poniedziałek, 31 lipca 2017

W kinie "Spider-Man Homecoming"


Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie zaprasza na film: SPIDER-MAN: HOMECOMING, w dniach 4 - 7 sierpnia o godz.16:00 i 19:00. Produkcja: USA. Gatunek: akcja, fantasy, przygodowy. Czas:133 min. Od lat:12.
Opis filmu:
Młody Peter Parker/Spider-Man (Tom Holland), po znakomitym debiucie w filmie "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", poszukuje swojego nowego ego superbohatera.

Pobiegły w Biegu Powstania Warszawskiego

W sobotę, 29 lipca o godzinie 21 w Warszawie rozpoczął się 27. Bieg Powstania Warszawskiego. Organizatorzy przygotowali trzy trasy, na 10 kilometrowej pobiegły reprezentantki Suchedniowa: Wioleta Żmijewska, Ewa Żmijewska i Nina Chmiel, a na 5 km Anna Osuch. Był to bieg specyficzny, ponieważ trasa prowadziła przez miejsca walk, obok pomników i tablic upamiętniających tamte czasy. Nasze zawodniczki uzyskały dobre czasy, co pozwoliło im ukończyć rywalizację w połowie stawki 10 tys. uczestników.
10 kilometrów open:
4363. Wioleta Żmijewska (K 30 - 354) - 57,03
5230. Nina Chmiel (K 40 - 258) - 59,59
5752. Ewa Żmijewska (K 40 - 321) - 1.02,40
5 kilometrów:
198. Anna Osuch (K 40 - 1) - 22,09

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (7)

Dla prowadzącej pensję, obie panie Ledoux były prawdziwym skarbem. Reprezentowały stolicę, co było nie bez znaczenia, bowiem podkreślało to rangę pensji, pochodziły z bardzo dobrego domu, co było zapewne widoczne podczas konwersacji z obiema paniami i wreszcie kwalifikacje. Okazuje się, że po rozmowie kwalifikacyjnej miały więcej szczęścia od Marii Skłodowskiej (późniejszej Curie), która ubiegając się nieco później, bo w 1884 roku o takie stanowisko u pani Emilii Peck, nie została przyjęta.

niedziela, 30 lipca 2017

Nowe tablice informacyjne na Mostkach

Radny Waldemar Krogulec i sołtys Jacek Uba wielokrotnie podejmowali inicjatywy wychodzące na przeciw potrzebom mieszkańców Mostek, jak chociażby akcje porządkowania terenu wokół zalewu. W tym tygodniu zamontowali dwie tablice informacyjne. Jedną przy sklepie spożywczym, a drugą przy skrzyżowaniu drogi powiatowej i Szelejtowa. Tablice są sporych rozmiarów (160x80cm), co pozwala na zamieszczanie ogłoszeń. W gablotach zamykanych będą informacje "urzędowe", a pozostała powierzchnia przeznaczona na ogłoszenia mieszkańców. W najbliższym czasie zostaną zamontowane kolejne tablice na Rogatce, Dobrej Dróży, Kaczce.

Biegacze cztery razy na podium w Kaniowie

W sobotę, 29 lipca w Kaniowie rozegrano kolejne biegi z cyklu Cross Run na dystansie 21 i 11 kilometrów. Na "dyszkę" świetnie pobiegł Piotr Chmiel, który w klasyfikacji open zajął piątą lokatę, ale już w swojej kategorii wiekowej (M4) był najlepszy.

Co łączy kościoły w Chełmcach i w Suchedniowie?

W swoich rowerowych wędrówkach trafiłem do wsi Chełmce. Tamże na wzgórzu jest położony kościół, który codziennie oglądam z okien mojego mieszkania w Kielcach. Z pamiątkowej tablicy dowiedziałem się, że jest to kościół p.w. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja. Pierwszy kościół zbudowano w 1440 roku, jednak w 1620 roku został zniszczony przez pożar. Obecny  powstał z fundacji Jana Tarły, budowę ukończono w 1665 roku.

Rocznica Powstania Warszawskiego - zawyją syreny

We wtorek, 1 sierpnia – w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Powiatu Skarżyskiego uruchomione zostaną syreny alarmowe.
W ten sposób mieszkańcy będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (6)

Świadectwo lekarskie - Zaświadczam niniejszym: panna Johanna Ledoux, córka Eleonory z Karolich, jako od lat wielu choruje na bezkrwistość (leukemia), od czego zawsze jest osłabiona, bezsilna, chodzić nie może, ma oddech krótki, a co najbardziej, że do żadnej pracy nie jest zdatna. W takim położeniu rzeczy potrzebuje wszelkich wygód życia, świeżego powietrza i starania macierzyńskiego około siebie. W braku tego wszystkiego łatwo dostać może wodnej puchliny, a stąd śmierć poniesie. Członek honorowy Urzędu Lek[arskiego] guberni warszawskiej Radca dworu Dr Kulesza.

sobota, 29 lipca 2017

Dwa wypadki na ulicy Kieleckiej

W przeciągu sześciu dni doszło do dwóch wypadków na ulicy Kieleckiej. W poniedziałek na wysokości sklepu Biedronka w samochód dostawczy wjechał 81-letni kierowca volkswagena polo, którego zabrało pogotowie do skarżyskiego szpitala.

Wyciek paliwa do Kamionki

W dniu wczorajszym około godziny 20 mieszkanka jednej z posesji przy ulicy Kościelnej zaalarmowała, że z rzeki dociera niepokojący smród ropy. Na nogi zostały postawieni suchedniowscy strażacy, którzy zlokalizowali wyciek paliwa do rzeki z kanału biegnącego pod terenem byłego FUT, a mającego swoje ujście przy kładce.

Wartościowy sparing Orlicza

W piątek, 28 lipca Orlicz w ramach przygotowań do sezonu 2017/2018 rozegrał mecz kontrolny z czwartoligową Łysicą. Spotkanie zostało rozegrane w Suchedniowie. W pierwszej połowie w ulewnym deszczu szybciej do panujących warunków przystosowali się goście i po dziesięciu minutach prowadzili 2:0. Pierwszą bramkę zdobyli z akcji, a drugą po błędzie naszych obrońców. Z czasem mecz się wyrównał, a przy lepszej skuteczności naszych piłkarzy, końcowy wynik mógł być korzystniejszy.

Zaproszenie na warsztaty z mnemotechnik

Zapraszamy suchedniowskich seniorów, ale nie tylko na kolejne spotkanie w ramach Szkoły Liderów 60+, organizowane przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd. Tym razem w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbędą się warsztaty z mnemotechnik prowadzone przez logopedę Karolinę Odelską. Spotkanie w środę, 2 sierpnia w godzinach 16-17.30.

piątek, 28 lipca 2017

Trwa akcja "Prędkość"

Skarżyscy policjanci rozpoczęli dzisiaj działania pn. „Prędkość”. Akcja prowadzona będzie w dniach 28-30 lipca. Funkcjonariusze w czasie kontroli będą zwracać szczególną uwagę na kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Głównym celem działań jest ograniczenie wypadków drogowych spowodowanych nadmierną szybkością oraz uświadomienie wszystkim, jak poważne konsekwencje może powodować brawura za kierownicą.

Umowa podpisana, czas zacząć prace przy zalewie

fot. UMiG.
W piątek, 28 lipca burmistrz Cezary Błach podpisał umowę z konsorcjum firm: Stawecki Holding Sp. z o.o. Sp. K., ESC Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Emilian Stawecki na odmulenie suchedniowskiego zalewu. Całkowita wartość inwestycji wynosi 2 839 036,23 złotych.

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (5)

Nauczycielami jej byli Józef Polkowski, Rafał Hadziewicz, Józef Simmler oraz Józef Kossowicz (ur. w Kielcach 16 marca 1827 r. zm. 8/9 maja 1878 r. w Zurychu). Był dla Joanny chyba największym autorytetem wśród nauczycieli, pomimo że nie był nauczycielem akademickim. W Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych był jedynie wolno przychodzącym i nie wyróżniał się talentem od pozostałych studentów WSSP.

Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich

Ruszyła strona internetowa informująca o pozasądowym dochodzeniu roszczeń. Wejdź na www.polubowne.uokik.gov.pl i dowiedz się, jak rozwiązać spór ze sprzedawcą. Droga pozasądowa jest szybsza, tańsza i prostsza niż sądowa.

czwartek, 27 lipca 2017

W Powiatowym Urzędzie Pracy oferty czekają

Na rynku pracy jest dziwna sytuacja. Ktoś się rejestruje jako bezrobotny, niejednokrotnie bez prawa do pobierania zasiłku, wyraża chęć podjęcia pracy, ale później odrzuca oferty które otrzymuje. A praca jest - pomimo tego, że w powiecie skarżyskim stopa bezrobocia należy do najwyższych - dla szukających czekają oferty. Tylko w dniu wczorajszym ukazały się ogłoszenia na stanowisko operatora urządzeń do przetwórstwa surowców gumowych (umowa o pracę), robotnika budowlanego - prace dekarskie (umowa o pracę), sprzedawca - branża medyczna (umowa o pracę) oraz wcześniejsza dla nauczyciela przedszkola z językiem angielskim (umowa o pracę). Jest oferta czekająca 16 dni, a rekordowa prawie miesiąc (27 dni).

Mogą być przerwy w dostawie wody

Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Suchedniowie, w związku z awarią wodociągu mogą wystąpić przerwy w dostawie wody przy ul. Stokowiec nr.103-143 i od 178 do końca w piątek, 28 lipca od godz. 800 do godz. 1500. Kierownik ZGK przeprasza mieszkańców wspomnianej ulicy za mogące wystąpić niedogodności.

Zwycięski sparing Orlicza

W środę, 26 lipca Orlicz rozegrał trzeci mecz kontrolny. Tym razem w Suchedniowie rywalem Orłów był A-klasowy zespół GKS Górno. Spotkanie podobnie jak poprzednie w Kajetanowie rozegrano w czasie 3x30 minut. Po pierwszej bezbramkowej części, w drugiej goście objęli prowadzenie po błędzie naszego golkipera.

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (4)

Pierwszym powodem mogła być przedwczesna śmierć Franciszka Ledoux. Straciwszy ojca w wieku 15 lat, który umarł w szpitalu Św. Jana Bożego przy Klasztorze Braci Miłosierdzia w Warszawie przy ulicy Bonifraterskiej dnia 21 listopada 1851 roku, odczuła nie tylko jego brak, ale też zwrot w jakości życia towarzyskiego, spowodowany zamianą mieszkania na mniej luksusowe, zmniejszeniem wydatków na prowadzenie domu.

środa, 26 lipca 2017

Orlicz zaczyna z Piastem Stopnica

Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach opracował terminarz klasy okręgowej na rundę jesienną sezonu 2017/2018. Orlicz w pierwszym meczu, w niedzielę 13 sierpnia, zmierzy się w Suchedniowie z Piastem Stopnica. Drugie spotkanie również zostanie rozegrane na własnym boisku, a rywalem będzie Lechia Strawczyn. Derby powiatu skarżyskiego, zostaną rozegrane w Suchedniowie w niedzielę 29 października. Rundę jesienną biało-niebiescy zakończą w Starachowicach 18 listopada.
Mecze Orlicza:

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (3)

W karierze swojej ma też dziadek Joanny inny zaszczyt, bowiem był w latach 1794-1798 jednym z 16 adiutantów (w randze porucznika milicji w Warszawie), którym poruczono bezpieczeństwo króla Stanisława. Na przemian w liczbie czterech, zawsze towarzyszyli królowi tak pieszo, jak i konno. Dzisiaj nazwalibyśmy go ochroniarzem. Joanna miała trójkę rodzeństwa. Pierworodny syn jej rodziców Franciszek Hilary Dominik urodzony w dniu 7 kwietnia 1827 roku w Warszawie zmarł 18 października 1828, mając zaledwie 1,5 roku. W akcie zgonu figuruje jako Franciszek Stanisław, ale to zapewne dlatego, że zgłaszający nie znali dokładnie imion dziecka.

Podróżujesz komunikacją publiczną? Weź udział w ankiecie

Wojewódzki Zarząd Transportu przygotował ankietę preferencji oraz jakości transportu publicznego w regionie (autobus, bus, pociąg). Badanie pozwoli na poprawę dotychczas świadczonych usług. Opinia lokalnej społeczności umożliwi określenie i wprowadzenie oczekiwanych standardów przewozowych. Badanie jest anonimowe. ANKIETA

Apel o krew

Od lat wakacje to najtrudniejszy okres jeśli chodzi o oddawanie krwi. W tym czasie dawców jest mniej a potrzeb w szpitalach nie ubywa. Również w województwie świętokrzyskim zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa za naszym pośrednictwem prosi o pomoc w promowaniu honorowego krwiodawstwa i zachęca do oddawania krwi. Komunikat Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach

wtorek, 25 lipca 2017

Półmaraton Wtórpol do końca lipca niższa opłata startowa!

Mamy pomysł na Twój przedostatni weekend sierpnia! Spędź go z nami w Skarżysku Kamiennej:
*dwa dystanse: półmaratoński i 10 kilometrów
*Mistrzostwa Polski Par Małżeńskich na obu dystansach

Egzaminy na stopień nauczyciela mianowanego

W środę, 19 lipca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej  odbyły się egzaminy dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Komisje egzaminacyjne powołane uchwałami Zarządu Powiatu Skarżyskiego, pod przewodnictwem członka zarządu Katarzyny Bilskiej oraz przy udziale przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny Luizy Błoniarz 

Nowa Agencja Banku PKO BP SA

W styczniu 2017 roku został zlikwidowany oddział Banku PKO BP SA na os.Piłsudskiego 2 w Suchedniowie, na jego miejscu powstała Agencja Banku PKO BP SA, która od lipca 2017 roku ma swoją nową siedzibę w Centrum Handlowym.
AGENCJA NR EV28 PKO BANKU POLSKIEGO
26-130 Suchedniów, ul. Kielecka 3
czynna poniedziałek - piątek w godz od 9 do 18

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (2)

Obraz św. Mikołaja.
Joanna Helena Ledoux urodziła się 19 listopada 1836 roku w Warszawie jako córka Walentego Franciszka Tadeusza Ledoux i Eleonory Karoliny z domu Caroli (Karoli). Przez przyjaciół, rodzinę i znajomych nazywana była z francuska Żanetą. Rodzice jej to Warszawianie mieszkający przy ulicy Senatorskiej (lata 1826–1836), potem Bednarskiej (1836 rok), Żabiej (1854 rok) i in. Ojciec Joanny – Franciszek (tego imienia używał oficjalnie), już w chwili swojego ślubu w 1826 pracował na stanowisku Naczelnika Wydziału Skarbowego w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego w Warszawie.

Nowe kryteria i wnioski w PUP


W nawiązaniu do naszego komunikatu z dnia 5 lipca br. dotyczącego wstrzymania przyjmowania oraz rozpatrywania wniosków w sprawie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, informujemy w dniu 14 lipca 2017r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenia regulujące podstawy przyznawania tych form aktywizacji zawodowej.

poniedziałek, 24 lipca 2017

Gdzie te pola?

Ostatnio w czasie rowerowych wypadów, przejeżdżałem w okolicach Oblęgorka. Zatrzymałem się, aby popatrzeć na złociste żytnie pola, które falowały niczym morze. Przypomniały mi się lata młodości i ten sam widok na polach pomiędzy Błotem a Krukiem. Na tym obszarze, w latach 60-tych na palcach jednej ręki, można było policzyć odłogi. Teraz jest odwrotnie, na palcach można policzyć pola uprawne. Tam, gdzie nasi dziadkowie siali i orali, tam teraz jest las. Rolę uprawiano również w samym centrum Suchedniowa przy ulicach Powstańców (na Suchedniów Wczoraj zamieściłem nawet zdjęcie), Krótkiej, E. Peck. Wiem, wiem, czasy się zmieniły, ale ...

Ustawa o kredycie hipotecznym

  22.07.2017 r. - weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami i agentami. Kredyt hipoteczny udzielany będzie tylko w walucie, w której konsument uzyskuje większość dochodów. To pierwsza ustawa, która kompleksowo reguluje reklamę, oferowanie, zawieranie i wykonywanie umów o kredyt hipoteczny.

Nieznane fakty z życia Joanny Ledoux (1)

Bardzo mało wiemy o twórczości suchedniowskiej malarki Joanny Ledoux, a jeżeli już pojawiają się to są niepełne lub błędne. Dzięki publikacji Henryka Kazimierza Korusa, światło dzienne ujrzało wiele nieznanych faktów lub zostało sprostowanych.
W naszych świętokrzyskich kościołach jest wiele malowideł i wisi też sporo obrazów sakralnych, których autorzy są dla przeciętnego odbiorcy anonimowi. Piękno tego malarstwa zachwyca i przy okazji zastanawiamy się, kto i kiedy to czy owo namalował. Czy był to znany malarz czy też lokalny artysta mający jedynie talent do malunku.

niedziela, 23 lipca 2017

Koszulka na bieg o "Puchar Kruka"

Biegi o "Puchar Kruka" na stałe wpisały się w sportowy kalendarz nie tylko Suchedniowa. Impreza z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Już za miesiąc - 27 sierpnia - odbędzie się piąta edycja. Na dzień dzisiejszy na dystans 5 km. zapisało się 51 osób, a na 11 km 60.

Zaproszenie na Warsztaty Fotograficzne


Wiejski Dom Kultury w Mostkach zaprasza na Warsztaty Fotograficzne, których program obejmuje min: podstawy obsługi sprzętu, rodzaje fotografii, temat, kadr, praca z modelem, pejzaż, podstawy fotografii lotniczej i inne. Cykl warsztatów zostanie zakończony – uświetniony wspólnym wernisażem, wystawą prac uczestników i wykładowców, oraz prezentacjami multimedialnymi fotografii i filmów.

Nabór do służby przygotowawczej


sobota, 22 lipca 2017

Powalczyli z Kurczakami

Byłe boisko Lubrzanki.
W piątek, 21 lipca Orlicz rozegrał nietypowy mecz kontrolny z Lubrzanką w Kajetanowie. Nietypowy, ponieważ grano 3x30 minut. Było to pierwsze spotkanie na nowym boisku w Kajetanowie, ponieważ na starym właściciel gruntu postawił dom mieszkalny.

Wizyta Marty Herling w Suchedniowie

W piątek, 21 lipca w Suchedniowie gościła Marta Herling, córka pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia wystawy fotografii Mariana Musiała w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". Kolejnym punktem wizyty był hotel "Stary Młyn", a więc obiekt, w którym przed wojną był młyn należący do Herlingów. Martę Herling przywitał burmistrz Cezary Błach i współwłaściciel hotelu Adrian Piwowarczyk, który złożył między innymi deklarację o założeniu muzeum (izby pamięci) pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Zaproszenie na Warsztaty Tańca Ludowego


Zapraszamy na kolejne, otwarte spotkanie w ramach Warsztatów Tańca Ludowego w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach, które odbędzie się w niedzielę 30 lipca w godz. 16-19.
Program:

Jak witano Armię Czerwoną w Suchedniowie?

A tak wkraczało wojsko niemieckie do
Suchedniowa na ulicy Handlowej.
Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało dokumenty Armii Czerwonej z lat 1944-45 dotyczące Polski, w tym ofensywy Armii Czerwonej i stosunku do niej ludności polskiej. Dokument z 12 stycznia 1945 r. dotyczy stosunku mieszkańców do Armii Czerwonej m.in. w Tarnowie, Zelowie, Miechowie, Busku, Suchedniowie. W pierwszym zdaniu dokumentu oceniono, że „zdecydowana większość ludności polskiej powszechnie powitała oddziały Armii Czerwonej jako armię wyzwoliciela”.
Na podstawie zebranych informacji od uczestników tamtych wydarzeń na terenie naszego miasteczka i w jego okolicy, wyglądało to całkiem inaczej. Z czasem opublikuję te wspomnienia.

piątek, 21 lipca 2017

Znaczny awans Suchedniowa w rankingu zamożności samorządów

Czasopismo "Wspólnota" opublikowało wyniki dorocznego rankingu "Bogactwo samorządów" za 2016 rok, które tradycyjnie prezentuję na Naszym Suchedniowie. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna, jak rok temu. Tak jak w zeszłym roku pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w  okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamożność).

Strażacy bez samochodu ratowniczego

Suchedniowscy strażacy zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od chwili jego powstania tj. od 1995 roku. Niebagatelną rolę w sprawnych interwencjach, odgrywał specjalistyczny samochód Ford Transit SLRt, który trafił do naszej jednostki w 2007 roku. Niestety czas zrobił swoje i ten wóz z 1991 roku został w tym tygodniu zezłomowany, ponieważ koszty jego naprawy przekraczały wielokrotnie jego wartość. Teraz nasi strażacy będą mieli utrudnione zadania w czasie interwencji, zwłaszcza przy wypadkach i podtopieniach. Zestawu hydraulicznego lub motopomp nie da się załadować na pozostałe dwa samochody, które również mają swoje lata. Star 244 GBA jest z 1997 roku, a Jelcz GCBA z 1974(!). A więc wspomniany sprzęt będzie stał w remizie, a o wozy strażackie pozostaje się tylko modlić, aby się nie "rozsypały".

Suchedniowskie firmy sięgają po dotacje

Na terenie miasta i gminy prowadzą działalność setki (ponad 600) większych i mniejszych firm. Do tej drugiej kategorii z pewnością możemy zaliczyć firmy rodzinne, niejednokrotnie jednoosobowe funkcjonujące w domowych warunkach. Do takich należy między innymi "Leblank" przy ulicy Langiewicza 2.

Głosujmy na suchedniowskich policjantów

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania policjantów do Plebiscytu pod hasłem „Przyjazny Dzielnicowy”. Od 17 lipca do 18 sierpnia 2017 roku każda osoba fizyczna, instytucja lub organizacja może listownie lub pocztą elektroniczną przesyłać wypełnioną kartę i w ten sposób wyróżnić funkcjonariusza z terenu całego garnizonu świętokrzyskiego. Plebiscyt zostanie przeprowadzony w dwóch etapach, powiatowym oraz wojewódzkim.

czwartek, 20 lipca 2017

Komunikat PUP


Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku-Kamiennej wznawia podpisywanie umów o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz o refundację kosztów doposażenia stanowiska pracy.
W dniu 15.07.2017 r. weszły w życie zapisy nowych Rozporządzeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Dz. U. z 2017 r. poz. 1380 oraz poz. 1379.

Porażka w pierwszym sparingu

W środę, 19 lipca piłkarze Orlicza rozegrali pierwszy mecz kontrolny. W Suchedniowie zmierzyli się z czwartoligowym MKS Końskie i przegrali 0:4. Końcowy wynik odzwierciedla różnice w wyszkoleniu zawodników obu drużyn.

Paliło się poszycie leśne

W godzinach południowych suchedniowscy strażacy zostali wezwani do pożaru lasu obok stacji kolejowej. Na miejscu okazało się, że pali się poszycie leśne na obszarze około 5 ar na wysokości przestawni. W akcji gaśniczej uczestniczyła również jednostka ze Skarżyska. Dzięki szybkiej interwencji strażakom udało się uratować przed ogniem kompleks leśny.

Wakacje w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci

Od pierwszych dni wakacji do ich zakończenia czynna jest świetlica przy suchedniowskim Kole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dla około 40. uczestników tej formy spędzania wolnego czasu organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W czasie niepogody są zajęcia świetlicowe, a gdy jest pogoda uczestniczą w grach i zabawach organizowanych najczęściej na boisku za zalewem lub udają się na piesze wycieczki. W najbliższym czasie pojadą na wycieczki do Farmy Iluzji w Trojanowie oraz  do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu k/Chęcin.

Zmiany przy ulicy Powstańców

Zmienia się zabudowa ulicy Powstańców. Od zawsze była to główna ulica miasteczka, przy której mieściło i mieści się najwięcej sklepów, dlatego w okresie powojenny,m do 1963 roku nosiła nazwę Handlowa. Całkiem inaczej ulica prezentowała się przed wojną i w latach 40-tych ubiegłego stulecia. W większości zamieszkiwali przy niej Żydzi i nawet do 1939 roku nosiła nazwę Na Żydach.

środa, 19 lipca 2017

Kolejny wykład z filozofii

W środę, 19 lipca w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyło się drugie spotkanie z Małgorzatą Łukomską-Jamrozik w ramach Szkoły Liderów 60+. Tematem wykładu był "Terapeutyczny wymiar filozofii: logoterapia Victora E. Frankla", wiedeńskiego profesora neurologii i psychiatrii, który trzy lata swego życia spędził w obozach koncentracyjnych. To był ostatni już wykład z filozofii w ramach wspomnianego projektu. Przed nami kolejne, równie ciekawe zajęcia. Najbliższe 2 sierpnia. Zapraszamy serdecznie!

Zajęcia w Świetlicy Środowiskowej

Świetlica Środowiskowa przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w czasie wakacji prowadzi zajęcia z dziećmi do końca lipca. Z tej formy odpoczynku korzysta około 15-20 osób, w zależności od dnia. Opiekunowie przygotowali szereg zajęć dla podopiecznych, zarówno w świetlicy jak i na powietrzu. Są więc gry i zabawy oraz inne zajęcia, jak chociażby z plastyki.