sobota, 31 maja 2014

Kolejne 0:1

Udał się rewanż piłkarzom Klimontowianki po przegranym meczu w pierwszej rundzie w Klimontowie 1:3. Tym razem w Suchedniowie goście byli górą i wygrali 1:0. Sam mecz nie przyniósł wielu emocji i stał na słabym poziomie. Gra toczyła się w środkowych rejonach boiskach, sytuacji podbramkowych było jak na lekarstwo, a strzały na bramkę można było policzyć na palcach jednej ręki. Bramkę straciliśmy przez błąd w obronie, kiedy po wrzutce z prawej strony jeden z dwóch nieobstawionych napastników Klimontowianki główką umieścił piłkę w siatce. Orlicz najlepszą okazję miał w 85 minucie, kiedy z najbliższej odległości najpierw Marak Banaczkowski a następnie Krystian Żakowicz trafiali w obrońców.

Nagrody w konkursach plastycznych

Uczestnicy konkursów (fot. TSK24).
W piątek 30 maja w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Skarżysku-Kamiennej miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów plastycznych pt. "Czyste powietrze wokół nas", "Nie pal przy mnie proszę" i "Znajdź właściwe rozwiązanie". W konkursach wzięło udział 54 uczniów, w tym z suchedniowskich placówek.
Jury w składzie: Barbara Lipnica, Polski Czerwony Krzyż, Marta Skorek, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Ryszard Radomski, Straż Miejska w Skarżysku nie miało łatwego zadania, ale ostatecznie ogłosiło wyniki. W konkursie "Czyste powietrze wokół nas" 2 miejsce przypadło Magdalenie Chrząszcz z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3, a 3 miejsce Małgorzacie Kania z Samorządowego Przedszkola. W konkursie "Nie pal przy mnie proszę" 3 miejsce zajęła Nina Turakiewicz z "Trójki". W konkursie "Znajdź właściwe rozwiązanie" 2 miejsce dla Oskara Węglińskiego, również z "Trójki".

Praktyki w Pogorzelnicy

W Pogorzelnicy w Ośrodku Wczasowo-Sanatoryjnym „Stoczniowiec" w dniach 5 - 30 maja odbywały się praktyki zawodowe dla uczniów Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza. Były one realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego „Suchedniowscy Zawodowcy”. W tym roku szkolnym na praktyki nad morzem wyjechała grupa uczennic z klasy II Technikum. Opiekunem praktyk ze strony ośrodka jest p. Marcin Berski. Uczennice pracowały w recepcji, jako obsługa hotelowa, w kuchni, jako obsługa sali jadalnianej oraz w drink barze.
Oferta ośrodka skierowana jest głównie do gości zagranicznych, co pozwoliło na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności w nauce zawodu, a także umożliwiło poznanie specyfiki pracy danego ośrodka.
Pobyt nad morzem to nie tylko praktyka zawodowa, ale również był wspaniałą okazją do aktywnego wypoczynku, który oferuje ośrodek i przepiękna okolica.

Fundacja "Daj Szansę" nagrodziła

Wyróżnieni uczniowie (fot. M. Busiek).
W piątek, 30 maja w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku miała miejsce miła uroczystość wręczenia nagród Fundacji "Daj Szansę" laureatom konkursów przedmiotowych dla gimnazjów. W gronie wyróżnionych znalazła się dwójka uczniów z suchedniowskiej szkoły: Adam Fudala, laureat olimpiady języka angielskiego oraz Zuzanna Lech, laureatka konkursu przedmiotowego z języka polskiego.
Fundacja "Daj Szansę" wręczyła również podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursów. Z suchedniowskiego gimnazjum otrzymali je pp. Anna Salwa i Joanna Piątek.

piątek, 30 maja 2014

Sportowy weekend

W najbliższą sobotę o godzinie 16 piłkarze Orlicza po raz pierwszy w Suchedniowie zagrają o mistrzowskie punkty z Klimontowianką. Na jesieni w Klimontowie biało-niebiescy wygrali 3:1 po bramkach Sylli, Kostova i Nowocienia Kacpra (wszyscy już odeszli z klubu). Nasz rywal na wiosnę wygrał 5 meczów, 2 zremisował i 4 przegrał, a Orły 2 wygrały i 9 przegrały. Być może suchedniowianie poprawią dorobek z rundy rewanżowej.
Juniorzy starsi
GKS Górno - Orlicz 31 maja (sobota) godz. 13
Trampkarze starsi
Orlicz - Gród Ćmińsk 1 czerwca (niedziela) godz. 11
Młodzik starszy
Astra - Wierna Małogoszcz 31 maja (sobota) godz. 10
Orlik starszy
Kunów - turniej z udziałem Astry 1 czerwca (niedziela) godz. 10
Badminton
Międzynarodowy Turniej - hala sportowa 31 maja (sobota) godz. 9

Nowy Komendant Komisariatu?


Komendant Powiatowy Policji w Skarżysku-Kamiennej wydał ogłoszenie z dnia 28 maja w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Suchedniowie.
OGŁOSZENIE.

Dzień Rodziny w Przedszkolu

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka.
Tak jak co roku , aby dzieci mogły wyrazić swoją miłość do rodziców w Przedszkolu został zorganizowany Dzień Rodziny, w ramach którego świętowaliśmy jednocześnie Dzień Mamy i Dzień Taty. Panie nauczycielki z wszystkich grup przygotowały wraz z dziećmi programy artystyczne. Nie zabrakło piosenek i wierszy, których wykonania mogli posłuchać  rodzice wypełniający salę kinową Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica. Chłopcy i dziewczęta wspaniale zaprezentowali swoje zdolności taneczne. Było wesoło i kolorowo. Wielką niespodziankę przygotowały starszaki  przedstawiając bajkę „Księżniczka na ziarnku grochu”. Dzieciaki zapewniły swoim najbliższym dużą porcję radości oraz wzruszeń.
A rodzice byli dumni ze swoich pociech, niejednemu łezka zakręciła się w oku. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewali „Sto lat”, a zaproszeni goście zostali obdarowani upominkami autorstwa swoich dzieci. (info: Przedszkole; więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Przedszkole).

Poświęcenie kapliczki

Uroczyste poświęcenie
kapliczki (fot. A. Sasal).
Przy ulicy Kieleckiej znajduje się jedna z najstarszych suchedniowskich kapliczek. Jest to kapliczka domkowa, wewnątrz znajduje się rzeźba Jana Nepomucena. Postawiona została w 1900 roku, a jej fundatorem był Eustachy Tumulec. Obiekt ten, mocno naruszony upływem czasu przetrwał do czasów współczesnych, ale wymagał odnowienia. Po zakończeniu prac remontowych, nadeszła pora na jej oddanie. W czwartek, 29 maja, poświęcenia kapliczki dokonał ksiądz proboszcz Marek Migocki. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, na uroczystość przybyli mieszkańcy Suchedniowa, a zwłaszcza Baranowa. 

czwartek, 29 maja 2014

Zaproszenie na turniej badmintona

Tak było rok temu.
Po raz kolejny z okazji Dnia Dziecka, działacze sekcji badmintonowej Orlicza oraz Uczniowski Klub Sportowy Nike organizują międzynarodowy turniej z udziałem zawodniczek i zawodników z klubów krajowych i zagranicznych. Początek zawodów w sobotę, 31 maja o godzinie 9. Z pewnością emocji sportowych nie powinno zabraknąć, ponieważ na parkiecie zobaczymy między innymi wielu medalistów mistrzostw Polski. Zapraszamy!

Dzień Mamy w SSP w Ostojowie

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka.  Dzień Mamy i Taty  w naszej szkole był świętowany 26 maja.
Sala przedszkolna stała się sceną, na której najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje talenty, indywidualne uzdolnienia oraz umiejętność pracy zespołowej. Uczniowie swoją miłość do rodziców okazali - tańcem, piosenką, wierszem oraz własnoręcznie wykonanymi laurkami. Następnie zaprosili swoich najbliższych do zabaw integracyjnych.  

O krok od medalu

Ola Pająk na mistrzostwach.
W dniach 23-25 maja w Głubczycach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych w badmintonie, w których wystartowały Aleksandra Pająk i Kamila Frontczak, zawodniczki Orlicza. Bardzo blisko medalu była Ola w grach pojedynczych, która po ograniu dwóch rywalek w ćwierćfinale trafiła na późniejszą wicemistrzynię Polski Beatę Mycek (Stal Nowa Dęba), z którą przegrała 0:2 (7:21, 12:21). Ostatecznie została sklasyfikowana w przedziale 5-8 miejsce. W grach mieszanych Aleksandra Pająk grając w parze z Szymonem Cybulskim (Lednik Miastko) dotarli do ćwierćfinału, gdzie trafili na późniejszych brązowych medalistów Jakuba Płaszczyka/Zuzannę Jankowską i przegrali 0:2 (12:21, 13:21). Tak więc Ola dwukrotnie otarła się o podium, ale dotarcie do ćwierćfinału to również duży sukces.
Druga nasza reprezentantka Kamila Frontczak debiutowała w imprezie tej rangi. W singlu przegrała z Martyną Pietrzak 0:2 (6:21, 8:21), a w deblu grając z Pauliną Karską przegrały po bardzo wyrównanym pojedynku z Klaudią Kostrzycką/Dominiką Luboch 1:2 (21:13, 19:21, 19:21).

środa, 28 maja 2014

Cesja Praw na Kruku

Tak jeździło się na Kruku /1943/.
Przelew - inaczej cesja praw - to nic innego jak umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy wierzycielem (zbywca wierzytelności) a osobą trzecią (nabywcą wierzytelności), na podstawie której wierzyciel przenosi swoją wierzytelność wobec dłużnika na osobę trzecią. Oto cesja praw zawarta przed wójtem gminy Suchedniów Wincentym Sołkiewiczem.
Cesja Praw
Ja niżej podpisana Zuzanna z A... K... córka Wincentego i Apolonii z K... małż. A... w asystencji męża swego Feliksa K... będąc prawną spadkobierczynią do osady rolnej o przestrzeni 16 mórg 247, prawa spadkowe do której to osady rolnej przysługują mi z tytułu sukcesji po matce Apolonii z K... A..., spadkobierczyni swego ojca Pawła K..., zapisanej w tabeli nadawczej na wieś Suchedniów Zachodni gminy Suchedniów pod Nr. 26 na imię Wincentego N... - na zasadzie niniejszej cesji ceduję i przelewam w całości wszystkie swe prawa spadkowe do wyszczególnionej wyżej osady rolnej na rzecz Antoniny L... żony Ignacego.

Rodzinnie w ping-ponga

Najlepsi z pucharami
i dyplomami (fot. D. Wolniak)..
W sobotę, 24 maja Rycerze z Rady Błogosławionego Jana Pawła II w Suchedniowie zorganizowali po raz drugi Rodzinny Turniej Tenisowy im. Świętego Jana Pawła II. Turniej rozpoczęto modlitwą, którą poprowadził Kapelan Rady ks. Robert Szewczyk i zapaleniem znicza pod tablicą upamiętniającą pobyt w naszym mieście Kardynała Karola Wojtyły, późniejszego Papieża. W rodzinnej atmosferze i sportowej rywalizacji, wystąpiło ponad 50 uczestników, w tym znaczna reprezentacja Rycerska. A było o co walczyć, ponieważ i nagrody były atrakcyjne. Na zwycięzców czekały Puchar Księdza Proboszcza, Puchar Kapelana Rady i Puchar Wielkiego Rycerza. Główna nagroda stół, ufundowany przez Rycerza Czesława, trafił do rodziny Piastów. Ponadto zawodnicy mogli się również posilić, ponieważ na miejscu była kuchnia polowa, którą zarządzał Rycerz Janek. Wszyscy uczestnicy kończyli zawody w dobrych humorach i umawiali się na kolejną imprezę tego typu.
Organizatorzy dziękują ks. proboszczowi Markowi Migockiemu i ks. Robertowi za ufundowanie pucharów oraz firmom pp. Emila Tokarczyka i Czesława Magdziarza. Bóg zapłać!!! (info: Rycerze Kolumba, więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Rycerze Kolumba).

Zaproszenie na festyn

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" oraz Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" serdecznie zapraszają na festyn z okazji Dnia Dziecka, który odbędzie się w dniu 31 maja o godz. 11 w amfiteatrze SOK.
W programie:
- konkursy z nagrodami
- projekcja filmu dla dzieci
- występ zespołu "Doba czadu"
- występy wokalistów
- Formacja Taneczna "Axis"
- spektakl teatralny w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
- zabawa karaoke "Scena dla wszystkich"
- przejażdżki konikami huculskimi
oraz wiele innych atrakcji. 
Projekcja filmu dla dzieci rozpocznie się o godzinie 9.
ZAPRASZAMY!!!

wtorek, 27 maja 2014

Jak dobrze mieć sąsiada

Dzisiaj przypada święto - Dzień Sąsiada, które jest obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień ten ma na celu podtrzymanie więzi społecznych. Niejednokrotnie w jednym bloku jego mieszkańcy znają się tylko z widzenia. Dawniej przy drogach stały ławeczki, na których przesiadywali sąsiedzi, ale nie tylko i tam kwitło życie towarzyskie. Teraz każdy siedzi w domu przed ekranem telewizora lub komputera, a znajomości nawiązuje za pomocą komunikatorów internetowych.  A przecież o tym jak dobrze mieć sąsiada (nie mówiąc o sąsiadce) śpiewał zespół "Alibabki" POSŁUCHAJCIE.

Gimnazjaliści na wystawie

W czwartek, 22 maja grupa uczniów z klasy 2 c wraz z opiekunką Edytą Sputo odwiedziła Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II. Wizyta nie była przypadkowa, ponieważ gimnazjaliści udali się na wystawę malarstwa  Michała Dąbrowskiego, suchedniowskiego przedwcześnie zmarłego artysty. Na miejscu nie tylko mogli obejrzeć obrazy, ale również zapoznali się z życiorysem ich twórcy.

Pobiegli dla Bartka

W czasie biegu (fot. P. Małecki).
W niedzielę, 25 maja ponad 700 zawodników pobiegło na pięciokilometrowej trasie wytyczonej w lesie na kieleckim stadionie. Był to bieg wyjątkowy, ponieważ opłaty za startowe były przeznaczone dla Bartka Orzechowskiego z Suchedniowa. Chłopiec urodził się bez lewej stopy. I właśnie poprzez uczestnictwo w tym biegu, każdy dołożył "cegiełkę" na rehabilitację chłopca. Była to już druga edycja, a na mecie wszyscy umawiali się już na kolejny start tego coraz popularniejszego biegu.

poniedziałek, 26 maja 2014

Kto widział?

Uwaga! Zaginął pies - Alex. Pomóżmy właścicielce w jego odnalezieniu. Bardzo proszę o informacje, jeśli ktoś go widział, albo przygarnął.

Wszystkim Mamom

Wszystkim Mamom życzymy Wszystkiego Najlepszego w tym pięknym dniu. Niech radość Waszych dzieci napełnia Wasze serca. Dla Was Violetta VillasCzesław Niemen. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Gosiewska Beata wygrała w Suchedniowie

Znamy wyniki wyborów do europarlamentu w Suchedniowie. Wcześniej podałem jak głosowali mieszkańcy naszej gminy na poszczególne komitety wyborcze. Teraz prezentuję listę kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów.
1. Gosiewska Beata (PiS) - 332
2. Thun Róża (PO) - 302
3. Wenta Bogdan (PO) - 247
4. Duda Andrzej (PiS) - 140
5. Legutko Ryszard (PiS) - 97
6. Senyszyn Joanna (SLD-UP) - 71
7. Ziobro Zbigniew (SP) - 62
    Siekierski Czesław (PSL) - 62
9. Żółtek Stanisław (NP) - 50

W Suchedniowie wygrał PiS

W dniu wczorajszym w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Suchedniowie można było zagłosować w 12 obwodach.
Uprawnionych do głosowania było 8934 osób. Ogółem wydano 1943 karty do głosowania, co się przekłada na 21,73 procent głosujących. Ważnych głosów było 1874. Oto wyniki poszczególnych komitetów wyborczych według zdobytych głosów:
Prawo i Sprawiedliwość 35,11% - 658 głosów
Platforma Obywatelska 31,75% - 595
Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy 7,20% - 135
Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikke 7,10% - 133
Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 6,35% - 119
Polskie Stronnictwo Ludowe 5,87% - 110
Polska Razem Jarosława Gowina 3,47% - 65
Europa Plus Twój Ruch 1,81% - 34
Ruch Narodowy 1,07% - 20
Demokracja Bezpośrednia 0,27% - 5

niedziela, 25 maja 2014

Niska frekwencja w wyborach

Dzisiaj, 25 maja bierzemy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niestety jak na razie frekwencja w tych wyborach w Suchedniowie nie powala na kolana. O godzinie 17.30 wynosiła ok. 16 procent. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7 i będą czynne do 21. Tak więc mamy jeszcze czas aby oddać głos na swojego kandydata. 

Wypadek na torach

Symulacja na torach (fot. J. Kita).
W piątek, 23 maja na torach obok dworca PKP w Suchedniowie pociąg roztrzaskał osobowego nissana. Na szczęście był to scenariusz ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!". Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i przypomnienie kierowcom o zasadach ruchu drogowego w takich miejscach. Podczas specjalnej symulacji można było przekonać się, jakie są skutki uderzenia pociągu w samochód osobowy, który znalazł się na torach. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Wydarzenia).

Przedszkolaki na wycieczce

W czwartek, 22 maja dzieci z suchedniowskiego przedszkola udały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wyprawę rozpoczęły od zwiedzania ruin zamku w Bodzentynie, który zbudowany był w XIV wieku. Tam dzieci posiliły się przed dalszą drogą, jedząc śniadanie w plenerze. Następnie maluchy udały się na zwiedzanie Puszczy Jodłowej, gdzie miały okazję zobaczyć źródełko św. Franciszka słynące ze swych leczniczych właściwości. Niepowtarzalnym przeżyciem dla przedszkolaków było zwiedzenie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Ku ich zaskoczeniu przywitały ich Czarownice pełniące rolę przewodników. Dzieci zwiedziły warsztaty: tkacki, garncarski, obróbki drewna, rymarski i szewski oraz chatkę zielarki. W tym ostatnim zielarka przekazała kilka cennych rad odnośnie stosowania ziół. Również kowal udzielił kilka wskazówek na temat zachowania bezpieczeństwa podczas pracy z ogniem. Zwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek, dzięki którym dzieci będą mogły powrócić wspomnieniami do tej wyprawy w Góry Świętokrzyskie.

Suchedniowskie tartaki

Z uwagi na bliskość lasów w Suchedniowie rozwijał się przemysł drzewny. Możemy się o tym dowiedzieć między innymi z Gazety Kieleckiej. 
Przemysł drzewny w latach dwudziestych miał w Suchedniowie wysoką prosperity. Egzystowało tu 5 tartaków (największy - parowy, Rosenbluma, zatrudniał 70 pracowników), działała fabryka klepek, Suchedniowska Fabryka Wyrobów Drzewnych - F. Brunera, i druga A. H. Rosenholza. J. Gruner miał stolarnię parową, było też kilka warsztatów stolarskich. Antoni Wędrychowski był operatywnym przedsiębiorcą, prowadząc także do spółki z Grybowskim tartak, zatrudniający 20 robotników. W tym czasie kwitł w Suchedniowie handel drzewem i jego przetworami.
Jednak zawsze prowadzono zalesianie, jak chociażby  w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Na załączonej fotce, leśniczy Mieczysław Konopa pokazuje, jak należy prawidłowo umieszczać sadzonki w przygotowanych dołkach.

sobota, 24 maja 2014

Kurczaki lepsze od Orłów

W dniu dzisiejszym piłkarze czwartoligowego Orlicza rozegrali mecz mistrzowski w Kajetanowie z tamtejszą Lubrzanką.
Lubrzanka - Orlicz 3:1 (1:0), sędzia Karol Kierzkowski, widzów 100
1:0 Bracha Bartłomiej (15.)
2:0 Bracha Karol (50.)
2:1 Moskal Kamil (83.)
3:1 Bracha Karol (85.)
Orlicz:  Karliński - Sułek (67. Gniaździński), Bator, Krogulec, Banaczkowski Marek-  Notzel (75. Banaczkowski Maciej), Moskal, Nowak, Żakowicz, Grudniewski (83. Kaczmarski) - Cheneshkov.

Foto zagadka (4)

Dzisiaj przedstawiam rzeźbę, która znajduje się w Suchedniowie. Proszę zgadnąć kogo przedstawia i miejsce, gdzie się znajduje. Pytanie nie jest łatwe.
Odpowiedź na zagadkę nr 3 - sylwetka piłkarza, to oczywiście Michał Kubiec.

Grali młodzi szachiści

W piątek, 23 maja odbył się IX Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, który zgromadził na starcie 68 uczniów z SP Ostojów, SP 1 oraz gospodarzy SP 3. Turniej został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców: klas II i młodszych, klas IV i młodszych, klas VI i młodszych.
Organizatorzy zawodów dziękują Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród sportowych oraz Piekarni i Wytwórni Wyrobów Cukierniczych p. Kozłowskich za przekazanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników turnieju.

piątek, 23 maja 2014

Foto zagadka (3)

Sezon piłkarski w pełni, a więc dzisiaj zagadka z piłki nożnej. Kto jest na zdjęciu, dla ułatwienia - piłkarz Orlicza. Myślę, że kibice biało-niebieskich nie będą mieli większych problemów z rozwiązaniem tej zagadki.
Odpowiedź na foto zagadkę (2) - na zdjęciu był fragment tzw. "Dworku Barańskich".

Uczniowie "Trójki" w Sejmie

 6 maja w Sali Kolumnowej Sejmu na uroczystości ogłoszenia wyników konkursu "Moja Polska w 2050 roku" zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci była również trójka uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3. Po odebraniu wyróżnień Aleksandra Świtek, Miłosz Krakowiak i Filip Włodarczyk wraz z opiekunką p. Katarzyną Piwowarczyk zwiedzili gmach Sejmu i Senatu.

czwartek, 22 maja 2014

Przełożony mecz Orlicza

Fragment jesiennego meczu.
Sympatycy biało-niebieskich, którzy w niedzielę wybierali się na mecz Orlicza do Kajetanowa z tamtejszą Lubrzanką musza zmienić swoje plany. Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach na prośbę klubu z Kajetanowa wyznaczył nową datę spotkanie. Mecz odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 maja o godzinie 16 na "Kurczak Arena" w Kajetanowie. Przypominam, że jesienią w Suchedniowie Orlicz wygrał 2:1 po dwóch bramkach Tihomira Cheneshkova.

Obwody głosowania

W najbliższą niedzielę będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci z województwa świętokrzyskiego są w jednym okręgu z kandydatami z województwa małopolskiego.Tego dnia lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7 - 21. Przedstawiam numery, granice oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych dla miasta i gminy Suchedniów -  TUTAJ.

Medal dla suchedniowskiego strażaka

Odznaczenie dla Piotra (fot. TSK24).
We wtorek, 20 maja w Skarżysku-Kamiennej zorganizowano Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. W uroczystości uczestniczyli między innymi posłowie ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz zaproszeni goście. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, a następnie były kontynuowane na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Była to znamienita okazja do wręczenia awansów na wyższy stopień służbowy oraz odznaczeń i medali. Wśród wyróżnionych znalazł się przedstawiciel suchedniowskiej OSP Piotr Sufin, który otrzymał brązowy medal "Za Zasługi Dla Pożarnictwa". Gratulujemy!

środa, 21 maja 2014

Suchedniowscy uczniowie w Sejmie

Małgorzata Zep z dyplomem i
poseł Maria Zuba (fot. M. Gałczyński).
16 maja w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu "Moja Polska w 2050 roku" zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. Wzięło w nim udział blisko cztery tysiące osób, w przekroju wiekowym od przedszkolaka do licealisty, a około 280 zakwalifikowało się do ogólnopolskiego finału.
W pierwszym etapie wyłoniono laureatów w okręgach. Z prac zgłoszonych do Biura Poseł na Sejm RP Marii Zuby, komisja w skład której weszli członkowie grupy fotograficznej FotoWizje wyłoniła do etapu ogólnopolskiego 4 prace plastyczne w wykonaniu Dominika Dwornika, Natalii Plewa, Andrzeja Pięty i Marii Maciejczyk oraz jedną literacką Małgorzaty Zep, uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1.  W finale zostało wyróżnionych 50 prac, w tym praca literacka Małgorzaty Zep.
Na rozstrzygnięcie rywalizacji wyjechała do Warszawy piątka finalistów, a także grupa gimnazjalistów biorących udział w projektach Sejmu Dzieci i Młodzieży. Na zakończenie uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i drobne upominki, a uczniowie z suchedniowskich szkół pod opiekuńczym okiem posłanki Marii Zuby zwiedzili gmach Sejmu. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Wydarzenia).

Grand Prix Suchedniowa - klasyfikacja końcowa

Mistrzyni U-9 Więckowska Joanna.
Jak już wspominałem dobiegły końca turnieje badmintonowe, których cykl składa się na Grand Prix Suchedniowa Szkół Podstawowych sezonu 2013/2014. Była to już 27 edycja tych popularnych rozgrywek. Zawody rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych U-13 (rocznik 2001 i młodsi), U-11 (2003 i młodsi), U-9 (2005 i młodsi) zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, którzy reprezentowali szkoły z SP 1 i SP 3 Suchedniów, SP Ostojów, SP Łączna i SP Zalezianka.


Bezpieczny przejazd


wtorek, 20 maja 2014

Historia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (5)

Podczas lekcji /1934-35/.
W ramach reorganizacji szkół zawodowych w 1937 roku szkoła została zamieniona na czteroletnie Prywatne Żeńskie Gimnazjum Krawieckie Stowarzyszenia „Nauka i Praca”, którym od 1939 roku kierowała s. Irena Katarzyna Bautrun.
Podczas okupacji hitlerowskiej szkoła funkcjonowała bez przerwy aż do wyzwolenia pod nazwą Prywatnej Rzemieślniczej Szkoły Żeńskiej. 15 grudnia 1939 roku zarząd Stowarzyszenia „Nauka i Praca” na zwyczajnym zebraniu przekazał szkołę jej dyrektorce s. Irenie Katarzynie

Zapraszamy na turniej szachowy


3 turniej Grand Prix w badmintonie

Grand Prix Suchedniowa Szkół Podstawowych w badmintonie sezonu 2013/2014 dobiegł końca. Przedstawiam najlepsze sześć lokat  w poszczególnych kategoriach, uzyskane w ostatnim trzecim turnieju :
U-13 chłopcy
1. Wiśniewski Rafał (SP Łączna) - 423 pkt.
2. Sobiecki Piotr (SP Ostojów) - 383
3. Sołkiewicz Norbert (SP Ostojów) - 353
4. Mirek Bartosz (SP Ostojów) - 333
5. Pająk Miłosz (SP Łączna) - 319
6. Turski Błażej (SP Ostojów) - 307


Laureatka z "Trójki"

W Oddziale Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach, w czwartek 15 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie geologiczno-środowiskowym Nasza Ziemia. Była to już 15 edycja ogólnopolska i 8 edycja polsko-litewska. Konkurs ma trzy etapy. W pierwszym wyłania się laureatów w województwach, drugi etap to finał ogólnopolski, a trzeci to finał polsko-litewski.
W pierwszym etapie laureatką konkursu została Marta Świtek, uczennica klasy VI b z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, która pracowała pod kierunkiem nauczycielki przyrody Marzenny Bobowskiej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

poniedziałek, 19 maja 2014

Dwa złote medale Mistrzostw Polski!

Nasze "złotka" Iza i Wiktoria.
Bardzo dobrze wypadła czteroosobowa reprezentacja Orlicza na Mistrzostwach Polski Młodzików w badmintonie rozegranych 16-18 maja w Kępnie. Dwukrotnie nasze badmintonistki stawały na najwyższym stopniu podium.
W grach pojedynczych dziewcząt Wiktoria Dąbczyńska w finale wygrała z Olgą Miksza (Victor Warszawa) 2:1 (21/23. 21/10, 21/9). Nasza zawodniczka miała problemy tylko w pierwszym secie, dwa kolejne nie pozostawiły złudzeń, kto jest najlepszy w Polsce w tej kategorii wiekowej.
W grach podwójnych Wiktoria Dąbczyńska grając wspólnie z Izabelą Pajek w finale pokonały Aleksandrę Goszczyńską (Milenium Warszawa)/Dorotę Matysiak (Hubertus Zalesie Górne) również 2:1 (26/24, 17/21, 21/13). Wiktoria z Izą nie miały łatwej przeprawy w dwóch pierwszych setach, ale w trzecim już dominowały na parkiecie.
Ponadto Iza Pajek w grach pojedynczych była o krok od medalu, odpadła w ćwierćfinale przegrywając z Hanną Szymańską 0:2 (14/21, 20/22), co dało jej ostatecznie 5-8 miejsce. Trzecia nasza reprezentantka Katarzyna Zięba w pierwszej rundzie przegrała z Wiktorią Adamek 0:2 (17/21. 6/21), podobnie Miłosz Miernik odpadł po przegraniu meczu z Janem Lewandowskim 1:2 (21/18. 14/21, 6/21).
Kasia z Miłoszem w grach mieszanych przegrali mecz o wejście do ćwierćfinału z późniejszymi mistrzami Polski Kordianem Kobylnikiem/Agnieszką Foryta 0:2 (15/21, 12/21) i zostali sklasyfikowania na miejscach w przedziale 9-16.

Gimnazjum zaprasza!


niedziela, 18 maja 2014

Powalczyli z liderem

Orlicz chociaż przegrał dzisiejszy mecz z Czarnymi Połaniec, to pozostawił dobre wrażenie, zwłaszcza postawą w drugiej połowie. Spotkanie zaczęło się od straty bramki już na początku, kiedy w zamieszaniu podbramkowym najwięcej przytomności wykazał napastnik gości i z najbliższej odległości umieścił piłkę w siatce. Do końca pierwszej połowy gra była wyrównana, z lekką przewagą przyjezdnych, ale tylko dlatego, że biało-niebiescy grali defensywnie pięcioma obrońcami. Druga połowa to z kolei dominacja Orlicza, szkoda tylko, że zabrakło przysłowiowego szczęścia, kiedy piłka po strzałach Grudniewskiego i Tuśnio trafiła w słupek, a Cheneshkov nie wykorzystał stu procentowej okazji. Co prawda goście też mieli trafienie w słupek, ale pod koniec spotkania po kontrze zdobyli drugiego gola. W całym meczu Czarni mieli dwie okazje i obie wykorzystali - to się nazywa szczęście.

Dzień Patrona w Przedszkolu

W piątek, 16 maja suchedniowskie przedszkolaki obchodziły Dzień Patrona. W tym dniu przybyły do przedszkola odświętnie ubrane, by oddać hołd św. Janowi Pawłowi II. Dzieci zgromadziły się w sali gimnastycznej, by tam wspólnie świętować kolejną rocznicę nadania imienia naszemu przedszkolu oraz by przypomnieć sobie historię życia i śmierci wielkiego Polaka - Karola Wojtyły.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu przedszkolnego. Każda grupa specjalnie na tę okazję przygotowała pieśń, by zaprezentować ją przed wszystkimi dziećmi. Przedszkolaki odwiedziły też miejsca w przedszkolu, związane z osobą Jana Pawła II oraz zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia Jana Pawła II naszej placówce. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Przedszkole).

Podtopienia w Suchedniowie

Po ostatnich opadach deszczu w Polsce, tylko w sobotę strażacy musieli interweniować około 1350 razy. W Suchedniowie sytuacja nie wygląda źle, ale nie obyło się bez interwencji. W dniu wczorajszym suchedniowscy strażacy wyjeżdżali na ulice Spacerową, Jasną i Zagórską, gdzie przy pomocy pomp szlamowej i pływającej przez ponad pięć godzin wypompowali kilkaset litrów wody.

"Skokotliwi" w Busku Zdroju

"Skokotliwi" w Busku Zdroju.
W sobotę, 17 maja Zespół Pieśni i Tańca "Skokotliwi" działający przy Wiejskim Domu Kultury w Mostkach zaprezentował się przed licznie zgromadzoną publicznością podczas XXXVIII Buskich Spotkań z Folklorem odbywających się corocznie w Parku Zdrojowym w Busku Zdroju. Na scenie było można zobaczyć najlepsze zespoły wyłonione podczas eliminacji rejonowych w Ciekotach, Daleszycach, Nowym Korczynie i Jędrzejowie. Przegląd ma na celu promocję kultury ludowej regionu świętokrzyskiego, popularyzację muzykowania, śpiewu i obrzędów ludowych. Organizatorami imprezy są: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

sobota, 17 maja 2014

Bociany Szlęzaka

W czwartek, 15 maja w Centrum Kształceniowo-Integracyjnym w Michniowie została otwarta wystawa rzeźb Andrzeja Szlęzaka. Tytuł wystawy "Kle-kle boćku kle-kle", nie jest przypadkowy, ponieważ artysta wyrzeźbił w drzewie lipowym ponad 240 bocianów, które można podziwiać na tej wystawie do 23 maja w godzinach 11-19. Zapraszamy! (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie CKI Michniów).

Historia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (4)

Uczennice z drugiego kursu /VI 1929/.
W pierwszym dziesięcioleciu swego rozwoju była to trzyletnia średnia szkoła zawodowa, która prowadziła kształcenie zawodowe w dwu wydziałach: czapniczo-modniarskim i krawiecko-bieliźniarskim. Przyjmowano do niej kandydatki po ukończeniu piątej klasy szkoły powszechnej. Takie ukierunkowanie kształcenia zawodowego było w pewnym stopniu narzucone szkole przez MWRiOP, które decydowało o jej zorganizowaniu na terenie Suchedniowa. Z uwagi na powyższe różniła się ona nieco rodzajem szkolenia zawodowego od pozostałych szkół, prowadzonych przez zgromadzenie. Warto jeszcze zaznaczyć, że w dwudziestoleciu międzywojennym była jedną z trzech średnich szkół zawodowych na terenie kraju, które prowadziły wydział modniarsko-czapniczy.

Czwarta sprzedaż Marywilu

Syndyk masy upadłości ZWK Marywil Piotr Kasperek po raz czwarty ogłosił przetarg nieograniczony na sprzedaż z wolnej ręki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Cena wywoławcza sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego wynosi 5.600.000,00a więc jest o 900 tys. mniejsza od poprzedniej. Oferty można składać do 27 maja do godz. 14.
Szczegółowe informacje o przedmiocie przetargu, regulaminie sprzedaży oraz warunkach udziału w przetargu można uzyskać pod nr tel. 41 254 40 31; 512 320 220 lub pod adresem e-mail: biuro@kaspol.net. Jeżeli i tym razem nie dojdzie do transakcji, to będzie sprzedaż w częściach.
A był kiedyś kupiec, który dawał ponad 7 milionów i...

piątek, 16 maja 2014

Zapowiedź sportowego weekendu

W niedzielę 18 maja Orlicz podejmuje na własnym boisku lidera Czarnych. Jesienią w Połańcu był remis 1:1, ale w aktualnej sytuacji naszej drużyny taki wynik w Suchedniowie wzięlibyśmy w ciemno. W dotychczasowej historii zespoły te rozegrały 37 spotkań mistrzowskich:
Orlicz - Czarni 14 zwycięstw - 9 remisów - 14 porażek bramki 50:45. W Suchedniowie 11-3-4 bramki 34:15.
Juniorzy starsi grają w Samsonowie z tamtejszym Samsonem w sobotę 17 maja o godz. 13.
Trampkarze starsi podejmują w niedzielę 18 maja o godz. 11 GLKS Krasocin.
Młodzicy Astry grają w sobotę 17 maja o godz. 10 w Suchedniowie z Astrą Piekoszów.
Orlicy Astry zagrają w niedzielę 17 maja o godz. 10 w turnieju w Rudkach ze Stalą Kunów, Spartakusem Daleszyce i gospodarzami GKS.