poniedziałek, 25 lipca 2016

Sztandar dla Koła Miejskiego ZSL

Restauracja "Olszynka" w Łącznej.
W dniu 15.03.1970 r. odbyło się zebranie ogólne członków Koła. W związku z 100-ną rocznicą urodzin Włodz. Il. Lenina wysłuchano okolicznościowego referatu. Omawiano też znaczenie powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy. Na tym zebraniu 7 członków Koła otrzymało "Odznakę Grunwaldzką". Byli to: Michał Dąbrowski, Bron. Furmańczyk, Józef Łakomiec, Marian Markiewicz, Adolf Materek, Wład. Szumielewicz, Bron. Tusznio.
Na zebraniu ogólnym w dniu 14.06.1970 r. z udziałem 52 członków i delegata Zarz. Wojew. kol. Józefa Wójcickiego omówiono plan organizacji 27 rocznicy pacyfikacji Michniowa i 26 rocznicy odrodzenia PRL - 22.07.1970. Przypomniano wtedy Zarządowi o stałym obowiązku składania wniosków o odznaczenia i renty wyjątkowe dla członków. Na zebraniu ogólnym w dn. 25.10.1970 r. w obecności 66 osób wysłuchano b. ciekawych wspomnień por. inż. Zygmunta Kazubińskiego b. żołnierza I Dyw. im. Tad. Kościuszki n.t. Walk od Lenino do Berlina. Kol. Ign. Malicki prosił o usprawiedli. nieobecności na zebraniach - 82 lata.

Na innych zebraniach Zarządu omawiano sprawy związane z ekshumacją nielicznych już zwłok poległych bojowników z lasów michniowskich do zbiorowej mogiły na cmentarzu w Suchedniowie, o kontynuowaniu budowy pomnika na Baranowskiej Górze i wystawieniu tablicy pamiątkowej z nazwiskami 33 zakładników rozstrzelanych 6.07.1944 r. przy Stacji PKP w Suchedniowie.
Obok tych omawiano dalej sprawy nieregularnego napływu składek członkowskich, udziału członków w organizowanych wycieczkach, czynach społecznych, obchodach świąt państwowych. Rozpatrzono wtedy 11.07.70 wniosek na Krzyż Kawalerski OOP dla kol. Feliksa Góreckiego (otrzymał 26.04.1981 r.), wnioski o podwyższenie rent, przyznanie zapomóg bezzwrotnych i przyjęcie do Koła nowych członków.
W październiku 1970 r. doprowadzono do końca ekshumację prochów kol. Albina Żołądka- "Boruty" z cmentarza w Łącznej i zwłok 3 poległych partyzantów z okolicy Kamienia Michnowskiego i 1 żołnierza radzieckiego do zbiorowej mogiły na cmentarzu w Suchedniowie. Na pokrycie wydatków związanych z ekshumacją Zarząd Koła otrzymał 20.000 zł z Prezydium PRN w Kielcach.
W dniu 16.10.1970 r. odbyła się w Suchedniowie z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miasteczka, członków PZPR i ZSL, władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich oraz delegacji zamiejscowych podniosła uroczystość rozwinięcia sztandaru Koła Miejskiego ZSL. Uroczystości rozwinięcia dokonał członek KC ZSL i z-ca przew. Rady Państwa - kol. Kazimierz Banach. Sztandar z jego rąk otrzymał honorowy chorąży kol. Franc. Gładysz z asystą.
Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Suchedniowie otwarła w tym roku w Łącznej nowoczesną restaurację "Olszynka" o 80 miejscach konsumpcyjnych.
W 1970 r. odbyło się ogółem 16 zebrań członkowskich, w tym 5 ogólnych, przy obecności 52-68 osób. Stan członków na dzień 31.12.1970 r. wynosił 94 członków zwyczajnych i 31 podopiecznych.(zapiski Franciszka Gładysza).

2 komentarze:

  1. I jak pisał Julian Tuwim lub jak śpiewał Mieczysław Fogg:
    ''I co nam zostało z tych lat''. Ale ZSL to PSL a PSL w ostatnich wyborach samorządowych to ''Przyszłość i Rozwój'', który wygrał wybory w naszym powiecie a więc i w Suchedniowie. A jak jest w naszym mieście to wszyscy widzimy. Nie jestem za nie przypominaniem historii ale pewna refleksja by się przydała.

    OdpowiedzUsuń
  2. jabłkowo-marchewkowa władza z dodatkiem karaoke:)

    OdpowiedzUsuń