sobota, 20 lipca 2019

NADUŻYCIA POLICYJNE W SUCHEDNIOWIE

Nadużycia policyjne w Suchedniowie miały miejsce prawie 100 lat temu. Poniżej publikuję pismo, jakie mieszkańcy skierowali do ówczesnych władz, o nadużyciach komendanta posterunku.
Zebrani członkowie Zawodowych Robotników Przemysłu Metalowego i Drzewnego oddziałów w Suchedniowie, w liczbie 500 osób uchwalili następującą rezolucję w sprawie nadużyć Posterunku Policji w Suchedniowie, którą postanowili ogłosić w pismach Robotniczych i wysłać do władz odpowiednich.
1) Lud Polski cierpi ogólnie na brak produktów pierwszej potrzeby i materiałów, jak skóra i.t.p., a produkty te są wywożone niewiadomo dokąd poza granice Państwa Polskiego przez różne indywidua paskarskie przy pomocy niesumiennych urzędników, którzy zamiast tego rodzaju zbrodniom przeciwstawić się energicznie jeszcze do tego dopomagają. Wypadek zaszedł w Suchedniowie, gdzie dowódca Posterunku Policji Państwowej Kwiatek w nocy dn. 21 marca 1920 r. o godz. 2-ej wypuścił żydom paskarzom skórę, która leżała już trzy dni na posterunku, wartości 80 tys. koron, a za łapówkę 10,000 mk. została paskarzom wydana. Jeden z uczciwych funkcjonariuszy postanowił zaalarmować w nocy o godz. 2-ej robotników, którzy po raz drugi skórę zatrzymali.
Mimo to władze nie wszczęły energicznego śledztwa, żeby tego rodzaju zbrodnie ukarać i pan Kwiatek nadal sobie spaceruje.
Z wyżej wymienionych powodów zwracamy się do władz miarodajnych, żeby się zainteresowały tą sprawą i winnych pociągnęły do odpowiedzialności.
2) Wychodząc z założenia, że funkcjonariusz policji, który ma chronić mienie Państwa i jego obywateli i zamiast tego uprawia po nocach szacherki z paskarzami, wydając im towary już raz kwestionowane, do tego jeszcze w nocy i bez żadnego protokułu, powinien być natychmiast ze służby usunięty i pozbawiony munduru, żeby nie podrywać wrogiem postępowaniem zaufania obywateli do tej kategorji urzędników, do której on należy, żądamy usunięcia dowódcy Posterunku Suchedniowskiego ze służby i pozbawienia go munduru, który jeszcze do dziś dnia nosi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz