Skałki na Rejowie /1908/. |
"Pierwszy rozbiór" miał miejsce 24 marca 1939 roku na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Wtedy to rozporządzenia tego dowiadujemy
się, że z gminy wiejskiej Suchedniów w powiecie i województwie kieleckim wyłącza się:
- lasy państwowe nadleśnictwa Suchedniów oddział nr 6, 7, 8, 9, i 10 (według nomenklatury z 1934 roku)
- grunty osady pogórniczej Rejów wraz ze stawem
- grunty należące do przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" na odcinku Skarżysko-Kamienna - Suchedniów, począwszy od obecnych granic miasta Skarżysko-Kamiennej do 103 km
- zapisane w tabeli likwidacyjnej wsi Rejów osady tabelowe nr 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 (tzw. "Kamieniczki"), nr 31 i 32 oraz część osady tabelowej nr 13 (tzw. "Multanka") wraz z terenami cmentarnymi i wszystkie wymienione wyżej tereny włącza się do miasta Skarżysko-Kamienna w tymże powiecie i województwie.
"Drugi rozbiór" miał miejsce 23 grudnia 1953 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia powiatu miejskiego Skarżysko-Kamienna podpisanego przez prezesa Rady Ministrów Bolesława Bieruta. Na jego podstawie z powiatu kieleckiego wyłącza się m.in. z gminy Suchedniów gromadę Rejów oraz obszary lasów państwowych Nadleśnictwa Skarżysko oddziały nr nr 57-60 76-78 i Nadleśnictwa Suchedniów oddziały nr 134 i 135. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 1954 roku.
"Trzeci rozbiór" nastąpił 1 stycznia 1995 roku, kiedy na mocy decyzji ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka wyłączono z gminy Suchedniów sołectwa: Czerwona Górka, Gózd, Jęgrzna, Kamionki, Klonów, Łączna, Osełków, Podłazie, Występa, Zagórze, Zalezianka, Zaskale i utworzono z nich gminę Łączna.
Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie już "czwartego rozbioru", a z czasem Suchedniów powróci do lat "dobrobytu".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz