poniedziałek, 29 lutego 2016

Będą utrudnienia w ruchu ulicznym


Suchedniowianie biegali w Kielcach

W niedzielę, 28 lutego w Kielcach odbyły się biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Suchedniowian. Jeden na symbolicznej trasie 1963 m. (rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego), a drugi na 10 kilometrów. Być może kogoś pominąłem, ale wszystkich sklasyfikowanych było 741, wypisałem więc tylko nazwiska które kojarzę z drużyn: "SSC Suchedniów" i "Biegnę, żeby Bartek mógł biegać":
37. Gałczyński Michał (M 30 - 16) 40,14
46. Żmijewski Robert (M 30 - 21) 41,02
54. Jasiński Kamil (M 30 - 23) 41,42
56. Orzechowski Damian (M 30 - 24) 41,42
101. Barański Dariusz (M 30 - 43) 44,07
176. Banasik Marcin (M 30 - 74) 46,26
324. Gałczyński Grzegorz (M 40 -58) 49,46
532. Żołądek Justyna (K 30 - 40) 56,42
679. Biernacka Oktawia (K 30 - 59) 1.03,35
693. Zaród Kinga (K 30 - 61) 1.06,14
694. Król Justyna (K 30-62) 1.06,19
720. Orzechowska Karolina (K 30 - 68) 1.10,05

Glijer i Pająk na podium w Przemyślu

Zuzanna Glijer.
W Przemyślu w Grand Prix Carpatia Bad Juniorów i Młodzików w badmintonie w dniach 26-28 lutego wystąpiły dwie reprezentantki Orlicza Zuzanna Glijer i Aleksandra Pająk. Suchedniowianki przywiozły komplet medali.
Glijer pod nieobecność Magdy Świerczyńskiej kadrowej partnerki deblowej zagrała z inną kadrowiczką Karoliną Władzińską i też okazały się najlepsze zdobywając  złoty medal .W singlu w półfinale Zuzia przegrała z Władzińską i musiała zadowolić się brązowym krążkiem.
Ola Pająk w grze podwójnej z Weroniką Górniak dotarły do finału i po trzysetowym pojedynku z Hankiewicz/Mycek przegrały 1:2 (19, -14, -16) i powróciły ze srebrnym medalem. Ola w singlu w ćwierćfinale nieoczekiwanie przegrała z Adrianną Biel z Bierunia i wylądowała tuż za podium. (info: Aleksandra Dąbczyńska).

Grali szczypiorniści z gimnazjum


W Łącznej został rozegrany II Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Łącznej. W zawodach wzięła udział drużyna z suchedniowskiego Gimnazjum. Nasza młodzież musi mówić o pechu, ponieważ każdy z zespołów odniósł zwycięstwo i o kolejności decydował stosunek bramek, który suchedniowianie mieli najgorszy i to im przypadło trzecie miejsce.

Wyniki:
Masłów - Łączna 10:13
Masłów - Suchedniów 21:17
Suchedniów - Łączna 19:17
Tabela:
1. Masłów           2      31-30
2. Łączna            2      30-29
3. Suchedniów    2      36-38
Podopieczni Michała Piasty i Waldemara Piasty zagrali w składzie: Ślusarczyk Mateusz, Ślusarczyk Patryk, Ślusarczyk Kacper, Garbala Adam, Tumulec Mateusz, Tusznio Karol, Stando Kacper, Sroczyński Mateusz, Tabiszewski Klaudiusz, Kulawik Kacper. (info: Gimnazjum, więcej zdjęć na fanpage).

niedziela, 28 lutego 2016

Harcerki w czasie okupacji (3)

Harcerki na obozie.
Cały rok 1944 Harcerski Suchedniowskie spędziły na kontynuowaniu konspiracyjnej działalności współpracując z Placówką AK wypełniając polecone zadania i stale pogłębiając wiedzę o Polsce i o walce z okupantem, do czego w dużym stopniu przyczyniły się wiadomości o bohaterstwie członków "Szarych Szeregów" w Powstaniu Warszawskim.
W tym czasie Suchedniowskie Harcerstwo Żeńskie przemianowało swą nazwę z kryptonimu "OH" tj. Organizacja Harcerek na "Szare Szeregi" - tak jak u chłopców. Dumne byłyśmy z tego, że Komendantka Chorągwi Kieleckiej druhna hm Józefina Łapińska była Komendantką Pogotowia Harcerek na całą Polskę, tak że w Kielcach i okolicy a więc i w Suchedniowie koncentrowały się konspiracyjne działania i przyjeżdżało wiele nieznajomych nam dziewcząt. Z druhną M. Rutkowską byłyśmy w częstych kontaktach służbowych, ale zadania do wykonania otrzymywałyśmy indywidualnie. Nie miałyśmy "wpadek", ale sytuacji niebezpiecznych było wiele, jednak nie sposób dzisiaj pamiętać, tym bardziej, że większość harcerek z okresu okupacji już nie żyje.

Wygrany sparing Orlicza

Piłkarze Orlicza przygotowują się do rundy rewanżowej sezonu 2015/2016, rozgrywając również mecze kontrolne. Tydzień temu biało-niebiescy na boisku "za zalewem" pokonali Skałę Tumlin 3:0 po dwóch bramkach Mirosława Słonia i Przemysława Sułka. Teraz powtórzyli wynik na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Końskich, gdzie zmierzyli się z grodem Ćmińsk. Podopieczni Dariusza Góreckiego wygrali 3:0 po trafieniach Sułka, Krzysztofa Rzeszowskiego i Daniela Kaczmarskiego.
Orlicz: Ścisłowicz - Jarząb, Górecki, Sikora, Notzel - Bator, Rzeszowski, Maciej Banaczkowski, Świtowski - Sułek, Słoń oraz Ubysz, Nowak, Marek Banaczkowski, Kaczmarski, Galus, Mądzik.

Aby było czysto...

Uczestnicy akcji (fot. Szymon Lech).
Z wielką radością należy zauważyć, że apel, który ukazał się w piątek wieczorem na blogu Nasz Suchedniów, a dotyczący sprzątania terenu wokół suchedniowskiego cmentarza i przylegającego lasku spotkał się z dużym odzewem. Na zbiórce w sobotę 27 lutego o godz. 10.00 zgromadziła się grupa ponad trzydziestu suchedniowian, którzy z wielkim zaangażowaniem zabrali się za zbieranie różnych śmieci pozostawionych niestety przez mieszkańców naszego miasta. Należy podkreślić, że była to inicjatywa obywatelska, a włączyły się w nią różne grupy: Suchedniowska Korporacja Samorządowa, Rycerze Kolumba, harcerze z ZHR, pracownicy firmy pogrzebowej Stopa & Borowiec, a także mieszkańcy Suchedniowa w tym p. Dariusz Miernik zastępca burmistrza. Wielki odzew z jakim spotkała się ta akcja świadczy, że mieszkańcom wbrew obiegowym opiniom, bardzo zależy na pozytywnym wizerunku Suchedniowa. Możemy sobie nawzajem pogratulować. (Zdzisław Wojnarski, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).
ps.
Nie po raz pierwszy przekonujemy się, że najlepsze są oddolne inicjatywy. Jeszcze mamy w pamięci porządki, jakie robili gimnazjaliści, a teraz kolejna akcja. Niektórzy powiedzą, że to czyny społeczne, ale jakże różnią się od tamtych sprzed ok. 40 lat. Wtedy czyny były narzucane odgórnie, a teraz sami mieszkańcy się zwołują i dbają o porządek.

sobota, 27 lutego 2016

Znaleziono psa

Znaleziono psa typu york. Wiadomość pod numerem tel. 690 965 389.

Nie chcą pieniędzy na sport?

Zostały opublikowane wyniki otwartego konkursu na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2016 roku w zakresie kultury oraz w zakresie sportu.
O ile z działu kultura wsparcie finansowe otrzymało Stowarzyszenie Tygiel na "IV Świętokrzyski Konwent Fantastyki Jagacon" (2000 zł), Suchedniowska Korporacja Samorządowa na "Bitwę na szkoły" (500 zł) i Fundacja Pomnik Mauzoleum w Michniowie na "Historię lat wojennych. Multimedialna wideoteka powiatu skarżyskiego" (1600 zł), tak z działu sport nikt się nie zgłosił z naszej gminy. Czyżby było aż tak dobrze, że nie jest potrzebne wsparcie finansowe na imprezy sportowe organizowane na naszym terenie, czy problem tkwi gdzie indziej...

Harcerki w czasie okupacji (2)

Praca taka trwała do jesieni 1942r. W tym czasie druhna Rutkowska nawiązała kontakt z Komendą Obszaru Kieleckiego "Szare Szeregi" i przy pomocy druhny Marii Jezierskiej z Kielc utworzono z naszej gromadki dziewcząt - 2 zastępy o łączonych specjalnościach: łącznościowej i sanitarnej. Zastępy prowadziły druhny: M. Rutkowska i A. Sołkiewicz. Rozpoczęła się więc programowa działalność poprzedzona złożeniem ślubowania i przybraniem pseudonimów. Ślubowanie odbywało się w małych grupkach (2-3 osoby) i miało miejsce w mieszkaniach druhen Ostachowskiej i Rutkowskiej. Ja składałam ślubowanie u druhny Ostachowskiej, a w szkoleniu nas brały również udział druhny przyjeżdżające z Kielc.
W skład zastępów wchodziły druhny: Maria Ławacz pseud. "Mary", Alicja Michta, Barbara Marzec, Irena Pedryc, Helena Świtek, Barbara Sitek, Barbara Stopa, Magdalena Stopa, Helena Toporkiewicz, Maria Toporkiewicz, Teresa Żołądek, Wanda Żołądek. Od końca 1942 r. dostawałyśmy konkretne zadania do realizacji. A więc wyszukiwanie w rodzinie i wśród znajomych odzieży, leków i żywności i gromadzenie tych artykułów u d-ny A. Sołkiewicz lub Eligii Świat pracującej w AK., gdzie przygotowywałyśmy paczki dla więźniów i jeńców w obozach hitler. oraz dla Partyzantów. Paczki do obozów pakowałyśmy i adresowałyśmy osobiście, natomiast paczki dla partyzantów przenosili łącznicy AK.
Harcerki-łączniczki kierowane były również z meldunkami do placówek AK na terenie Suchedniowa, Łącznej czy Skarżyska, często nieświadome tego, że w "zawiniętych rulonikach", które polecono im bacznie ukryć, przenosiły ważne wiadomości a których przechwycenie przez Niemców - zagrażało życiem. Często podając hasło osobie, której miały wręczyć meldunek, nie były pewne, czy otrzymają przewidzianą instrukcję - odzew. Ale gdyby nawet wiedziały, co im grozi, nie cofnęłyby się przed tym krokiem, czuły bowiem, że w ten sposób realizują przykazania harcerskie, które przyświecały ich życiu.
Z końcem roku 1943 do programu pracy konspiracyjnej Suchedniowskich Harcerek włączono szkolenie z zakresu pielęgnacji chorych, rozszerzając dotychczasowe szkolenie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Między innymi szkolenie takie prowadził dr Witold Poziomski. Należy wspomnieć, że latem 1943 r. druhna Maria Rutkowska ukończyła w Słowiku k/Kielc tajny kurs drużynowych zorganizowany przez Komendę Obszaru Kieleckiego ZHP. (zapiski Teresy Lirsz z d. Żołądek).

Zaproszenie na "MASKAradę 2016"


Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" zaprasza na XVIII Suchedniowską Wiosnę Teatralną "MASKArada 2016" 29 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00.
W związku z ogłoszonym "Rokiem Sienkiewiczowskim", mottem tegorocznej edycji Suchedniowskiej Wiosny Teatralnej "MASKArada 2016" niech będą słowa Henryka Sienkiewicza "ku pokrzepieniu serc". Pisarz pisząc te słowa chciał, aby w tych trudnych dla Polski czasach, ludzie wierzyli, że będzie lepiej, dodawał im wiary i optymizmu, by mieli siłę do działania. W swoich dziełach pokazywał bohaterów, którzy pokonują własne słabości i walczą w obronie ojczyzny, odnosząc zwycięstwo. Zachęcał do obrony kultury polskiej.
Zapraszamy zatem do suchedniowskiej "Kuźnicy", w której będziemy świętować możliwość spotkania się ludzi kochających teatr, kształtować i rozwijać zainteresowanie teatrem promującym ciekawy i bogaty styl życia wśród młodego pokolenia. Obecność Jurorów (życzliwych, wymagających i sprawiedliwych) niech będzie dreszczykiem emocji, podgrzewającym temperaturę zmagań konkursowych. Ich oceny będą ważnym elementem konkursu, a najważniejszymi dobra zabawa i przyjazna atmosfera. Mamy nadzieję, że nasza
propozycja spotka się z życzliwym przyjęciem, a twórcza praca dostarczy wszystkim satysfakcji i radości.

piątek, 26 lutego 2016

Sprzątamy wokół cmentarza

Jaka jest sytuacja wokół suchedniowskiego cmentarza wie każdy, kto wyszedł z naszej nekropolii poza jej mury. Zeschnięte wieńce, wypalone świeczki i inne wyrzucone z nagrobków "ozdoby". Ktoś powie, to jest teren nadleśnictwa, a "ozdoby" pochodzą z cmentarza, a więc powinni o porządek zadbać proboszcz i nadleśniczy. Jednak ten teren został zaśmiecony przez suchedniowian i to oni powinni zadbać o porządek wokół cmentarza.
Zbiórka osób chcących posprzątać wspomniany teren w sobotę o godzinie 10 przed bramą przy ulicy Cmentarnej. Nadleśnictwo zapewnia kontenery, a UMiG rękawice. Zapraszamy!

Nagrody dla sportowców i trenerów na sesji Rady Miejskiej

fot. Jacenty Kita
W czasie dzisiejszej sesji Rady Miejskiej odbyła się uroczystość wyróżnienia najlepszych badmintonistów Orlicza, którzy nie tylko zdobywali medale na mistrzostwach Polski, ale również wielokrotnie wygrywali na parkietach krajowych i zagranicznych w 2015 roku. Nagrody odebrali również twórcy tych sukcesów, a więc trenerzy Aleksandra Dąbczyńska i Stefan Pawlukiewicz.
Nagrodzeni zostali: Wiktoria Dąbczyńska, Zuzanna Glijer, Izabela Pajek, Katarzyna Zięba, Aleksandra Pająk, Marcin Wnuk i Kamil Kwaśniewski.
Wyróżnienia odebrali: Julia Pajek, Julia Pająk, Małgorzata Dulęba, Weronika Zięba i Aleksandra Pawlukiewicz.
Gratulujemy! (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Sportowy weekend

Piłka nożna w Końskich
27 lutego (sobota) godz. 16 Orlicz - Gród Ćmińsk
Turniej hokejowy w Skarżysku
27 lutego (sobota) od godz. 8.00 - z udziałem Kojotów Suchedniów
Turniej koszykówki na wózkach w Suchedniowie
27 lutego (sobota) od godz. 11.00
Biegi w Kielcach
"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"
28 lutego (niedziela) od godz. 12.00 z udziałem Suchedniowian.
Badminton w Przemyślu
26-28 lutego Grand Prix "Karpatia Bad 2016" w kategorii juniorów i młodzików z udziałem reprezentantów Orlicza

Harcerki w czasie okupacji (1)

Z okazji 100-lecia harcerstwa w Suchedniowie, przypadającego 1 listopada 2016 roku kontynuuję cykl wspomnień o suchedniowskim harcerstwie. Były wspomnienia Franciszka Gładysza, Henryka Miernika, Eugenii Adamczyk, Jana Miernika, dzisiaj kolej na Teresę Lirsz.
Działalność harcerek suchedniowskich w latach okupacji wywodzi się w prostej linii z tradycji i działalności przedwojennej. Tak prężnie działające życie harcerskie w Suchedniowie wraz z wybuchem wojny 1.09.39 ulec musiało raptownemu zahamowaniu. Jednakże tak, jak nie poddała się cała Ojczyzna - tak i nie poddało się harcerstwo suchedniowskie i choć drogi harcerzy i harcerek biegły w różnych kierunkach to zawsze krzyżowały się w punkcie "Ojczyzna". Te różne kierunki pracy dla Ojczyzny, dla harcerek suchedniowskich to udział w organizacjach konspiracyjnych - szczególnie w Armii Krajowej ale również utworzenie organizacji pn. "Pogotowie Harcerek". Organizacja ta powstała w Suchedniowie z inicjatywy druhny Marylki Rutkowskiej pod koniec 1941 roku, kiedy to my - dziewczęta w wieku 12-15 lat - wywodzące się z dawnej Gromady Zuchowej druhny Alfredy Świat zostałyśmy zwerbowane do pracy konspiracyjnej. Praca ta miała na celu kontynuację ruchu harcerskiego działającego w ukryciu.

czwartek, 25 lutego 2016

Zaproszenie na koszykówkę na wózkach

Serdecznie zapraszamy na trzecią rundę Central European Cup 2016, w której zespół KS PACTUM Scyzory Kielce zmierzy się z drużyną KSS Mustang Konin oraz czeskim SK HOBIT Brno. Turniej będzie rozegramy w hali sportowo-rehabilitacyjnej w Suchedniowie przy ul. Sportowej 3 w sobotę 27 lutego.
Plan meczów:
11:00 KS PACTUM Scyzory Kielce - HOBIT Brno
13:00 HOBIT Brno - KSS Mustang Konin
15:00 
KS PACTUM Scyzory Kielce - KSS Mustang Konin
Wstęp oczywiście bezpłatny - ZAPRASZAMY!

Dyplomy dla uczniów z "Trójki"

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg”,  współpracujący merytorycznie z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, przekazał  wyniki tegorocznej XV edycji konkursu. Miło nam poinformować, że Wojtek Rak z klasy VI a otrzymał dyplom za bardzo dobry wynik, a pozostali uczniowie tj. Nadia Materek (VI a), Patryk Fidos (V b) oraz Kacper Piątek (V b) uzyskali dyplomy uznania. Uczniowie przygotowani przez nauczycielkę j. polskiego i historii panią Martę Przeworską  brali udział w teście wiedzy obejmującym najważniejsze, przełomowe wydarzenia w historii Polski. Celem intelektualnych zmagań jest popularyzacja wiedzy historycznej o Ojczyźnie oraz własnym regionie. Serdecznie gratulujemy uczniom! Przypominamy, że to już drugi ogólnopolski konkurs, w którym uczniowie Trójki zostali docenieni.

Filmowa profilaktyka w Gimnazjum

W poniedziałek, 22 lutego uczniowie kl II c suchedniowskiego gimnazjum wzięli udział w nietypowej profilaktyce. W Kielcach, w kinie Helios został zrealizowany seans filmowy w ramach cyklu ,,Kino na temat". Uczniowie obejrzeli film ,,Intruz".
Gośćmi spotkania były Panie podinspektor Aneta Litwin i funkcjonariusz Iwona Mitter z Komendy Miejskiej w Kielcach. Po seansie odbyła się dyskusja na temat ,,Czy sprawca może być jednocześnie ofiarą przemocy". Młodzi widzowie jednogłośnie odpowiedzieli TAK.
Panie z prewencji podkreślały jak ważne jest budowanie pozytywnej relacji z rówieśnikami i dorosłymi. Dobra rozmowa pozwoli znaleźć wyjście z wielu sytuacji. Uczniowie II c mają nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta w ,,Kinie na temat".
Organizatorami wyjazdu i opiekunkami uczniów były panie Anna Salwa i Anna Sidelnikow.

środa, 24 lutego 2016

Pierwsza Zuchowa Noc w Szkole na nami!

W ostatni piątek dzieci z gromady zuchowej ,, Leśne duszki’’ działającej przy SSP3 stanęły przed największą z dotychczasowych prób zuchowych- test odwagi i dobrego humoru. Zuchy spędziły piątkową noc w szkole. Wśród licznych zadań i zabaw były m.in.:  zuchowy patrol szkoły z latarkami, konkurs rzucania cieni, pidżamowy pokaz mody, pląsy z przytulankami, maraton filmowy, uroczysta kolacja oraz tradycyjna bitwa na poduchy. Pani dyrektor Izabela Głowala Działak, która odwiedziła zuchy była pod wrażeniem odwagi i pomysłowości dzieci z gromady. W przyjemność opiekowania się zuchami zaangażowały się również pani Sylwia Świtek- nauczyciel matematyki oraz pani Basia Frąk, które bardzo dzielnie pełniły wartę przez całą noc, za co opiekun gromady jest im bardzo wdzięczny. Podziękowania również dla pani Danusi Radomskiej za użyczenie sprzętu kuchennego oraz dla pani Renaty Serek za dobre serce i pomoc. (aut. Katarzyna Bodak, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Pożar budynku mieszklanego

W dniu dzisiejszym około godziny 17 suchedniowska jednostka straży pożarnej została wezwana do pożaru w Krzyżce. Na miejscu okazało się, że płonie budynek mieszkalny, którego właściciel ostatnio w nim nie przebywał. W akcji ratowniczej uczestniczyły również jednostki straży ze Skarżyska, Ostojowa i Łącznej. Wezwano karetkę pogotowia, policję i pracowników zakładu energetycznego. Ogień udało się stłamsić. Przyczyna pożaru nie została jeszcze wyjaśniona.

Jardin Riche w Suchedniowie!

W Suchedniowie w nowym zakładzie Jardin Riche, usytuowanym w Józefowie po dawnym Dodoni, ma znaleźć docelowo pracę około 50 pracowników, którzy będą w/g strategii firmy dystrybucyjnej Sympatic produkować do 25 mln puszek landrynek rocznie.
Zakład jest producentem landrynek smakowych o różnych smakach pakowanych w blaszanych puszkach. W pierwszej kolejności produkty będą wysyłane zagranicę.

Uczniowie z Jedynki na lodowisku

W dniu 23 lutego uczniowie z klas II - VI ze Szkoły Podstawowej nr 1, brali udział w lekcji wychowania fizycznego na lodowisku w Skarżysku - Kamiennej. Dwugodzinnemu pobytowi na lodowisku towarzyszyły ogromne emocje. Okazało się, że uczniowie z Jedynki potrafią znakomicie jeździć na łyżwach, co nie powinno dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że corocznie na przyszkolnym boisku powstaje w okresie zimowym lodowisko. W szkole "na Pasterniku" przywiązują dużą uwagę do aktywności uczniów, czego potwierdzeniem był wcześniejszy wyjazd na narty do Krajna.

Terminarz Orlicza

Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach opublikował terminarze na rundę wiosenną sezonu 2015/2016. Biało-niebiescy rozpoczną od meczu wyjazdowego w Morawicy, gdzie zmierzą się z liderem okręgówki. Orlicz na własnym boisku rozegra siedem spotkań, ostatnie 11 czerwca z Orlętami.
Przypominam, że suchedniowska drużyna po rundzie jesiennej zajmuje 8. miejsce mając 21 punktów i stosunek bramek 22:22. Przypominam, że w związku z reorganizacją rozgrywek z klasy okręgowej do Klasy A spada aż pięć drużyn (12-16 miejsce). A więc będzie o co walczyć na wiosnę.
Terminarz:

wtorek, 23 lutego 2016

Końcowe statystyki SLF

Suchedniowska Liga Futsalu w sezonie 2015.2016 wyłoniła mistrza, którym został zespół Drew-rut. Teraz czas na statystyki, które cieszą się wśród zawodników i kibiców dużym zainteresowaniem. Na ich podstawie można wyciągnąć wiele wniosków, które pozostawiam dla lubiących takie porównania.


Zaproszenie na Dzień Kobiet w Michniowie


Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej

W piątek, 26 lutego o godzinie 14 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Suchedniowie.
Tematyka obrad dotyczyć będzie m.in. :
- Sprawozdania z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suchedniowie za rok 2015.
- Sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2015.
- Sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Suchedniów za rok 2015.
- Sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Suchedniów w 2015 roku.
- Projektu uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznych szkół podstawowych i publicznego gimnazjum, dla których organem prowadzącym jest Gmina Suchedniów.
- Projektu uchwały w sprawie określenia rodzaju świadczeń pomocy zdrowotnej oraz warunków i sposobu ich przyznawania nauczycielom placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Suchedniów.
- Projektu uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości.
- Projektu uchwały w sprawie wykazu kąpielisk na terenie Gminy Suchedniów.

Warsztaty taneczne AXIS

W sobotnich warsztatach tanecznych AXIS prowadzonych w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" uczestniczyła Małgorzata Boruń, instruktorka formacji Trzpioty III i Trzpioty Fame w Studiu Tańca i Akrobatyki Trzpioty. Boruń znajduje się w pierwszej dziesiątce dziewcząt w kat. show dance + 16. Specjalizuje się m.in. w takich stylach tańca jak: show dance, modern, jazz i underground. Wspólnie z Katarzyną Moskal poprowadziły sobotnie zajęcia, które bardzo przypadły do gustu uczestniczkom, mającym nadzieję, że to nie ostatnia wizyta tej instruktorki w naszym Ośrodku. (więcej zdjęć na fanpage).

Wyniki i sponsorzy Mistrzostw Suchedniowa

14. Mistrzostwa Suchedniowa w tenisie stołowym za nami. Pisałem już o zakończeniu i zwycięzcach tej popularnej imprezy, którą swoim patronatem objął burmistrz Cezary Błach, a Nasz Suchedniów był patronem medialnym. Dzisiaj wymienię sponsorów, bez których nie można sobie wyobrazić przeprowadzenia zawodów. Podaję również lokaty jakie wywalczyli uczestnicy mistrzostw organizowanych przez nauczycieli gimnazjum.

poniedziałek, 22 lutego 2016

Zaproszenie na turniej hokejowy

Końcówka lutego to czas, w którym Skarżysko-Kamienna staje się świętokrzyską stolicą hokeja na lodzie.  Rok temu -ze względu na znaczne ocieplenie- lodowisko musiało zostać zamknięte, a co za tym idzie turniej został odwołany. Tym razem rozgrywki zaplanowane zostały na trzy tygodnie wcześniej-mamy nadzieję, że pogoda nie spłata figla.
W sobotę, 27 lutego od samego rana do godzin popołudniowych odbędzie się największy turniej hokeja w historii naszego województwa, nad którym honorowy patronat objął Konrad Krönig, prezydent Miasta Skarżysko Kamienna. W turnieju zmierzy się 5 ekip pochodzących z naszego regionu, a będą to: Kojoty Suchedniów, Sokoły Końskie, Samson Samsonów, Piraci Skarżysko oraz Rola Radom.
Bardzo cieszy nas fakt, iż do współpracy z chęcią przystąpiły lokalne media, zarówno portale internetowe jak i prasa codzienna. Hokej w naszym województwie to sport niszowy, jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat dyscyplina ta uległa zdecydowanemu rozkwitowi. Wstęp na imprezę jest darmowy,  zapraszamy więc wszystkich chętnych do kibicowania i oglądania zmagań amatorów hokeja. Początek imprezy to godzina 8:00. Zakończenie odbędzie się w okolicach godziny 15:00. Szczegółowy plan ramowy turnieju przedstawiamy poniżej:

8.00 - Pierwszy mecz
8.45 - Drugi mecz
9.30 - Trzeci mecz
10.15 – PRZERWA TECHNICZNA 
10.30 – Czwarty mecz
11.15 – OFICJALNE OTWARCIE ( konkurs dla kibiców)
11.30 – Piąty mecz
12.15 – Szósty mecz
13.00 – PRZERWA TECHNICZNA 
13.15 – Siódmy mecz
14.00 – FINAŁ
15.00 – ZAKOŃCZENIE TURNIEJU 

Zaproszenie na "Dzień Kobiet w Kuźnicy"

Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów oraz Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zapraszają na "Dzień Kobiet w Kuźnicy", czyli wieczór muzyczno-kabaretowy z Genowefą Pigwą. Impreza odbędzie się w niedzielę 6 marca 2016 r. o godz. 17.30 w sali widowiskowej SOK "Kuźnica". Wstęp Wolny. Serdecznie Zapraszamy.

Siostry Pająk najlepsze w Warszawie!

Julia i Ola Pająk.
Na Ogólnopolskim Turnieju Badmintona Młodzików i Młodzików Młodszych, który odbył się w Warszawie 20 lutego świetnie zagrały siostry Aleksandra i Julia Pająk. Młodsza Julia w młodzikach młodszych wywalczyła dwa złote medale w grach pojedynczych i mikście (z Kubą Mikołajczykiem z Warszawy). Natomiast Ola stanęła na najwyższym stopniu podium w grze deblowej z partnerką Weroniką Górniak, a w singlu nieznacznie przegrała w finale z Pauliną Hankiewicz 0:2 (-20, -22) co dało jej drugą lokatę.
Trzeci złoty krążek dla Orlicza wywalczyły Małgorzata Dulęba i Aleksandra Pawlukiewicz w grze podwójnej, Ponadto w singlu Małgosia była trzecia,a Ola piąta. Gratulacje dla naszych zawodniczek i ich trenerów Aleksandry Dąbczyńskiej i Stefana Pawlukiewicza.

Szare Szeregi - kryptonim "Rój - Leśnictwo" (3)

Żołądek Albin
Od tej pory phm J. Miernik zmuszony był z całą rodziną ukrywać się przed aresztowaniem i wywiezieniem. Dalszą działalność konspiracyjną w Szarych Szeregach, aż do wyzwolenia kontynuował phm Henryk Miernik. Według wykazu sporządzonego przez Komendanta phm Jana Miernika i wysłany do Komendy Głównej ZHP do Szarych Szeregów w latach 1943-44 należeli:
Szare Szeregi - Rój "Leśnictwo":
phm Jan Miernik ps. "Lis" - komendant, phm Henryk Miernik ps. "Wilk" - z-pca komendanta, phm Marian Miernik ps. Dionizy" - członek Kom., phm Franciszek Gładysz ps. "Florek" - łącznik.
Zastęp Zuchów:
Eugeniusz Durlej "Szary" zastępowy, Eugeniusz Charczyński "Chwaszczyk", Mieczysław Kopeć "Krzemień", Jerzy Bałchanowski "Kołek", Jerzy Pajek "Borsuk", Zygmunt Serek "Mamut", Kazimierz Zbroja "Lew", Jerzy Miernik "Ryś", Jan Rek "Żbik", Jerzy Ślęzak "Słoń", Eugeniusz Miernik "Krokodyl".
Zastęp Sępów:
Józef Miernik "Jastrząb", "Wójt" zastępowy, Stanisław Mieczysław Wikło "Napór" zastępowy, Tadeusz Miernik "Orzeł", Mieczysław Kowalik "Wyżeł", Władysław Gałczyński "Tygrys", Marian Gałczyński "Ryś", Jerzy Wician "Lampart".
Zastęp Kretów:
Ludwik Wędrychowski "Wyga" zastępowy, Jan Wędrychowski "Topór", Antoni Wędrychowski "Topola", Stanisław Wędrychowski "Dewajtis", Kazimierz Wędrychowski "Rokita".
Zastęp Indian:
Stefan Kabała "Lew" zastępowy, Dionizy Więckowski "Słowik", Czesław Arent "Kruk", Kazimierz Miernik "Kukułka", Marian Pająk "Wróbel", Antoni Półtorak "Wrona", n/n "Jaskółka", n/n "Pawka".
Zastęp Orłów:
Marceli Sołkiewicz "Edita" zastępowy, Tadeusz Sołkiewicz "Lenard", Henryk Tusznio "Kintor", Mieczysław Kowalewski "Edwin", Mieczysław Rek "Wicher", Bronisław Pasek.
Zastęp Sokołów:
n/n "Strzęp" zastępowy, Andrzej Łysiak "Borsuk", Czesław Galas "Gil", n/n "Kos", n/n "Sowa", n/n "Czyż", n/n "Rak". (zapiski Jana Miernika).

niedziela, 21 lutego 2016

Drew-rut mistrzem SLF

Drew-rut
To co było wiadome od jakiegoś czasu stało się faktem. Mistrzem Suchedniowskiej Ligi Futsalu w sezonie 2015/2016 została drużyna Drew-rut ze Skarżyska. Tytuł przypadł najlepszemu zespołowi, który wygrał 10 meczów, a tylko jeden przegrał. Drugą lokatę wywalczył MTW-PMP-SKO wyprzedzając Las Palmas.
W ostatniej kolejce oglądaliśmy kanonadę w wykonaniu zespołu Sienkiewicza, w którego szeregach błysnęli zwłaszcza Paweł Gniaździński strzelając 6 goli i Robert Notzel - 4. Ponadto hat tricami mogli się pochwalić Piotr Grudniewski i Marcin Waglewski.
*Sienkiewicz - Hotel Świętokrzyski  12 - 4 (3:2)
Paweł Gniaździński 3, 6, 19, 20, 25, 30, Robert Notzel 19, 23, 24, 26, Łukasz Tuśnio 9, 22 - Piotr Grudniewski 4, 26, 28, Arkadiusz Pająk 14
*Wyrewolwerowani Rewolwerowcy - Toolmex Truck 5 - 2 (0:0)
Marcin Waglewski 21, 23, 30, Krystian Szwed 20, Dominik Borowiec 28 - Mateusz Sikora 18, Karol Świtowski 30
*Radcar - AKS Wzdół 4 - 1 (0:1)
Maciej Nowak 21, Paweł Bałchanowski 25, samobój (Paweł Łapka) 27, Kamil Moskal 29 - Przemysław Telka 6
*MTW-PMP-SKO  -  XYZ 7 - 1 (2:0)
Krzysztof Rzeszowski 11, 13, Michał Bator 23, 28, Maciej Kwaśniewski 18, Przemysław Sułek 22, Damian Rzeszowski 30 - Emil Naszydłowski 24
*Las Palmas - Grom 2 - 0 (1:0)
Mikołaj Michta 8, Krystian Żakowicz 25
*Drew-rut - Orlicz Junior 4 - 2 (3:1)
Andrzej Gadecki 3, 5, Przemysław Gnat 14, Kamil Rut 28 - Damian Kita 4, Mateusz Ubysz 21
Królem strzelców został Albert Bińkowski (Drew-rut) - 22 bramki.
Najlepsza Piątka SLF: Przemysław Sułek, Michał Bator (MTW-PMP-SKO), Grzegorz Kamiński ( Las Palmas), Damian Kita (Orlicz Junior), Kamil Moskal (Radcar).
Puchar Fair Play - Hotel Świętokrzyski.

Bator i Midura z tytułami mistrzowskimi

Fot. Jacenty Kita.
W sobotę, 20 lutego w sali gimnastycznej Gimnazjum odbyły się XIV Mistrzostwa Suchedniowa w tenisie stołowym. Rywalizacja podobnie jak w latach poprzednich dostarczyła wielu emocji. Można było obejrzeć wiele ciekawych zagrań, jak chociażby "kombinowane" serwy, czy odbiory piłeczki daleko od stołu kończone pięknymi atakami. Były bekhendy i forhendy, czyli praktycznie wszystko co lubią kibice. Nagrody dla najlepszych wręczali burmistrz Cezary Błach i dyrektor Gimnazjum Zdzisław Wojnarski.
W kategorii kobiet na podium stanęły:
1. Monika Bator
2. Edyta Adamiec
3. Aneta Łakomiec
mężczyźni:
1. Marek Midura
2. Krzysztof Tumulec
3. Roman Maciejski
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Szare Szeregi - kryptonim "Rój - Leśnictwo" (2)

Nominacja Jana Miernika.
W tym czasie dwóch drużynowych Szarych Szeregów, a mianowicie Ludwik Wędrychowski ps. "Wyga" i Józef Miernik ps. "Jastrząb" (wywieziony później i zamordowany w Oświęcimiu) ukończyli w Kielcach kurs podharcmistrzowski i otrzymali konspiracyjne dyplomy.
Do ważniejszych akcji zorganizowanych przez harcerzy w Suchedniowie należy wystawienie przy torach kolejowych, po których mijały się dwa pociągi pośpieszne z żołnierzami niemieckimi, wielkich tablic z napisami "WAFFEN SS HABEN HIER IN DORF MICHNIÓW 203 FRAUEN UND KINDERN ERMORDET UND DIESES DORF VERBRANT" (Oddziały niemieckie SS zamordowały tu we wsi Michniów 203 kobiet i dzieci, a wieś spaliły). Było to w lipcu 1943 r. wkrótce po pacyfikacji Michniowa. W godzinę później, po przejeździe pociągów, przybyła ze Skarżyska specjalna ekspedycja SS do usunięcia kompromitujących tablic, ale już nic, ani nikogo nie zastała.
Zasługą harcerzy suchedniowskich było także zdobycie wiadomości, że pacyfikacją w Michniowie (12, 13 VII 1943r.) kierował kapitan żandarmerii Alfred Lusser, Karl Popp, Karl Macher i George Unterberger. Wiadomości te przydały się później, w czasie sądzenia zbrodniarzy wojennych.
Ponadto wypisywano na płotach i tablicach ogłoszeniowych na dworcu kolejowym i innych obiektach POLSKA WALCZĄCA i HITLER KAPUT itp. Wykonywano w/g własnego pomysłu specjalne kolczatki z drutu i wyrzucano je pod pojazdy wroga. Nadmienić należy, że najmłodszy patrol Hufca "Krety" złożony z 5 braci Wędrychowskich odbierał wiadomości radiowe z zagranicy, wydawał je i kolportował pt. "Hejnał" w niewielkim nakładzie, wśród najbliższych uczestników konspiracji.
Pracowaliśmy spokojnie. Wreszcie nadszedł tragiczny dzień 31 lipca 1944 roku. W dniu tym skierowano do dha Jana Miernika, bez uprzedzenia, samochód ciężarowy załadowany w Kielcach sprzętem wojskowym - umundurowaniem, obuwiem, bielizną z przeznaczeniem dla oddziału partyzanckiego. Ponieważ w tym czasie zakwaterowano w Suchedniowie i u niego większe ilości cofających się z frontu wschodniego Niemców, samochodu tego nie mógł przyjąć i skierował go do magazynów Spółdzielni. Dalszy transport ulicami Suchedniowa odbywał się pod osłoną 8 konwojentów - 4 w samochodzie i 4 idących pieszo. Znajdujący się przypadkowo na ulicach Niemcy zwrócili uwagę na niezwykły transport. Chcieli legitymować idących konwojentów. Ci próbowali ratować się ucieczką. W czasie ucieczki zginął od kul niemieckich skoczek spadochronowy  rotmistrz Stanisław Raczkowski ps. "Bułanek", odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Zginęli również dwaj bracia Aleksander Bolesław ps. "Cień" - lat 20 i Zbigniew ps. Duma lat 22 Adamczykowie - uczniowie z Częstochowy. Inni konwojenci dostali się do niewoli, a Stefanowi Adamczykowi i Janowi Miernikowi udało się zbiec. Groby rtm St. Raczkowskiego i braci Al. Zb. Adamczyków znajdują się na cmentarzu w Suchedniowie pod stałą opieką młodzieży szkolnej.  (zapiski Jana Miernika).

sobota, 20 lutego 2016

Odbył się Konkurs Literacki im. I. Zielińskiej

fot. Jacenty Kita.
W piątek, 19 lutego w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 odbył się II Konkurs Literacki im. Ireny Zielińskiej, pod patronatem Sławomira Zielińskiego. W konkursie wzięło udział 11 uczniów ze szkół podstawowych z Gozdu, Wzdołu, Parszowa i Suchedniowa. Jury w składzie: Anna Pasek, przewodnicząca oraz Anna Salwa, Anna Zielińska-Brudek i Małgorzata Wiśniewska nie miało łatwego zadania, ale wyłoniło najlepszych, którymi zostali:
1. Dulny Jakub - SP Gózd
2. Mijas Mikołaj - SP Parszów
3. Knecht Maria - SP nr 1 Suchedniów
wyróżnienia przypadły dla: Darii Redlicy (SP nr 1) i Kacpra Bugajskiego (SP Wzdół).
Nagrody wręczali Sławomir Zieliński i burmistrz Cezary Błach, natomiast poetka Zielińska-Brudek dodatkowo wyróżniła specjalną nagrodą Mijasa. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Ścieżka diagnostyczna w ACCAR

Wiele osób posiadających nowe czy w miarę nowe samochody obawia się przeprowadzać przeglądy rejestracyjne na starych ścieżkach diagnostycznych. I słusznie!
Stacja Kontroli Pojazdów ACCAR wyposażona jest w nową i najnowocześniejszą ścieżkę diagnostyczną na rynku produkcji renomowanej niemieckiej firmy Beissbarth. Dzięki temu można tu bez obaw diagnozować nowoczesne układy hamulcowe, napędowe i zawieszenia. 
Ścieżka bezpiecznie testuje nowoczesne hamulce elektromagnetyczne, podczas wyjeżdżania z rolek hamulcowych te automatycznie się blokują ułatwiając wyjazd i nie zdzierają opon, zastosowano ultraczułą płytę do precyzyjnego badania zbieżności, użyto nowoczesnej technologii BNET do urządzenia badającego amortyzację i przyczepność pojazdu do podłoża, automatycznie wykrywane są samochody z nowoczesnym napędem na cztery koła, itd. itp. Krótko mówiąc w ACCAR bez obaw zrobisz przegląd rejestracyjny w nowoczesnym samochodzie !

piątek, 19 lutego 2016

Sportowy weekend

W sobotę na terenie Suchedniowa odbędą się dwie duże imprezy sportowe. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum rozpoczną się XIV Mistrzostwa Suchedniowa w tenisie stołowym.
Natomiast w hali sportowej o godzinie 16.00 rozpoczną się mecze ostatniej kolejki Suchedniowskiej Ligi Futsalu, w których zagrają:
16.00 Sienkiewicz - Hotel Świętokrzyski
16.35 Wyrewolwerowani Rewolwerowcy - Toolmex Truck
17.10 Radcar - AKS Wzdół
17.45 MTW-PMP-SKO  -  XYZ
18.20 Las Palmas - Grom
18.50 Drew-rut - Orlicz Junior
Około godziny 19.30 zakończenie 11. edycji tych popularnych rozgrywek.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

W ostatnim czasie mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w konsultacjach mających na celu stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dla osób, które nie mogły osobiście uczestniczyć w spotkaniach, uruchomiono konsultacje internetowe.
Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Mają one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.
Warunkiem poprawy efektywności działań w zakresie ograniczania zagrożeń jest współpraca między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Już teraz możesz stać się jednocześnie współtwórcą i recenzentem projektowanej mapy, prezentującej informacje na temat stanu bezpieczeństwa. Uwagi mozna zgłaszać TUTAJ. (info: KPP Skarżysko).

Spotkanie z pracodawcami

fot. Magdalena Kosiec-Rykowska.
W Suchedniowie odbyło się kolejne, trzecie już  z cyklu spotkań informacyjno-konsultacyjnych adresowanych do pracodawców.  Współorganizatorami spotkania byli Urząd Miasta i Gminy Suchedniów oraz Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Patronat honorowy nad cyklem spotkań objął Pan Jerzy Żmijewski Starosta Skarżyski.
Zebranych przywitał gospodarz spotkania burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów - Cezary Błach oraz Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski. Dyrektor PUP zakreślił jego ramy tematyczne, zachęcając zebranych do aktywnego uczestnictwa poprzez zadawanie pytań.
Pracownicy urzędu pracy przybliżyli w swoich wystąpieniach sytuację na lokalnym rynku pracy, formy aktywizacji zawodowej z jakich można obecnie korzystać w urzędzie pracy oraz zasady ich dostępności. Koordynator Zespołu ds. poradnictwa zawodowego przedstawił natomiast prezentację poświęconą wspieraniu rozwoju zawodowego pracodawcy i pracownika w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ostatnie wystąpienie dotyczyło promocji usługi poradnictwa zawodowego.
W części dyskusyjnej spotkania rozmawiano m.in. na temat dostępności i zasad dystrybucji jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz efektywności tej formy aktywizacji, wspierania rozwoju kwalifikacji pracodawcy i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, zasad rozpatrywania wniosków o zorganizowanie stażu. (info: PUP Skarżysko).

Pieniądze dla świetlic

Budynek TPD.
W Urzędzie Miasta i Gminy został rozstrzygnięty otwarty konkurs ofert skierowany do organizacji pozarządowych, które otrzymają dotację na realizację zadań publicznych w 2016 roku. Do konkursu przystąpił oddział miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - otrzyma 35.200 zł., Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Andrzeja Apostoła - 34.000 zł., Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" - 32.800 zł. (info: UMiG).

100 lat Zofii Obary

Kwiaty dla Jubilatki (fot. Jacenty Kita).
100 lat temu, gdy trwała I wojna światowa, w Michniowie 22 lutego 1916 roku urodziła się Zofia Zielińska. Za mąż wyszła za Karola Obarę, pochodzącego również z tej wsi. W 1936 roku przenieśli się do Suchedniowa, gdzie wybudowali dom. Tam mieszkali do początku lat 50-tych, a ponieważ mąż był leśnikiem w Zagnańsku, osiedli w tej miejscowości na kolejne 25 lat. Po śmierci męża w 1976 roku, powróciła do Suchedniowa, gdzie mieszka do chwili obecnej. Sama nie pracowała zawodowo, nie licząc własnego gospodarstwa i "dorabiania" szyciem. Urodziła troje dzieci i doczekała się sześcioro wnuków, sześcioro prawnuków i dwoje praprawnuków.
Pogody ducha i zdrowia tej niezwykłej seniorce może pozazdrościć niejedna dużo młodsza osoba. Jak przyznała nigdy nie była w szpitalu i praktycznie nie chorowała. Być może receptą na długowieczność jest higieniczny tryb życia - nie paliła papierosów, a alkohol tylko symbolicznie dla zdrowia. Dewiza Zofii Obary - nie przejmować się i podchodzić do życia na luzie.
W czwartek Jubilatkę odwiedził Cezary Błach, burmistrz ze swoim zastępcą Dariuszem Miernikiem oraz Paweł Lisowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Suchedniowie. Złożyli życzenia i kwiaty oraz przekazali listy gratulacyjne, w tym od Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło. (więcej zdjęć na fanpage).

czwartek, 18 lutego 2016

Co z tym Suchedniowem?

W piątkowym Echu Dnia (12 lutego) zamieszczono mapkę powiatu skarżyskiego przedstawiającą sytuację demograficzną w latach 2012-2015. Na podstawie tych danych oraz zamieszczanych wcześniej na stronie NS, widać wyraźnie, że Suchedniów się wyludnia! Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że ubytek mieszkańców jest znacznie większy niż to przedstawia mapka. Pokazano na niej jedynie stosunek liczby zgonów do narodzin. Tylko w ostatnim roku zmarło 160 osób, a urodziło się... jedynie 72. Na omawianej mapce nie ujęto osób, które wyemigrowały a nadal są tu zameldowane. Wyludnianie Suchedniowa widać już nawet gołym okiem - świadczą o tym ilości, przybywających z roku na rok banerów z ogłoszeniem o sprzedaży nieruchomości.
Co dalej? Czy nadal biernie będziemy się przypatrywać wymieraniu naszego miasta, czy też emigracji dzieci, mężów i żon? Jak długo jeszcze? Dokąd zmierzamy?
Trzeba w końcu pomyśleć o Suchedniowie STRATEGICZNIE, w perspektywie 10, 20 czy nawet 50 lat. Planowanie rozwoju Suchedniowa nie może się ograniczać do roku albo kadencji władz. Już odczuwamy to na własnej skórze (rozłąki, rozwody, brak w pobliżu bliskich, puste domy itd.). Takie krótkowzroczne myślenie i działanie nie rozwija w istocie miasta i gminy. Myślenie w kategoriach "w tym roku wybudujemy 200 metrów chodnika, a w przyszłym 100 metrów drogi" jest działaniem na opak. Oczywiście chodniki i drogi są potrzebne. Ale miasto powinno rozwijać się według planu, dążąc do wyznaczonego celu. Inaczej błądzi i powstaje chaos. Dowód? Proszę spojrzeć na nowe inwestycje w Suchedniowie, zarówno te drobne jak i te o znaczeniu strategicznym dla rozwoju i przyszłości Miasta. Ot choćby przestrzenne zaśmiecenie budami okolic Domu Towarowego, "słynna" fontanna przed Urzędem Miasta. Choćby grodzenie Suchedniowa płotami np. wokół Suchedniowskiego Ośrodka Kultury, restauracji Staropolskiej czy też przed wspomnianym Domem Towarowym. Pozbyto się miejsc otwartych. A przecież miasto, które nie ma rynku, powinno mieć jak najwięcej przestrzeni otwartych. Rozumieli to nasi ojcowie i dziadowie, którzy sensownie planowali przestrzeń miasta jeszcze w latach 60-tych. Tymczasem od wielu lat Suchedniów jest przestrzennie niszczony. Uświadommy sobie jaką krzywdę dla Suchedniowa spowodowało zrobienie zjazdu z nowej drogi S7 wprost do centrum miasta. Nigdzie w cywilizowanym świecie nie robi się takich rzeczy! Tragiczne skutki przyzwolenia na takie rozwiązanie są już odczuwalne (dosłownie). A można było drogę poprowadzić inaczej z większą korzyścią dla rozwoju Miasta.
Suchedniów się rozwijał dopóty realizował staszicowską wizję Miasta. Czasy się jednak zmieniają, to naturalne. W latach osiemdziesiątych XX wieku Miasto zaczęło dryfować, a z początkiem lat 90-tych ulegać degrengoladzie. To był moment na opracowanie nowej wizji Suchedniowa. Nie zrobiono tego z różnych powodów, między innymi nie zawsze roztropnych przemian w Polsce. Trudno. Teraz dorosło nowe pokolenie i przyszedł czas na naprawienie zaniedbań. Tak jak już powiedzieliśmy przyszedł czas na opracowanie wizji Suchedniowa w długiej perspektywie. Jak ma wyglądać Suchedniów za powiedzmy 40 lat, co ma być źródłem jego rozwoju, witalności??? I nie chodzi tutaj o opracowanie jakiegoś kolejnego martwego dokumentu-elaboratu wymaganego przez jakąś tam instytucję, zgodnie z jakąś tam dyrektywą, ale o dostrzeżenie REALNYCH możliwości rozwoju. A potem ich KONSEKWENTNĄ REALIZACJĘ!!!
Wkrótce napiszę co się działo w Suchedniowie, skąd ten post?
Najważniejsze - JEST ISKIERKA NADZIEI NA LEPSZE DLA NAS WSZYSTKICH!