piątek, 20 marca 2015

Poseł na Sejm RP Maria Zuba odpowiada na pytania radnych

Poseł na Sejm RP Maria Zuba.
W nawiązaniu do pytań radnych dotyczących mojej działalności na rzecz Suchedniowa  podczas gdy sprawowałam stanowisko Burmistrza pragnę przytoczyć tekst odnoszący się do tamtego okresu.
To pytanie dotyczy dawnych lat. Burmistrzem byłam stosunkowo krótko, od lipca 1994 do lutego 1998r. Niejeden z pytających mnie o ten czas był wówczas dzieckiem albo mieszkał poza Suchedniowem. Mają zatem prawo nie wiedzieć i należą się im wyjaśnienia. Oczywiście każdy sukces ma wielu autorów zatem zdaję sobie sprawę, że nie osiągnęłabym wiele bez twórczej pomocy innych osób i za to im przy tej okazji dziękuję.
 Swoje urzędowanie rozpoczęłam od…przystąpienia do zabiegów o oddłużenie Gminy. Dług odziedziczony po poprzednikach sięgał bowiem wysokości rocznych dochodów. Jak się później okazało nie tylko nasza gmina była w takiej sytuacji. Dlatego zainteresowałam tym problemem ówczesnych posłów. Po roku Sejm RP uchwalił ustawę, w wyniku której m.in. Suchedniów został oddłużony, a dług przejął budżet państwa. Jednak nie dopuszczałam do „ gminnego fiskalizmu” i ograniczania inwestycji. Dzięki temu nasza gmina była na drugim miejscu w województwie kieleckim pod względem wielkości środków przeznaczonych na inwestycje.

Przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców przeprowadziliśmy telefonizację całej gminy. Zakończono budowę i doprowadzono do położenia asfaltu na ulicach : Zagórska, Dawidowicza, Dworcowa, Jasna, rozpoczęliśmy modernizację ul. Langiewicza.
Zakończyliśmy budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Ostojowie oraz obiektów przy ul. Kościelnej, do których przeprowadziliśmy Szkołę Podstawową nr 3 ulokowaną wcześniej w  drewnianych budynkach przy ul. Kieleckiej.
Zakończyliśmy budowę sieci wodociągowej wraz z systemem bezawaryjnego zasilania miasta w wodę. Dzięki tej inwestycji wreszcie skończyły się w mieście ustawiczne przerwy w dostawie wody. Kto dziś pamięta „pielgrzymki” z wiadrami, do studni przy dworcu PKP ? A przecież tam częstokroć po wodę chodzili mieszkańcy bloków z osiedla Bugaj, ulic Langiewicza i Stokowiec.
Rozpoczęto też budowę oczyszczalni ścieków w Suchedniowie według rozwiązania przyjętego przez specjalny Zespół, powołany przez Radę Miejską. Wybudowano oczyszczalnię ścieków w Michniowie.
Zbudowaliśmy nową Bibliotekę Publiczną i rozpoczęliśmy budowę Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakupiliśmy także wóz specjalistyczny dla OSP.
Dzięki trwającym negocjacjom z CPN wybudowano nową stację paliw oraz wynegocjowano z PKP decyzję o tym, iż w Suchedniowie zaczęły zatrzymywać się pociągi pospieszne. W mieście i gminie utworzono system zbiórki śmieci, a posesje nieodpłatnie wyposażono w metalowe kosze na śmieci.
Uatrakcyjniliśmy naszą ofertę dla turystów poprzez rozbudowę pawilonu socjalnego i dwóch nowych domków na terenie OSiR. Wykonaliśmy remont zapory na zalewie w Suchedniowie (kilkanaście lat wcześniej uległa awarii i wciąż była zaklinowana, co mogło spowodować katastrofalne konsekwencje przy zagrożeniu powodziowym). Wzmocniono również zabytkową zaporę na zalewie w Mostkach. Oczyszczono też nieckę zalewu suchedniowskiego i pogłębiono zalew w Mostkach.
Zbudowaliśmy kilka kilometrów gazociągu i sieci kanalizacyjnej oraz ciepłociąg z kotłowni Fabryki Urządzeń Transportowych na osiedle Bugaj. Ta inwestycja umożliwiła likwidację 4 przestarzałych kopcących kotłowni na os. Bugaj.
Zagospodarowaliśmy teren wokół parafialnego cmentarza. Wybudowano parking przy ul. Cmentarnej i chodniki na terenie cmentarza.
Wykonaliśmy system nawadniający oraz nawierzchnię płyty boiska naszego Klubu Sportowego MKS ORLICZ. Pozyskaliśmy też poważnego sponsora dzięki któremu klub plasował się w czołówce rozgrywek IV ligi piłki nożnej.
Uchwałą Rady Miejskiej przekazano Fundacji Pomnik – Mauzoleum, grunty w Michniowie wykorzystane pod budowę Mauzoleum. Dzięki temu Fundacja przy zbiorowej mogile pomordowanych i stojącym już pomniku „Pieta Michnowska” wybudowała i oddała do użytku w 1997 r. Dom Pamięci Narodowej i Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskiej.
Staraliśmy się organizować wydarzenia kulturalne i wspomagać ludzi z pomysłami. Zapoczątkowaliśmy „ Dni Suchedniowa”, „Jarmark Suchedniowa”,  organizowane w Domu Kultury w Mostkach „ Noworoczne kolędowanie” i „ Wielkanocne obrzędy”. Pierwszy Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego wyruszył spod krzyża przy ulicy Bodzentyńskiej w 1995 roku. Jako pierwsza gmina w województwie gościliśmy audycję „Lato z radiem” Polskiego Radia. Na zmodernizowanym wtedy stadionie MKS Orlicz organizowano imprezy sportowe takie jak Finał Pucharu Polski Kobiet w Piłce Nożnej, czy mecz MKS Orlicz z „ Orłami” Kazimierza Górskiego. Kiedy w 1997 roku przygotowywaliśmy uroczystości z okazji 25. rocznicy nadania naszej miejscowości praw miejskich, sięgnęłam do „Kroniki Suchedniowa”. Były w niej duże braki. Staraniem wielu osób uzupełniliśmy ją i zaktualizowaną, udostępniliśmy społeczeństwu podczas uroczystości jubileuszowych. Dzięki temu wszystkiemu nasz Suchedniów mógł się poszczycić pozytywnym wizerunkiem w prasie, radiu i telewizji. Dziś mamy internet, czas szybko biegnie…Czy nie było by warto na bieżąco odnotowywać wydarzenia istotne dla naszego miasta-nie tylko na prywatnych blogach ale w formie oficjalnej? Wciąż mamy wydarzenia które zmieniają nasza gminę.  Może te zmiany są zbyt wolne i dalekie od oczekiwań, ale przecież zachodzą. Zarówno dla współcześnie żyjących jak i tych co po nas przyjdą. W razie wątpliwości i pytań chętnie udzielę wyjaśnień. Zapraszam do wspólnego dialogu.

1 komentarz: