poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Daniel Woś otrzymał szablę pamiątkową

Uczestnicy „Kadrówki” 6 sierpnia wyruszyli szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc. Zanim do tego doszło, w sobotę pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Krakowie odbył się capstrzyk, w czasie którego suchedniowianin Daniel Woś odebrał z rąk ministra Jana Kasprzyka szablę pamiątkową upamiętniającą jego przyrzeczenie strzeleckie sprzed 25 lat.
Tegoroczny marsz odbywa się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Uroczyste pożegnanie piechurów odbyło się w Michałowicach, w województwie małopolskim.
W poniedziałek, 6 sierpnia o godzinie 7 uczestnicy marszu wzięli udział w uroczystym apelu na krakowskich Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Następnie przemaszerowali z Oleandrów na pl. Matejki, gdzie złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 9.45 w Michałowicach odbyły się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową. Dziś uczestnicy marszu dotrą do Słomnik. Tam odbędą się zawody strzeleckie, a wieczorem uroczystości patriotyczne.
Tegoroczny marsz zgromadził młodzież ze Związku Strzeleckiego im. Józefa Piłsudskiego, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. Hasłem marszu jest sentencja „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku”.
Od 6 do 12 sierpnia uczestnicy marszu przemaszerują na trasie Kraków–Kielce. Liczna grupa piechurów pokona dystans około 160 kilometrów śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego.
(źródło: Urząd Marszałkowski)

2 komentarze:

  1. Pan Daniel tak mocno na blogu ostatnimi czasy promowany, a to bieg , a to szabla, to chciałem przy okazji zapytać, kiedy jakieś rozliczenie działalności komitetu budowy szkoły, w którym intensywnie działał? A może komitet ciągle działa i zbiera pieniądze ? Ktoś ma jakieś informacje ?

    OdpowiedzUsuń
  2. to jest bardzo dobre pytanie, bardziej chyba do dyrektorki szkoły, też chciałbym wiedzieć czy kasa psu w .... nie poszła

    OdpowiedzUsuń