sobota, 23 lipca 2016

Opieka zbowidowców mogiłami

Członkowie ZBoWiD
opiekowali się mogiłami.
W 1969 roku Zarząd Koła wybrany dn. 10.03.1968 r. pracował b. intensywnie w 4 komisjach problemowych: weryfikacyjnej, historycznej, socjalno-bytowej i propagandowo-organizacyjnej. Na zebraniach Zarządu omawiano sprawy organizacyjne np. sytuacja po IV Kongresie ZBoWiD, sprawy składek członkowskich, udział w wyborach do Sejmu, w uroczystościach państwowych, sprawy socjalno-bytowe naszych członków, upamiętnienia miejsc straceń i męczeństwa, reprezentowania organizacji na zewnątrz, przygotowania dokumentacji budowy i przebudowy różnych obiektów.
W porozumieniu z kierownictwami szkół Zarząd Koła zorganizował stałą opiekę nad mogiłami poległych bojowników na tut. terenie i na Wykusie. Wyróżniającym się w tej akcji - dyr. Mich. Dąbrowskiemu złożono gorące podziękowanie, a uczniom i harcerzom przyznano liczne dyplomy. Wytypowano 7 najlepszych prelegentów na okolicznościowe spotkania z młodzieżą. Jednak systematyczną pracę Koła utrudnia niezmiernie brak stałej siedziby. Członkowie Koła ZBoWiD wędrują nieustannie po wszystkich szkołach i zakładach pracy.
W ciągu roku Zarząd Koła przesłał do Zarządu Oddziału 22 wnioski o zapomogi bezzwrotne i 7 wniosków o renty wyjątkowe. Przyznano m.in. zapomogę rodzinie po śmierci kol. Bron. Szumielewicza i choremu ciężko kol. Lucjanowi Majewskiemu. Wysłano 65 wniosków o odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski OOP - 3, Krzyż Virtuti Militari - 3, Krzyż Partyzancki - 31, Złoty Krzyż Zasł. - 1, Medal Zwyc. i Woln. - 19, Odznaka Grunwal. - 7, Krzyż Powstańców Śląskich - 1.
Do końca b. roku tylko 7 członków otrzymało Odznakę Grunwaldzką.
Ponadto Zarząd Koła wyjednał dla najbiedniejszych w Prez. MRN każdego roku, po 5 paczek żywnościowych i 5 kuponów węgla po 5 q. W kilku wypadkach pomógł członkom w otrzymaniu odpowiedniej pracy i ułatwił przyjęcie do szkół średnich. W porze letniej zorganizował bezpłatne wycieczki na Wykus, Świnią Górę, do Majdanka, Antoniowa (w 25 rocznicę bitwy), do Grunwaldu, Gdańska i Gdyni (koszty przejazdu tej ostatniej pokrył Zarząd Koła LOK przy FUT).
Stan członków rzeczywistych na dzień 31.12.1969 r. wynosił 70 osób, a podopiecznych 37. Zebrań ogólnych w ciągu roku odbyło się 6, przy obecności 38-58 członków, a zebrań Zarządu 9 (6-8 czł.). (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz