poniedziałek, 30 czerwca 2014

Deszczowe Świętojanki

Deszcz nie odstraszył (fot. SOK).
Deszcz nie odstraszył suchedniowian, którzy tradycyjnie stawili się nad zalewem na dorocznej imprezie organizowanej w czerwcu, czyli Świętojankach. Gości przywitał Robert Szumielewicz, redaktor Radio Kielce, który poprowadził konferansjerkę. Festyn rozpoczął występ Suchedniowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Stefana Malinowskiego. W kolejnych punktach programu na scenie zaprezentowała się Formacja Taneczna "AXIS", kabarety "Prawie" i "Dobry Wieczór", Bożena Zielińska, grupa "Fresh & Fanki" oraz gwiazda wieczoru grupa "Kobranocka".
W międzyczasie przeprowadzono szereg konkursów, w tym na najładniejszy wianek i wybór Jana i Janiny Roku. Po koncertach uczestnicy festynu obejrzeli pokaz sztucznych ogni i bawili się na dyskotece. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Wydarzenia).

ENEJ w Suchedniowie

W dniu dzisiejszym do Suchedniowa zawitała kawalkada samochodów radia RMF FM z programem "Przebojowa Trasa RMF FM". Wspomniane radio zorganizowało wspaniałą zabawę dla swoich słuchaczy, wyruszając w trasę z gwiazdami polskiej muzyki. Kolorowy korowód podróżujący z zespołem ENEJ zatrzymał się w naszym mieście obok straży. Wszyscy obecni mogli porozmawiać z członkami grupy, zrobić pamiątkowe fotografie oraz otrzymać autografy. Co odważniejsi, jak Patrycja mogli spróbować swoich sił i zaśpiewać z zespołem.

Cykliści utrzymali drugą lokatę

Jabłoński Marcin (fot. MTBCross).
W niedzielę, 29 czerwca, w Łącznej został rozegrany 4 etap wyścigów kolarskich z cyklu MTBCross Maraton. Podobnie jak w poprzednich wyścigach i tym razem zawodnicy reprezentujący Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów zameldowali się na czołowych miejscach w swoich kategoriach. Na podium stanęli: Stefan Baltyn, Zbigniew Szwajdo, Ryszard Niemiec, Marcin Jabłoński i Szczepan Płusa. Po raz kolejny nie zawiódł Marcin Jabłoński, który w kategorii Master open był czwarty. Najwięcej zawodników ukończyło kategorię FAN - 216, FAMILY- 99, a MASTER-57. Wyścigi w Łącznej były rozegrane po raz pierwszy, ponieważ w tym terminie do tej pory rywalizacja przebiegała w Suchedniowie.

niedziela, 29 czerwca 2014

Staw przy "Starym Młynie"

Historia stawu na Berezowie sięga suchedniowskich fryszerek i kuźnic, a w późniejszym okresie młyna Neumana. To "czarodziejskie" miejsce jako "Czarny Staw" w swych utworach opisywał Gustaw Herling-Grudziński, a jego byt przerwały prace związane z zaplanowanym remontem (spuszczenie wody) w czerwcu 1965 roku.
Minęło pół wieku i akwen odzyskuje swój dawny blask, dzięki wysiłkom i staraniom właścicieli hotelu "Stary Młyn". Powierzchnia dawnego rozlewiska obejmowała około 6 ha, a obecnie wynosi około 1 ha. Docelowo pod wodą ma znajdować się 3,5 ha.
Już teraz można podziwiać wodną roślinność, w tym kaczeńce, pałki wodne i tatarak, wśród której błyszczą łuski pływających karpi, amurów, linów, okoni, do których mają dołączyć szczupaki. Krzysztof Piwowarczyk zapewnia, że po zakończeniu prac adaptacyjnych, znajdą tam miejsce kajaki i inny sprzęt pływający. Znając jego upór i determinację, możemy być pewni, że Suchedniów wkrótce wzbogaci się o kolejną perełkę turystyczną.

Spotkanie po 41 latach

W czasie jednej z wycieczek rowerowych spotkałem kolegę z lat szkolnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale po raz ostatni widzieliśmy się na maturze, a więc 41 lat temu. Wyjechałem z Kielc, następnie przez Cedzynę, Bęczków, Krajno dotarłem do Św. Katarzyny. Przejeżdżając obok sklepiku z pamiątkami, gdzie można kupić między innymi minerały, skamieniałości wstąpiłem do środka i za ladą zobaczyłem... Jurka Pańczyka mojego kolegę ze szkoły średniej. Powspominaliśmy dawne czasy u umówili na następne spotkanie, ponieważ czekała mnie dalsza jazda przez Wilków, Mąchocice i Masłów do Kielc.

Świadectwo z Preparandy

W piątek, 27 czerwca, w suchedniowskich placówkach szkolnych odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Z pewnością nie mniej uroczyście uczniowie żegnali się ze szkołą w okresie międzywojennym. W 1920 roku w Suchedniowie była Państwowa Preparanda Nauczycielska. Na podstawie świadectwa z tej szkoły, dowiemy, z jakich przedmiotów były wystawiane cenzurki., a były one z: sprawowania, pilności, uwagi, religii, języka polskiego, arytmetyki, geometrii, historii Polski, geografii, przyrody, czytania, kaligrafii, rysunków, gimnastyki, śpiewu oraz była informacja o ilości opuszczonych godzin. W tym konkretnym przypadku właściciel tego świadectwa miał(a) wyznaczony egzamin poprawkowy z geometrii.

sobota, 28 czerwca 2014

Konkurs karaoke

Suchedniowska Korporacja Samorządowa wyszła z nowym pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży w okresie wakacyjnym. SKS zaprasza do cyklu konkursów karaoke, w których mogą również uczestniczyć wszyscy, którzy chcą się sprawdzić na scenie. Eliminacje do konkursu finałowego odbywać się będą w każdy wakacyjny poniedziałek o godzinie 18. Na każdym ze spotkań wybranych zostanie dwóch najlepszych wykonawców, którzy zostaną zakwalifikowani do finału, który odbędzie się 25 sierpnia.

Dobrowolna umowa

Babska ścieżka na Kruku.
Dzisiaj przedstawiam kolejną umowę dotyczącą zmiany właściciela działki na Kruku, która została spisana w Biurze Pisania Podań dla władz administracyjnych i sądowych Józefa Kozłowskiego w Suchedniowie pod L. dz. 478 w dniu 13 października 1938 roku. Za wspomnianą usługę pobrano opłatę w wysokości 5 złotych. Ponadto pod umową jest sześć znaczków opłaty stemplowej (każdy po 1 zł), dwa znaczki po 50 gr. i dwa po 25 gr.

piątek, 27 czerwca 2014

Kronika Przedszkola (4)

Przedszkolaki /1952/.
Właśnie kończy się rok szkolny 2013/2014. A jak kończyli Przedszkole dziadkowie i babcie a nawet pradziadkowie i prababcie dzisiejszych przedszkolaków? Zapraszam do lektury.
W dniu 30 czerwca 1952 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego. Uroczystość odbyła się następująco:
Część pierwsza
a. odśpiewanie piosenki "Idą dzieci do przedszkola"
b. wiersz zespołowy pt. Czyś ty roczku szkolny
c. piosenka - Wakacje

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Przedszkolaki wiedzą, jak dbać o zdrowie i sprawność fizyczną, dlatego korzystając z nielicznych jak dotąd ciepłych dni wiosenno-letnich udały się na plac zabaw, by tam wspólnie bawić się, ćwiczyć i konkurować z kolegami z innych grup podczas licznych konkurencji sportowych. Dzieci świetnie poradziły sobie z pokonaniem toru przeszkód, przeciąganiem liny czy wyścigami. Mogły tez sprawdzić swoją celność podczas zabaw z elementami rzutu. Nie mogło zabraknąć również ćwiczeń przy muzyce - aerobiku. A na koniec relaks podczas zabaw z chustą animacyjną. Maluchy udowodniły, iż  potrafią dbać o zdrowie i kondycję! (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Domy na sprzedaż

Dworek Doroszewskich.
Przejrzałem ogłoszenia w internecie dotyczące sprzedaży domów w Suchedniowie i znalazłem 20 ofert. Nie jest łatwo sprzedać domek wolnostojący, szybciej nabywców znajdują mieszkania w blokach. Co zrobić, aby przyciągnąć ewentualnego nabywcę. Przede wszystkim w ogłoszeniu powinien być chwytliwy nagłówek, powinno być napisane zrozumiale i szczerze, należy w nim podkreślić wyjątkowe detale, trzeba wiedzieć do jakiej grupy docelowej jest skierowane i nie należy się powtarzać.
Jak kształtowały się ceny w tych ogłoszeniach? Najlepiej oddaje to cena za metr kwadratowy. Największa była 3613 zł., a najmniejsza 1428 złotych. Przeciętna cena za metr mieszkania w Suchedniowie wynosi ok. 2400 złotych, ale z pewnością w czasie transakcji jest niższa. Najdroższy domek jest wyceniony na 690 tysięcy złotych. W tym zestawieniu znajduje się również drewniany dworek Doroszewskich na Berezowie tzw. "kałamarzyk", który jest wystawiony za 230.000 zł.

czwartek, 26 czerwca 2014

Sprawdź samochód przed kupnem!

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie udostępnione usługi są bezpłatne. Dzięki temu można sprawdzić m.in.: 
- czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, 
- czy ma ważne obowiązkowe badania techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.), 
- jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
- dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
- liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
- oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.
Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl
- unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu,
- numer rejestracyjny
które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.

Korowód pamięci

Obecność, pamięć, wdzięczność - takie myśli towarzyszyły uczniom, którzy we wtorek 24 czerwca z nauczycielami przeszli "korowodem pamięci" ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie na cmentarz parafialny w Suchedniowie - miejsce spoczynku osób, które kiedyś pracowały w szkole. Symbolem pamięci były znicze i kwiaty z domowych ogrodów, które złożono na nagrobkach osób związanych ze szkołą.


środa, 25 czerwca 2014

Kronika Przedszkola (3)

W dniu dzisiejszym poznamy jak obchodzono w roku 1952 w suchedniowskim przedszkolu Dzień Dziecka.
W dniu 1 czerwca 1952 r. odbyła się uroczystość M.N.D.D. Na program złożyło się:
1. Temat uwzględniony w zajęciach w ciągu 2 tygodni, a mianowicie rozmowy, opowiadania, poznanie przyrody, umuzykalnienie, zajęcia artystyczno-techniczne.
2. Przygotowanie wystawek prac dziecinnych.
3. Wygłoszenie referatu dla rodziców p.t. Znaczenie kolonii i półkolonii dla dzieci przez dr. ob. Dobrowolską.
4. Przejażdżka samochodem do lasu.
5. Uroczysty obiad.
Pierwszego czerwca dzieci wzięły udział w międzyszkolnej akademii, na której wygłosiły:
Wiersz o pokoju i pieśń o pokoju, oraz wzięły udział w wyścigach - w dwurzędzie z piłkami.
Komitet Rodzicielski na Międzynarodowy Dzień Dziecka ubrał 10 lalek, przygotował 10 albumów, zamówił samochód na przejażdżkę i udekorował front przedszkola.

"Śpiąca Królewna" w "Trójce"

Aktorzy i dyrektorka I. Głowala-Działak.
„ Działo się to w kraju baśni,
gdzie się bardzo różnie dzieje,
a najczęściej jest tak właśnie,
jak naprawdę nigdy nie jest”
17 czerwca teatrzyk „Bez Nazwy” przedstawił na szkolnej scenie inscenizację baśni pt. „Śpiąca królewna”. Było to ostatnie przedstawienie w kończącym się roku szkolnym, a dla aktorów z klasy szóstej – niestety ostatnie  - w naszym teatrzyku. Bajkę obejrzeli uczniowie z klas 0 – III. Wszystkim bardzo podobały się rekwizyty, bogate stroje i dekoracja, które wprowadziły publiczność w baśniowy klimat. Spontaniczna reakcja widzów świadczyła o tym, że interpretacja tej znanej baśni „ na wesoło” była trafnym wyborem..
W przedstawieniu udział wzięli : Paweł Berliński, Natalia Chłopek, Patryk  Kołomański, Katarzyna Król, Kamil Świat, Aleksandra Gałczyńska, Katarzyna Michta, Małgorzata Pasek, Daria Dziób, Wiktoria Lasota, Martyna Piwowarska, Karolina Przytocka, Marta Świtek, Antonina Bolechowska
Oprawę muzyczną zapewniła pani Urszula Piasta – Kuszewska. Dziękujemy panu Zbigniewowi Szwajdo za wykonanie najważniejszego rekwizytu – kołowrotka. Przedstawienie wyreżyserowały panie : Aleksandra Gołębiowska i Małgorzata Rek.
(Źródło: SSP nr 3 - Małgorzata Rek)

wtorek, 24 czerwca 2014

Ludowo w Michniowie

Podczas festyny (fot. J. Kita).
Miłośnicy folkloru mieli okazję na bezpośredni z nim kontakt w sobotnie popołudnie w Michniowie. Na placu przed Centrum Kształceniowo-Integracyjnym można było obejrzeć i wysłuchać zespoły ludowe, w tym między innymi: "Świętokrzyskie Jodły", "Wzdolskie Kołowrotki", "Łącznian", "Skokotliwych" i miejscowe "Michniowianki". Co odważniejsi mogli sami zaprezentować swoje umiejętności na scenie.
Sceniczne popisy to jedynie część atrakcji jakie czekały na uczestników. Organizatorzy - Centrum Kształceniowo-Integracyjne, Koło Gospodyń Wiejskich "Michniowianki", Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" - pomyśleli również o innych rozrywkach i zaprosili do udziału w licznych konkursach i zabawach. Zainteresowaniem cieszyły się również liczne stoiska, gdzie można było zakupić dzieła twórców ludowych jak również spróbować potraw regionalnych. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie CKI Michniów).

Uwaga konkurs!


Będzie nowa kopalnia

Ulica Leśna.
Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Miejskiej podjęto uchwałę o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki nr ewid. 3885/4 w obszarze miasta Suchedniów. Na wspomnianej działce na powierzchni ponad 2 ha, pomiędzy ulicami Leśną, Wspólną i Słoneczną powstanie kopalnia glinki. Koncesję na wydobywanie gliny uzyskała firma NEWMINE z siedzibą w Radomiu. I pomyśleć, że tuż obok zamienia się w ruinę suchedniowski Marywil, który mógłby korzystać ze wspomnianych zasobów, a tak glina będzie wożona do innych miejscowości.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Burmistrz bez absolutorium

W dniu dzisiejszym radni na sesji Rady Miejskiej nie udzielili absolutorium burmistrzowi Tadeuszowi Bałchanowskiemu. Sześciu radnych było za udzieleniem absolutorium, trzech przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy, a ten w Suchedniowie wynosi 8 radnych. Powodem było negatywne zaopiniowanie sprawozdania finansowego za ubiegły rok przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Dopuszczalny próg zadłużenia wynosi 60 procent rocznych dochodów, a w naszej gminie było to 65,7%. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium nie ma żadnych dalszych konsekwencji prawnych.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała wyniki egzaminu gimnazjalnego. Bardzo dobrze w tym zestawieniu wypadło suchedniowskie Gimnazjum, które w powiecie skarżyskim uplasowało się na drugim miejscu ustępując tylko Skarżysku-Kościelnemu.
Średnia punktów w powiecie skarżyskim wyniosła 93,58, co plasowało powiat na piątym miejscu w województwie. Nasze gimnazjum miało punkty powyżej średniej - 95,51, a złożyły się na to wyniki z języka polskiego 21,89, historii 19,02, matematyki 11,70, przedmiotów przyrodniczych 15,95, języka angielskiego (poziom podstawowy) 26,95.

Zaproszenie na "Świętojanki"

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza mieszkańców województwa oraz przybyłych gości na największą imprezę w mieście, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Festyn pn. "Świętojanki atrakcją turystyczno-kulturalną gminy Suchedniów", bo o nim mowa, odbędzie się w dniu 28 czerwca 2014 r. (sobota) o godz. 17.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suchedniowie przy ul. Ogrodowej 11.
W bogatym i różnorodnym programie tej szczególnej imprezy, która co roku gromadzi duże grono uczestników oraz umożliwia im wspaniałą zabawę z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej, znajdą się m.in.:
- koncert legendarnego zespołu "KOBRANOCKA"
- koncert zespołu "Fresh & Fanki" - Laureata tegorocznych "Scyzoryków" w kategorii zespół muzyczny
- występy kabaretów "Dobry Wieczór" i "Prawie", Suchedniowskiej Orkiestry Dętej, Formacji Tanecznej "AXIS"
ponadto:
- Na laureatów konkursów dla dzieci i dorosłych czekają wspaniałe nagrody, wśród których 
m.in.: 3-dniowa wycieczka na największą w Europie tropikalną wyspę w Niemczech, komplet markowych naczyń emaliowanych z Olkusza oraz artykuły gospodarstwa domowego

- konkurs na najładniejszy wianek
- konkursy na Jana i Janinę Roku
- fantastyczny pokaz sztucznych ogni, szalona zabawa taneczna z udziałem DJ-ów oraz wiele innych atrakcji
Wstęp Wolny
Serdecznie Zapraszamy

Premiera spektaklu "Pudło"

5 czerwca w Samorządowej Szkole Podstawowej odbył się dzień otwarty dla mieszkańców miasta i gminy Suchedniów. Podczas spotkania p. dyrektor Joanna Piasta-Siechowicz zaprezentowała koncepcję pracy szkoły. Goście mieli możliwość obserwacji zajęć edukacyjnych, poznania warunków lokalowych i wyposażenia szkoły. Dodatkową atrakcję przygotowali uczniowie - uczestnicy warsztatów teatralnych projektu „Szkoły Kluczowych Kompetencji”. Odbyła się bowiem premiera spektaklu „Pudło” według scenariusza Grzegorza Śmiałka w adaptacji i reżyserii Mariusza Kosmalskiego – Skowerskiego. W przedstawieniu zagrali: Aleksandra Mikołajczyk i Nikodem Pedryc z klasy IVB, Zuzanna Żołądek z klasy VA, Kamila Frontczak, Anna Kazarjan, Mateusz Król, Aleksandra Pająk, Marcel Podniesiński, Wiktoria Świtek z klasy VI.

Harcerze z "Tarczy"

3 Suchedniowska Drużyna Harcerzy "Tarcza" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej została powołana do życia 1 czerwca 2013 roku. Jednak członkowie tej drużyny działali na terenie Suchedniowa już od przeszło 7 lat w drużynie o nazwie 3 Skarżyska Drużyna Harcerzy "Włócznia". W roku 2006 skarżyska "trójka" zrobiła nabór w Suchedniowie, z myślą utworzenia tam zastępu. Był to strzał w przysłowiową "dziesiątkę", ponieważ chętnych było bardzo wielu. Z czasem harcerze ze Skarżyska "wykruszyli się" i w praktyce w 3 SDH "Włócznia" działali tylko członkowie z Suchedniowa. Wobec powyższego postanowiono zmienić barwy chust, obrzędowość i powołać 3 Suchedniowską Drużynę Harcerzy "Tarcza".


niedziela, 22 czerwca 2014

Oplem w barierę

Uszkodzony opel (fot. KPP).
W dniu dzisiejszym były trudne warunki do jazdy - przejściowe opady powodowały, że jezdnia była śliska. Po godzinie 13 na "siódemce" w Suchedniowie, 46-letni kierujący oplem prawdopodobnie wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne. Na szczęście kierowcy i trzem pasażerom nic się nie stało. (info: KPP).

Orlicz na 6. miejscu

Panowie głowy do góry (fot. A. Nowak).
Nie sprawdziły się prorocze przepowiednie co niektórych kibiców, że Orlicz spadnie z IV ligi. Nie tylko nie spadł, ale na koniec sezonu zajął szóstą lokatę, co należy uznać za sukces, jeżeli weźmiemy pod uwagę trudności z jakimi się borykał w rundzie wiosennej.
W ostatnim meczu Orlicz przegrał w Kazimierzy Wielkiej ze Spartą 1:5 (1:4). Biało-niebiescy już po sześciu minutach przegrywali 0:3. Tak więc miejscowi mieli prawdziwe wejście smoka. Wynik nie oddaje tego co działo się na murawie, gdzie Orlicz prowadził grę. Niestety miejscowi już na początku spotkania dali pokaz jak się gra z kontry. Ponadto przy stanie 1:3 nasi piłkarze nie wykorzystali trzech setek. Honorowe trafienie dla Orłów zanotował Robert Notzel przy asyście Cheneshkova. Podsumowując, wygrana gospodarzy zasłużona.

Najstarsze zdjęcie dworca PKP?

Dzisiaj przedstawiam kolejne zdjęcie otrzymane od  historyka sztuki Piotra Rogólskiego z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to prawdopodobnie najstarsze zdjęcie suchedniowskiego dworca PKP, zrobione niedługo po jego wybudowaniu (lata 80/90 XIX wieku). Zostało zrobione przez radomskiego fotografa Józefa Grodzickiego.

Zielona Szkoła w Zakopanem

W ostatnim miesiącu roku szkolnego 2013/2014 organizowanych jest wiele wycieczek turystyczno-krajoznawczych podczas których uczniowie poznają walory przyrodniczo-krajoznawcze regionów Polski. W tym roku poza jednodniowymi i dwudniowymi wycieczkami klasowymi uczniowie uczestniczyli w Zielonej Szkole. Podczas tygodniowego pobytu w  dniach 7–14 czerwca w Zakopanem w „Willi Kurant” poznawali najważniejsze obiekty, zabytki, historię i tradycję regionu podhalańskiego.
Wędrówka, wysiłek fizyczny, rekreacja, przy jednoczesnym uwzględnieniu celów poznawczych to urozmaicony program Zielonej szkoły. Codziennie odbywały się piesze wycieczki najbardziej znanymi szlakami górskimi, uczniowie korzystali z lokalnych basenów termalnych (Terma Bania w Białce Tatrzańskiej). 


Kolorowo na sportowo

"Kolorowo na sportowo" pod takim hasłem odbył się coroczny festyn rodzinny w naszym przedszkolu. Na placu zgromadziły się przedszkolaki wspólnie z rodzeństwem i rodzicami. Na ubraniach przybyłych  odnaleźć można było wszystkie kolory tęczy - każda grupa ubrana była w koszulki innego koloru. Gośćmi specjalnymi na tegorocznym festynie okazały się być Smerfy prosto ze Smerfnej Wioski, w role których wcieliły się wychowawczynie oraz pani dyrektor. Smerfy na czele z Papą Smerfem zabawiały maluchy i pomagały im wykonywać sprawnie i szybko konkurencje sportowe wyczarowując pastylki i eliksir na siłę i odwagę. Dzieci doskonale dały sobie radę podczas zadań: skoki w workach, chód na szczudłach, przeniesienie woreczka na głowie, piłki na paletce, bieg z uderzeniem w gong czy przewiezienie piłki w taczkach. Nie mogło zabraknąć również smerfnego aerobiku oraz popisów tanecznych. Mogliśmy też uczestniczyć w smerfnej lekcji śpiewu. Każda grupa otrzymała od Papy specjalnie dla niej przygotowaną mapę, dzięki której mogła odnaleźć swój skarb - smerfne jagody. Również Rodzice mogli sprawdzić swoją zwinność i sprawność pokonując tor przeszkód, przyozdabiając babkę Łasucha i zrywając leśne jagody rosnące na drzewach, co okazało się wcale nie być takie łatwe przy gromadce utrudniających zadanie Smerfów. Uwieńczeniem sportowych wyczynów była wspólna zabawa ze smerfami białymi i niebieskimi balonami oraz smerfny poczęstunek. Dziękujemy za wspaniałą zabawę! (info: Przedszkole, więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Przedszkole).

sobota, 21 czerwca 2014

Kurs ECDL Start w SSP w Ostojowie

Część uczestników Projektu zainteresowanych podniesieniem swoich umiejętności komputerowych ukończyła trwający kilka miesięcy kurs ECDL Start, realizowany ramach projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji”.
Uczestnicy realizowali 4 moduły, będące tematem planowanych zajęć:
•Moduł I. Podstawy technik informatycznych i komunikacyjnych.
•Moduł III. Przetwarzanie tekstów.
•Moduł VI. Grafika menadżerska i prezentacyjna.
•Moduł VII. Przeglądanie stron internetowych i komunikacja.

Lato od godziny 12.51!

Tak uczniowie suchedniowskiej
szkoły witali lato w czasie okupacji.
Doczekaliśmy się lata, które powitamy dzisiaj o godzinie 12.51. Wtedy to słońce wstąpi w znak Raka i będzie górować najwyżej nad horyzontem - rozpocznie się astronomiczne lato. Początek lata astronomicznego nie pokrywa się z początkiem lata kalendarzowego, które rozpoczyna się zawsze 22 czerwca. Powitanie lata daje nam najdłuższy dzień w roku, który na najbardziej wysuniętym na północ miejscu w Polsce będzie trwał aż 17 godzin i 20 minut, a na południu 16 godzin i 12 minut.

Wychowanie patriotyczne

W lipcu przypadają kolejne obchody upamiętniające rozstrzelanie przez  hitlerowskiego okupanta 33 zakładników z kieleckiego więzienia. Dlatego w czerwcu pamiętając o tych wydarzeniach składamy wiązanki, zapalamy znicze pod krzyżem przy ul. Dawidowicza. W tym roku najstarsza grupa z naszego przedszkola wzięła udział w tej uroczystości. Przedszkolaki odśpiewały hymn państwowy oraz pieśń patriotyczną. Dla naszych przedszkolaków to nowe doświadczenie, ale uczymy dzieci w ten sposób szacunku wobec ludzi, którzy polegli za wolność naszej Ojczyzny.

Bezrobocie w świętokrzyskim

W I kwartale br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 90,6 tys. osób i była mniejsza o 1,5% (1,4 tys. osób) niż rok wcześniej. Kobiety stanowiły 46,8% ogółu zarejestrowanych. Największy odsetek bezrobotnych jest z wykształceniem zasadniczym (zawodowym) - 28,8%, najmniej ze średnim ogólnokształcącym - 10,6%. Jeżeli chodzi o wiek, to najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych jest w przedziale wiekowym 25-34 lata - 30,4%, a najmniejszy 55 lat i więcej - 13,2%. I jeszcze jedna informacja, najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych wg czasu pozostawania bez pracy jest w przedziale 6-12 miesięcy - 20,4%. Suchedniowskie wskaźniki są jeszcze gorsze.

piątek, 20 czerwca 2014

Zaproszenie na Puchar

W najbliższą sobotę, 21 czerwca o godzinie 17.30 na stadionie przy ul. Sportowej w Suchedniowie zostanie rozegrany finałowy mecz o Puchar Polski na szczeblu okręgu pomiędzy Granatem Skarżysko-Kamienna a Łysicą Bodzentyn. W dotychczasowej historii tych rozgrywek, Granat sięgał po puchar 8 razy (najwięcej w województwie) - 1955, 1971, 1977, 1979, 1984, 1987, 1989, 1993, a Łysica tylko raz - 2012.
Granat w drodze do finału wygrał z: Wichrem Miedziana Góra (w) 4:1, Moravią Morawica (w) 3:2, KSZO Ostrowiec Św. (d) 3:1, Nidą Pińczów (d) 3:0.
Łysica w drodze do finału wygrała z: KSZO II Ostrowiec Św. (w) 5:0, Neptunem Końskie (w) 4:1, Polanami Pierzchnica (w) 7:1, Hetmanem Włoszczowa (w) 6:1.

Samochodem po schodach

Jak odpust to atrakcje. Były więc zjeżdżalnie, karuzele, skoki na linach na batucie. Były również popisy kaskaderskie, bo jak inaczej nazwać wjeżdżanie po schodach samochodem. Jeden z kupców, zwinął przed czasem kram, ale ponieważ jedyna droga wyjazdu wiodła po schodach, więc nie namyślając się wiele, z oporami, ale wyjechał, dostarczając przy okazji wielu emocji osobom oglądających te popisy.

Psy tropiące z wizytą u przedszkolaków

W tym roku dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku – Kamiennej i we współpracy z Komisariatem Policji w Suchedniowie gościliśmy na placu przedszkolnym panów policjantów wraz ze swoimi psami tropiącymi: Ebą, Tysonem i Nero. Policjanci omówili sposoby właściwego i bezpiecznego zachowania się dzieci w kontaktach z czworonogami oraz pokazali, jaką postawę należy przyjąć w czasie ataku groźnego psa. Przewodnicy psów wykonali pokaz związany z posłuszeństwem oraz wykonywaniem komend słownych i reakcji na gesty przez pieski. Po zakończonym pokazie przedszkolaki mogły zwiedzić radiowóz policyjny w asyście policjantów i wychowawców. Funkcjonariusze wyjaśniali dzieciom do czego służy radiostacja i jak steruje się światłami i dźwiękiem. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, do których pozowały również czworonogi. Takie pogadanki mają na celu promowanie bezpiecznych zachowań dzieci w różnych sytuacjach. (info: Przedszkole).

czwartek, 19 czerwca 2014

A po procesji

W czwartek w Boże Ciało w Suchedniowie odbywa się odpust. Pierwsze kramy pojawiły się już w środę popołudniu. Oprócz kolorowych stoisk z zabawkami i słodyczami były karuzele, zjeżdżalnie, wodne koła i inne atrakcje. Więc nic dziwnego, że w parkowych alejkach było tłoczno, a dzieci miały "kolorowy zawrót" głowy. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Wydarzenia).

Procesja Bożego Ciała

Tysiące suchedniowian wzięło udział w uroczystej procesji  Bożego Ciała, która przeszła ulicami naszego miasta. Na jej czele szli między innymi Rycerze Kolumba oraz dziewczynki sypiące kwiaty. Procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach stacyjnych usytuowanych przy ulicach: Bodzentyńskiej, Mickiewicza, Peck, Powstańców. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Parafia).

Samozapłon samochodu

Wczoraj po godzinie 17 samochód osobowy stanął w trakcie jazdy w płomieniach. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej S-7 za Miejscem Obsługi Podróżnych na pasie ruchu w kierunku Kielc. Na miejscu interweniowały jednostki straży pożarnej, w tym suchedniowska. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i ugasili pożar samochodu marki renault, którego właścicielem jest mieszkaniec Skarżyska. Wstępnie ustalono, że przyczyną pożaru był samozapłon. Kierowcy nic się nie stało, zniszczeniu uległa komora silnika.

środa, 18 czerwca 2014

Przyjechała karuzela

Jak co roku tak i w tym zmienił się wystrój naszego parku. Wzdłuż alejek rozłożyły się kramy, a nad zalewem karuzele. A to oznacza jedno, że jutro w czwartek w Boże Ciało w Suchedniowie będzie tzw. "odpust". Póki co, dzieci już nie mogą doczekać się czekających na nich atrakcji i przez zamkniętą bramę oglądają karuzelę.

Po egzaminach najlepsza "Trójka"

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała wyniki ze sprawdzianu po VI klasie szkoły podstawowej. Przypominam, że średnia procentowa w kraju wyniosła 64,6, w województwie również 64,6, w powiecie 64,9, a w naszej gminie 60,8.
Jeżeli chodzi o szkoły to najlepiej wypadła Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 - 64,2 (33 zdających uczniów), przed Samorządową Szkołą Podstawową w Ostojowie - 62,9 (19) i Samorządową Szkołą Podstawową nr 1 - 55,8 (30).
Sprawdzian był oceniany w skalach: niska (najniższe, bardzo niskie, niskie), średnia (niżej średniej, średnie, wyżej średniej), wysoka (wysokie, bardzo wysokie, najwyższe). W poszczególnych szkołach rozkład wyników przedstawia się następująco:
SSP nr 1: 1-3-8-6-7-3-2-0
SSP nr 3: 2-0-2-7-10-10-1-1-0
Ostojów: 0-3-3-3-3-0-5-2-0.

Zaproszenie na Sesję Rady Miejskiej

W poniedziałek, 23 czerwca, o godzinie 14 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się 44 sesja Rady Miejskiej, a na niej m.in.:
- Przegotowanie Gminy Suchedniów do sezonu letniego
- Zatwierdzenia sprawozdań finansowych za rok 2013 Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie oraz Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica”.
- Zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Suchedniów za 2013 rok.
- Absolutorium dla Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok.
- Zmiana w budżecie Gminy Suchedniów na 2014 rok.
- Zmiana w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2014.
- Określenie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Suchedniów.
- Przedłużenie czasu obowiązywania dotychczasowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Suchedniów oraz w sprawie dopłat.
- Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki nr ewid. 3885/4  w obszarze miasta Suchedniów.
- Współdziałanie z innymi samorządami w celu grupowego zakupu energii elektrycznej.

wtorek, 17 czerwca 2014

Nowe stawki opłat za odpady zmieszane

Urząd Miasta i Gminy w Suchedniowie informuje, że z dniem 1 lipca 2014 roku wchodzi w życie nowa stawka opłat za odpady zmieszane tj, zbierane bez selekcji, która będzie wynosić 9 złotych od osoby. Dotychczas obowiązywała stawka 6 zł.. Bez zmian pozostaje natomiast stawka za odpady segregowane i będzie wynosić 5 złotych od osoby.
W przypadku zmiany formy gospodarowania odpadami komunalnymi będącej podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty - właściciel nieruchomości obowiązany jest złożyć nową deklarację.

Zawiadomienie Spółdzielni Mieszkaniowej

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Suchedniowie działając na podstawie § 128 statutu Spółdzielni zwołuje na dzień 24 czerwca 2014 r. o godz. 16:30 w Hotelu Świętokrzyskim w Suchedniowie przy ul. Słowackiego 1 WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW SPÓŁDZIELNI.
Porządek obrad:
1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia i stwierdzenie prawidłowości jego zwołania. 
2. Wybór prezydium (Przewodniczącego, Zastępcy Przewodniczącego i Sekretarza).
3. Przyjęcie regulaminu Walnego Zgromadzenia - podjęcie uchwały.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Wybór komisji:
    a) mandatowo - skrutacyjnej
    b) wyborczej
    c) wnioskowej 

Gimnazjum poza konkurencją!

Nie tylko reprezentanci szkół podstawowych z gminy Suchedniów zdominowali mistrzostwa województwa świętokrzyskiego rozgrywane w Zagnańsku. W kategorii gimnazjów, zawodniczki i zawodnicy Gimnazjum im. St. Staszica również byli poza konkurencją.
Oto miejsca zajęte w finale Międzygimnazjalnej Ligi Badmintona naszych reprezentantów:
Dziewczęta indywidualnie:
1. Zięba Katarzyna
2. Arabasz Patrycja
3. Wierzbińska Maria
Chłopcy indywidualnie:
1. Kwaśniewski Patryk
2. Miernik Mateusz
W klasyfikacjach drużynowych pierwsze lokaty przypadły naszym zespołom: dziewczęta - Zięba, Arabasz, Wierzbińska, Miernik Wiktoria; chłopcy - Kwaśniewski, Miernik, Ślusarczyk Mateusz, Dulęba Wojciech. Gratulacje!

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Mistrzyni z Suchedniowa

Anna Kotwica
z pucharem (fot. M. Bolechowski).
W niedzielę, 15 czerwca, na zbiorniku w Wilkowie spotkali się wędkarze, by walczyć w Mistrzostwach Okręgu Kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego. W kategorii kobiet tytuł mistrzowski przypadł suchedniowiance Annie Kotwicy. Był to debiut Anny na zawodach tej rangi, a sukces otworzył drogę na mistrzostwa Polski. Gratulujemy!

Tańczyli i śpiewali w Mostkach

Niech żałują ci, którzy nie byli w sobotę, 14 czerwca, w Mostkach. Było tam głośno, wesoło i kolorowo. Przed Wiejskim Domem Kultury można było podziwiać występy zespołów ludowych "Bałdrzychowianie", "Skokotliwi", "Michniowianki". Wysłuchać kapel ludowych "Bałdrzychowiacy" i "Ciekoty". Ale nie tylko ludoqwe zespoły i kapele zabawiały liczną publikę. Jak zwykle do łez rozbawiał kabaret "Dobry Wieczór". Nie zabrakło też innych atrakcji jak chociażby konkursów rodzinnych, czy też degustacji potraw. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Mostki).

Budżet obywatelski

Budżet obywatelski to nic innego jak demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego.
W Kielcach dzięki temu powstaną między innymi dwa przyszkolne boiska. W Suchedniowie też z pewnością nie zabrakłoby pomysłów mieszkańców na co przeznaczyć pieniądze, które na ten cel przekazałoby miasto. Warto pochylić się nad taką inicjatywą.

Kolejna wystawa prac Michała Dąbrowskiego

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II jest kolejna wystawa prac Michała Dąbrowskiego, przedwcześnie zmarłego suchedniowskiego artysty. Wcześniej w miesiącu maju mogliśmy oglądać jego obrazy, teraz jest okazja zapoznać się z rysunkami z "teczki". Wystawa trwać będzie do końca miesiąca czerwca. Zapraszamy!

Pierwsze miejsce ministrantów

Uczestnicy turnieju (fot. TSK24).
W sobotę, 14 czerwca, rozegrany został II Dekanalny Turniej Ministrantów o Puchar ks. Dziekana w piłkę nożną. Do rozgrywek przystąpiło pięć drużyn reprezentujące parafie: pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, św. Ludwika w Bliżynie, pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, pw. MB Nieustającej Pomocy w Skarżysku-Kamiennej, pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej. Spotkania były rozgrywane na orliku w Bliżynie. Jak zawsze w tego rodzaju zawodach emocji było co niemiara, ale w tym miejscu należy podkreślić, że rywalizacja przebiegała w duchu sportowym. Pierwsze miejsce zajęli ministranci z suchedniowskiej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, którzy w decydującym meczu wygrali z zespołem reprezentującym parafię pw. św. Ludwika z Bliżyna. Najlepszym drużynom i zawodnikom wręczono puchary i medale, a wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i piłki. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Dawida Więckowskiego, a najskuteczniejszym (21 bramek) był Mateusz Tumulec, obaj z naszej parafii.

niedziela, 15 czerwca 2014

Młodzi wędkarze

Nad zalewem (fot. C. Błach).
W dniu dzisiejszym nad zalewem Zarząd Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Suchedniowie zorganizował zawody spławikowe z okazji Dnia Dziecka. Po wylosowaniu stanowisk nad brzegiem zalewu zasiedli młodzi wędkarze, którym kibicowali członkowie rodzin jak również ich koledzy i koleżanki. Pewnie, że była rywalizacja, ale najważniejsze, że była wspaniała zabawa i wszyscy byli zadowoleni.