środa, 27 marca 2013

Nożownik w Suchedniowie!

Nie jest to wykaz mrocznych charakterów z kryminałów czy horrorów, a zawody mieszkańców Suchedniowa i okolic z pierwszej połowy XIX wieku. Na dowód tego zamieszczam fragmenty oryginalnych dokumentów Aktów Stanu Cywilnego z tamtych odległych lat, na których do zawodów przypisane są konkretne osoby. I tak :
Walerski, jeden z ostatnich kowali.

Nożownik-ASC 1825-0008/akt.68 - Józef Frank z Suchedniowa
Żarnik-ASC 1838-0007/akt 51- Wincenty Tomolski /Tumulec/ z Suchedniowa
Cyniarz-ASC 1825-0009/akt 84 - Józef Glier z Berezowa
Kositarz-ASC 1836-0005/akt.25 - Mikołaj Kabała z Błota
Mularz-ASC 1825-0003/akt.53 - Augustyn Kowalski z Kuźniczki
Hayduk-ASC 1836-0004/akt.14 - Ksawery Postupalski z Suchedniowa
Strychacz-ASC 1838-0007/akt.50 - Wincenty Zawadzki z Suchedniowa
Kalkulator Kasey –ASC 1835- 0008/akt.34 - Antoni Czapierzyński z Suchedniowa
Dozorca Kurzawy -ASC 1838-0002/akt. 10 - Jan Romański z Berezowa
Dziennikarz Expedydury Okręgu Wschodniego – ASC 1835-0011/akt.52 - Ignacy Głazowski z Suchedniowa
Ekunom - ASC 1838-0005/akt.23 - Józef Kucharzewski z Berezowa
Niestety nie wiem jakie czynności wykonywał np. strychacz, mularz czy żarnik, ale są to protoplaści Waszych rodów, więc może wspólnie ustalimy jakie obowiązki wypełniała osoba zatrudniona na danym stanowisku.
Przytoczyłem tu nietypowe przykładów zajęć ludzi w tamtych ciekawych czasach. W archiwach wymieniane są bardziej popularne wówczas zawody jakim był niewątpliwie kowal. W tej gałęzi wyróżniono kowala ręcznego, np.: Józef Pajak ze Stokowca i Kacper Miernik z Berezowa i kowala wodnego np.: Wincenty Markowicz z Suchedniowa i Tomasz Kangizer z Baranowa. Z racji dużej liczny fryszerek na terenie dzisiejszego Suchedniowa, grupa zawodowa fryszerzy była bardzo liczna. Osoby wytwarzające dobra podawały się za wyrobników, a włościanami określano mieszkańców utrzymujących się z pracy na roli. Było też kilku komorników, ale znaczenie tego słowa było wtedy zupełnie inne niż obecnie, ponieważ stanowili warstwę usytuowaną w hierarchii niżej niż włościanie.
Specyfika ówczesnych zawodów - przykłady: Jakób Bogielski pełnił funkcję pocztyliona, Antoni Reszka nauczyciela Szkoły Elementarnej, Antoni Szymczyk kotlarza na Baranowie, Franciszek Miziewin audytora dywizyjnego byłych Wojsk Polskich. Tadeusz Mieczkowski był zawiadowcą fryszerek w Suchedniowie, Alexander Falinski majorem Wojska Polskiego, Tadeusz Krauz podleśnym na Błocie, Jan Sadowski młynarzem w Suchedniowie. Przykładów można by mnożyć, bo jak już pisałem w poprzednich artykułach Suchedniów dynamicznie się rozwijał i potrzeba było coraz to nowych rąk do pracy, które przybywały z odległych regionów, a przykładem może być Jakub Popowski z Guberni Augustowskiej zatrudniony na tzw. wyrobku. Szkoda tylko, że dzisiaj nikt do Suchedniowa na „wyrobek” nie przyjedzie bo, jak podano na pasku w TVP Info, stopa bezrobocia w Suchedniowie wynosi 80%. To chyba najsmutniejszy rekord świata. Może coś dałoby się z tym wspólnie zrobić?
(AS)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz