże. jak powiedział Krzysztof Tumulec, jest spore zainteresowanie wynajmem. Wszelkich informacji dotyczących korzystania z garaży można otrzymać pod numerem telefonu 606 627 847.

"Scena dla wszystkich" za nami

Uczestnicy (fot. Jacenty Kita).
Przegląd amatorskiej twórczości artystycznej pn. ”Scena dla wszystkich” odbył się w suchedniowskiej „Kuźnicy” w dniu 25 listopada 2015 r. Uczestnicy: Weronika Adamiec, Małgorzata Pasek, Dawid Majerski, Kamil Brzoza, Emil Tokarczyk zaprezentowali swe umiejętności wokalne, za co zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami, które będą przypominały im o udziale w tegorocznej edycji imprezy mającej na celu wyłonienie nowych talentów i zaprezentowanie ich publiczności, m.in. na imprezach organizowanych przez SOK „Kuźnica' w Suchedniowie. (info SOK, więcej zdjęć na fanpage).

czwartek, 26 listopada 2015

Olbrychski i Damięcki w "Trójce"

W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, popularnie zwanej "Trójką" w dniu dzisiejszym rozpoczęło się dwudniowe świętowanie jej 60-lecia. A ponieważ nosi imię Stefana Żeromskiego, więc obchody połączono z 90-leciem śmierci pisarza oraz 15-leciem rozpoczęcia prac nad filmem "Przedwiośnie". Wobec powyższego na święcie szkoły nie mogło zabraknąć producenta filmu Dariusza Jabłońskiego oraz odtwórców głównych ról: Mateusza Damięckiego i Daniela Olbrychskiego. Na zaproszenie suchedniowianina Sławomira Zielińskiego, dyrektora programowego Telewizji Polskiej przyjechali również Juliusz Braun, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdy powstawał film oraz Sławomir Rogowski w tamtych czasach dyrektor Agencji Filmowej TVP. Ponadto wśród gości byli między innymi: pierwszy dyrektor szkoły Ryszard Zieliński, prezes Radia Kielce Jarosław Kusto, dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański, poetka Anna Zielińska-Brudek, burmistrz Cezary Błach.
W sali polonistycznej noszącej imię Ireny Zielińskiej odbył się benefis "Przedwiośnia", który poprowadził dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej Marek Mikos. Zebrani mogli posłuchać wspomnień z planu filmu D. Jabłońskiego, M. Damięckiego i D. Olbrychskiego, którzy w barwny sposób opisywali wybrane kadry. Były również eksponaty z filmu, w tym mundur, w którym grał Damięcki.
Dyrektor szkoły Izabela Głowala-Działak podziękowała gościom za przybycie - czuję się wyróżniona i zaszczycona, że właśnie w naszej szkole odbywa się takie spotkanie, osobne słowa podziękowania skierowała do Sławomira Zielińskiego uważając Go za Przyjaciela szkoły. Natomiast Mateusz Damięcki na ręce dyrektorki przekazał egzemplarz książki Józefa Hertela "Stefan Żeromski i Konstancin" z dedykacjami twórców filmu "Przedwiośnie". Z pewnością było to wydarzenie, które na stałe wpisze się w kronikach szkoły, a uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zrobić sobie wspólną fotkę z aktorami oraz zebrać ich autografy, co skrzętnie wykorzystywali. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Zaproszenie na konferencję

We wtorek, 1 grudnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbędzie się ciekawa konferencja połączona z prezentacją "200-lat Królestwa Polskiego" nawiązująca do nadanej 27 listopada 1815 roku konstytucji dla Królestwa Polskiego. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz współpracy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Pozarządowych. Spotkanie w "Kuźnicy" zorganizowała Suchedniowska Korporacja Samorządowa, a poprowadzą je przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza z Ujazdu. O godzinie 11 - szkoły podstawowe, a o 12 - gimnazjum i wszyscy chętni.
Zapraszamy, wstęp wolny!

Odjechał rowerem

Jak już informowałem wcześniej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Skarżysku-Kam. przeprowadziło letni konkurs dla krwiodawców, w którym również brali udział dawcy z terenu gminy Suchedniów. Wśród 52 uczestników został rozlosowano nagrodę - rower. Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej odebrał go Andrzej Okulski, syn Jerzego, który został szczęśliwym zwycięzcą. Gratulujemy zwycięzcy jak i wszystkim krwiodawcom za ich największy dar, jakim z pewnością jest krew, którą oddają dla potrzebujących.

środa, 25 listopada 2015

Edyta Jungowska czytała dzieciom

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” została zainaugurowana w czerwcu 2001 roku i w bardzo szybkim czasie zjednała sobie życzliwość wielu znanych osób, m.in. Edyty Jungowskiej, z którą uczniowie naszej szkoły spotkali się w poniedziałek, 23 listopada w Wojewódzkim Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Kielcach.
Aktorka zabrała dzieci w zaczarowany świat książek Astrid Lindgren. Uczniowie poznali warsztat pracy aktora ze szczególnym uwzględnieniem pracy w filmie. Na zakończenie spotkania aktorka udzieliła krótkiego wywiadu z dziećmi i rozdała autografy na płytach z nagraniem słuchowisk w jej wydaniu. Celem tego spotkania była promocja kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i wyrobienie nawyków głośnego czytania dzieciom co najmniej 20 minut dziennie. Pamiętajmy o tym, że wpływa to pozytywnie na psychiczny i umysłowy rozwój najmłodszych, rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Kolejnym punktem wycieczki był film „Hotel Transylwania 2”. Była to klasyczna bajkowa opowieść z morałem mówiącym, że rodzina jest najważniejsza. Bliskich należy kochać takich jakimi są i nie należy przekładać własnych oczekiwań oraz ambicji na dzieci. Nie należy na siłę przypisywać roli społecznej ponieważ z czasem każdy odkryje w sobie kim naprawdę jest. Pod płaszczem komedii tolerancja szła w parze z troskliwą opieką wampirzego dziadka nad dorastającym potomkiem rodu. Zderzenie widzów ze stworkami poprzez komediowe akcenty powoduje niwelowanie dziecięcych lęków. Inność staje się normą, tolerancja i akceptacja stają się podstawą budowania pozytywnych relacji społecznych. (info: SP Ostojów, więcej zdjęć na fanpage).

Podatki opłaty targowej i za psy

Na wtorkowej sesji radni zatwierdzili stawki podatkowe od opłat targowych i psów, które  w porównaniu do roku ubiegłego nie uległy zmianie i wynoszą.
Stawka dzienna opłaty targowej w wysokości:
- za sprzedaż z wozu konnego - 9 zł,
- za sprzedaż z samochodu osobowego, osobowego z przyczepą, ciężarowego lub przyczepy - 9 zł,
- za sprzedaż z samochodu ciężarowego z przyczepą lub samochodu dostawczego z przyczepą - 11 zł,
- za sprzedaż z zajmowanej powierzchni od 1 m4 zł, nie więcej jednak niż 758,47 zł dziennie.
Stawka opłaty od posiadania psów przez osoby fizyczne w  wysokości  20,- zł rocznie od jednego psa. Nie może przekroczyć 120,05 zł od jednego psa.

Podatki od środków transportu

Na wtorkowej sesji radni zatwierdzili stawki podatkowe od środków transportu, które  w porównaniu do roku ubiegłego nie uległy zmianie i wynoszą.
Określa się stawki podatku od środków transportowych na terenie Gminy Suchedniów w następujących wysokościach:
1. Od samochodów ciężarowych, o dopuszczalnej masie całkowitej:
a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 648,00 zł,
b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1.036,00 zł,
c) powyżej 9 ton do poniżej 12 ton - 1.494,00 zł,
d) równej lub wyższej niż 12 ton – w wysokości określonej w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały,
2. Od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów:
a) od 3,5 tony do poniżej 12 ton - 1.558,00
b) równej lub wyższej niż 12 ton – w wysokości określonej w załączniku Nr 2 do niniejszej uchwały.
3. Od przyczep i naczep , które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą:
a) od 7 ton do poniżej 12 ton - 974,00 zł,
b) równej lub wyższej niż 12 ton – w wysokości określonej w załączniku Nr 3 do niniejszej uchwały,
4. Postanowienie ust. 3 nie dotyczy przyczep i naczep związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
5. Od autobusów o liczbie miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:
a) mniejszej niż 22 miejsca - 1.056,00 zł,
b) równej lub wyższej niż 22 miejsca - 1.850,00 zł      

Podatki od nieruchomości

Na wtorkowej sesji radni zatwierdzili stawki podatkowe, które  w porównaniu do roku ubiegłego nie uległy zmianie i wynoszą.
I. Stawki podatku od nieruchomości od 1m2 powierzchni użytkowej wynoszą rocznie:
1. od budynków mieszkalnych lub ich części - 0,68 zł,
2. budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od  budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 18,18 zł,
3. od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 6,64 zł, 
4. od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,65 zł,
5. od pozostałych budynków lub ich części, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego:
a)      – garaże                                                   5,36 zł, 
b)      – szopy, komórki, stodoły, obory             3,80 zł, 
c)      – pozostałe                                               5,20 zł 
  1. od budowli -  2% ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 – 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
II. Stawki podatku od powierzchni gruntów wynoszą rocznie:
1. od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków   - 0,64 zł od 1m2   
2. pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 4,58zł od 1 hektara, 
3. od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,28zł od 1 m
Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich części oraz budowle:
1) związane statutowo z ochroną przeciwpożarową i nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
2) związane statutowo z uprawianiem sportu i rekreacji, działalnością kulturalną oraz wypożyczaniem książek i nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

wtorek, 24 listopada 2015

Nowe stawki za "wieczyste"

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Cezary Błach przedstawił informację dotyczącą aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości. Wysokość opłaty rocznej podlega aktualizacji, jednakże nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Aktualizacja może być dokonana tylko przez rzeczoznawcę majątkowego.
Ostatnia aktualizacja w naszej gminie przeprowadzona była w 2008 roku. Wówczas stawka za 1 metr kwadratowy gruntów podlegających aktualizacji (tereny pod blokami) ustalona była na poziomie 49, 28 zł/m2. Od tego czasu wartość tych gruntów znacząco wzrosła i w ocenie powołanego rzeczoznawcy majątkowego jest na poziomie:
81,92 zł/m2 dla nieruchomości - Bugaj 34, Bugaj 36, Szarych Szeregów 6, Dawidowicza 10, Dawidowicza 12, Dawidowicza 14
86,99 zł/m2 dla nieruchomości - Szarych Szeregów 2, Bugaj 2a, Dawidowicza 16, Dawidowicza 20, Bugaj 10, Fabryczna 1, Spokojna 2, Powstańców
92,13 zł/m2 dla nieruchomości - Szarych Szeregów 4, Bugaj 4, Bugaj 12, Bugaj 14, Dawidowicza 8, Dawidowicza 18, Fabryczna 8, Fabryczna 10, Spokojna 1.
Osobom, którym dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona, właściwy organ udziela na ich wniosek 50% bonifikaty od opłat rocznych, jeżeli nieruchomość jest przeznaczona lub wykorzystana na cele mieszkaniowe. W 2014 roku kwota ta wyniosła 3783,46 zł, a 50% to 1891,73 zł brutto - liczona na członka rodziny.
Dokonywana obecnie aktualizacja opłat na terenach budownictwa wielorodzinnego jest konieczna, wymagana przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami i podlega kontroli przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Kielcach. Tak więc, gdyby nawet nie została zastosowana teraz to po kontroli RIO musiałaby być wprowadzona.

12 drużyn w SLF

Kibice też czekają.
Za niecałe dwa tygodnie ruszają rozgrywki Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 12 drużyn:  XYZ, Hotel Świętokrzyski, Wyrewolwerowani Rewolwerowcy, Orlicz Junior, MTW, Rad-car, Sienkiewicz, AKS Wzdół, Drew-rut, Grom, Toolmex Truck, Las Palmas.
Spotkanie z przedstawicielami drużyn odbędzie się w piątek 27 listopada o godzinie 17.00 na suchedniowskiej hali sportowej. Proszę o przesłanie do tego dnia na adres mailowy suchedniowskisport@tlen.pl składów drużyn lub o dostarczenie ich do organizatora w czasie spotkania. Kwota wpisowego podana zostanie w piątek podczas zebrania. Przypominam, że start SLF zaplanowany jest na 6 grudnia na godzinę 16.00.

Zaproszenie na badania

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza mieszkanki miasta i gminy Suchedniów oraz okolic na bezpłatne badanie piersi - mammografię dla pań w wieku 50-69 lat, które przysługuje co 24 miesiące oraz bezpłatne badania cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat, które przysługuje co 36 miesięcy. Badanie odbędzie się w dniach 25-26 listopada w godzinach 10-16 w cytomammobusie stacjonującym przy Urzędzie Miasta.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Drugi śnieg tej jesieni

Ulica Żeromskiego.
Gdy tylko zrobiło się zdecydowanie chłodniej, wieczorem spadł drugi śnieg tej jesieni. Pierwszy śnieg w Suchedniowie spadł z 11 na 12 października. Co prawda opady te nie były groźne, ale jest to ostrzeżenie dla służb komunalnych, aby były w pogotowiu. Według ludowego przysłowia, dopiero trzeci śnieg utrzyma się dłużej.

Kolejne medale badmintonistów

W sobotę, 21 listopada w Suchedniowie rozegrany został Ogólnopolski Turniej Młodzików i Młodzików Młodszych  w badmintonie. Młodzi zawodnicy Orlicza radzą sobie coraz lepiej i zdobywają kolejne medale.
Aleksandra Pająk zwyciężczyni turnieju w Warszawie z ubiegłego tygodnia, tym razem nieznacznie przegrała finał z Beatą Mycek z Nowej Dęby 16-21/21-17/18-21 i musiała zadowolić się srebrnym medalem.
W młodzikach młodszych najlepiej zagrały pary deblowe dziewcząt. Finał był praktycznie sprawą suchedniowianek, ponieważ Małgorzata Dulęba/Aleksandra Pawlukiewicz (Orlicz) przegrały z Weroniką Zięba (Orlicz)/Marleną Gregor (Strzelce Opolskie) 13- 21/13-21. Małgosia Dulęba drugi swój medal zdobyła w mikście z Andrzejem Piętą, tym razem był to brązowy krążek za trzecie miejsce. W grach pojedynczych Małgorzata, Aleksandra, Andrzej wyszli z grup, ale przegrali swoje mecze w ćwierćfinałach. Z grup nie udało się awansować Wojciechowi Obarskiemu, Norbertowi Sołkiewiczowi i Dawidowi Piwowarczykowi, którzy minimalnie ulegli rywalom. (Aleksandra Dąbczyńska).

Działalność konspiracyjna BCh

Mongołowie w niemieckiej
armii.
Działalność konspiracyjną rozpoczęło Stronnictwo Ludowe już w kwietniu 1940 r. przyjmując kryptonim "Roch". Struktura organizacyjna polegała na systemie trójkowym. Naczelną trójką była wojewódzka, potem powiatowa, gminna i wsiowa. Powołano też siły zbrojne, chłopskie pod nazwą Bataliony Chłopskie.
Na terenie gminy Suchedniów, Gminna Trójka "Rocha", Wsiowe Trójki i Bataliony Chłopskie powołano w kwietniu 1942 r. Przewodniczącym Gminnej Trójki został Wit Miernik "Leon" z Ostojowa. Powołano też wsiowe trójki w Ostojowie, Baranowie, Czerwonej Górce i Podłaziu. Trójki polityczne pełniły rolę zarządów, a ich celem było wznowienie działalności "Rocha".
Komendantem gminnym BCH mianowany został Cyprian Krogulec "Kruk" z Ostojowa. W Ostojowie powstały trzy pierwsze drużyny BCh, których dowódcami byli: Stanisław Pajek, Stanisław Kania i Teofil Bujnowski. Jedną drużynę zorganizowano w Czerwonej Górce pod dowództwem Stanisława Mędaka "Kmicica" i jedną na Baranowie pod komendą Zygmunta Sitarskiego. Wszystkie drużyny wchodziły w skład batalionu, którego dowódcą był Tadeusz Wikło z Ostojowa. Ogólnie Bataliony Chłopskie i "Roch" liczyły na terenie gminy 115 członków.

Zaproszenie do Archiwum

Archiwum Państwowe w Kielcach przy ulicy Kusocińskiego 57 zaprasza na spotkanie ze źródłem archiwalnym. Spotkanie odbędzie się w środę, 25 listopada o godz. 16., gdzie między innymi nastąpi otwarcie wystawy "Losy rodziny Jedynaków z Mostek i Suchedniowa w czasie II wojny światowej" - z archiwum rodzinnego Beaty Lis. 

niedziela, 22 listopada 2015

Medale Wiktorii i Zuzi w Czechach!

Od lewej Wiktoria i Zuzia
(fot. Paweł Lenkiewicz).
W dniach 20-22 listopada został rozegrany turniej Czech Junior 2015 w badmintonie. Bardzo dobrze zagrała w nim reprezentacja Polski zdobywając 5 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy. Wkład w ten dorobek miały zawodniczki Orlicza Suchedniów: Wiktoria Dąbczyńska i Zuzanna Glijer przywożąc 3 medale
Wiktoria zdobyła złoto w deblu grając w parze z Aleksandrą Goszczyńską, w finale wygrały 2:0 (10, 14) z ... Zuzanną Glijer/Karoliną Władzińską. A więc rozgrywka finałowa była wewnętrzną sprawą reprezentantek Polski!. Złoto dla Wiktorii, srebro dla Zuzi.
Drugi krążek, tym razem brązowy, Wiktoria wywalczyła wspólnie z Robertem Cybulskim w mikście. W półfinale przegrali z parą Czeską Michal Hubacek/Monika Svetnickova 0:2 (-16, -19).

Porzucone szczeniaki

Daniel Woś w okolicach Wykusu znalazł porzuconą sukę z trzema szczeniakami. Zaopiekował się całą rodzinką i zabrał je do domu. Poszukuje teraz osób, które przygarną pieski. Jeden szczeniak już trafił w dobre ręce, pozostałe jeszcze czekają. Telefon kontaktowy: 792 186 461. A swoją drogą, trzeba nie mieć serca, aby w taką pogodę, w środku lasu porzucać szczeniaki.

Mieszkańcy Stokowca protestują

Ulica Stokowiec.
Część mieszkańców ulicy Stokowiec nie chce być uważana za tych gorszych Suchedniowian, tylko dlatego, że mieszkają za "górką". Konkretnie chodzi im o nawierzchnię jezdni, jaka jest na tej ulicy. Osobiście mogłem się o tym przekonać jadąc przez Stokowiec rowerem z Rejowa do Suchedniowa, istny slalom między dziurami. Co prawda są ślady, że jezdnia była miejscami naprawiana, ale to było jakieś 2-3 lata temu. Co jakiś czas użytkownicy samochodów muszą ponosić dodatkowe koszty ich napraw i dlatego za pośrednictwem "Naszego Suchedniowa" pytają władze, kiedy ich ulica będzie przejezdna. Najlepiej ustawić taki znak jak na zdjęciu, który ograniczałby prędkość na tej ulicy od "górki" do granic miasta. Pomimo wszystko mieszkańcy Stokowca mają nadzieję, że chociaż (czy aż) dziury na ich ulicy zostaną załatane.
Jaki mamy stan nawierzchni na suchedniowskich jezdniach każdy wie. Wiadomo, że są plany remontu gminnych ulic: Powstańców, Krótkiej, Spokojnej i wojewódzkich: Mickiewicza, Bodzentyńskiej, Berezów. Ale kiedy to nastąpi? Prawdopodobnie najwcześniej ruszy remont ul. Powstańców (ok. 2018 roku), ale pod warunkiem, że zostaną pozyskane środki finansowe na tę inwestycję. Co do ulic wojewódzkich nie ma jeszcze nawet przymierzanego terminu. 

Bitwa w lasach Siekierno-Rataje

Po wyjściu z okrążenia w lasach suchedniowskich i po bitwie pod Gruszką 2-ga brygada AL Ziemi Kieleckiej "Świt", 11 brygada AL "Wolność", 2-gi batalion 1-szej brygady AL Ziemi Kieleckiej, 1-sza kompania 10 brygady AL "Zwycięstwo" i oddział AL im. B. Głowackiego zatrzymały się w lasach Siekierno-Rataje. W oddziałach tych, po wyczerpujących walkach i marszach, zarządzono wypoczynek. Uzupełniano wtedy braki żywności, leczono chorych.
Odpoczywające oddziały partyzanckie zaatakował niespodzianie nieprzyjaciel o świcie 6 X 1944 r. Zaskoczenie było niemal całkowite. Jednakże dowódcy po chwilowej dezorientacji, zapanowali nad sytuacją i przygotowali się do walki. Oddziały 2-ej brygady i kompania sztabowa przyjęły silnym ogniem tyralierę nieprzyjaciela i przeszły do kontrataku. Hitlerowcy też nie wytrzymali uderzenia i zaczęli uciekać w popłochu zostawiając rannych i porzuconą broń. Rozbito i oddział znajdujący się dotąd w zasadzce. Część sił partyzanckich ruszyła za nimi w pogoń. W godzinach popołudniowych nieprzyjaciel zaniechał dalszych prób wejścia do lasu. Bitwa została zakończona. (Kronika Franciszka Gładysza).

sobota, 21 listopada 2015

Policjanci grali w Suchedniowie

Przez dwa dni w suchedniowskiej hali sportowej odbywał się III Wojewódzki Turniej Policjantów woj. świętokrzyskiego w piłce siatkowej o Puchar Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach i Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. świętokrzyskiego. W turnieju brało udział 14 drużyn. Pierwsze miejsce wywalczył zespół z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, który w finale wygrał z Komendą Powiatową Policji w Końskich. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna Oddziału Prewencji Policji w Kielcach.

Nagroda dla uczniów z Ostojowa

Grupa teatralna uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowie wyraziła swoje zdanie na temat szkodliwości nikotyny podczas tegorocznego powiatowego Przeglądu Małych Form Teatralnych o charakterze satyrycznym dotyczącym tematyki antytytoniowej pod hasłem: "Jestem Zdrowy – odrzucam dym papierosowy”. W przeglądzie, który odbył się 19 listopada  w  sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej wystąpiło 12 zespołów teatralnych. Uczniowie zostali nagrodzeni III miejscem za promowanie zdrowego stylu życia w satyrycznym programie „Boska decyzja”. Efektem dialogu scenicznego postaci mitologicznych była ważna decyzja zerwania z nałogiem postaci, które odwiedziły Olimp.

Celem głównym Przeglądu było promowanie wśród dzieci i ich rodziców zachowań korzystnych dla zdrowia z wykorzystaniem form teatralnych. Ponadto Przegląd miał na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci dotyczącej szkodliwości palenia tytoniu, wyposażenie dzieci w argumentację za niepaleniem, kształtowanie prawidłowych zachowań wobec uzależnień, propagowanie wśród dzieci i ich rodziców mody na niepalenie, dotarcie przez dzieci do rodziców z przesłaniem o szkodliwości palenia oraz promowanie postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Organizatorem imprezy był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Skarżysku-Kamiennej. (info: SP Ostojów).

piątek, 20 listopada 2015

Zaproszenie na turniej gier komputerowych

Miło nam poinformować, iż w dniach 11-13 grudnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" dojdzie do drugiego starcia ze światem e-sportowym w naszym mieście. Gracze będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w dwóch rodzajach gier, a mianowicie: Counter-Strike GO (drużynowo i indywidualnie) oraz FIFA ! Przygotowania trwają, przewidywane są nagrody zarówno dla uczestników jak i widzów. Zapisy trwają, a więcej informacji znajdą Państwo na fanpage KLIKNIJ oraz na stronie KLIKNIJ.
Zachęcamy do udziału!

Młodzi Niezależni Twórcy odpisują Burmistrzowi

Pod koniec października zamieściłem na stronie "list otwarty" Młodych Niezależnych Twórców Suchedniowskich do burmistrza Cezarego Błacha. Dostałem kolejny i długo się zastanawiałem, czy go upublicznić. Jeżeli pomiędzy Markiem Janasem, piszącym w imieniu Twórców a burmistrzem jest różnica poglądów co do odpowiedniej promocji naszego miasta i gminy, to powinni się spotkać i rozwiązać to między sobą.
Oto fragment listu:
...Niestety nie czujemy się usatysfakcjonowani odpowiedzią, jaką raczył Pan nam udzielić (załącznik nr 1). Mamy wrażenie, że nie odniósł się Pan w pełni do pytań, jakie zadaliśmy, podając wymijające odpowiedzi. Rozumiemy przebieg procedur konkursu, zastanawia nas jedynie, dlaczego uznał Pan, że duet zaproponowany przez stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg” będzie odpowiednią promocją (przy czym w rzeczywistości nawet sami „artyści” nie uważają klipu za dobrą promocję miasta – załącznik nr 2)? Czy „city placement” jest jedynym wymogiem, jaki musieli spełniać artyści, czy nie liczy się również treść i przekaz, jaką sobą reprezentują? Odnosimy wrażenie, że jest Pan całkowicie nieświadomy, jaką „twórczość” niesie ze sobą duet „Spiner x Sosna” (załącznik nr 3). Ponadto konkurs był obrzydliwie niesprawiedliwy w stosunku do innych twórców naszej Gminy, gdyż z góry zakładał wykonanie teledysku dla tego duetu, a nie wyłonienie najlepszego kandydata do reprezentowania miasta poprzez otwarty konkurs. Chcąc dać wszystkim artystom równe szanse, takowy należałoby przeprowadzić.... całość TUTAJ.

czwartek, 19 listopada 2015

Listopadowa kąpiel

W środku Ryszard Niemiec.
Dopiero co pisałem o jesiennych kąpielach w wodach zalewu w Mostakch, a tu mamy kolejnych morsów. Tym razem suchedniowianin Ryszard Niemiec w towarzystwie przyjaciół ze Skarżyska zażywał kąpieli w Rejowie. Jak powiedział jest to jego druga próba, pierwszy raz spróbował po marszobiegu powiatowym w Suchedniowie. Jeżeli zdrowie dopisze to ma w planach kolejne kąpiele, chciałby również spróbować w zimie zanurzyć się w przerębli, ale tutaj musi być spełniony dodatkowy czynnik - mróz i śnieg.

"Jedynka" z podwójnym złotem!

W środę, 18 listopada w suchedniowskiej hali sportowej rozegrano finał Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Badmintonie szkół podstawowych. Rywalizowało 13 drużyn dziewcząt i 12 chłopców. Młodsi reprezentanci suchedniowskich szkół wzięli przykład z gimnazjalistów i również stanęli na najwyższym stopniu podium. W obu kategoriach najlepsze okazały się zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 1.
W rywalizacji dziewcząt Julia Pajek i Aleksandra Pawlukiewicz w finale po emocjonującej i wyrównanej walce wygrały 3:1 z Małgorzatą Dulębą i Weroniką Ziębą ze Szkoły Podstawowej w Ostojowie.  Zawodniczki z Ostojowa w półfinale pokonały Joannę Więckowską, Aleksandrę Kuroś i Aleksandrę Szumielewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3. W małym finale "Trójka" przegrała z Morawicą i zajęła ostatecznie 4 miejsce.
W rywalizacji chłopców Andrzej Pięta i Dawid Piwowarczyk w finale wygrali ze Szkołą Podstawową nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim 3:0. Reprezentanci "Trójki" Igor Słoma, Maciej Gałczyński, Konrad Sułek podobnie jak ich koleżanki przegrali mecz o brązowy medal z Zagnańskiem i zajęli miejsce czwarte. Na 7 miejscu zawody ukończyli Mateusz Iwan, Michał Łutczyk, Ksawery Miernik ze Szkoły Podstawowej w Ostojowie. Gratulacje dla zawodników i ich opiekunów: Dariusza Kowalika (SP nr 1), Krzysztofa Piątka (SP Ostojów), Marka Gałczyńskiego (SP nr 3).

Złoto dla suchedniowskiego Gimnazjum

We wtorek, 17 listopada w suchedniowskiej hali sportowej rozegrano finał Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie tzw. Gimnazjadę. Do zawodów przystąpiło 11 drużyn dziewcząt i 12 chłopców wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Bardzo dobrze zagrały teamy reprezentujące suchedniowskie Gimnazjum, które wywalczyły pierwsze miejsca w obu kategoriach. Maria Wierzbińska i Patrycja Arabasz w finale pokonały drużynę z Morawicy 3:1, a Miłosz Miernik i Mateusz Ślusarczyk również w finałowej rozgrywce ograli gimnazjalistów z Morawicy 3:0. Opiekunem naszych drużyn był Waldemar Piasta, a sędziami Stefan Pawlukiewicz i Zdzisław Włodarczyk. Puchary, medale i dyplomy trafiły do najlepszych - gratulacje za podwójne złoto!

Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej

We wtorek, 24 listopada o godzinie 14 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbędzie się XIV w kadencji sesja Rady Miejskiej, podczas której tematyka dotyczyć będzie m.in.:
- informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Suchedniów w roku szkolnym 2014/2015.
- uchwalenia Statutu M/G Ośrodka Pomocy Społecznej.
- przyjęcia Programu współpracy Gminy Suchedniów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na rok 2016.
- określenia wysokości stawek opłaty targowej, opłaty od posiadania psów, podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, określenia poboru tych opłat i podatków oraz określenia inkasentów.
- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Suchedniów.
- zmian w budżecie Gminy Suchedniów na rok 2015.
- wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości gruntowych.
- zmiany Statutu Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Siatkarze wygrali z Lerko

We wtorek siatkarze Kajrox Orlicza wygrali gładko z Lerko Kielce 3:0. W dwóch pierwszych setach rywale nie byli w stanie dotrzymać kroku naszym siatkarzom (21, 14) i dopiero w trzeciej partii walka pod siatką trwała aż do 28 punktów. Po rozegraniu trzech spotkań biało-niebiescy mają 6 punktów i zajmują drugie miejsce w tabeli. Kolejne spotkanie w piątek, 27 listopada w Staszowie z tamtejszym Siatkarzem.

środa, 18 listopada 2015

Zapisy do niedzieli

Do niedzieli, 22 listopada trwają zapisy do Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Organizator tych rozgrywek Dariusz Kowalik przypomina, że zgodnie z regulaminem dopuszcza się do gry w każdej z drużyn 2 zawodników III-ligowych, którzy w sezonie 2015/2016 wystąpili w meczu ligowym w pełnym wymiarze (90 minut) oraz max. 3 zawodników, którzy w tym samym sezonie uczestniczyli w rozgrywkach IV ligi oraz Klasy Okręgowej seniorów. W SLF bez ograniczeń mogą uczestniczyć zawodnicy Klasy "A" i "B" seniorów oraz grup młodzieżowych.

W Mostkach zażywają kapieli

Nie jest to informacja z ciepłych letnich dni, ale z niedzieli 15 listopada. Od pewnego czasu za sprawą propagatora biegania Piotra Chmiela, wokół zalewu w Mostkach w niedzielne popołudnia można spotkać grupę osób, która w ten sposób spędza wolny czas. Ostatnio nie zakończyło się tylko na bieganiu, 27 osób ze Starachowickiego Klubu Morsów zażyło kąpieli i nie narzekało, ponieważ według nich woda z temperaturą 7 stopni Celsjusza jest ciepła. Jeżeli dodamy do tego, że wokół zalewu biegało 50 osób, to tylko pozazdrościć takiej aktywności mieszkańcom Mostek i okolicy. Na zakończenie uczestnicy spotkali się w WDK przy plackach i gorących napojach. (więcej zdjęć na fanpage).

Zaproszenie na konsultacje

Zapraszamy na kolejne warsztaty związane z opracowaniem Strategii Rozwoju, które odbędą się w sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie w dniu 19 listopada (czwartek) wg następującego harmonogramu:
10.00-13.00 – spotkanie robocze Zespołu ds Strategii
13.00-15.00 - warsztat strategiczny dla młodzieży, w tym przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej,
15.00-17.00 - warsztat strategiczny dla przedstawicieli Rady Miejskiej, Sołtysów, Przewodniczących Rad Osiedlowych
17.00-19.00 – warsztat strategiczny dla przedsiębiorców i pracodawców
Zachęcamy wszystkich Mieszkańców do wypełnienia ankiety uwarunkowań, potrzeb i kierunków rozwoju miasta i gminy Suchedniów,  która dostępna TUTAJ. (info: UMiG).

Stypendium dla Katarzyny Pajdo

Katarzyna Pajdo (czwarta z prawej).
We wtorek, 17 listopada w starachowickim hotelu Europa odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się Katarzyna Pajdo - uczennica IV klasy technikum w Zespole Szkół w Suchedniowie. W imieniu Pani Premier stypendia przekazał Paweł Olszak - wicewojewoda świętokrzyski.
To już dwudzieste dziewiąte stypendium premiera w historii suchedniowskiej szkoły. Gratulujemy Kasi i nauczycielom Zespołu Szkół.

wtorek, 17 listopada 2015

Bezradni lokatorzy

W niedzielę, 15 listopada mieszkańcy bloku przy Piłsudskiego 7 byli zmuszeni odłożyć kąpiel i korzystanie z wody na inną sprzyjającą porę, a to tylko dlatego, że z kranów płynęła rdzawa woda. Obsługą budynku w zakresie zarządzania zajmuje się firma ZRB J. Duda ze Skarżyska, ale tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.
Co jednak mają robić lokatorzy jak w powyższej sytuacji, którzy zostali pozostawieni sami sobie, ponieważ nie ma możliwości ściągnięcia chociażby hydraulika. Są co prawda podane telefony alarmowe, ale nie ma w tym spisie osoby (firmy), która mogłaby interweniować w dni wolne od pracy, a taka sytuacja zaistniała w niedzielę. A gdyby była poważniejsza awaria i mieszkania zalewała woda lub zaciął się zamek w drzwiach wejściowych na klatkę schodową. Do kogo mają dzwonić mieszkańcy wspomnianego bloku? Przydałoby się dopisać taki numer telefonu do istniejącego spisu.