środa, 31 grudnia 2014


Suchedniów AD 2014 (1)

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Zamieściłem już takie dotyczące sportu, a dokładnie dorobku medalowego na Mistrzostwach Polski. Dzisiaj moje subiektywne podsumowanie dotyczące miasta i gminy Suchedniów za rok 2014.
STYCZEŃ - udział Suchedniowian w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, zebrano 22 tysiące złotych. Lodowy kataklizm, przerwy w dopływie prądu, pod koniec miesiąca temperatura spadła do -30C. Odbyły się uroczystości  upamiętniające Powstanie Styczniowe, na murze kościelnym odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
LUTY - Wiktoria Dąbczyńska zajęła piąte miejsce na Mistrzostwach Europy U-15 w badmintonie. Wystawa malarstwa Agaty Dalach w Bibliotece Publicznej. Zmarł ks. infułat Józef Wójcik, długoletni proboszcz suchedniowskiej parafii. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce. Radni ustanowili nagrodę "Zasłużony dla Miasta i Gminy Suchedniów". Zespół Szkół gościł grupę zagranicznych studentów. Suchedniowianka padła ofiarą oszustów i straciła 85 tysięcy złotych.
MARZEC - suchedniowianin Piotr Piwowarczyk został wicemistrzem Europy w enshin karate. Zmarł Stanisław Pająk, powieściopisarz, nowelista, dziennikarz.
KWIECIEŃ - odbył się XII Konkurs Recytatorski im. Jana Gajzlera. Ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa oraz po raz drugi wystawiono Misterium Męki Pańskiej. Otwarto Centrum Budowlano-Hydrauliczne przy ulicy Kościelnej. Firma ZEG-WIL została laureatem Nagrody Starosty Skarżyskiego "Jaskółka Biznesu".
MAJ - w SOK "Kuźnica" była wystawa suchedniowskiego artysty Michała Dąbrowskiego, przeniesiona później do Biblioteki Miejskiej. W Ostojowie na placu przykościelnym odsłonięto pomnik upamiętniający św. Jana Pawła II. Magdalena Gałek zdobyła dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w badmintonie. 150 uczestników zgromadził X Suchedniowski Rajd Rowerowy. Orlicz świętował 90-lecie (?) działalności. Na sesji Rady Miejskiej wręczono nagrody i stypendia sportowe. Wiktoria Dąbczyńska (singiel) i Dąbczyńska/Izabela Pajek (debel) zdobyły złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzików w badmintonie. Konkurs literacki "Rewolwerowcy" w Bibliotece Publicznej.
CZERWIEC - tysiące suchedniowian wzięło udział w procesji Bożego Ciała. Odbyła się doroczna impreza "Świętojanki".

wtorek, 30 grudnia 2014

Ostatnia tegoroczna sesja Rady Miejskiej

Waldemar Krogulec.
W poniedziałek, 29 grudnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się sesja Rady Miejskiej. Z pewnością wiele osób się zdziwi, dlaczego w SOK a nie w Urzędzie Miasta. Radni postanowili zmienić lokum, aby mieszkańcy mogli swobodnie obserwować obrady, a sala konferencyjna nie do końca była do tego przystosowana.
W dniu wczorajszym przyjęto zmiany w budżecie gminnym na rok 2014. Ustalono wydatki budżetu Gminy, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2014: opracowanie projektu budowlanego wielobranżowego przebudowy ulic Powstańców i Krótkiej wraz z infrastrukturą komunalną (I etap rewitalizacji) kwota 20.811,60 zł; opracowanie projektu budowy  kanalizacji deszczowej wraz z remontem nawierzchni części ulic Spokojnej i  Fabrycznej (I etap rewitalizacji) kwota 13.776,- zł; przebudowa ulicy Gajzlera i odcinka ulicy Kościelnej wraz z budową i przebudową infrastruktury komunalnej – kwota  242.958,- zł. Jednocześnie określono, że ostateczny termin dokonania wydatków wyszczególnionych na dzień 30.06.2015 roku.
Uchwalono również zwolnienie samorządowego zakładu budżetowego (Zakładu Gospodarki Komunalnej w Suchedniowie) z obowiązku wpłaty do budżetu Gminy Suchedniów nadwyżki środków obrotowych. Nadwyżka, o której mowa zostanie przeznaczona na realizację zadań statutowych zakładu budżetowego. Przypominam, że dzięki takiemu samemu posunięciu w ubiegłym roku, był możliwy zakup sprzętu do wspomnianego zakładu, a ponadto przy operacjach finansowych zostaną zaoszczędzone pieniądze (podatki).
Wyznaczono dodatkowego przedstawiciela w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich. Został nim radny Waldemar Krogulec. Przypominam, że drugim przedstawicielem jest burmistrz Cezary Błach.

Apteka w okresie międzywojennym (2)

Suchedniowska apteka w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia świadczyła swoje usługi dla wielu resortów, prowadząc dla nich specjalne konta.
W dniu 15 sierpnia 1918 roku zawarto umowę na wydawanie lekarstw dla pracowników policji komunalnej i ich rodzin na rachunek Ministerstwa Zdrowia z rabatem 15%. Dnia 26 lipca 1921 roku zawarto umowę na wydawanie lekarstw dla funkcjonariuszy policji, poczt i telegrafów i robót publicznych i ich rodzin. Znajdowała się tam klauzula, że recepty wystawiane przez weterynarzy i felczerów nie będą uwzględniane, z wyjątkiem recept pochodzących z miejscowości, w których nie ma lekarza dyplomowanego. Konto dla pracowników i robotników leśnych nadleśnictw Suchedniów, Siekierno i Bliżyn, regulowane było co miesiąc gotówką z rabatem za leki gotowe (10%), a za leki złożone (25%). Największą pozycję budżetu stanowiło konto Kasy Chorych, potem Ubezpieczalni Społecznej w Kielcach. Urząd Gminy w Suchedniowie płacił za leki wydane dla biednych i podopiecznych zamieszkałym na tutejszym terenie. Osobną księgę kontową posiadały bogate rodziny z Suchedniowa, gdzie notowano wydawane dla nich leki  na kredyt, regulowany co pewien czas.
Oprócz normalnej sprzedaży kontowej, o której wspomniałem, w aptece został urządzony Punkt Sprzedaży Leków Gotowych Ubezpieczalni Społecznej w Kielcach. Leki tego Punktu były umieszczone w dużym regale, który był do końca funkcjonowania apteki. Leki uzupełniane były co miesiąc. Punktem opiekowała się żona właściciela - Stanisława. Za wydanie jednego leku Ubezpieczalnia płaciła 5 groszy. (na podstawie Kroniki Andrzeja Sułko).

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Coraz ciekawiej w SLF

Po świątecznej przerwie do hali sportowej powrócili piłkarze uczestniczący w rozgrywkach Suchedniowskiej Ligi Futsalu. W niedzielę, 28 grudnia rozegrali 7 kolejkę, w której tradycyjnie zanotowano niespodzianki. Z pewnością do największej doszło w meczu AKS Wzdół z Astrą, gdzie liderzy przegrali 2:5. Tym samym sprawa tytułu mistrzowskiego mocno się skomplikowała, ponieważ nawet Blaugrana i MPower nie są bez szans. Przemysław Krogulec strzelił bramkę nr 200 w tegorocznych rozgrywkach. Po raz pierwszy nikt nie zaliczył hat-tricka, czyli nie strzelił przynajmniej trzech bramek w meczu.

Suchedniowscy medaliści

Nasze "złotka".
Zbliżający się koniec roku 2014 jest znamienitą okazją do jego sportowego podsumowania. Zacznę od naszych medalistów, którzy na Mistrzostwach Polski zdobyli 5 medali, w tym 3 złote i 2 brązowe. Wszystkie krążki przywieźli badmintoniści Orlicza. W porównaniu z poprzednimi latami, był to skromny dorobek. Po raz ostatni tyle medali dla suchedniowskich klubów było w 1999 roku.
Złoto wywalczyła Wiktoria Dąbczyńska w grach pojedynczych (Mistrzostwa Polski Młodzików U-15), Dąbczyńska/Izabela Pajek w grach podwójnych (Mistrzostwa Polski Młodzików U-15), Dąbczyńska, Pajek, Zuzanna Glijer, Katarzyna Zięba (Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych).
Brąz wywalczyła Magdalena Gałek w grze deblowej i w grze mieszanej (Mistrzostwa Polski Młodzieżowe U-22).
Przypominam, że pierwszy medal dla suchedniowskiego klubu wywalczył badmintonista Marcin Więckowski w grze mieszanej w 1994 roku. Do dnia dzisiejszego, a wiec przez 20 lat reprezentanci suchedniowskich klubów (Orlicz, Olimp, Olimpia) zdobyli 207 medali, w tym 69 złotych, 56 srebrnych, 82 brązowe. Ponieważ w deblach, mikście i drużynowo, wszyscy zawodnicy otrzymują medale, więc w sumie jest ich 326 (114-90-122). Badmintoniści zdobyli 103 (23-23-57), razem 174 (50-36-88), łucznicy 104 (46-33-25), razem 152 (64-54-34).

niedziela, 28 grudnia 2014

Rocznica śmierci Szwejkowskiego

Dzisiaj mija 149 rocznica śmierci Tomasza Szwejkowskiego (ur. 1802), naczelnika Zakładów Górniczych Okręgu Zachodniego w Suchedniowie w XIX wieku. Zmarł 28 grudnia 1865 roku, pochowany na cmentarzu w Suchedniowie.

Apteka w okresie międzywojennym (1)

W Suchedniowie w okresie międzywojennym pracowało dwóch lekarzy dr Witold Poziomski i dr Wanda Dobrowolska oraz felczer Wojciech Lewicki. Dzięki dobrej współpracy z nimi, która polegała na tym, że nie brakowało przepisywanych przez nich leków, a recepty złożone były wykonywane natychmiast, zajęcia w aptece nie brakowało. Tym bardziej, że jej działalność obejmowała nie tylko Suchedniów, ale i Wzdół, Klonów, Psary, Kaczkę, Mostki, Parszów, Rejów, Zaleziankę, Barczę, a nawet Bliżyn, Bodzentyn, Świętą Katarzynę, Nową Słupię, Tarczek. Aby zrealizować wszystkie zamówienia apteka czynna była w dni robocze od 7 do 19, a w niedziele w godzinach przedpołudniowych. Górbiel osobiście produkował syropy, proszek do zębów, płyn od bólu zębów, płyn na odciski, maści na świerzb i inne preparaty. Były one sprzedawane w pięknych opakowaniach firmowych, specjalnie dla tej apteki sporządzanych i drukowanych w Wytwórni Opakowań Aptecznych w Warszawie. Właściciel dbał o piękne, estetyczne wykończenie leków.
Warto wiedzieć, że w tamtym okresie dbano o ubogą ludność i zarejestrowanych bezrobotnych, którym udostępniano niektóre leki, gdy na recepcie była adnotacja "ph. oeconomica" na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia Publicznego z 8 kwietnia 1919 roku. (na podstawie Kroniki Andrzeja Sułko).

sobota, 27 grudnia 2014

Jasełka w Przedszkolu

19 grudnia dzieci z naszego przedszkola przeżywały odbywającą się corocznie Wigilię Bożego Narodzenia, którą rozpoczęły przedszkolaki z najstarszych grup wystawiając piękną i wzruszającą historię narodzin Dzieciątka Jezus w jasełkach "W Betlejem, w Betlejem wielka radość się dzieje". Dzieci oraz pani dyrektor złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne, a część artystyczną zakończyło wspólne odśpiewanie przez przedszkolaków, pracowników oraz przybyłych rodziców kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Następnie wszystkie dzieci udały się do swoich sal, by tam kosztować tradycyjnych wigilijnych potraw i wspólnie kolędować przy pięknie przystrojonych choinkach. (Ludmiła Chłopek, więcej zdjęć na fanpage).

piątek, 26 grudnia 2014

Zaproszenie na "Sylwestra pod Gwiazdami"


SLF gra w niedzielę

W najbliższą niedzielę, 28 grudnia zostanie rozegrana siódma kolejka Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Na pierwszy plan wybija się pojedynek AKS Wzdół z Astrą. Drużyna ze Wzdołu po nie najlepszym starcie złapała wiatr w żagle i wygrała w trzech ostatnich spotkaniach, natomiast żółto-czarni odnieśli 5 zwycięstw i tylko jeden raz zeszli z parkietu pokonani. Ciekawy dla układu tabeli powinien być mecz Radcar z Hotelem Świętokrzyskim. Na te i pozostałe spotkania zapraszam w niedzielę od godziny 16.

czwartek, 25 grudnia 2014

Właściciele apteki

Etykieta z apteki.
Aptekę przy ulicy Bodzentyńskiej w Suchedniowie będącą własnością Józefa Zielińskiego, w dniu 1 września 1908 roku wziął w dzierżawę prowizor farmacji Alfons Krzanowski vel Chrzanowski, by następnie 2 listopada 1910 roku ją kupić za sumę 15.500 rubli. Po czterech latach, 27 marca 1914 roku Krzanowski uzyskał od Zarządu Górniczego zezwolenie na cesję - odstąpienie - swoich praw dzierżawnych na rzecz prowizora farmacji Stanisława Bruśnickiego. Tenże sam Bruśnicki 23 maja 1917 roku kupił wspomnianą aptekę z działką za 17 tys. rubli.
Rok później, 1 maja 1918 roku prowizor farmacji Stanisław Bruśnicki sprzedał aptekę w Suchedniowie prowizorowi farmacji Stefanowi Górbielowi, aktem notarialnym sporządzonym w kancelarii Aleksandra Kosteckiego, rejenta przy Wydziale Hipotecznym Królestwa Polskiego Sadu Okręgowego w Radomiu. W akcie tym Bruśnicki oświadczył, że wszystkie przysługujące mu prawa dzierżawy działki placu przestrzeni 576 kwadratowych sążni tj. 2622 metry kwadratowe, do dnia 8 lutego 1956 roku oraz swoje własne znajdujące się na tym placu budynki: dom mieszkalny i inne zabudowania gospodarskie bez placu pod nimi, zaprowadzony na tym placu ogród, jak również urządzoną w tymże domu własną aptekę, z całym jej urządzeniem, utensyliami, materiałami aptecznymi, preparatami, towarami i przynależyłościami, na tych prawach, jak sam to wszystko nabył, posiadał i posiadać miał prawo, bez żadnych dla sienie wyłączeń, sprzedaje niniejszym aktem Stefanowi Kazimierzowi Górbielowi.
Dnia 1 lipca 1922 roku prowizor farmacji Stefan Górbiel otrzymał z Wojewódzkiego Urzędu Zdrowia koncesję i zarządzanie apteką publiczną w Suchedniowie. (na podstawie Kroniki Apteki Andrzeja Sułko).

środa, 24 grudnia 2014

Świąteczne życzenia


Świąteczne życzenia


Jest taki dzień

Obraz Jarosława Jędrzejskiego.
Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,
dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

Niebo - ziemi, niebu - ziemia,
wszyscy - wszystkim ślą życzenia,
drzewa - ptakom, ptaki - drzewom,
mgnienie wiatru - płatkom śniegu.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, piękny dzień dziś nam rok go składa w darze.

Niebo - ziemi, niebu - ziemia,
wszyscy - wszystkim ślą życzenia,
a gdy wszyscy usną wreszcie,
noc igliwia zapach niesie. 
POSŁUCHAJCIE

Astra bliżej mistrzostwa SLF

Za nami szósta kolejka Suchedniowskiej Ligi Futsalu, po której Astra umocniła się na pierwszym miejscu. Stało się to między innymi za sprawą niespodziewanej porażki "hotelarzy" z AKS Wzdół. W walce o mistrzowski tytuł żółto-czarnym najbardziej zagraża Radcar, który pomimo, że ma 5 punktów straty, to ma jeden mecz więcej do rozegrania. Na uwagę zasługuje popis strzelecki Karola Chrzęszczyka (AKS), który strzelił cztery bramki, tym samym wyrównując rekordowe osiągnięcia Pawła Bałchanowskiego (UMiG) i Piotra Grudniewskiego (Astra).

Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami

Podczas spotkania (fot. M. Gałczyński).
W sobotę, 20 grudnia z inicjatywy radnych Krzysztofa Ślęzaka (okręg I) i Lidii Pikulskiej (okręg II) w gościnnych murach Gimnazjum odbyło się spotkanie wyborców z ulic: Granicznej, Jarzębinowej, Langiewicza, Przechodniej, Słonecznej, Źródłowej oraz Jagodowej, Poziomkowej, Porzeczkowej, Stokowiec, Szerokiej z burmistrzem Miasta i Gminy Suchedniów Cezarym Błachem. Wyborcy z tych okręgów mieli możliwość zadawania bezpośrednio wielu pytań, które dotyczyły aktualnych problemów i bolączek związanych z codziennym życiem w naszym mieście. Poruszona została sprawa kanalizacji ulicy Langiewicza, chodnika przy ulicy Stokowiec i remontu odcinka chodnika przy Langiewicza, oraz sprawa budowy nowej nawierzchni ulicy Szerokiej. Mieszkańcy sygnalizowali konieczność opracowania strategii rozwiązania problemu z przejazdem kolejowym. Uczestnicy spotkania pytali o sprawy podatkowe, porządkowe (kwestia ustawienia dodatkowych koszy na śmieci) oraz sprawy koszenia terenu zieleni będącego w pasie drogowym, czy możliwość dodatkowego oświetlenia ulic. Taka forma kontaktu udowodniła, że potrzeba konstruktywnych rozmów jest olbrzymia i zapewne będzie to nowa jakość pracy władz Suchedniowa z wyborcami. Wszystkim przybyłym na spotkanie organizatorzy pięknie dziękują życząc dobrych, spokojnych świąt i dużo nadziei w nowym roku 2015.

wtorek, 23 grudnia 2014

Działacz Roku 2014

Waldemar Piasta znany w suchedniowskim środowisku sportowym, ponieważ przez większość kariery był piłkarzem „Orlicza”, a będąc już na „emeryturze” grał w „Astrze”.
Propagator zdrowego stylu życia. Inicjator i współorganizator mistrzostw Suchedniowa w tenisie stołowym, których było już 12 edycji. Współtwórca w naszym mieście Akademii Młodego Piłkarza GOOL, która prowadzi zajęcia z najmłodszymi adeptami piłki nożnej.

Spotkanie opłatkowe w Urzędzie Miasta i Gminy

W poniedziałek, 22 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie odbyło się spotkanie opłatkowe, którego gospodarzem był burmistrz Cezary Błach. W spotkaniu wzięli udział pracownicy Urzędu, radni oraz zaproszeni goście, w tym między innymi starosta powiatowy Jerzy Żmijewski, dyrektorzy suchedniowskich placówek oświatowych i instytucji. Życzenia świąteczno-noworoczne złożyli burmistrz Błach, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Styczeń, starosta Żmijewski oraz ksiądz Grzegorz Łabądź, który zainicjował wspólną modlitwę. Następnie wszyscy zaśpiewali kolędę (KLIKNIJ) i połamali się opłatkiem składając sobie życzenia. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Spotkanie opłatkowe).

"Serduszkowe" paczki

Corocznie w suchedniowskim kościele przeprowadzana jest akcja "serduszkowa", której celem jest zrobienie i rozdanie paczek świątecznych dla dzieci najbardziej potrzebujących, wytypowanych m.in. przez pedagogów szkolnych. W tym roku na świątecznej choince znalazło się ponad 90 serc symbolizujących dzieci z naszego regionu. Na każdym z nich widniał napis określający płeć i wiek dziecka.
Wśród osób, które sporządziły paczki byli nie tylko mieszkańcy naszego miasta, lecz także Ci którzy je opuścili, przebywający w różnych zakątkach Polski lub poza jej granicami. Do miejscowych paczek "dorzucili" się również mieszkańcy innych miejscowości, m.in. Skarżyska czy Kielc, którzy nie są związani z naszym miastem, ale chcieli dołożyć swoją "cegiełkę". W sobotnie przedpołudnie pakunki zostały dostarczone dzieciom z Suchedniowa, Mostek i Michniowa. 
Dla wszystkich, którzy w ten świąteczny czas postanowili wesprzeć akcję należą się wielkie podziękowania. Organizatorzy podkreślają iż mają wielką nadzieję, że prezenty sprawiły ogromną radość obdarowanym. Za wielkie serce ofiarodawców i iskierki radości w oczach obdarowanych DZIĘKUJEMY!

Rocznica śmierci Stanisława Piaska

W dniu dzisiejszym mija 39 lat od śmierci Stanisława Piaska, byłego kierownika Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie. Po latach pracy w wielu szkołach w roku 1962 objął kierownictwo we wspomnianej "Trójce", której szefował do 1972 roku. Równolegle był dyrektorem Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy FUT (1962-1969). Był znanym działaczem społecznym oraz kronikarzem miasta i gminy Suchedniów.

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Wigilia w Mostkach

Wieczór wigilijny (fot. Jacenty Kita).
W ostatnią niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia w świetlicy Wiejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem mieszkańców Mostek i zaproszonych gości. W dobry nastrój wprowadził wszystkich Zespół Pieśni i Tańca "Skokotliwi" śpiewając kolędy. W miłej atmosferze wszyscy zebrani połamali się opłatkiem i zasiedli do wieczerzy wigilijnej. (więcej zdjęć na fanpagu).

Wieczór wigilijny w Michniowie

Jasełka w CKI (fot. Jacenty Kita).
W czwartek, 18 grudnia w Centrum Kształceniowo-Integracyjnym w Michniowie w pięknej inscenizacji, z choinką i wystrojem z jedliny, odbył się wieczór wigilijny. Przed szopką, wystawiono Jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz starszych mieszkańców Michniowa. Po Jasełkach wszyscy zebrani w świetlicy złożyli sobie życzenia świąteczne i noworoczne oraz podzielili się opłatkiem. (więcej zdjęć na fanpagu).

Trener Roku 2014

Dariusz Kowalik był już wyróżniony jako „Działacz Roku 2007”. Tym razem został Trenerem Roku. Przez lata zajmuje się szkoleniem młodzieży w „Orliczu”. Spod jego ręki wyszło wielu zawodników, którzy kontynuowali kariery w „dorosłej” piłce.
Prowadzone przez niego zespoły lokują się w górnych rejonach tabel, a drużyna juniorów nie przegrała na boisku w Suchedniowie od 18 miesięcy(!), tj. od 8 czerwca 2013 roku.


niedziela, 21 grudnia 2014

Złote dziewczyny!

Nasze złotka!
Jak informowałem wcześniej, w dniu wczorajszym badmintonistki Orlicza walczące w finałach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych wygrały dwa pierwsze mecze, z UKS Unią Bieruń 4:1 i SKB Suwałki 5:0. W dniu dzisiejszym nie dały żadnych szans Hubalowi Białystok wygrywając 5:0. Przed ostatnim decydującym spotkaniem z Energią Lubliniec do obrony mistrzowskiego tytułu naszym dziewczętom wystarczył jeden punkt. Plan minimum został bardzo szybko zrealizowany, ponieważ Wiktoria Dąbczyńska i Zuzanna Glijer wygrały pojedynki singlowe. Mecz mógł zakończyć się wynikiem 3:0, ale Izabela Pajek w decydującym starciu prowadziła 20:18 i brakowało jej punktu do zakończenia zawodów, niestety rywalka zagrała mecz życia i doprowadziła do wyniku 2:1 dla Orlicza. Ponieważ i nasz debel Wiktoria Dąbczyńska/Katarzyna Zięba przegrał, o końcowym wyniku decydował debel z udziałem Izy Pajek i Zuzi Glijer. Nasze dziewczyny wygrały, i tym samym Orlicz wygrał z Energią 3:2. Tytuł mistrzowski i złote medale dla biało-niebieskich, a właściwie złotych dziewczyn z Suchedniowa. Sprawiły nam wspaniały prezent na gwiazdkę! Dziękujemy!
Wiktoria Dąbczyńska, Izabela Pajek, Katarzyna Zięba, Zuzanna Glijer oraz trener Stefan Pawlukiewicz dedykują ten tytuł i złoty medal wraz z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI BOŻONARODZENIOWYMI wszystkim mieszkańcom naszego miasta.

Ocalić od zapomnienia

Tak jest dzisiaj...
...a tak było.











Remont plebani i młyna na Jędrowie to ostatnio jedyne przykłady "ocalenia od zapomnienia" zabytkowych obiektów kultury materialnej w naszym mieście, no może jeszcze przebudowa młyna na hotel "Stary Młyn" na Berezowie. Wcześniej wiele z nich bezmyślnie zlikwidowano, rozebrano, a te które pozostały niszczeją lub są dewastowane.

Ostatnio wrzuciłem na fanpage "Suchedniów Wczoraj" fotkę willi Kowalskiego (dziękuję Dariuszowi Kowalikowi), która mogła być w dzisiejszych czasach perełką turystyczną. Od pewnego czasu obserwujemy jak pogarsza się stan techniczny Dworku Doroszewskich przy ulicy Bodzentyńskiej, którym zainteresowane jest Muzeum Wsi Kieleckie. Być może stracimy kolejny cenny zabytek, ale podobnie jak to było w Dworkiem Tumulców, dzięki temu ocaleje. Patrzymy przez płot na stary "Marywil" przy ul. Mickiewicza. Osobiście zadaję sobie pytanie kiedy runą te zabytkowe mury z kominem, który jest bardzo charakterystyczny w panoramie Suchedniowa. Ostatnio byłem na terenie byłej Fabryki Urządzeń Transportowych i znalazłem ostatnie fragmenty budowli po starej fabryce Starkego. Jest również kawałek muru po kuźnicy Baltazarek i miejsce, gdzie rzeczka Pstrążnica wpada do Kamionki, ale to tylko kwestia czasu, kiedy i to zniknie z powierzchni. Mamy w Suchedniowie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, być może one zajmą się tym tematem. Nie tak daleko, w Bodzentynie jest Towarzystwo Przyjaciół Bodzentyna i aż zazdrość bierze, gdy się obserwuje ile dobrego robią tam dla swojego miasta.

Nadzieja Roku 2014

Tegoroczną laureatką została badmintonistka Julia Pajek. Nie ma jeszcze w swojej bogatej kolekcji medali, tych najważniejszych z mistrzostw Polski, ale jest dopiero na początku swojej przygody ze sportem.
Jak wspomniałem wcześniej, ta 10-letnia zawodniczka wygrała już wiele turniejów i wszystko wskazuje, że jesteśmy świadkami narodzin kolejnej mistrzyni, nie boję się tak nazwać tej młodej zawodniczki, tym bardziej, że ma doskonały wzór do naśladowania w swojej utytułowanej siostrze.

sobota, 20 grudnia 2014

Złoto coraz bliżej

Wiktoria, Iza i Kasia w Suwałkach.
W Suwałkach rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych w badmintonie z udziałem Orlicza Suchedniów. W pierwszym dniu zawodów nasza drużyna rozegrała dwa zwycięskie mecze i jest jedyną, która nie straciła punktów. Mistrzostwa zainaugurowała wygraną z UKS Unia Bieruń 4:1, punkty zdobyły: Wiktoria Dąbczyńska, Izabela Pajek w grach pojedynczych oraz Dąbczyńska/Katarzyna Zięba i Pajek/Zuzanna Glijer w grach deblowych. W drugim spotkaniu Orlicz nie oddał punktu i zwyciężył z SKB Suwałki 5:0. W niedzielę nasza drużyna zmierzy się z Hubalem Białystok i Energią Lubliniec.

Sportowiec Roku 2014

Sportowcem Roku 2014 została Wiktoria Dąbczyńska. Po raz pierwszy w 13-letniej historii wyboru „Najlepszych” tytuł ten trafił po raz trzeci w ręce tej samej osoby, a jest nią właśnie Wiktoria.
Od lat śledzimy rozwój jej kariery. Pisałem o jej pierwszych sukcesach, jak również o medalach przywożonych z mistrzostw Polski. W mijającym roku przywiozła dwa złote krążki (a dzisiaj walczy o kolejny medal). Na chwilę obecną jest najbardziej utytułowaną badmintonistką, a w rankingu suchedniowskich medalistów jest już na szóstym miejscu.

Drugi turniej Grand Prix w badmintonie

W dniach 12 i 19 grudnia w hali sportowej w Suchedniowie odbył się Mikołajkowo - Świąteczny Powiatowy Turniej Klasyfikacyjny w Badmintonie z cyklu Grand Prix Suchedniowa Szkół Podstawowych. Organizatorem zawodów była Samorządowa Szkoła Podstawowa z Ostojowa. W turnieju wystartowało 112 zawodników (67 chłopców i 45 dziewczynek) z pięciu szkół powiatu skarżyskiego: SSP 1 Suchedniów, SSP 3 Suchedniów, SP Łączna oraz SSP Ostojów. Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I-II; klasy III-IV i klasy V-VI zarówno dla dziewcząt jak i chłopców, a nad ich sprawnym przebiegiem czuwał sędzia główny Krzysztof Piątek.
Wszystkie dzieci na rozpoczęcie turnieju otrzymały słodką niespodziankę, a na zakończenie zawodów dyrektor SSP Ostojów Joanna Piasta-Siechowicz wręczyła dyplomy oraz puchary dla najlepszych  w każdej kategorii wiekowej.
Organizatorzy dziękują prezes Banku Spółdzielczego w Suchedniowie Agnieszce Fąfara-Markiewicz za ufundowanie pucharów dla najlepszych zawodników.


piątek, 19 grudnia 2014

Zginął na torach

W dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych w okolicy Suchedniowa, pociąg relacji Zielona Góra - Lublin potrącił śmiertelnie mężczyznę na torach kolejowych. Policja prowadzi czynności wyjaśniające w jakich okolicznościach zginął oraz ustala jego personalia.

W sobotę gra SLF

W sobotę, 20 grudnia zostanie rozegrana 6 kolejka Suchedniowskiej Ligi Futsalu, a więc będzie przekroczony półmetek rozgrywek. Na pierwszy plan wysuwa się spotkanie Gromu z Astrą. Ciekawe, czy Grom sprawi kolejną niespodziankę i urwie punkty liderowi. Nie mniejsze emocje powinny towarzyszy pojedynkowi Radcar z Inter Cars. Przegrany z tego meczu może wypaść z rywalizacji o podium. Całkiem inne cele będą przyświecały zawodnikom Sienkiewicza i UMiG. Zwycięstwo jednej z tych ekip oddali ją od końca tabeli. Jednak z pewnością wszystkie mecze dostarczą wrażeń i zapraszam od godziny 16 do suchedniowskiej hali sportowej.

Remontują ulicę Kościelną

W środę na ulicę Kościelną po dłuższej przerwie powrócili drogowcy. Przypominam, że przetarg na wykonanie robót na ulicy Gajzlera i odcinka ulicy Kościelnej wygrała firma Globe Invest ze Skarżyska. Z różnych względów, między innymi poprzez niedotrzymanie terminu umowy określonej w aneksie, prace zostały przerwane, a około 560 tys. złotych nie wpłynęło z Urzędu Wojewódzkiego do miejskiej kasy. Teraz remont został wznowiony, ale wspomnianej kwoty nie tylko nie otrzymamy, ale należy ją znaleźć w budżecie zaplanowanym na rok 2015. Do powyższej sprawy jeszcze powrócimy.

czwartek, 18 grudnia 2014

W styczniu Walne Nadzwyczajne w Orliczu

Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego "Orlicz" Suchedniów, zawiadamia że zwołuje na dzień 5 stycznia 2015 roku (poniedziałek) o godz. 16.30 w pierwszym terminie lub o 17.00 w drugim terminie, w siedzibie klubu przy ul. Sportowej 5 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków.
Jak udało mi się ustalić podczas zebrania zostanie przyjęta dymisja prezesa i zarządu oraz zostaną przeprowadzone wybory nowych władz klubu.

Prezesi klubów u Burmistrza

Prezesi Kowalik i Lasota.
We wtorek w Urzędzie Miasta doszło do spotkań burmistrza Cezarego Błacha i jego zastępcy Dariusza Miernika z przedstawicielami suchedniowskich klubów sportowych Orlicza i Astry. Prezesi klubów Dariusz Kowalik i Rafał Lasota określili się na jakie wsparcie, przede wszystkim finansowe liczą ze strony Urzędu. Oczywiście były to rozmowy niezobowiązujące, ponieważ o podziale środków finansowych na przyszły rok zadecyduje otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych. Ponadto został poruszony temat dotyczący połączenia obu klubów, co spotkało się z pozytywnym oddźwiękiem z obu stron.

W austeryi

Późniejsza karczma zajezdna.
W dzisiejszych czasach, osoby będące gościnnie w Suchedniowie nie mają problemów z wyborem miejsc noclegowych. Jakże inaczej wyglądała sytuacja w 1871 roku, co najlepiej oddaje nam poniższy opis:
Jedna z osób przejezdnych użalała się na wielkie nieporządki istniejące w austeryi w Suchedniowie. Zajazd ten należy do dwóch dzierżawców, to jest sala gościnna do jednego, zaś pokoje numerowe trzyma żydek, który dość daleko mieszka od zajazdu, tak że w nocy potrzeba budzić i sąsiedni dom, aby uzyskać klucz od stancyj, w których niema ani zasuwek u okien ani jednego całego sprzętu. Utrzymująca zaś bufet za żadne pieniądze nie chciała w nocy nie tylko pokazać się, ale nawet wskazać przybyłemu gościowi gdzie ma dostać klucza od numeru.
Prawdopodobnie chodzi tu o zajazd na rogu dzisiejszych ulic Powstańców i Kieleckiej.

środa, 17 grudnia 2014

Kiermasz świąteczny w UMiG

W dniu dzisiejszym w holu Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie można było nabyć świąteczne ozdoby wykonane przez pracowników Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej. Działalność produkcyjna zakładu odbywa się w Stykowie oraz w Kałkowie-Godowie, które zatrudniają 48 osób. Pracownicy niepełnosprawni są zatrudnieni w pracowniach: krawiecko-tkackiej, malarsko-zdobniczej, wiklinowo-gipsowej, stolarskiej.

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Z uwagi na liczne przypadki pozostawiania odpadów wielkogabarytowych w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania przypominam, że w najbliższy poniedziałek, 22 grudnia będzie ich odbiór w Suchedniowie, a tym samym okazja do ich pozbycia.
Ponadto przypominam, że 29 grudnia (poniedziałek) będzie odbiór szkła, 30 grudnia (wtorek) - plastik, 31 grudnia (środa) - popiół.

Uczniowie aptekarscy w Suchedniowie

W pierwszym okresie działalności apteki obok pracowników etatowych, odbywali tu swoje praktyki adepci sztuki aptekarskiej. W okresie od 23 grudnia 1879 do 8 stycznia 1882 roku praktykę w suchedniowskiej aptece odbywał Stanisław Bruśnicki, późniejszy jej właściciel. Z dniem 1 września 1882 roku z obowiązków podaptekarza został zwolniony Ksawery Kłopotowski, a apteką miał zarządzać prowizor farmaceutyki Kazimierz Łoza-Bielicki.
W okresie od 25 sierpnia 1885 do 17 czerwca 1886 roku praktykę odbywał uczeń aptekarski Stefan Jan Sołtykowicz, a od 27 stycznia do 13 maja 1886 roku Józef Dulemba. Od dnia 21 października 1887 do 3 kwietnia 1888 roku praktykował tu uczeń aptekarski Lech Wiegorek, zaś od 28 grudnia 1887 do 29 lutego 1889 roku uczeń Jan Milak, natomiast od 16 sierpnia 1888 do 21 czerwca 1889 roku uczeń Mikołaj Kasperkiewicz.
Po przeniesieniu apteki do Zielińskiego, od 24 lutego do 16 sierpnia 1890 roku praktykował tam Stanisław Otwinowski, zaś od 30 grudnia 1889 do 20 stycznia 1890 i od 10 września 1890 do 20 czerwca 1891 roku Jan Stanisław Rogowski. Ostatnimi praktykantami w domu Zielińskiego byli: Józef Artwiński (26 stycznia - 3 grudnia 1893), Bronisław Honowski (28 sierpnia 1893 - 20 września 1894), Mieczysław Zaremba (22 czerwca 1895 - 20 czerwca 1896). Jak widać w naszej aptece w tym samym czasie praktyki odbywało nawet po dwóch uczniów, co świadczy, że była dużą jak na tamte czasy. Od roku 1896 zaczyna się kolejny rozdział w historii suchedniowskiej apteki, o czym już wspominałem wcześniej. Została przeniesiona na ulicę Bodzentyńską. 
W załączonej mapce "szosa państwowa" to dzisiejsze ulice Mickiewicza i Bodzentyńska, a "droga przez wieś" to ul. Słowackiego. Widać również zaznaczone domy pogórnicze, które teraz należą do Nadleśnictwa. (na podstawie kroniki Andrzeja Sułko).

wtorek, 16 grudnia 2014

Niespodzianki w SLF

Za nami piąta kolejka Suchedniowskiej Ligi Futsalu. Kibice już się przyzwyczaili, że w tych rozgrywkach dochodzi do niespodziewanych rozstrzygnięć. I tym razem się nie zawiedli. O największą niespodziankę postarał się zespół Blaugrany, który w drugiej połowie strzelił Radcar cztery bramki nie tracąc żadnej. Również Grom niespodziewanie urwał dwa punkty MPower, strzelając bramkę w ostatniej minucie. Nie zwalnia za to tempa Astra, która pewnie zmierza ku obronie tytułu mistrzowskiego. Tym razem padło 28 bramek, z czego 21 w drugich połowach, a jedynym hat-trickiem popisał się Sebastian Wójcik (Astra).

Zadymiony Suchedniów

Dawno, dawno temu Suchedniów był postrzegany jako miejscowość letniskowa, o czym donosiła nawet ówczesna prasa. Ale to było na przełomie XIX i XX wieku. Później rozwój przemysłu oraz inne zaniedbania doprowadziły do tego, że nasze miasto nie jest już taką atrakcją letniskową. Jakby na potwierdzenie tego, wystarczy dzisiaj popatrzyć przez okno, a przekonamy się jakie mamy "wspaniałe" powietrze w Suchedniowie. Fakt, że pogoda temu sprzyja, ale dymy niczym w Krakowie, który znany jest z największego zanieczyszczenia. Czy jest coś robione w kierunku zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, myślę że nic takiego się nie dzieje. Dla przykładu, jest przygotowywany projekt remontu ulicy Powstańców - przy której czasami snują się dymy z kominów tamtejszych budynków - ale we wspomnianym projekcie nie ma nawet wzmianki o przeprowadzeniu linii ciepłowniczej. A kolejna taka okazja może być dopiero za następne 30-40 lat. Może nie jest jeszcze za późno i warto zadbać o nasze środowisko naturalne.

Julka Pajek najlepsza!

Julka na podium.
Na Ogólnopolski Turniej Badmintona do Suchedniowa w miniony weekend przyjechali zawodnicy z Łodzi, Bierunia, Warszawy, Starych Babic, Lublińca, Sarbic, Krakowa i Katowic.
W kategorii U-17 całe podium obstawiły nasze zawodniczki,zwyciężyła Wiktoria Dąbczyńska przed Izabelą Pajek i Zuzanną Glijer. W grze deblowej najlepsze były Zuzanna Glijer i Iza Pajek, drugie miejsce zdobyła Katarzyna Zięba, która grała z koleżanką z Łodzi Aleksandrą Kołodziej, a na trzecim stopniu podium stanęła nasza młodsza zawodniczka Aleksandra Pająk z partnerką z Sarbic Mileną Cichomską. W grze mieszanej Wiktoria Dąbczyńska wystąpiła z Jakubem Tembikowskim ze Starych Babic i wywalczyła drugą lokatę. Miejsce trzecie na podium przypadło Marcinowi Piwowarowi w deblu z Łukaszem Jabłońskim z Łodzi.
W kategorii U-13 najlepiej zagrała zawodnicza Orlicza utalentowana 10-letnia Julia Pajek, uczennica SSP nr.1 w Suchedniowie. Julka wygrała grę pojedynczą pokonując w finale Weronikę Szemplińską ze Starych Babic 21-16/21-13 i grę mieszaną, w której wystąpiła z Adamem Bibikiem z Łodzi i w finale wygrała z Jakubem  Mysłowskim /Pauliną Wudarską z Sarbic 21-12/21-8. Miejsce 2-gie na podium w tej kategorii w deblu wywalczyły Małgorzata Dulęba/Aleksandra Pawlukiewicz, Weronika Zięba miejsce 3-cie, a wśród chłopców Norbert Sołkiewicz /Andrzej Pięta również stanęli na 3-cim stopniu podium.
Najlepszą zawodniczką zawodów została Julia Pajek i Adam Bibik, którzy otrzymali pamiątkowe albumy o Suchedniowie. (Aleksandra Dąbczyńska).

poniedziałek, 15 grudnia 2014

138 rocznica urodzin Poziomskiego

W dniu dzisiejszym mija 138 rocznica urodzin Witolda Poziomskiego, który urodził się 14 grudnia 1876 roku w Wysokie Litewskie. W Suchedniowie osiedlił się w 1907 roku. Tu rozpoczął swoją praktykę lekarską. Wkładając w swą pracę serce, zaangażowanie szybko zdobył sympatię i zaufanie Suchedniowian. Poziomski leczył wszystkich, bez względu na status majątkowy i możliwości finansowe pacjentów. Wzywany do pomocy lekarskiej niezwłocznie śpieszył z pomocą.
Od ludzi biednych nie tylko nie pobierał honorarium, ale często pomagał im finansowo. Przez wiele lat był jedynym lekarzem w Suchedniowie. Często przyjmował chorych w domu, a jeśli była taka potrzeba, pacjentów zatrzymywał u siebie do czasu przesilenia choroby.
W okresie międzywojennym Poziomski zorganizował niewielki szpital [na 20 łóżek] w prywatnym domu, przy obecnej ul. Sportowej. Był również organizatorem Komitetu Pomocy dla Chorych. W czasie okupacji hitlerowskiej był jednym z najwszechstronniejszych działaczy społecznych. Brał czynny udział w pracy wszystkich organizacji na terenie Suchedniowa. Narażając własne życie udzielał pomocy partyzantom.
7 lipca 1942 roku wraz z siostrą Bonawenturą Reginą Kumor ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus założył Dom Dziecka. Patronował wielu inicjatywom, jak choćby budowie szkoły - „Tysiąclatki”, rozbudowie miejscowej fabryki, był m.in. delegatem do Katowic, w sprawie uruchomienia fabryki w Suchedniowie. Całe życie pracując w tak małym ośrodku, jakim był Suchedniów,  dr W. Poziomski musiał zajmować się każdą dziedziną medycyny.

Świąteczne paczki od Korporacji

W dniu dzisiejszym na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji członkowie Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdali około 400 paczek żywnościowych. Paczki zostały pozyskane ze Świętokrzyskiego Banku Żywności przez SKS, który przystąpił do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2010. Program ten wspiera osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej i polega na pomocy żywnościowej, która zaspokoi ich podstawowe potrzeby w tym zakresie. Osoby, które skorzystały z tej pomocy zostały wytypowane przez MOPS i UMiG.

Jerzy Żmijewski starostą!

W dniu dzisiejszym na sesji Rady Powiatu Skarżyskiego dokonano wyboru Zarządu Powiatu. Starostą został suchedniowianin Jerzy Żmijewski (10 głosów za, na 19). Tak więc w kadencji 2014-2018 Zarządem Powiatu pokieruje ponownie Jerzy Żmijewski, który był już starostą w latach 2006-2010. Gratulujemy!

"Skokotliwi" w Kielcach

W niedzielę, 14 grudnia Zespół Pieśni i Tańca "Skokotliwi" z Mostek oraz dyrektor Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" Andrzej Karpiński wzięli udział w Kiermaszu Świątecznym, który odbył się w Dworku Laszczyków, znajdującym się na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach. Zespół udał się tam na zaproszenie suchedniowianki Agnieszki Włodarczyk-Mazurek, zastępcy kierownika Działu Etnografii tegoż muzeum. Podczas kiermaszu odbyło się przedstawienie jasełkowe "Narodziła się nam nadzieja i miłość", do którego to Zespół "Skokotliwi" przygotował oprawę muzyczną. Wystąpił także znany z programu Must Be the Music zespół "Jędrusie". (info: Zubiński Paweł, więcej zdjęć na fanpage).

Zaproszenie na "Orszak Trzech Króli"


Uczniowie w konkursach przedmiotowych

Kuratorium Oświaty w Kielcach podało listę uczniów ze szkół podstawowych zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursów przedmiotowych. W konkursie humanistycznym w gronie 332 uczniów znalazły się: Wiktoria Bogusiewicz z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, prowadzoną przez nauczycielki: Mariolę Pasek, Joannę Sołkiewicz, Renatę Kuszewską oraz Karina Obara z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowie prowadzona przez Agnieszkę Witczak, Monię Wojteczek, Małgorzatę Miernik-Kłys.
W konkursie matematyczno-przyrodniczym, na 311 zakwalifikowanych,  suchedniowskie szkoły będą reprezentowane przez czworo uczniów. Jakub Bugajski i Jakub Wójcik z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3, prowadzeni przez nauczycielki Sylwię Świtek i Marzennę Bobowską-Wojewódzką oraz Zuzanna Graba z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1, prowadzoną przez nauczycielki Agatę Żmijewską i Danutę Stobiecką-Maciejczyk. Paweł Obara z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Ostojowie prowadzony przez Magdalenę Borowiec, Hannę Miernik.