środa, 4 marca 2015

Suchedniowski Klub Seniora "Kreatywni"

Klub Seniora działa już ponad rok. 1 października 2014 roku, w Dniu Seniora, obchodziliśmy więc pierwsze urodziny. Spotkanie jubileuszowe – uroczyste! - odbyło się w gościnnych salach Zespołu Szkół Zawodowych im. H. Sienkiewicza; nie zabrakło, oczywiście, urodzinowego tortu  i życzeń. Dyrekcji Szkoły dziękujemy za gościnność i życzliwość, na którą – przekonaliśmy się już o tym nieraz – zawsze możemy liczyć.
W ciągu tego roku wiele wydarzyło się w działalności KLUBU. To czas wielu spotkań, poszukiwania pomysłów i ich realizacja. To po prostu czas realnego szukania sposobów  KREATYWNEGO życia na emeryturze.
Klub zrzesza emerytów powyżej 50-ego roku życia. Każdy z nas chce nadal żyć aktywnie, spędzać czas w towarzystwie, czasami po prostu dobrze się bawić i wykorzystywać wszystkie możliwości, by nadal rozwijać swoje pasje i zainteresowania, a najważniejsze – by móc się nimi dzielić z innymi. W atmosferze życzliwości i akceptacji realizujemy więc własne pomysły, dzięki czemu nikt w Klubie nie czuje się samotny. Spotykamy się w sali SOK „Kuźnica”. Nasz obecny budżet – z własnych dobrowolnych składek miesięcznych – wystarcza na herbatę, kawę, ciasto… Często podziwiamy –  i smakujemy! - kunszt kulinarny ciast, sałatek i różnych własnych wypieków członków Klubu.
Mamy także fotoreporterów. Panie: Danuta Rokita, Krystyna Sasal, Maria Markiewicz i pan Krzysztof Leski utrwalają ciekawe wydarzenia; ich zdjęcia wzbogacają kronikę prowadzoną przez współzałożycielkę i przewodniczącą Klubu p. Danutę Rokitę. Tworzymy więc dokument, rejestrację nie tylko historii Klubu, ale także współczesnych „suchedniowskich czasów”.
Tematykę spotkań i zajęć ustalamy sami. Pragniemy teraz, gdy mamy więcej czasu, bliżej poznać Suchedniów i okolicę. To okazja przede wszystkim do wiosennych i jesiennych spacerów. I tak: wędrowaliśmy ścieżką dydaktyczną na Kruku, wybraliśmy się na spacer Górą Baranowską do Rejowa, innym razem do młyna na Jędrowie; zbieraliśmy także grzyby w lesie, ucztowaliśmy w MC Donaldzie. Paliliśmy  ogniska.
Ciekawe zajęcia prowadzi p. Danuta Grabowska. Pod jej kierunkiem chętni - i zdolni!- wyczarowują z bibuły, papieru, nasion piękne „jak żywe” kwiaty, różne ozdoby choinkowe i inne oryginalne dekoracje. Mamy już pierwsze sukcesy: palma wielkanocna wykonana przez p. Annę Brzezińską uzyskała wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez SOK. Uczestniczymy w imprezach miejsko-gminnych: Jarmarku Suchedniowskim i akademiach z okazji uroczystości patriotycznych. Staramy się podtrzymywać tradycje. Wzruszające są wspólne spotkania Bożonarodzeniowe z życzeniami, opłatkiem i kolędami. Pamiętamy o staropolskich obrzędach. Zorganizowaliśmy Andrzejki, a w karnawale, pod przewodnictwem pani Grażyny Milanowicz (wicedyrektora „Sienkiewicza”)  przyrządzaliśmy prze...różnorodne – barwne, egzotyczne- drinki, które oczywiście, z toastami degustowaliśmy. I było wesoło! „I my tam byliśmy, miód i wino piliśmy”.
Było spotkanie poświęcone historii sztuki; z p. Alicją Wikło wędrowaliśmy poprzez wieki – od starożytności do współczesności - oglądając slajdy z najsławniejszymi dziełami światowego malarstwa, architektury i rzeźby. Było spotkanie z policjantami. Aspirant sztabowy Krzysztof Berus i młodszy aspirant Mariusz Kamiński zapoznali nas z aktualnymi przepisami ruchu drogowego i radzili , jak zadbać o swe bezpieczeństwo.
Interesują nas także dzieje naszej Małej Ojczyzny, staramy się więc poznawać ludzi, którzy zapisali się w jej historii. Drogą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – pisarza światowej sławy, a przecież „chłopca z Suchedniowa”, oprowadziła nas p. Anna Pasek. Wysłuchaliśmy także jej prelekcji o Suchedniowie czasów Emilii Peck (XIX w.) i Jana Gajzlera (20-lecie międzywojenne).
Wzruszenia i refleksje przyniósł jesienny spacer po parafialnym cmentarzu. Przewodnikiem po tej metropolii wspomnień i refleksji był p. Jerzy Frątczak – rodowity suchedniowianin, który zawsze chętnie dzieli się swoją wiedzą o historii miasta i okolic. Ostatnio – z okazji 152 rocznicy wybuchu powstania styczniowego przybliżył nam dramatyczne dla Suchedniowa wydarzenia tamtych czasów.
Lubimy także poezję. I są wśród nas poeci. Autorką naszego hymnu jest p. Krystyna Sasal. A oto fragment hymnu:
Emeryci z naszej paki,
To ludziska są na schwał. 
Oczy płoną, serca biją,
Pięknych marzeń nie brak nam.
       Chociaż w krzyżu trochę strzyka
        I ciśnienie skacze wciąż,
       Chociaż głowa pełna zmartwień
       Emerycie – naprzód dąż !(...)
DRZWI  DO KLUBU SENIORÓW SĄ SZEROKO OTWARTE.  ZAPRASZAMY!
Opr. Anna Pasek
(więcej zdjęć na fanpage).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz