czwartek, 31 lipca 2014

Konkurs Fresh&Fanki

Fresh&Fanki (fot. Paulina Pietrzyk).
Zespół Fresh&Fanki na swojej stronie ogłosił konkurs z nagrodami. Spośród osób, które udostępnią na Facebooku post dotyczący konkursu znajdujący się na stronie https://www.facebook.com/freshfanki zostaną rozlosowane płyty z ogólnopolskiego festiwalu "Przebojem na Antenę 2014", który odbył się w Hajnówce k. Białegostoku 29 czerwca, gdzie zespół Fresh&Fanki swoją piosenką "Dla M..." reprezentował województwo świętokrzyskie. Płyta zawiera składankę utworów wszystkich artystów, którzy wzięli udział w tym festiwalu, w tym promowaną ostatnio przez Pawła Solarza w audycji "Made in Kielce" piosenkę Fresh-ów.
Pod udostępnionym postem można obejrzeć zarejestrowaną próbę zespołu i wykonanie utworu Dawida Podsiadły "Trójkąty i Kwadraty". Filmik jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RmUqzS2zy8A&feature=youtu.be
Rozwiązanie konkursu w niedzielę wieczorem. Spośród osób, które udostępnią post o konkursie zostaną rozlosowane płyty i gadżety, o czym ukaże się informacja na fanpage Fresh-ów.

Za tydzień liga

Przed meczem (fot. A. Nowak).
W niedzielę, 10 sierpnia Orlicz zainauguruje rozgrywki mistrzowskie meczem z MKS Zdrój Busko na własnym boisku. Póki co rozgrywa spotkania kontrolne i jak na razie nie rozpieszcza kibiców.
W środę w Suchedniowie biało-niebiescy przegrali z ŁKS Łagów 0:1, tracąc bramkę w ostatnich sekundach pierwszej połowy. W porównaniu z poprzednim meczem trener Rajmund Kabała miał do dyspozycji o wiele szerszą kadrę. Jednak jeszcze w żadnym sparingu nie mógł skorzystać z wszystkich zawodników. Pomimo porażki można było zaobserwować pozytywy, zwłaszcza stworzenia licznych sytuacji podbramkowych. Teraz tylko należy popracować nad skutecznością, a później... Jeszcze jedno, zawodnicy wytrzymali kondycyjnie trudy spotkania, a był to już czwarty sparing w przeciągu sześciu dni.
Orlicz: Karliński - Górecki, Krogulec, Rogalski, Pietak, Papusha - Piórkowski, Nowak, Tuśnio, Iwanow - Cheneshkov oraz Tkaczuk, Rakhmanov, Moskal, Jackowski, Kałka, Sikora, Kaczmarski.
W najbliższy poniedziałek, 4 sierpnia o godz. 18 Orlicz rozegra w Suchedniowie ostatni mecz towarzyski z Politechniką Kielce.

Jutro Jagacon!

Już jutro rozpoczyna się w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza  druga edycja Świętokrzyskiego Konwentu Fantastyki Jagacon. Zapraszam do opisu poszczególnych punktów programu przygotowanego przez organizatorów:
Manga i anime
Blok filmowy
RPG/LARP
Prelekcje

Zaproszenie do skateparku

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie zaprasza wszystkich wielbicieli deskorolki, rolek i BMX na Otwarte Zawody na Skateparku, które odbędą się w dniu 8 sierpnia o godz. 17 na skateparku przy suchedniowskiej "Kuźnicy" przy ul. Bodzentyńskiej 18. Zawody zostaną rozegrane w 3 kategoriach, a zwycięzcy każdej z nich otrzymają cenne nagrody rzeczowe. Warunkiem udziału w imprezie jest zapoznanie się z treścią regulaminu zawodów oraz wypełnienie karty zgłoszenia, którą należy dostarczyć osobiście lub przesłać drogą mailową na adres: sok.kuznica@wp.pl do dnia 6 sierpnia (wysyłka mailem dotyczy jedynie pełnoletnich uczestników, których nie obowiązuje dostarczenie zgody rodzica/opiekuna prawnego na udział w zawodach).
Karta zgłoszenia oraz regulamin dostępne są w siedzibie Organizatora oraz na stronie www.kuznica-suchedniow.pl
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

środa, 30 lipca 2014

Kronika Przedszkola (16)

Dzielnych zuchów miała straż pożarna.
Dnia 6 lutego 1954r. w Przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa z następującym programem:
Ranek w lokalu - zabawy zabawkami, zajęcia otwarte - zabawa karnawałowa
1) Wiersz - Karnawał
2) Marsz z kotylionami
3) Poleczka warszawska
4) Walczyk z lalkami
5) Piosenki inscenizowane - Saneczki, Straszak, Kołysanka, Bal w przedszkolu
6) Orkiestra perkusyjna - Straszak, Saneczki
7) Krakowiaczek, Poleczka
8) Uroczysty posiłek
9) Zabawy dowolne

Wkrótce Jagacon

Pojutrze rozpoczyna się jedna z największych imprez o ile nie największa organizowana w Suchedniowie. W Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza od 1 do 3 sierpnia odbędzie się druga edycja Świętokrzyskiego Konwentu Fantastyki Jagacon. Dla osób, które wybiorą się do "krainy gier i fantazji" przedstawiam plan Suchedniowa (dla przyjezdnych) oraz plan szkoły gdzie będą realizowane punkty programu Mapki.
Warto zapoznać się z:
Programem godzinowym 
Sesjami RPG i LARPy
Magic the Gathering
Pozostałymi atrakcjami 
Wkrótce więcej informacji. W imieniu organizatorów ZAPRASZAMY!

wtorek, 29 lipca 2014

Śpiewali w Michniowie

Uczestnicy konkursu Karaoke zorganizowanego przez Suchedniowską Korporację Samorządową niczym kolarze w tour, przenoszą się z miejscowości do miejscowości, z jednej sceny na drugą. A że oferują wspaniała zabawę, więc nic dziwnego, że przybywa wykonawców i widzów. W poniedziałek, 28 lipca bawiono się w Michniowie, a już teraz w imieniu Cezarego Błacha zapraszam w najbliższy poniedziałek do Hotelu Świętokrzyskiego. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie SKS).

Cykliści w Tatrach

Marcin Jabłoński przed
startem (fot. M. Gałczyński).
"Tatry Tour" to organizowany od kilku lat wyścig szosowy, którego trasa prowadzi dookoła Tatr. W tym roku organizatorzy zafundowali uczestnikom przejażdżkę na dystansie 195 kilometrów. Wyścig ten nie należy do łatwych i przyjemnych. Ciężkie podjazdy i strome zjazdy (2700 m przewyższeń) to tylko niektóre z problemów z jakimi spotykają się zawodnicy. Dodatkowym utrudnieniem był kilkukrotny deszcz z gradem, który skutecznie przeszkadzał w kontynuowaniu jazdy. Tym większy podziw dla grupy pasjonatów wspierających Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów, którzy poddali się tej wyczerpującej próbie. Bardzo dobrze pojechał Szczepan Płusa, który w kategorii wiekowej 50-54 zajął 3 miejsce. Wielkim pechowcem był Marcin Jabłoński, którego dobrego miejsca pozbawił "kapeć". Taka usterka w wyścigu szosowym praktycznie pozbawia szans na dojście czołówki i ma wpływ na wynik końcowy. Trzeci z naszych cyklistów, Michał Gałczyński przed startem miał kłopoty zdrowotne, które wykluczyły go z grona startujących. Liczymy jednak, że za rok suchedniowscy cykliści podejmą kolejną próbę, a wyniki będą jeszcze lepsze.

Orlicz testuje

Fragment meczu (fot. A. Nowak).
Biało-niebiescy rozegrali kolejny mecz kontrolny. W Suchedniowie podejmowali Szydłowiankę Szydłowiec, czwartoligowy zespół z ligi mazowieckiej. Goście zaprezentowali się lepiej i odnieśli zasłużone zwycięstwo 4:1 (2:0). Jedynego gola dla Orlicza strzelił Tihomir Cheneskhov w 65 minucie.
Orlicz: Tkaczuk - Jackowski, Rogalski, Piętak, Papusha - Tuśnio, Piórkowski, Żakowicz, Rakhmanov - Cheneskhov, Iwanow oraz Karliński, Kałka.
Analizując skład Orłów na palcach jednej ręki można wyliczyć zawodników z Suchedniowa. Nie podjęli treningów i nie powiadomili klubowych działaczy o tym fakcie między innymi Grudniewski, Gniaździński, Kubiec, Bator, Sułek, Banaczkowski Marek, Banaczkowski Maciej, Notzel. Nic więc dziwnego, że są testowani zawodnicy spoza Suchedniowa, w innym przypadku zespół musiałby być wycofany z rozgrywek. Po raz kolejny okazuje się, że nie mieli racji kibice, którzy domagali się, aby w Orliczu grali tylko miejscowi, na dzień dzisiejszy byłoby... trzech piłkarzy.
Kolejne spotkanie z ŁKS Łagów w środę o godz. 18.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Bawią się i wędrują

Za nami nieomal połowa wakacyjnej laby. Na brak zajęć nie mogą narzekać dzieci ze świetlicy środowiskowej działającej przy suchedniowskiej parafii, które wykorzystały ten czas na wypoczynek. Gdy pogoda sprzyjała były wypady nad zalew, gdzie pod czujnym okiem opiekunów i ratowników mogły się nie tylko kąpać ale i korzystać z urządzeń rekreacyjnych znajdujących się na terenie OSiR. Dla potrzymania kondycji wybrali się na pieszą wycieczkę na Opal, połączoną z ogniskiem. Ponadto na terenie ośrodka nie ma czasu na nudę, ponieważ harmonogram konkursów, gier i zabaw jest bardzo napięty. Najważniejsze, że rodzice są spokojni o swe pociechy, a dzieci miło spędzają wolny czas. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Zaproszenie na pielgrzymkę

W środę, 6 sierpnia wyruszy kolejna, 35 pielgrzymka na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich, młodych i starszych do wędrowania na Jasną Górę. Zapisy w zakrystii od 1 sierpnia.

niedziela, 27 lipca 2014

Zaproszenie na Bieg o Puchar "Kruka"

Tak było rok temu.
Emil Naszydłowski, organizator Biegu o Puchar "Kruka" zaprasza zawodników oraz kibiców na jego drugą edycję, która odbędzie się w niedzielę, 31 sierpnia. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse (11 km i 5 km), a start do obu biegów nastąpi o godzinie 11 z ulicy Zagórskiej (obok leśniczówki).
Wszelkie informacje związane z biegiem można znaleźć na stronie www.pucharkruka.pl
Uwaga uczestnicy!
Do biegów można się zapisać na w/w stronie w zakładce Bieg>Zgłoszenia. Warto również już teraz wnieść opłatę startową, która wynosi 20 złotych, w dniu zawodów będzie to 30 zł. Zapraszam na stronę Pucharu Kruka, gdzie można znaleźć wszystkie informacje związane z tą imprezą włącznie z Regulaminem.

Orlicz wygrał w Ćmińsku

W trzecim meczu kontrolnym biało-niebiescy po raz pierwszy odnieśli zwycięstwo. W Ćmińsku pokonali miejscowy Gród 2:0 (2:0) po bramkach Tihomira Cheneshkova (23.) i Gienadjia Iwanowa (32.).
Gra naszej drużyny wyglądała dużo lepiej w porównaniu do poprzednich spotkań, ale trenera Artura Andułę czeka jeszcze dużo pracy, aby zespół był gotowy do podjęcia walki o czwartoligowe punkty.
Orlicz zagrał w składzie: Karliński - Rogalski, Górecki, Piątek, Kaczmarski - Jackowski, Iwanow, Rakhmanov, Kałka - Cheneskhov, Żakowicz oraz Tkaczuk, Tuśnio, Sikora, Papusha.

Zaproszenie na Mszę św.


Wybory Miss Lata w Mostkach

Wybory Miss (fot. Z. Biber).
W sobotę nad zalewem w Mostkach, mimo niesprzyjającej pogody, odbyła się trzecia edycja Letniego Festynu Rodzinnego. Co prawda organizatorzy firma KajRox i Hotel Paradiso, musieli zrezygnować z niektórych punktów programu, jak chociażby z turnieju siatkarskiego, ale impreza podobnie jak w latach poprzednich była udana.
W czasie festynu przeprowadzono wybory Miss Lata Mostek, którą została Klaudia Jaworska ze Skarżyska, Ewelina Stępień z Michniowa zgarnęła trzy tytuły: I Wicemiss, Miss Autoskar, Miss Buskowianki, Nikola Orzeszko z Suchedniowa została II Wicemiss, Edyta Grunt ze Starachowiec Miss Publiczności, Justyna Stępień z Michniowa Miss AP Edukacja.
Gwiazdą wieczoru była Magda Famme, a w dobry humor zebranych wprowadził kabaret Czwarta Fala. Ponadto organizatorzy zapewnili inne atrakcje, jak chociażby konkursy dla dzieci i dorosłych, biegi wokół zalewu, czy też przeciąganie liny.

sobota, 26 lipca 2014

Zaproszenie na Festyn Rodzinny


Konkurs "Wolny czas - bezpieczny czas"

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ogłosiły konkurs plastyczno-fotograficzny "Wolny czas - bezpieczny czas", pod patronatem honorowym marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa. Konkurs jest dwuczęściowy - część plastyczna przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego, a fotograficzna dla uczniów wszystkich typów szkół gimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego nieprofesjonalnie zajmujących się fotografią.
Prace w terminie do 22 września należy przesłać na adres:
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
ul. Ściegiennego 2
25-033 Kielce z dopiskiem "Konkurs plastyczny Wolny czas - bezpieczny czas"
Fotografie należy nadsyłać drogą e-mailową na adres: artystyczny@wdk-kielce.pl w formie załączników do listu elektronicznego, z dopiskiem "Konkurs fotograficzny Wolny czas - bezpieczny czas".
Regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Zakończenie Igrzysk w Michniowie

W piątek, 25 lipca odbyło się uroczyste zakończenie Igrzysk Sportowych w Michniowie. Ale zanim do tego doszło rozegrano ostatnie konkurencje, w tym finały w piłkę nożną.
Tytuł mistrzowski przypadł teamowi Suchedniów II, który w meczu o pierwsze miejsce pokonał Gózd 4:1. W tak zwanym małym finale, lub finale pocieszenia Michniów rozgromił Suchedniów I 11:2 i tym samym zajął trzecią lokatę. Najlepszym zawodnikiem wybrano Michała Chrzęszczyka (Gózd), bramkarzem Mateusza Obarę (Michniów). Królem strzelców został Dominik Obara, a najmłodszym zawodnikiem był Maciej Pająk (Ostojów). Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Suchedniowską Korporację Samorządową.

piątek, 25 lipca 2014

Kronika Przedszkola (15)


W opisach dotyczących suchedniowskiego przedszkola wchodzimy w rok 1954. Być może treści są podobne, ale zamieszczam je bez przeróbek. Najcenniejsze są jednak zdjęcia, na których rozpoznało się już wiele osób.
Dnia 9 stycznia 54 odbyła się uroczystość choinki noworocznej z następującym programem:
1. piosenka - A ta nasza choineczka
2. wiersz - pokój
3. śpiew - śpiew
4. piosenka - Oj zimo, zła zimo
5. wiersz - dziadek Mróz
6. piosenka - nowy rok
II część
Wejście Nowego Roczku
Wejście Dziadka Mroza
Rozmowy dzieci z dziadkiem Mrozem
Wiersz - górnicy, pałac kultury
Rozdanie podarunków

Odbudowa młyna na Jędrowie

Trwają prace remontowe przy zabytkowym młynie na Jędrowie. Obiekt z każdym dniem odzyskuje dawny blask. Już z daleka widać zmiany w elewacji z cegły, która jest uzupełniana. Ale to dopiero początek, po zakończeniu prac murarskich trzeba będzie jeszcze odczyścić cegły z zaprawy murarskiej i zaimpregnować. Podczas mojego pobytu zastałem pracowników wymieniających belki stropowe.
Jak mnie poinformowali właściciele młyna Anna i Paweł Orłowscy, chcą zachować jego dawny wygląd i w kolejnym etapie będą zamontowane modrzewiowe okna, wykonane na zamówienie.
Osobny temat to dach, a dokładnie dachówka, która dosłownie rozsypuje się w rękach. Początkowo pp. Orłowscy chcieli zachować tą co jest, ale nawet chemiczna impregnacja na niewiele by się zdała. Zaczęli rozglądać się za nowymi dachówkami, ale te współczesne są dużo cięższe, więc nie można ich stosować ze względu na wytrzymałość więźby dachowej, poza tym, nie pasowałaby do ogólnego wyglądu. Przypadkowo natrafili w internecie na przedwojenną maszynę do ręcznej produkcji dachówki cementowej i w ten sposób problem się rozwiązał - dachówki będą oryginalne.
Gospodarze młyna dbają nie tylko o samą bryłę budynku, ale powoli odnawiają jego wyposażenie. Jeszcze w tym roku chcieliby zainstalować młyński silnik na gaz drzewny, w miejsce dawnej lokomobili, która napędzała urządzenia młyńskie, gdy stan rzeki Kamionki był zbyt niski aby uruchomić turbinę.
Jakby nie patrzyć inwestorów czeka jeszcze wiele prac adaptacyjnych, aby doprowadzić młyn do dawnego wyglądu, ale widząc ich zapał i zaangażowanie jestem pewien, że doprowadzą swoje dzieło do końca.

czwartek, 24 lipca 2014

Piłka nożna, biegi i tenis w Michniowie

Trwają drugie Igrzyska Sportowe w Michniowie. Najwięcej uczestników zgromadził turniej piłkarski, w którym rozegrano już mecze półfinałowe. Ale podczas igrzysk zawodnicy rywalizują i w innych dyscyplinach.
I tak we wtorek  rozegrano dwie konkurencje biegowe. W sprincie na 100 metrów zwyciężył Michał Chrzęszczyk przed Dawidem Szpankowskim i Norbertem Eljasińskim.  Michał okazał się również najlepszy w biegu przełajowym wyprzedzając Norberta i Filipa Marciniaka.
W turnieju piłkarskim Gózd wygrał z Wiącką 9:0, a Michniów rozgromił Ostojów 13:0.
W środę rozegrano mecze półfinałowe, w których Suchedniów II pokonał Suchedniów I 6:2, a Gózd 3:1 Michniów.
Z zielonej murawy uczestnicy zawodów przenieśli się za stoły pingpongowe, aby rywalizować w tenisie stołowym. Z grona 14 zawodników najlepiej z celuloidową piłeczką radził sobie Dawid Zbroja (Michniów), a kolejne miejsca na podium zajęli Norbert Ciesielski (Gózd) i Jakub Garbala (Michniów). (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Ranking gmin za lata 2010-2014

Jesienią, 16 listopada przyjdzie czas na rozliczenie efektów czteroletniej pracy lokalnych włodarzy. Jednak już dzisiaj firma Curulis Sp. z o.o. opracowała ranking gmin, które niezależnie od tego, czy na ich terenach znajdują się wielkie przedsiębiorstwa czy grunty rolne, wykazały się pozytywnym wpływem na swoim terenie. Stworzono ranking skupiony na zmianach jakie zaszły pomiędzy rokiem 2010 a 2014.
Zbadano 2479 jednostek (wszystkie gminy oraz miasta na prawach powiatu), w których odbyły się wybory bezpośrednie. Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych.
Suchedniowska gmina w tym zestawie zajęła 1893 miejsce na 2479 jednostek, a więc nie jest najgorzej. Na taką lokatę złożyły się miejsca w wymiarach: finansowym - 539, gospodarczym - 1997, infrastrukturalnym - 1148, społecznym - 2406. Dochód na osobę - 2250 złotych.
Jeżeli chodzi o sąsiednie gminy to najwyżej sklasyfikowane jest Skarżysko-Kościelne - 322, Bliżyn - 736, Łączna - 768, Skarżysko-Kamienna - 847, Bodzentyn - 979. Za gminą Suchedniów jest ponad 10 gmin z województwa świętokrzyskiego.
Ranking gmin LISTA.

Trener Anduła testuje

Fragment sparingu (fot. A. Nowak).
W drugim meczu kontrolnym Orlicz przegrał z Kamienną Brody 2:4 (0:2), bramki dla naszej drużyny strzelili Gienadij Iwanow (50 min.) i Norbert Rogalski (70.). Trener Artur Anduła testuje kolejnych zawodników i taktykę przed zbliżającym się sezonem.
W barwach biało-niebieskich zagrali: Tkaczuk - Górecki, Krogulec, Rogalski, Papusha - Moskal, Tuśnio, Rakhmanov, Iwanow - Piętak, Cheneshkov oraz Karliński, Notzel, Nowak, Żakowicz, Zolbach, Kaczmarski, Piórkowski, Sikora.

środa, 23 lipca 2014

Kronika Przedszkola (14)

Zajęcia w przedszkolu /1954/.
Dzisiaj w Suchedniowie już nie ma przodowników pracy, więc przedszkolaki nie mają komu wręczać upominków, ale w roku 1953 było inaczej.
Dnia 4 grudnia 1953 r.dzieci z Wychowawczyniami zostały zaproszone na "Święto Górnika" do kopalni glinki ogniotrwałej w Baranowie.
Dzieci przygotowały urozmaicony program obchodu Dnia Górnika, oraz pomysłowe upominki dla przodowników pracy tamtejszej kopalni.
Dyrekcja kopalni wręczyła dzieciom słodkie paczki.

Rozbudowa Mauzoleum

Trwa rozbudowa Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wznoszona budowla jest w formie domu-chaty, która ulega deformacji i rozpadowi. Sam projekt jest bardzo skomplikowany, ponieważ będzie zawierał osobne segmenty w których znajdzie się kaplica i sale ekspozycyjne. Każde z tych pomieszczeń będzie wyposażone w multimedia, które będą poświęcone poszczególnym rozdziałom historii represji. Wykonano już remont kaplicy, która zyskała nowy dach, tynki i posadzki.

Atrakcyjny camping

Pełnia lata, więc nic dziwnego, że plaża nad suchedniowskim zalewem tętni pełnią życia. Ratownicy Paweł i Kacper czuwają nad bezpieczeństwem kąpiących w godzinach 11-19 i jak na razie nie mieli problemów z kąpiącymi, a tych nie brakuje, ponieważ woda jest ciepła i co najważniejsze czysta. Jak zaznaczył kierownik OSiR Rafał Lorenz jakość wody pod względem bakteriologicznym jest jedna z lepszych o ile nie najlepsza w rejonie. Domki kempingowe są "obłożone" przez turystów z całej Polski, spotkałem gości między innymi z Katowic i Krakowa, którzy bardzo chwalili sobie pobyt na suchedniowskim campingu. Nie brakuje również gości zagranicznych, a wśród nich byli turyści z Finlandii, Norwegii, Francji, Holandii jak również z Litwy.
W ostatnią niedzielę ośrodek był oblężony przez cały dzień przez mieszkańców okolicznych miast, najwięcej ich było z Kielc, ale to nic dziwnego, ponieważ dzięki obwodnicy dojazd do Suchedniowa zajmuje tylko kilkanaście minut. Dużym powodzeniem cieszą się również jednostki pływające, siłownia i korty tenisowe. Zapraszamy na suchedniowski camping, który jest świetną bazą wypadową w Góry Świętokrzyskie, a pobyt nad zalewem gwarantuje dobry odpoczynek przed kolejnymi eskapadami.

wtorek, 22 lipca 2014

Śpiewali w Ostojowie

Tak się bawiono w Ostojowie.
Konkurs Karaoke organizowany przez Suchedniowską Korporację Samorządową nabiera tempa i rumieńców. W poniedzialek, 21 lipca wszyscy, którzy lubią dobrą rozrywkę spotkali się na trzeciej odsłonie tego konkursu na terenie przykościelnym w Ostojowie. Trudno nawet tę imprezę nazywać konkursem, chociaż takie są jej prawidła, ponieważ jest to czas, kiedy wszyscy się dobrze bawią włącznie z publiką, której jest coraz więcej. Organizatorzy zadbali nie tylko o dobry stan duszy, ale i ciała serwując smaczne kiełbaski, ciasteczka i napoje. Już dzisiaj w imieniu prezesa SKS Cezarego Błacha zapraszam na koleje spotkanie 28 lipca w Michniowie. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie SKS).

Pierwsze mecze w Michniowie

W poniedziałek, 21 lipca w Michniowie rozpoczęły się II Igrzyska Sportowe, których organizatorem jest Centrum Kształceniowo-Integracyjne. Po uroczystym otwarciu przez Zenona Juchniewicza, sędzia główny Tomasz Tusznio zapoznał uczestników z regulaminem i kalendarzem zawodów. W pierwszym dniu do rywalizacji przystąpiły drużyny piłkarskie. Emocji było co niemiara, a najlepiej oddaje to średnia bramek na jeden mecz, która przekroczyła 10 goli! Pierwszym liderem został team Suchedniów II, który w dwóch spotkaniach zgromadził 6 punktów i ma stosunek bramek 14:1. 
Wiącka - Suchedniów II 0:5
Ostojów - Suchedniów I 3:16
Suchedniów II - Gózd 9:1
Suchedniów I - Michniów 0:9
(więcej zdjęć na Facebooka Nasz Suchedniów w albumie CKI).

Fair play dla cyklistów

Usunięcie awarii.
Trwa w najlepsze rywalizacja na trasach kolarskich wyścigu MTBCross. Zawodnicy walczą o jak najlepsze lokaty i punkty, ale w ferworze walki nie zapominają o zasadach, że zwycięstwo nie należy osiągnąć za wszelką cenę. Najlepszym tego przykładem była postawa dwóch suchedniowskich cyklistów Michała Gałczyńskiego i Jacka Gałczyńskiego, którzy podczas ostatnich zawodów w Zagnańsku pomogli przy usunięciu awarii w rowerze Renacie Bastrzyk ze Skarżyska, dzięki czemu zakończyła wyścig na trzecim miejscu. Warto też w tym miejscu wspomnieć o suchedniowskiej grupie - Kamila, Kasia, Luiza, Jabko, Gosia, Ruda, Dominika, Jacek, Dzigi - która jeździ z naszymi cyklistami i wspiera ich na trasach. - Dzięki tej grupie wyścigi MTB nabrały nowego smaku - powiedział jeden z zawodników. I tak trzymać!

poniedziałek, 21 lipca 2014

Pamiętacie pierwszą wolną sobotę?

Lata 70-te,w wolną sobotę posiłek
w Świętej Katarzynie.
Dekretem Rady Państwa w roku 1973 zostały wprowadzone dwie wolne soboty. Pierwsza wolna sobota wypadła nieprzypadkowo 21 lipca 1973 roku, a więc w przededniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Warunkiem udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy było wykonanie zadań planowych lub usługowych, osiągnięcie ustalonych wskaźników ekonomicznych oraz nieprzekroczenie planowanego funduszu płac. Dodatkowo później ten wolny dzień należało odpracować. Rok później takich wolnych sobót było sześć, a w roku 1975 aż... 12. Wolna sobota była dniem kultowym w Polsce Ludowej. Śpiewano o niej piosenki, a nawet nakręcono film fabularny pod tytułem "Wolna sobota" z Wojciechem Siemionem w roli głównej. Osobiście pierwszej wolnej soboty nie pamiętam, ponieważ jeszcze wtedy nie pracowałem, ale pozostałe już tak - mogliśmy wyruszać na dwudniowe rajdy po Górach Świętokrzyskich.

Pokazały się grzyby

W lasach pokazały się grzyby. Osobiście mogłem się o tym przekonać będąc na przejażdżce rowerowej. Praktycznie nie schodząc z roweru w lesie za Karczówką, a więc na peryferiach Kielc, znalazłem przy drodze kilkanaście grzybków. Chociaż nie były to prawdziwki, ale zawsze grzyb to grzyb. A, że grzyby są przekonałem się, gdy spotkałem grzybiarzy z pełnymi wiadrami kozaków i prawdziwków.

Suchedniowscy cykliści liderem!

Jabłoński Marcin-4031 (fot. MTBCross) 
W niedzielę, 20 lipca, w Zagnańsku został rozegrany 5 etap wyścigów kolarskich z cyklu MTBCross Maraton. Z etapu na etap coraz lepiej radzą sobie zawodnicy reprezentujący Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów, którzy ponownie zameldowali się na czołowych miejscach. Najlepsi w swoich kategoriach byli: Marcin Jabłoński, Szczepan Płusa i Stefan Baltyn, a na podium stanął jeszcze Zbigniew Szwajdo. W "królewskiej" kategorii Master nie zwalnia tempa Marcin Jabłoński, który w open był drugi, a aż trzech kolejnych reprezentantów suchedniowskiego stowarzyszenia było w drugiej dziesiątce. Dobra postawa naszych kolarzy sprawiła, że drużynowo awansowali na fotel lidera!

niedziela, 20 lipca 2014

Przegrany pierwszy sparing

Fragment meczu (fot. P. Stańczak).
Orlicz w pierwszym sparingu przegrał z GKS Rudki 1:4 (1:0), jedyną bramkę strzelił Łukasz Tuśnio. Biało-niebiescy zagrali w składzie: Karliński - Notzel, Krogulec, Górecki, Papusha - Rakhmanov, Moskal, Tuśnio, Piętak, Nowak - Cheneshkov oraz Tkaczuk, Piórkowski, Żakowicz, Zolbach, Sikora, Kałka, Kaczmarski.

"Zamień wirtualne podwórko na kijek i kółko"

Dla poprzednich pokoleń podwórko było najważniejszym miejscem zabaw. W suchedniowskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w okresie wakacji postanowiono wrócić do dawnych, a zapomnianych już dzisiaj zabaw na powietrzu. Komputer i telewizor poszły w odstawkę, a najlepiej oddaje to hasło pod jakim zaczęli tegoroczne wakacje "Zamień wirtualne podwórko na kijek i kółko". Dzieci przekonały się, że przy użyciu kłębka wełny, kijka, czy ziemniaka można stworzyć świetną zabawę. Kijek i kółko to nic innego jak dawna "klipa", która była bardzo popularna jeszcze w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Kto z nas nie grał w klasy, zabawy dla dwojga lub więcej dzieci, do której wystarczyła kreda i kamyk. A kto pamięta ciupę, kapsle, babę jagę - raz, dwa, trzy... Baba Jaga patrzy!, zabawę w chowanego - pałka, zapałka, dwa kije, kto się nie schowa ten kryje! To jest bardzo dobry pomysł opiekunów w TPD, a ponieważ mamy dopiero początek wakacji więc z pewnością nie zabraknie i innych atrakcji. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie TPD).

Kronika Przedszkola (13)

Zajęcia w przedszkolu (1954).
Tylko najstarsi mieszkańcy Suchedniowa pamiętają jak w zakładach pracy wykonywane były plany roczne i przodowników pracy z tamtych czasów. Być może po przeczytaniu tego postu przypomną sobie wizytę w PSS przedszkolaki z roku 1953.
Dnia 24 listopada 1953 r. dzieci z przedszkola, Wychowawczynie i Komitet Rodzicielski, udały się do P.S.S. w Suchedniowie, która pełni funkcje Kom. Opiekuńczego nad naszym przedszkolem, celem złożenia gratulacji z racji wykonania przed terminem planu rocznego.
Dzieci wręczyły Dyrekcji PSS upominki własnej roboty.

sobota, 19 lipca 2014

"Świetlik Roku"

W suchedniowskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, jak co roku, tak i tym razem dokonano podsumowania roku świetlicowego 2013/2014. Przy smacznej niespodziance, jaką była pizza wspominano zrealizowane programy, zabawy i akcje jakie były przeprowadzone w tym okresie, a było ich bardzo dużo o czym również pisaliśmy na stronie Naszego Suchedniowa. Wzorem ubiegłych lat uczestnicy zajęć świetlicowych otrzymali dyplomy "Świetlik Roku 2013/2014", które będą im przypominały mile spędzony czas w tej placówce. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie TPD).

Górecki w Orliczu

Jutro w Suchedniowie o godzinie 11 Orlicz rozegra pierwszy mecz kontrolny z GKS Rudki. Goście są tegorocznym beniaminkiem 4 ligi i zagrają z biało-niebieskimi w trzeciej kolejce, o czy pisałem przy okazji publikacji terminarza. W dalszym ciągu jest kompletowany skład. Po siedmiu latach w barwach Orlicza zagra ponownie Dariusz Górecki, który debiutował w naszej drużynie 19 marca 2000, a ostatni 198 mecz rozegrał 3 czerwca 2007 roku. A więc jeszcze dwa spotkania i Darka powitamy w Klubie Wybitnego Reprezentanta Orlicza. 
W najbliższą środę jest przewidziany kolejny mecz kontrolny z Kamienną Brody (nie znane miejsce), w piątek w Suchedniowie z Szydłowianką i w sobotę w Ćmińsku z Grodem. Zapraszamy na niedzielny sparing - wstęp wolny.

Remont przejazdu

Jak już wcześniej pisałem, PKP po ogłoszeniu przetargu na modernizację linii kolejowej wybrał ofertę Skanskiej (najtańsza z dziewięciu ofert). Trwa właśnie przebudowa przejazdu kolejowego pod torami za cmentarzem w kierunku Stokowca przez tę firmę. Z pewnością po zakończeniu prac objazd ten będzie alternatywą dla kierowców, którzy niejednokrotnie sporo czasu spędzali przed szlabanami na przejeździe z ul. Langiewicza na Bugaj.

piątek, 18 lipca 2014

Pierwszy mecz ze Zdrojem

Kapitanie prowadź!
Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach opracował terminarz IV ligi świętokrzyskiej. Biało-niebiescy dwa pierwsze spotkania rozegrają w Suchedniowie. W pierwszym meczu, w niedzielę 10 sierpnia o godzinie 17 ze Zdrojem Busko-Zdrój, a tydzień później z beniaminkiem Neptunem Końskie. Również trzecie spotkanie może być rozegrane na naszym boisku, ponieważ Orły zagrają z drugim beniaminkiem GKS Rudki, a boisko w Rudkach jest w remoncie i mecz może odbyć się w Suchedniowie. W takim układzie i czwarty kolejny mecz będzie u nas, ponieważ wtedy przyjedzie Alit Ożarów. Tak więc suchedniowscy kibice już na początku sezonu mogą mieć dużą dawkę futbolu.
TERMINARZ.

Kronika Przedszkola (12)

W latach 50-tych w suchedniowskim przedszkolu były "dziwne" akademie o których już pisałem, dzisiaj przedstawiam kolejną, która odbyła się w 1953 roku.
Dnia 7 listopada uroczysta akademia Pogłębienia Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Porządek następujący:
1) śpiew - żołnierz
2) wiersz - "Czy wiesz"
3) zabawy dzieci polskich i radzieckich, krakowianka, Marysieńka
4) piosenki dzieci polskich i radzieckich Li z Pekinu, Owlieczki
5) wiersz - rewolucja, Józef Stalin, Nowa Huta, Zwycięstwo
6) śpiew - pokój
7) wiersz - żołnierz
Dzieci wzniosły okrzyk "niech żyje pokój między narodami".

Pożegnanie uczniów klas szóstych w "Trójce"

Pomimo, że mamy już wakacje, wróćmy wspomnieniami do minionego roku szkolnego, a właściwie jego uroczystego zakończenia przez klasy VI w SSP nr 3, któremu przyświecało motto:
Jeżeli w przyszłości mając takie podstawy i możliwości podejdziecie do swych obowiązków z oddaniem i pasją, to życie stanie przed wami otworem. Możecie zdobywać szczyty i studiować na najlepszych uczelniach.”

czwartek, 17 lipca 2014

Legitymacja członkowska z 1919 roku

W okresie międzywojennym w Suchedniowie działało wiele organizacji i stowarzyszeń, wśród nich Związek Robotników Przemysłu Metalowego w Polsce. Na podstawie zachowanej legitymacji możemy się dowiedzieć, że Ignacy Lańczyk wstąpił do tego Związku 1 grudnia 1919 roku, a przyjmował go Porębski. Z pieczątki wynika, że Suchedniowski oddział miał nr 18. W tamtym okresie Związek kierował między innymi strajkami w fabryce Starkego.

Kronika Przedszkola (11)

"Żołnierze" w 1953 roku.
Dzisiaj już nie świętuje się 12 października Dnia Wojska Polskiego, ale dawniej tak. Tak też było w suchedniowskim przedszkolu w 1953 roku.
Dnia 12 października br. zorganizowano poranek ku uczczeniu 10-tej rocznicy powstania Ludowego Wojska Polskiego. Na program złożyło się:
1) przywitanie żołnierzy w liczbie 2 osoby
2) powitanie żołnierzy wierszem "Chciałem polski żołnierzu"
3) wręczenie kwiatów żołnierzom
4) piosenka "Oto polski żołnierz"
5) deklamacja - Pałac kultury
6) śpiew - M.D.M.
7) wiersz - gołąbeczek
8) wzniesienie okrzyku "Niech żyje Wojsko Polskie"
9) swobodna rozmowa żołnierzy z dziećmi
10) śpiew - żołnierzy, Oka
11) pochód po ogródku, przyjęcie defilady przez żołnierzy
12) uroczysty posiłek

środa, 16 lipca 2014

Wycieczka do Warszawy

Uczestnicy zajęć w Świetlicy Środowiskowej przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w poniedziałek, 14 lipca wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Dla niejednego uczestnika tej eskapady być może był to jedyny wakacyjny wypad. Więc tym bardziej wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Warsztaty Teatralne w Mostkach

W sobotę, 12 lipca w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach odbył się spektakl "... w Krainie Czarów" oparty na opisanych przez C. S. Lewisa przygodach małej Alicji. Był on zwieńczeniem dwutygodniowych Warsztatów Teatralnych, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym czasie młodzi ludzie pracowali nad tym przedstawieniem, które zostało przygotowane w technice cieniowej, znanej od tysiącleci, lecz nadal wciąż niedocenianej. TUTAJ można obejrzeć krótki filmik.
Reżyserką spektaklu była Aneta Włodarczyk - suchedniowianka, absolwentka polonistyki, recytator, wywodząca ze słowa, od lat związana z Warsztatami Teatralnymi w Mostkach. i Mateusz Wróbel - absolwent pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na specjalności animator i menedżer kultury. Animator teatru, z zamiłowania żongler, propagator kultury, recytator i wywodzący ze słowa. Od lat związany z działaniami twórczymi w obszarze edukacji teatralnej w Mostkach. Absolwent kursu z zakresu pedagogiki teatru "Pracownie 2012" w ramach "Diletteante-teatr ruchu" oraz kursu "Istnienie w dłoni animacja przedmiotu, kreacja i animacja marionetki ceramicznej i tradycyjnej. W spektaklu wystąpili: Marta Grudzień, Agnieszka Pawłowska, Aleksandra Bilska, Joanna Karcz, Klaudia Jakubowska, Kamil Zieliński, Konrad Dzik, Bartek Sałapski, Mikołaj Karmalski. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Stypendia dla badmintonistek

Wręczanie stypendiów (fot. UM).
We wtorek młodzi sportowcy z naszego regionu przyjęli z rąk marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa zaświadczenia o przyznaniu stypendium, które będą pobierać od lipca do grudnia 2014 roku. Specjalne stypendia sportowe Samorząd Województwa przyznaje od siedmiu lat. - W świętokrzyskim staramy się robić maksymalnie dużo, aby wspierać sport osób młodych, realizujemy wiele programów z udziałem ministra sportu. To jest taka przestrzeń, którą tworzymy, aby młodzi sportowcy mogli w regionie odnosić sukcesy. Promują oni województwo świętokrzyskie. To dla nas bardzo ważne, bo promocja przez ludzi, przez postawy, ambicje, pasje, to najlepsza promocja - podkreślił marszałek Jarubas. W tym roku stypendia będzie je otrzymywać 38 młodych sportowców, w tym Wiktoria Dąbczyńska, Zuzanna Glijer, Paulina Obara, Izabela Pajek, badmintonistki Orlicza. Gratulujemy!

wtorek, 15 lipca 2014

Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego

W domu, w pracy, na spacerze, dosłownie wszędzie korzystamy z komórki. Telefon komórkowy stał się nieodłącznym atrybutem współczesnego człowieka. W związku z tym powstaje pytanie, czy choćby na jeden dzień można nie korzystać z komórki.
15 lipca jest Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Choć nie jest to sformalizowane święto i nie zostało ogłoszone przez jedną z międzynarodowych organizacji (wymyślony kilka lat temu przez internautów), znajduje wielu chętnych do tego obchodzenia. Przypominam, że historia telefonu komórkowego liczy już ponad pół wieku. W 1956 roku firma Ericsson  wykonała pierwszy prototyp komórki, która ważyła 40 kilogramów i przypominała walizkę.

"Jak się masz kochanie"

W poniedziałek, 14 lipca w Resident Hotel odbył się drugi konkurs Karaoke, zorganizowany przez Suchedniowską Korporację Samorządową. Ponownie licznie zgromadzona publika bawiła się świetnie. Niejednokrotnie osoby, które przyszły tylko posłuchać, zauroczone wspaniałą atmosferą stawały przy mikrofonie i... śpiewały. Sam prezes Korporacji Cezary Błach porwał słuchaczy wykonaniem znanego przeboju "Jak się masz kochanie" - Prezesie odpowiadamy, na tej imprezie wspaniale! Najważniejsze, że towarzyszy jej wspaniała atmosfera, był śpiew, taniec i radość.
W imieniu organizatorów zapraszam na kolejną odsłonę tego konkursu do parafii św. Alojzego Orione w Ostojowie w najbliższy poniedziałek 21 lipca. Warto przyjść, posłuchać i samemu zaśpiewać! (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie SKS).

Pierwszy trening Orlicza

W poniedziałek, 14 lipca odbył się pierwszy trening zawodników Orlicza przed zbliżającym się sezonem 2014/2015. Trener Artur Anduła miał do dyspozycji 15 piłkarzy, w tym dwóch Ukraińców. W zajęciach uczestniczyli Zafar Rakhmanov ur. 22.11.1993 z klubu FC Defna Pogrebu i Artem Papusha ur. 12.02.1993 z klubu FC Dusha 15. W tym tygodniu powinni dojechać dwaj Bułgarzy, w tym dobrze znany z występów w Orliczu Tihomir Cheneshkov.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Kronika Przedszkola (10)

Kolejna uroczystość zakończenia roku szkolnego, tym razem 1953/54. Osobiście ciekawi mnie czwarty punkt części artystycznej, czyli śpiew Li z Pekinu.
Obchód odbył się następująco:
1) Zagajenie ob. kierowniczki
2) Referat na temat "Znaczenie Przedszkola w Polsce Ludowej" ob. Lirsz Teresy
3) Część artystyczna