środa, 18 marca 2015

100 dni Burmistrza

Zgodnie z obietnicą publikuję wywiad z burmistrzem Suchedniowa Cezarym Błachem. Okazją ku temu było pierwsze 100 dni urzędowania od czasu zaprzysiężenia włodarza miasta i gminy. Czym był wypełniony ten czas? Jakie sprawy najbardziej go pochłaniały? Częściowo odpowiedzi na te pytania otrzymaliśmy w comiesięcznych informacjach składanych przez Burmistrza. Oczywiście nie ograniczyłem się tylko do tego okresu, ale wybiegłem z pytaniami w przyszłość.
Minęło pierwsze sto dni, co Pana w tym czasie zaskoczyło?
- Pierwsze miesiące pracy na stanowisku burmistrza mam już za sobą. I był to trudny okres, tak jak trudny będzie cały ten rok. Minione dni to ciągła walka z płynnością finansową, nie rozwiązanymi problemami poprzedniej kadencji oraz bieżącymi sprawami.
Pomimo, iż jak zakładałem pierwsze dwa lata będą potrzebne na odzyskanie minimalnej zdolności finansowej do inwestowania, na bieżąco staram się reagować na zgłaszane potrzeby Mieszkańców. Potrzeb jest bardzo wiele i są zaspokajane w miarę możliwości.
Jako Gmina musimy się natomiast koncentrować na pozyskaniu środków unijnych, które mogą być uruchomione już od 2016 roku. I tu wyzwanie jakie stoi przed nami to konieczność wygenerowania wkładu własnego, od czego zależy ile inwestycji będziemy w stanie zrealizować. Im więcej chcemy jako społeczność zainwestować w przyszły rozwój tym bardziej musimy ograniczyć bieżące wydatki.
Pierwsze sto dni to niełatwy okres, ale wiedziałem że tak będzie podejmując się zmiany naszej Gminy. Mam jednak nadzieję, że efekty dotychczasowych i przyszłych działań będą najlepszą nagrodą.
Jeżeli mowa o środkach unijnych, to czy w Urzędzie będzie zatrudniona osoba do pozyskiwania tych środków oraz z innych źródeł?
-Tak, będzie zatrudniona taka osoba.
Te środki z pewnością się przydadzą na rewitalizację
- Tak, w limitach wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia majątkowe znajduje się również zadanie „Rewitalizacja Gminy Suchedniów wraz z przebudową infrastruktury”. Jego realizacja rozpocznie się dopiero po uzyskaniu dofinansowania z funduszy europejskich.
W Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2011-2018 jest wpisane kilka inwestycji
- Potrzeby inwestycyjne gminy (również te, które nie są obecnie ujęte w budżecie) sięgają 60 mln zł. Mieszczą się w nich projekty kanalizacyjne, odmulenie i zagospodarowanie zalewu i parku, obiekty oświatowe, drogi, termomodernizacja budynków.
Niewielkie zdolności inwestycyjne gminy, potrzeby bieżące oraz zadłużenie są istotnym ograniczeniem możliwości naszego samorządu. Dlatego też po przyjęciu na szczeblu województwa ostatecznych kryteriów i zasad dystrybucji środków unijnych, poznamy poziomy dofinansowania poszczególnych zadań i będziemy mogli ustalić plan inwestycyjny uwzględniający zdolność wygenerowania wkładu własnego. Plan inwestycyjny rozłożony na lata 2016-2022 ustali Rada Gminy z uwzględnieniem możliwości finansowych naszego samorządu. Należy się spodziewać, że składanie wniosków o dotację ze środków europejskich obejmie cały obecny okres programowania.
Na dziś przewiduje się, że realizacja zadań z udziałem środków UE będzie mogła się rozpocząć od 2016 roku.
Środki unijne, o ile uda się je pozyskać będą wykorzystane w przyszłości. A jakie inwestycje są przewidziane na ten rok?
- W 2015 roku w budżecie gminy zapisane zostały:
- budowa ul. Jałowcowej
- przebudowa ulicy Gajzlera i odcinka ul. Kościelnej
- e-świętokrzyskie w zakresie budowy infrastruktury informatycznej JST
- e-świętokrzyskie w zakresie budowy systemu informacji przestrzennej
Na jakim etapie jest przebudowa ul. Powstańców?
- Aktualnie dla przebudowy ulicy Powstańców opracowywany jest projekt techniczny wraz z pozwoleniem na budowę, które planowane jest do uzyskania w marcu. Szacunkowy koszt przebudowy (wraz z odwodnieniem i uzbrojeniem technicznym) to 6,9 mln zł.
Na jakie korzyści możemy liczyć należąc do Związku Gmin Świętokrzyskich i LGD?
- Unia Europejska dzieli ogólną pulę środków strukturalnych na różne grupy, dając im różne przeznaczenie. Część środków w formie dotacji udzielana jest poprzez różne podmioty. Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry” (do której należy Gmina Suchedniów) jest takim właśnie podmiotem, za pośrednictwem którego dystrybuowana jest część środków unijnych. Aktualnie LGD przystępuje do tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju, która określi przeznaczenie środków unijnych oddanych do jej dyspozycji. Przewiduje się, że poprzez LGD będą dystrybuowane środki m.in. dla stowarzyszeń i przedsiębiorców.
W przypadku Związku Gmin Gór Świętokrzyskich chodzi o łączenie projektów poszczególnych gmin w swoiste „pakiety” i wspólną aplikację o dotację, co pozwala na zwiększenie szans na uzyskanie dofinansowania – większość środków pomocowych podlega procedurze konkursowej.
Czy w Urzędzie i podległych jednostkach (w tym oświata) były lub będą zmiany organizacyjne?
- Tak, przygotowywane są zmiany organizacyjne, które nakierowane będą na rozwój gminy i pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz na usprawnienie zarządzania gminą. Nie było natomiast zmian w podległych urzędowi jednostkach, w tym oświatowych.
Czy doświadczenie zdobyte w Urzędzie Marszałkowskim jest pomocne w zarządzaniu miastem i gminą?
- Na pewno tak. Doświadczenie to daje świadomość specyfiki pracy samorządu, przepisów regulujących ramy prawne działania, itd. Z drugiej jednak strony zarządzanie gminą to o wiele bardziej złożona materia niż mogłoby się wydawać.
Nie uciekniemy od tego tematu. Czy decyzja o przekazaniu Zespołu Szkół do Powiatu zapadła już definitywnie?
- Suchedniów jest chyba jedyną gminą w naszym otoczeniu, która prowadzi szkołę średnią w imieniu powiatu. Uchwała Rady Gminy w tym zakresie została już podjęta.
I drugie pytanie dotyczące oświaty. Wiemy jaki jest stan techniczny szkół podstawowych. Czy Urząd podjął już jakieś kroki w celu jego polepszenia? W kampanii wyborczej bywa mowa o szkole podstawowej na miarę XXI wieku - jak mam to rozumieć?
Stan techniczny obiektów oświatowych jest znany nie od dziś. Najlepsze lata na dotacje na budowę i rozbudowę takich obiektów już minęły. Aktualnie prowadzone są działania mające na celu znalezienie zewnętrznych źródeł finansowania. Na bieżąco monitorowane są także prace prowadzone nad Regionalnym Programem Operacyjnym na szczeblu województwa, ale ostateczne rozstrzygnięcia nie są jeszcze zatwierdzone.
Szkoła na miarę XXI wieku to nie tylko obiekt, ale również oferta edukacyjna. Prowadzone są prace w tym zakresie we współpracy ze środowiskiem oświatowym. Na dziś wysoce prawdopodobne jest wypracowanie optymalnego rozwiązania, które ma szanse na uzyskanie społecznej akceptacji.
Czy Urząd ma wpływ na wydarzenia w Marywilu. Czy istnieje szansa przejęcia części terenu za długi i przekazanie do Strefy Starachowickiej?
Gmina nie posiada takiego wpływu bezpośredniego.
Teren Marywilu stanowi własność Skarbu Państwa. W imieniu właściciela majątkiem Marywilu zarządza Syndyk Masy Upadłościowej, nad którym nadzór sprawuje Sąd. Gmina Suchedniów wspólnie z innymi podmiotami wystąpiła do Sądu o ustanowienie tzw. Rady Wierzycieli, która w pewien sposób może oddziaływać na działalność Syndyka. Na dzień dzisiejszy czekamy na decyzję sądu o powołaniu tej rady, do której mam nadzieję wejdzie również przedstawiciel Gminy.
Dlaczego nie odpowiedział Pan na pismo Pani Marii Zuby dotyczące oświaty?
- Odpowiedź na pismo Pani Poseł została udzielona w wymaganym terminie. Rozumiem, że pytanie dotyczy braku umieszczenia tej odpowiedzi w internecie, ale ja nie prowadzę konwersacji za pomocą mediów. Nie potrafię odpowiedzieć dlaczego Pani Poseł Zuba w tym przypadku nie zamieściła mojej informacji, w odróżnieniu od innych zapytań i odpowiedzi publikowanych przez jej Biuro na stronie Nasz Suchedniów.
Czy jest Pan jeszcze prezesem Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej? 
- W marcu odbędzie się sprawozdawczo-wyborcze zebranie członków Korporacji na którym wybrane zostaną nowe władze. Nie będę ubiegał się o żadne funkcje, a w szczególności w zarządzie stowarzyszenia.
Czy w Suchedniowie będzie w tym roku wyścig MTB, który był przez parę lat, z wyjątkiem ubiegłego roku?
- Organizatorem wyścigu jest Stowarzyszenie MTB CROSS, które decyduje o miejscu  wyścigu. Stowarzyszenie nie planuje organizacji wyścigu w Suchedniowie w 2015 roku.
Czego Panu życzyć w pozostałych dniach urzędowania?
- Spełnienia oczekiwań Mieszkańców i środków finansowych na ich realizację.

18 komentarzy:

  1. ale Was, nas zrobił w .... szkoła będzie zamknięta!!!! Środków z LGD nie będzie i każdy to wie! po jasną chol... tak mówić....? Najbliższa inwestycja rozpocznie się (jeśli w ogóle...) w roku poprzedzającym wybory, już teraz chodzą radni i się śmieją...z różnych rzeczy. :) Jaka unia? Jaki pracownik od tych spraw?! Prywatny przedsiębiorca nie musi nikogo dodatkowego zatrudniać tylko wysyła pracownika na szkolenie i tyle! Po co generować koszty! No chyba że to te zapowiedziane oszczędności. Żal czytać te wypociny....

    OdpowiedzUsuń
  2. No i trudno się Jack-iem nie zgodzić.
    Tak to można było opowiadać przed wyborami.
    Teraz to trzeba mówić konkretnie.
    Ale jak widać po 100 dniach pomysłu na gminę nadal nie ma!
    Nawet na szkolnictwo. Bo co wynika z takiej odpowiedzi:

    "Szkoła na miarę XXI wieku to nie tylko obiekt, ale również oferta edukacyjna.
    Prowadzone są prace w tym zakresie we współpracy ze środowiskiem oświatowym.
    Na dziś wysoce prawdopodobne jest wypracowanie optymalnego rozwiązania, które ma szanse na uzyskanie społecznej akceptacji"


    Od dłuższego czasu próbuje się bezskutecznie dowiedzieć jakie rozwiązania są brane pod uwagę.
    No i nadal nic nie wiem. Zainteresowani chyba tez.
    Szkoła 21 w. ma być jedna. Więc która będzie likwidowana? Itd. itp.

    W dobrych czasach to pewnie jakoś by sobie ten burmistrz poradził niestety sytuacja jest nadzwyczajna i jak widać mocno go przerasta.

    No i czemu nie mamy poznawać korespondencji między posłanką a burmiustrzem na blogu.
    Przeciez to nie chodzi o sprawy prywatne. Swoja drogą tą odpowiedz też chciałbym poznać


    A co do radnych to niech sie tak nie cieszą.
    Jak znam życie to któregoś pieknego dnia się okaże, że to oni wszystko głosowali, a burmistrz cóż, wykonywał tylko ich uchwały .............

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy może mi ktoś powiedzieć, kiedy powstało największe zadłużenie i kto wówczas był Przewodniczącym Rady oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu.

    OdpowiedzUsuń
  4. No chyba nie chcesz powiedzieć, że pan Błach jest odpowiedzialny za aktualne zadłużenie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. On za nic nie jest odpowiedzialny! i to jest problem! A odnośnie jego "pracy" (dużo powiedziane) w radzie to za coś ta komisja budżetu odpowiada!!!!? Ciekawe ile jeszcze będziemy czekać na was żołnierze burmistrzunia na to żebyście się już otrząsnęli z tej serwowanej obłudy.

      Usuń
  5. "Najlepsze lata na dotacje na budowę i rozbudowę takich obiektów już minęły. Na bieżąco monitorowane są także prace prowadzone nad Regionalnym Programem Operacyjnym na szczeblu województwa, ale ostateczne rozstrzygnięcia nie są jeszcze zatwierdzone".

    Przecież już od dawna wiadomo, że w tej perspektywie nie będzie środków na nową infrastrukturę i "monitorowanie prac na szczeblu województwa" nic nie da bo jedynie mogą one uszczegółowić wytyczne, co jako "fachowiec" powinien wiedzieć. Dlatego przedwyborcza papka o budowie szkoły nie była niczym innym jak wodą na młyn ciemnej masy i obrazem tego jak kandydat podchodzi do wyborcy. No chyba, że po ucinaniu wszystkiego tuż przed wyborami ruszy wszystko i pobuduje się szkoła, park, zalew i będą radosne karaoke, smaczne jabłka, mecze, spotkania...

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekaw jestem w kiedy Radni Rady Miejskiej podejmą decyzje o rozpoczęciu inwestycji na które są wykonane projekty techniczne.
    1. Kanalizacja ''Mostki''
    2. Rozbudowa SSP nr 1.
    Projekty i pozwolenia na budowę kosztowały kilkaset tyś. zł. oraz posiadają określony termin ważności.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przypomnę rzecz podstawową: dyskusja to nie tylko wygłaszanie opinii, które są święte bo moje. Dyskusja to zbijanie argumentów przeciwnika, co wymaga dobrego ich zrozumienia (czytania ze zrozumieniem), wiedzy na dany temat, posiadania własnego zdania (a nie tylko potrzeby demonstracji przekory), po czym logicznego formułowania zastrzeżeń, odnoszenia się do meritum, bez nadinterpretacji i luźnych skojarzeń. Takich dyskutantów szanuję, a najbardziej tych, którzy mają jakieś wątpliwości i wykazują samokrytycyzm. (K.T. Lewandowski)

    OdpowiedzUsuń
  8. Podyskutujmy więc:
    Kandydat ubiegający się o urząd Burmistrza w/g mnie powinien posiadać plan działania krótko i długo falowy. Plan powinien być poparty gruntowną analizą.
    Obecny Burmistrz w kadencji 2006 - 2100 był radnym oraz Przewodniczącym Komisji Budżetu a w kadencji 2010 - 2014 jego komitet wygrał wybory i miał większość radnych. Tak że skąd to zaskoczenie sytuacją finansową i skąd te nie rozwiązane problemy.
    Dziwi mnie również dwu letni okres potrzebny na poprawę finansów. Takie rzeczy wykonuje się od razu.
    Przy zadłużeniu ponad 60 procentowym na okres około 30 lat wygenerowanie wkładu własnego w celu pozyskania środków unijnych jest tylko teoretyczne.
    Oszczędności mogą jedynie poprawić płynność finansową i to nie znacząco.
    Jaki budżet własny posiadają LGD i Związek Gmin Gór Świętokrzyskich i z czego on się składa. Jaka może być wielkość inwestycji.
    Planowanie inwestycji w wysokości 60 mln.zł przy rocznym budżecie gminy około 25 mln zł i zadłużeniu blisko 16 mln.zł pominę milczenie.
    Województwo Świętokrzyskie zajmuje ostatnie miejsce we wszystkich rankingach i w dodatku z ujemnymi wskażnikami to czego można się nauczyć i jakie doświadczenia wynieś z pracy w UM. Ponadto UM nie ma bezpośredniego wpływy decyzyjnego na mieszkańca tak jak gmina.
    Oczywiście że to nie Burmistrz likwiduje szkołę średnią to radni Rady Miejskiej podejmując uchwałę. Rada jest organem uchwałodawczym a Burmistrz wykonawczym.

    OdpowiedzUsuń
  9. No i z nadejściem wiosny,towarzystwo sie obudziło i co?,łapy w majtkach nie ważne meskich czy damskich.Sen zimowy sie skonczył i samozadowolenie też.Wiosenne słonce przygżało mózgownice i rozświetliło umysły.Teraz wiadomo kto władza ustawodawcza a kto wxkonawcza.Przecież przed wyborami jasno i czytelnie pisałem kto jest kto,ale nafaszerowane mózgi jabłkami,piknikami i innymi bzdetami nie przyjmowały tego do wiadomości.Wszystko co złe to decyzje Bałchanowskiego,Bałchanowski musi odejśc.Wygra Czaruś Odnowiciel i bedzie jeden wielki piknik karaoke.Co sie okazało-że to wszystko to jeden wielki pic a nie piknik,nie karaoke a kalectwo rządzenia:tylko narzekania,zapisy na audiencje,szczypta komuny w postaci miesiecznych prasówek z przebiegu nic nie dających wizyt i spotkan.Co to ma byc?Brac sie do roboty a nie narzekac i pic piwko które sie ważyło przez lata pomijające druzgocące wyborcze zwyciestwo.Zwyciestwo ale co dalej,jak rządzic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz brachu 100% racji! Najgorsze dla mnie jest to ze ja stary "koń" dałem się nabrać na te fanaberie! No ale cóż tak było i nie boję się do tego przyznać!

      Usuń
  10. Likwidacja tej szkoły,przy poziomie deficytu budżetowego miasta ,była absolutną koniecznością.Tylko trzeba było o tym mówic głośno przed wyborami.O tym,że to nie będą miodowe lata,tylko czas trudnych decyzji.Że nie wszystkim się to spodoba,ale ,że to jedyny sposób na ratunek.Zamiast rzeczowych rozmów o czekających problemach i sposobach na ich rozwiązanie,były festyny,tańce i konkursy z nagrodami.Żeby mniej bolało jak przyjdzie pora.
    Jeden ekonomista kiedyś policzył prawdziwy koszt dotacji unijnych. Wyliczył, iż aby otrzymać 100 zł w postaci dotacji, musimy wydać 114 zł. Najpierw płacimy składkę do UE. Następnie musimy zatrudnić mnóstwo urzędników począwszy od ważniaków w Brukseli kończąc na samorządowcach. Łącznie w Polsce zatrudniono w administracji ponad 100.000 dodatkowych urzędników tłumacząc się koniecznością wydatkowania środków unijnych..
    Ułożyli sporo asfaltu żeby ich tiry miały po czym jeździć, trochę kostki brukowej na rynku...
    Ale gdzie są zakłady produkcyjne ? .. Filharmonia i stadion może też potrzebne, ale dla tych co wrócą z pracy. Ale gdzie ta praca ? Unia za nas tego nie zrobi.




    OdpowiedzUsuń
  11. Łał. Jestem pozytywnie zaskoczony. Gin zaczyna pisać krytycznie.
    Z 2 rzeczami jednak się nie zgodzę:
    1. Nikt nie wykazał, że likwidacja szkoły jest absolutną koniecznością i nadal nie wiemy jakie to przyniesie oszczędności
    2. Festyny, tańce, obietnice itd rozbudziły nadzieję i spowodowały, że jednak bardziej boli jak nadeszła pora.
    Myślałem żeś przaśny ignorant:) Sorrrrrrrrrrrrry:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Potrzeba zaciśnięcia pasa.oznaczała,że burmistrz będzie szukał oszczędności w najbardziej nierentownym segmencie, czyli oświacie.No to bęc! Zakręca kurek - bo jak widać brakuje mu na wszystko.
    To miałem na myśli pisząc o absolutnej konieczności. A,że koszty społeczne będą dużo większe, niż się spodziewali ? Któż by sobie tym głowę zawracał..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drogi Ginie, oprócz zakręcania kurka są jeszcze inne metody i bardziej efektywne. No ale cóż jak się nie wie co ma się robić to zawsze można ciąć koszty , robić porządek i wprowadzać dyscyplinę. Oświata to jest inwestycja długofalowa w przyszłość Suchedniowa i każdego młodego człowieka tu należy inwestować a nie ciąć.

      Usuń
    2. Pełna zgoda Gieniu..tylko kto ma tyle odwagi i głowę pełną pomysłów,żeby to zrealizowac ?.Kto w końcu wytłumaczy,że wartość dodana bierze się z pracy i z tego co wyprodukowałeś i sprzedałeś, a nie z tego co dostałeś, bo wtedy stajesz się uzależniony od donatora, a nie rynkowo samodzielny.Obiecanki,ze mamy know-how jak zdobyć fundusze z UE to najkrótsza droga do zaciągania kolejnych,wieloletnich zobowiązań.Tego chcemy ?

      Usuń
    3. Drogi Ginie, mądrych ludzi nie brakuje, doradzanie obecnemu jest wręcz nie możliwe. Aby zrozumieć trzema mieć wiedzę, talent, doświadczenie,charyzmę. ale ponad wszystko trzeba kochać ludzi.
      Jak jest to widać.

      Usuń
  13. Ta władza jest tak zadufana w sobie, że się nikogo nie posłucha.
    No może dopiero wtedy jak już będzie za późno.
    Jak już pisałem - jestem zaskoczony szybkością z jaką zraża do siebie ludzi

    OdpowiedzUsuń