wtorek, 31 grudnia 2013

Szczęśliwego Nowego Roku!


Suchedniowski handel

Budowa "dwójki", w tle góra "Bobra",
a po lewej zalążek wyspy z drzewkami.
Miał się bardzo dobrze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, o czym informowało na swoich łamach „Słowo Ludu”:
Panuje opinia, że suchedniowski handel jest dobrze zorganizowany.  Jeśli nie ma w Kielcach np. cytryn, to jeździ się po nie do Suchedniowa. I tak jest istotnie. To niewielkie miasteczko posiada 65 punktów sprzedaży łącznie ze straganami i kioskami. Wśród większych zakładów liczą się 2 piekarnie, masarnia, wytwórnia wód gazowych, rzeźnia. Miejscowy GS prowadzi również kilka punktów usługowych. Dwa krawieckie, jeden szewski, jeden wypożyczania sprzętu gospodarstwa domowego i jeden remontowo – budowlany. W planie jest restauracja turystyczna z hotelem i dom towarowy, który pomieści kiedyś wszystkie sklepy przemysłowe.

12 medali

Zdobywczyni jedynego tegorocznego złota.
Rangi mistrzostw Polski zdobyli zawodnicy reprezentujący suchedniowskie kluby, a właściwie jeden - Orlicz. Tak się złożyło, że w mijającym 2013 roku wszystkie krążki zdobyli badmintoniści tego klubu. W tym dorobku jest jeden złoty, dwa srebrne i 9 brązowych. W sumie wszystkich medali było 22, ponieważ w drużynach i grach deblowych otrzymywali je wszyscy zawodnicy.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Wizyty duszpasterskie

Przed plebanią.
Trwają w suchedniowskiej parafii. Oto najbliższe terminy:
31 grudnia wtorek - ul. Zagórska (z obu stron)
02 stycznia czwartek - ul. Langiewicza (nr 1 - 90), Jarzębinowa (czterech księży z obu stron)
03 stycznia piątek od godz. 9 - ul. Langiewicza (od nr 91 do końca), ul. Słoneczna, ul. Przechodnia, ul. Graniczna (czterech księży z obu stron)
04 stycznia sobota od godz. 9 - ul. Berezów (czterech księży z obu stron)
07 stycznia wtorek od godz. 9 - ul. Jasna, ul. Poziomskiego (jeden ksiądz)
                           od godz. 11 - ul. Nowa
                           od godz. 12 - ul. Sokolica (jeden ksiądz)
                           od godz. 15 - ul. Bugaj (jeden ksiądz), ul. Dawidowicza (jeden ksiądz)

Mamy budżet

Zastępca burmistrza Stanisław Kania
informuje o porządkach w gminie.
Na dzisiejszej sesji wszyscy radni zatwierdzili budżet na 2014 rok, przy jednym głosie wstrzymującym. Jak podkreślił burmistrz Tadeusz Bałchanowski jest to budżet trudny, nie przewiduje się deficytu - dochody i wydatki mają się zamknąć w granicach 23 milionów złotych. Zadłużenie gminy zostanie na niezmienionym poziomie, a zaciągnięte kredyty w krańcowych przypadkach będą spłacane nawet do 2038 roku.

1.400 uczniów

Budowa szkoły "dwójki", w tle
łąki, gdzie jest teraz zalew.
Było według statystyk w roku 1962, roku w którym Suchedniów został miastem. W tamtym okresie nasze miasto po raz drugi przeżywało "złote lata", wcześniej było to w XIX wieku, kiedy w Suchedniowie był Zarząd Państwowych Zakładów Górniczych (odpowiednik dzisiejszego Ministerstwa). Oto dane dotyczące osady, kiedy została miastem:

niedziela, 29 grudnia 2013

Niespodzianki w halówce

Gimnazjum, sprawcy sensacji.
Największą sprawili "gimnazjaliści", którzy pokonali wicelidera. Mecz rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami, ponieważ Radcar strzelił bramkę już po kilkudziesięciu sekundach gry i pomimo, że rywale wyrównali nic nie wskazywało, ze to oni zejdą z parkietu z trzema punktami. Po przerwie "gimnazjaliści" mało tego, że ponownie wyrównali to w ostatnich dziesięciu minutach tylko oni strzelali bramki, a Mateusz Matla popisał się hat trickiem.

Debiut hokeistów

Fragment meczu (fot. R. Niemiec).
W sobotę na lodowisku w Skarżysku "Kojoty" rozegrały mecz hokejowy z miejscowym "Pirates". Dla suchedniowian był to niejako debiut, ponieważ do tej pory rozgrywali spotkania we własnym gronie. Gospodarze to drużyna doświadczona, która ma za sobą udział nawet w turniejach. Wynik można było przewidzieć z góry (12:5), ale nie on był najważniejszy. "Piraci" dominowali od początku, ale z czasem mecz się wyrównał, a w ostatniej tercji to "kojoty" były nawet lepsze.
Po meczu Michał Gałczyński stwierdził - że gospodarze na lodowisku byli lepsi, ale na rowerach nas nie dogonią - i nie bez powodu, gdyż w suchedniowskim zespole występuje kilku kolarzy z Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów.
W dniu dzisiejszym dojdzie do rewanżu. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Hokej).

sobota, 28 grudnia 2013

Pożyteczny autokar

Wycieczka do Bodzentyna.
Aż trudno to sobie wyobrazić, jakim wydarzeniem pół wieku temu był zakup autokaru. To była prawie sensacja, donosiła o tym nawet prasa.
Zakłady Wyrobów Kamionkowych „Marywil” w Suchedniowie zakupiły wycofany z PKS-u „Fiat” – autokar. Zapłacono za niego 50 tys. zł, wyremontowano. I dziś służy on dzielnie załodze tego zakładu. Pracownicy „Marywilu” jeżdżą nim do teatru do Kielc i Skarżyska, na ciekawsze filmy do kieleckiej „Moskwy”, na wycieczki krajoznawcze do Kołobrzegu, Międzyzdrojów, Szczecina, Poznania, Łańcuta. Autokar służy nie tylko załodze. Korzystają z niego i suchedniowskie szkoły. Suchedniowskie dzieci za tanie pieniądze mogły odbyć ciekawe wycieczki do Czarnolasu i Nowej Huty. Słowem pożyteczny autokar.

6. kolejka SLF


Dzisiejsze mecze:
16.00 Hotel Świętokrzyski – AKS Wzdół 
16.35 Radcar – Gimnazjum
17.10 UMiG – Łączna
17.45 Astra – Sienkiewicz
18.20 Grom – Hajneken

Rodzina Parkotów

Rodzina Michała i Franciszki,
najwyższy Jan /1919/. 
Dzisiaj garść informacji o rodzinie Parkotów związanej z Warszawą i Suchedniowem z wyboru. Osobiście pamiętam Wacława i Zofię Parkotów mieszkających przy ulicy E. Peck.
Michał Parkot, syn Pawła i Rozalii ur. 15.09.1874 w Warszawie na Pelcowiźnie (w innym dokumencie podany tylko rok 1876). Służbę wojskową odbył w armii rosyjskiej, w 2 Sanktpetersburgskim pułku dragonów gen. feldmarszałka ks. Mienszykowa, w 4 szwadronie w Rżewie (od 1.01.1898 do 28.12.1902r.). W 1914 r. zmobilizowany
do armii rosyjskiej dostał się do niewoli niemieckiej. Uciekł z niewoli z kilkoma kolegami przepływając Ren i wstąpił do armii polskiej we

piątek, 27 grudnia 2013

Kazimiera Ludwikowska

Ludwikowska z czytelnikami /1960/.
Zasłużona suchedniowska bibliotekarka - to jej był poświęcony artykuł w Słowie Ludu w roku 1963.
...Jeśli się pracuje w bibliotece siedemnaście lat słyszy się rzeczy dobre i złe, słowa przyjazne i wrogie; jeśli się pracuje wśród książek siedemnaście lat najlepiej się wie, ile trzeba, aby życie wokół trochę choćby zbliżyć do wymarzonego

Suchedniowscy motocykliści

Ryszard Niemiec w Pucharze Polski,
z tyłu stoi z lewej Stobiecki /1974/.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w Fabryce Urządzeń Transportowych prężnie działała Liga Obrony Kraju (LOK), a w niej sekcja motorowa. Pomimo, że była to czysta amatorka, a działaczami byli pasjonaci tego sportu, to zawodnicy odnosili wiele sukcesów na arenie wojewódzkiej i

czwartek, 26 grudnia 2013

"Rozbiory" Suchedniowa

Skałki na Rejowie /1908/.
Święta, święta i po świętach. Na zakończenie świętowania Bożego Narodzenia jeszcze jeden post z historii. Dawna Gmina Suchedniów miała dużo większy obszar w porównaniu z dzisiejszym. Jednak sąsiedzi byli na tyle operatywni, że krok po kroku przesuwali granice na naszą niekorzyść, czyli dokonywali "rozbiorów".

Suchedniowskie kosy

Ostatnie "zabytki" na Bugaju.
I nie tylko były produkowane na potrzeby armii pod koniec XVIII wieku, o czym świadczy poniższy opis.
28 września 1789 r. major Wągrowski, dyrektor ludwisarni warszawskiej, zawarł kontrakt w sprawie zaadaptowania zakładów samsonowskich i suchedniowskich „na fabryki kul, bomb, granatów i kartaczów". Do nadzorowania zleceń wojskowych wysłani zostali oficerowie artylerii: porucznik

Kino w Ostojowie

Dawny projektor.
Dawno temu, w roku 1963, kiedy w Suchedniowie było tylko stare kino "Świętokrzyskie", Ostojów mógł się pochwalić nowoczesnym jak na owe czasy kinem "Echo". Donosiła o tym fakcie nawet prasa, jak chociażby Słowo Ludu.
"Suchedniów jest jak wiadomo od niedawna miastem. Pobliski Ostojów jest za to wsią leżącą na tej samej linii, przy szosie Kielce – Warszawa. A wieczorami z Suchedniowa do

środa, 25 grudnia 2013

Świąteczna iluminacja

To nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Oto wystrój domu przy ulicy Zagórskiej, do którego Kamil Wilk zużył około 1800 żaróweczek!

Nie samym chlebem...

Most - dawne miejsce spotkań /1973/.
Taki znamienny tytuł nosił artykuł zamieszczony w Słowie Ludu w roku 1969. Co się w naszym mieście zmieniło od tamtej pory, każdy sobie z pewnością odpowie na to pytanie.
"Suchedniów w ciągu 24 lat po wyzwoleniu był kolejno gminą, osiedlem, a ostatnio od 7 lat jest miastem. A więc awans zupełnie widoczny, ale szczególny rozwój datuje się

Dawne przyśpiewki

Od lewej: Gajzler, Kowalski, Wigura,
Trzebiński /Kielce 1912/. 
Okres świąteczny jest znamienitą okazją do powrotu do dawnego Suchedniowa. W pamiętnikach Janusza Trzebińskiego znalazłem ciekawy zapis dotyczący spędzania wolnego czasu przez ówczesną młodzież suchedniowską.
"Wszyscy byliśmy muzykalni i lubiliśmy śpiewać w domu czy też na spacerach. Stworzyliśmy nawet później kwartet

wtorek, 24 grudnia 2013

Wesołych świąt!


Magiczne jasełka przedszkolaków


Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii i radości. W takiej też atmosferze dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Suchedniowie (gr. III i IV), przedstawiły Jasełka pt. ”Betlejemska droga”  licznie zgromadzonej publiczności. Wszyscy na chwilę przenieśli się

"Zawody Świąteczne Dzieci i Młodzików"

To ostatnie w tym roku kalendarzowym zawody łucznicze rozegrane na torach Stelli Kielce, w których uczestniczyła Olimpia. Były one nad wyraz udane dla naszych reprezentantów, którzy wszyscy zameldowali się na podium. W swoich kategoriach zwyciężyły: Patrycja Wołowiec, Wiktoria Wołowiec i Natalia Kłys. Drugie miejsce zajął Kuba Lańczyk, a trzecie Kuba Relidzyński. Dla tego ostatniego, który jest zarazem najmłodszym naszym łucznikiem, było to pierwsze w życiu podium. Gratulujemy! (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

poniedziałek, 23 grudnia 2013

"Boże Narodzenie tuż tuż"

To nazwa warsztatów plastyczno-muzycznych zorganizowanych w suchedniowskim przedszkolu. Miały za zadanie przybliżyć przedszkolakom tradycje i zwyczaje związane z obchodami tych świąt. Uczestnicy warsztatów, a byli nimi oprócz naszych najmłodszych mieszkańców również ich rodzice, bawili się przy muzyce i śpiewaniu kolęd. Brali też udział w konkursach i zabawach tematycznie związanych z nadchodzącymi świętami.

niedziela, 22 grudnia 2013

Złote dziewczyny!

Złote medalistki od lewej: Glijer, Obara,
Dąbczyńska, Pajek, Zięba.
Na koniec roku doczekaliśmy się złotego medalu Mistrzostw Polski. Zdobyły go badmintonistki Orlicza: Wiktoria Dąbczyńska, Zuzanna Glijer, Paulina Obara, Izabela Pajek, Katarzyna Zięba, które okazały się najlepsze w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych. Sukces tym większy, ponieważ suchedniowianki obroniły mistrzowski tytuł! W bezpośredniej walce o medale nasze dziewczęta najpierw pokonały Hubal Białystok 4:1, a następnie w finałowym meczu, który decydował o złocie nie dały szans Unii Bieruń również zwyciężając 4:1.
Tym samym suchedniowski sport w tym roku wzbogacił się o 12 medali, w tym o ten jeden złoty. Wkrótce przedstawię podsumowanie dorobku medalowego za rok 2013. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Badminton).

Kalendarium - grudzień

Cud techniki - Kółko Rolnicze na Kruku.
01 grudnia 1903 – ur. Stanisław Krogulec, wójt
01 grudnia 1995 – powstał Młodzieżowy Klub Tańca Towarzyskiego „Axis”
02 grudnia 1695 – ur. ks. bp Andrzej Załuski
05 grudnia 1901 – ur. Konstanty Gartkiewicz, sędzia
10 grudnia 1818 – ur. Hempel Jan, naczelnik Zarządu Górnictwa
10 grudnia 1999 – powstał UKS „Nurt” w Mostkach
11 grudnia 1906 – założono Towarzystwo Kultury Polskiej
14 grudnia 1876 – ur. Witold Poziomski, lekarz
16 grudnia 1758 – zm. ks. bp Andrzej Załuski
22 grudnia 1975 – zm. Piasek Stanisław, dyrektor SP nr 3
28 grudnia 1865 – zm. Szwajkowski Tomasz, naczelnik Zakładów Górniczych

Dyplom dla "Jedynki"

Za udział w edycji pilotażowej programu "WF z Klasą". To nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy medialnym wsparciu "Gazety Wyborczej" i portalu Sport.pl. Ta ogólnopolska akcja edukacyjna ma zmienić myślenie o lekcjach wychowania fizycznego w polskich szkołach.
Spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Lekcje prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego niebezpiecznego trendu. Wobec powyższego w "Jedynce" wprowadzane są nowe sposoby prowadzenia lekcji wychowania fizycznego, aby zajęcia były ciekawsze, bardziej zróżnicowane, bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, turystyka rowerowa i piesza, jak chociażby "Suchedniowski Marsz po Zdrowie". (źródło SSP).

Szkolne kolędowanie

Miało miejsce w Samorządowej Szkole Podstawowej w Ostojowie. Ale nie tylko "Wśród nocnej ciszy", "Gdy śliczna Panna", "Lulajże Jezuniu", czy "Cicha noc" rozbrzmiewały w wykonaniu wokalnym i instrumentalnym uczniów. Przekazywane były życzenia w formie dekoracji jesiennym liściem jabłoni świątecznego jabłka,  zaniesienie go do rodzinnego domu,

sobota, 21 grudnia 2013

Astra samodzielnym liderem!

Astra w przerwie meczu.
Zgodnie z przewidywaniami ostatni mecz SLF stał na dobrym poziomie i przyniósł oczekiwane emocje. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, na 30 sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego Marcin Więckowski strzelił bramkę na wagę trzech punktów. 
W innym meczu pełnym dramaturgii, wicelider stracił na własne życzenie pierwsze punkty. Kiedy Radcar objął

Zawody łucznicze w Bodzentynie

Suchedniowskie łuczniczki.
Na łuczniczej mapie województwa świętokrzyskiego pojawił się nowy klub - Grot Bodzentyn. I właśnie w tamtejszej hali sportowej rozegrano zawody łucznicze w kategorii dzieci i młodzików, w których bardzo dobrze spisali się zawodnicy suchedniowskiej Olimpii.
Młodziczki starsze:
1. Wołowiec Patrycja 368 pkt.

Wigilia w Michniowie

Wieczór wigilijny (fot. J. Kita).
Odbyła się w piątek 20 grudnia w siedzibie Centrum Kształceniowo-Integracyjnym. Przybyłych michniowian oraz zaproszonych gości przywitał Zenon Juchniewicz, a dzieci i młodzież z tej placówki przedstawiły jasełka, w trakcie których śpiewano kolędy. Ksiądz proboszcz Stanisław Picheta z parafii wzdolskiej poświęcił opłatek. Świąteczne i noworoczne życzenia wszystkim obecnym złożyli

Statystyki Astry

Astra /2011/.
Zawierają dane z okresu, kiedy uczestniczyła w rozgrywkach mistrzowskich Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach. Były to cztery sezony: 2009/2010 w klasie B oraz 2010/11, 2011/12, 2012.13 w klasie A. W tym czasie żółto-czarni spotkali się z 32. drużynami, z którymi rozegrali 100

piątek, 20 grudnia 2013

5. kolejka SLF w sobotę

I miniemy półmetek rozgrywek. Tradycyjnie mecze rozpoczną się o godzinie 16. Na pierwszy plan wysuwa się spotkanie pomiędzy Astrą a Hajnekenem zamykające kolejkę. Spotkają się więc drużyny, które nie przegrały jeszcze meczu - żółto-czarni same zwycięstwa, piwosze dwa zwycięstwa i dwa remisy. Jednak i pozostałe pojedynki z pewnością przyniosą emocje. Ciekawe, czy najskuteczniejszy do tej pory zawodnik poprawi znacznie swój dorobek, ponieważ drużyna Sebastiana Wójcika zmierzy się z ostatnim w tabeli Gromem.
16.00 Sienkiewicz – Hotel Św.
16.30 Gimnazjum – UMiG
17.10 AKS – Radcar
17.45 Łączna – Grom
18.15 Hajneken – Astra 

Klaudia w "X Factor"

"X Factor" to muzyczny show, który szuka wokalnych talentów. Konkurs ma kilka etapów. Właśnie jego pierwszy etap - precasting z udziałem producentów i reżysera przeszła suchedniowianka Klaudia Tumulec. Gratulacje! Ale aby wystąpić w finale i powalczyć o główną nagrodę - 100 tys. zł) - musi jeszcze przejść casting z udziałem jurorów, następnie "dom jurorów", czyli wybór półfinalistów oraz półfinałowe i finałowe live show czyli koncerty. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! Posłuchajcie - Shelter (Birdy cover).

Biuletyn informacyjny

Ukazał się pierwszy numer biuletynu Społecznego Komitetu Budowy Szkoły przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 w Suchedniowie. Jak zapewniają wydawcy, będzie w nim można znaleźć bieżące i prawdziwe informacje na temat pracy Komitetu, którego celem jest dokończenie tego, co przed II wojną światową zainicjowali mieszkańcy Suchedniowa. Ponadto m.in. możemy dowiedzieć się o demografii w naszej gminie, a tym samym wzroście liczby dzieci uczęszczających do naszych szkół. Zapraszam do ciekawej lektury - Biuletyn.

Działacz Roku 2013

Emil Naszydłowski - znany w światku sportowym, ponieważ był piłkarzem „Orlicza”, obecnie gra w drużynie „Astra” i hokejowej „Kojoty”.
Propagator zdrowego stylu życia. Inicjator i organizator pierwszego „Biegu o Puchar Kruka”. Współorganizator pierwszego „Suchedniowskiego Marszu po Zdrowie”. Mamy nadzieję, że obie te imprezy na stałe zapiszą się w kalendarzyku sportowym Suchedniowa.

Przegrali z liderem

Siatkarze Orlicza urwali jeden set liderom trzecioligowych rozgrywek, co należy odebrać pozytywnie, ponieważ kielczanie są zdecydowanym faworytem rozgrywek i stracili do tej pory tylko 9 setów. Suchedniowianie tylko w jednym secie wyszli z dwudziestki, tym zwycięskim, w pozostałych dominowali gospodarze. To był już ostatni tegoroczny mecz biało-

W pracowni językowej SSP Ostojów

Laboratorium fonetyczne do nauki języków obcych to nowe, dostosowane do potrzeb uczniów warunki  rozwijania sprawności językowej w języku angielskim, w którą została wyposażona Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie. Stanowiska nowej pracowni wzbogacają  konwersację kierowaną przez nauczyciela w wybranych zespołach jak i

czwartek, 19 grudnia 2013

Stara fotografia

"Kółka Rolnicze pomagają w rozwoju rolnictwa" /lata 60-te/.

Sesja Rady Miejskiej

Podczas listopadowej sesji (fot. J. Kita).
Ostatnia już w tym roku odbędzie się w dniu 30 grudnia (poniedziałek) o godzinie 12 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy. Tematyka obrad będzie dotyczyła między innymi:
- informacji na temat ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Suchedniów
- zmian w budżecie Gminy Suchedniów na rok 2013
- projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Suchedniów
- projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Suchedniów na 2014 rok.

Finansowa podróż w SSP w Ostojowie

Czyli zakończenie kolejnego już etapu projektu edukacji finansowej „Od grosika do złotówki”, w którym uczestniczyli uczniowie klas młodszych SSP im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie.
Podsumowaniem działań w klasie trzeciej była wizyta w Banku Spółdzielczym w Suchedniowie, podczas której dzieci poznały

Trener Roku 2013

Sławomir Majak - objął drużynę czwartoligowego Orlicza od nowego sezonu. Zespół, który na wiosnę przegrywał praktycznie wszystkie mecze, na jesieni, prowadzony przez Majaka nie przegrał żadnego spotkania. Trener dokonał scalenia „jedenastki”, która po prawdzie powstawała już po rozpoczęciu rozgrywek. Potrafił tak ustawić i zmotywować biało-niebieskich, że na półmetku rozgrywek są liderem IV ligi i są na dobrej drodze do III ligi.

środa, 18 grudnia 2013

100 bramek w halówce

Fragment meczu Astra - Łączna.
Za nami cztery kolejki Suchedniowskiej Ligi Futsalu, w której strzelono już 103 bramki, co daje średnią 5,15 na jeden mecz. Setnego gola zaliczył Marcin Więckowski (Astra). Jak na razie najskuteczniejszą drużyną są żółto-czarni (Astra), która zdobyła 16 goli, a najmniej urzędnicy (UMiG) 5.
Na listę strzelców wpisało się 50. zawodników plus jedna

Wizytówka miasta?

Wizytówka miasta?
Suchedniowski cmentarz ze względu na swoje położenie jest często odwiedzany nie tylko przez mieszkańców naszego miasta, ale również przez osoby przebywające w Suchedniowie gościnnie. Tuż przed wejściem wita nas tablica informująca o zabytkowych nagrobkach, a na samym cmentarzu jest ład i porządek. Niestety przed tym samym wejściem po lewej stronie wita przybyłych niezbyt budujący widok. Sterty śmieci, wypalone znicze, stare kwiaty, opakowania foliowe czy też butelki plastykowe nie są ozdobą tego miejsca. Kto odpowiada za porządek na tym wysypisku? Kto odpowiada za wywóz śmieci? Czy to jest dobre miejsce na tego typu odpady? Czy nie można wyznaczyć innego miejsca na odpady, aby nie było usytuowane przy głównym wejściu na cmentarz? 

Stara fotografia

Kto pomoże odszyfrować osoby na zdjęciu. Jest ono prawdopodobnie zrobione obok szkoły "pod kościołem". Widać charakterystyczne okna i dach przybudówki domu woźnego. Jednak nie jestem w stanie rozpoznać osób, które są na tej fotce. Liczę na Waszą pomoc.

Nadzieja Roku 2013

Izabela Pajek - to kolejna młoda zawodniczka, która może się już poszczycić medalami mistrzostw Polski.
W tym roku zdobyła srebro i brąz, ale w kolekcji posiada złoty i drugi srebrny krążek. Ponadto jest etatową zawodniczką w drużynie Orlicza i mamy nadzieję, że pójdzie w ślady swojej koleżanki Wiktorii i z roku na rok będzie powiększać swój dorobek medalowy. Ma na koncie również szereg zwycięstw w turniejach.
Dotychczasowe "Nadzieje Roku" według Suchedniowskiego

Fotowoltaika, czyli...

Najprościej mówiąc jest to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. O tym wszystkim będzie można się dowiedzieć na spotkaniu w Suchedniowie, na które zapraszają mieszkańców, inwestorów i wszystkie zainteresowane osoby 23 stycznia 2014 r. o godz. 17.00 do świetlicy Zespołu Szkół przy ul. Sportowej 3 Rafał Niemczyk, Install Systemy Grzewcze i Sanitarne oraz Marcin Żydołowicz, prezes Konsulto s.c.

wtorek, 17 grudnia 2013

Wysypisko na Berezowie

Wysypisko (fot. M. Bolechowski).
Powstało na terenie pomiędzy drogą a rzeką Kamionką. Wcześniej wywożono tam glinkę z budowanej obwodnicy, ale ostatnio pojawiły się tam śmieci. Głównie są to pozostałości po remontach, a więc gruz, połamane płytki, folie, porozbijane stare meble, a nawet fragmenty cmentarnych pomników. Całość jest zagrożeniem dla pobliskiej rzeki jak i dla samego środowiska naturalnego.

Niebo nad Krukiem

Taki widok można było dzisiaj zaobserwować w Suchedniowie.
Widok niczym w bajce (fot. A. Sasal).

Sportowiec Roku 2013

Już po raz 12. "Suchedniowski Sport" dokonał wyboru najlepszych w suchedniowskim sporcie.
SPORTOWIEC ROKU 2013 - Wiktoria Dąbczyńska - w ubiegłym roku była uznana, za „Sportowca Roku”, tak więc powtórzyła swój sukces. W sumie to jej trzeci tytuł, ponieważ była również „Nadzieją Roku 2011”.
Chociaż w porównaniu z poprzednimi latami, tym razem zabrakło złota, to jednak trzy medale (srebro i 2 brązowe) przywiezione z mistrzostw Polski mają swoją wymowę. Należy uwzględnić jeszcze wiele zwycięstw w turniejach krajowych i międzynarodowych.

Najmłodsi kultywują bożonarodzeniowe tradycje!!!

Wysyłanie kartek.
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. W związku z tym pięciolatki z klasy 0c z "Trójki" postanowiły  zrobić niespodziankę dla swoich najbliższych. Samodzielnie wykonały bożonarodzeniowe kartki dając upust swojej kreatywności i wyobraźni. Po wykonaniu zadania plastycznego  dzieci wybrały się na pocztę  aby zaadresowane i opatrzone znaczkami koperty wysłać do…..swoich rodziców. Każde dziecko uroczyście obiecało, że o bożonarodzeniowej niespodziance w domu nie piśnie nawet słówka.
Dzięki tym zajęciom dzieci dowiedziały się między innymi jak wygląda droga listu od jego napisania do wysłania, odwiedziły pocztę, spełniły się plastycznie i przede wszystkim  ożywiły piękną tradycję samodzielnego wykonywania kartek świątecznych.
Mamy nadzieję , że kiedy listonosz dostarczy  koperty z kartkami, to na twarzy każdego rodzica zagości ciepły uśmiech. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Szkoła "Trójka").