środa, 19 czerwca 2019

NOMINACJA DO "JAWORÓW" AGNIESZKI WŁODARCZYK-MAZUREK

Agnieszka z dyrektorem Karpińskim.
W niedzielę, 16 czerwca w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyła się Uroczysta Gala "Jawor u źródeł kultury 2019". W kategorii animator kultury, nominowaną do nagrody była Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica". Niestety nie dostała tej nagrody, która przypadła Kołu Gospodyń Wiejskich "Kowalanki". Czy słusznie osądźcie sami. Dla mnie Agnieszka to tytan pracy, poniżej przedstawię jej projekty.

Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z wykształcenia historyk sztuki, z zamiłowania regionalistka, znawczyni i miłośniczka historii Suchedniowa, z zawodu – etnograf (pracowała w Muzeum Wsi Lubelskiej, a następnie w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie m.in. pełniła funkcję Zastępcy Kierownika Działu Etnografii).
Autorka licznych publikacji oraz wystaw, stałych i czasowych m.in. związanych z historią Suchedniowa, w tym: Suchedniowski przemysł ciężki w 2012 r., wnętrza domu dr Witolda Poziomskiego 2012 r., oraz fragment mieszkania Stefana Górbiela 2013 r.– wystawy stałe.
Jest autorką kilku publikacji takich jak Dwór z Suchedniowa – przewodnik, Antoni Wędrychowski, przemysłowiec z Pomysłem. Przyczynek do historii Suchedniowa na przełomie XIX i XX w., Z wizytą u pana doktora - na podstawie sylwetki dr Witolda Poziomskiego. Od autorytetu do usługi". 
Od 2017 pracuje w Suchedniowie i dla Suchedniowa. Jest kierownikiem artystycznym
w Suchedniowskim Ośrodku Kultury KUŹNICA, a także działa w Stowarzyszeniu KUŹNICZY KRĄG oraz Stowarzyszeniu Grupa Inicjatywna POD PRĄD.
Osoba o niespożytej energii i kreatywności. Inicjuje, organizuje, inspiruje, integruje, pisze dziesiątki projektów i wiele z nich realizuje. Młodzież, dzieci, seniorzy, artyści – niemal wszystkie grupy społeczne miasteczka włącza do wspólnego działania. Jej projekty obejmują wiele dziedzin: kultura, sztuka (taniec ludowy, teatr tańca, poezja, rękodzieło), dziedzictwo i historia lokalna, edukacja kulturalna dzieci/młodzieży/seniorów, partycypacja obywatelska, ekologia, ochrona przyrody, współpraca międzypokoleniowa, integracja międzykulturowa i wiele innych.  
Oto lista projektów i przedsięwzięć zainicjowanych przez Agnieszkę Włodarczyk – Mazurek w roku 2018. Oczywiście zostały zrealizowane dzięki pracy całych zespołów, ale to jej pomysł, a potem wytężona praca koordynatora – realizatora pozwoliły na sukces (mam nadzieję, że nic nie pominąłem).
Projekty zrealizowane w 2018 roku:
1.    FERIE ZIMOWE RAZEM Z SOK "KUŹNICA"
Oferta składała się z różnorodnych warsztatów: muzycznych, plastycznych, historycznych, tanecznych czy teatralnych, wycieczek między innymi do kopalni w Krzemionkach Opatowskich czy Centrum Leonarda Da Vinci. Zajęcia odbywały się przez 2 tygodnie
2.    SPOTKANIE POKOLEŃ POD ZNAKIEM NIEPODLEGŁA. SUCHEDNIOWSKIE RODY - OSTACHOWSCY
Pierwsza z cyklu „SUCHEDNIOWKIE RODY” - wystawa o wojnie, polityce i miłości na tle walki o wolność i niepodległość pn.: Spotkanie pokoleń pod znakiem NIEPODLEGŁA. Suchedniowskie rody - Ostachowscy. 
Wernisaż wystawy miał miejsce w dniu 3 maja 2018 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica".Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg". Projekt został dofinansowany z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów
W listopadzie 2018 r. wystawa została przedstawiona w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
3.                  WYSTAWA ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH" W SOK "KUŹNICA"
Wystawa zwierząt egzotycznych, odbyła się w SOK Kuźnica w dniu 22 maja 2018 r. Prelekcja pracownika lubelskiego Egzotarium obejmowała m.in.: fakty, mity i ciekawostki dotyczące zwierząt egzotycznych, anatomia i biologia gadów i pajęczaków, historia i praca Egzotarium, egzotyczne zwierzę w domu
4.                  WAKACJE Z KUŹNICĄ
Wakacje w Kuźnicy odbywały się w terminie 16 - 31 lipca 2018 r. Program adresowany był do dzieci w wieku od lat 7.
5.                  WARSZTATY ZIELARSKIE Z HANKĄ ŚWIĄTKOWSKĄ
6.                  INICJATYWA PN. GALERIA SZTUKI KOCIOŁ
Wspólnie ze środowiskiem suchedniowskich artystów Agnieszka Włodarczyk-Mazurek pracuje nad projektem Galeria Sztuki KOCIOŁ, który czerpie z tradycji, wyrasta z potencjału ludzi, buduje unikalną tożsamość lokalną, otwiera na świat i daje nowe perspektywy rozwoju. Park i teren wokół zalewu, zdegradowany, funkcjonalnie strategiczny obszar wspólny Suchedniowa, zostanie zaaranżowany jako naturalna przestrzeń wystawowa, w której w innowacyjny sposób eksponowane będą różnorodne formy lokalnych artystów, a w przyszłości twórców z całej Europy. Bramą Galerii będzie zabytkowy kocioł parowy.
Projekt Galerii został zgłoszony przez Gminę Suchedniów do konkursu z okazji 50 lat istnienia Budimeksu na polskim rynku.
7.                  KONFERENCJA NAUKOWA W RAMACH EUROPEJSKICH DNI  
            DZIEDZICTWA 2018
Jako członek – założyciel Stowarzyszenia "Grupa Inicjatywna Pod Prąd" Agnieszka Włodarczyk -Mazurek jest jednym z organizatorów ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej konferencji naukową.
II edycja konferencji pod nazwą „Taka sama dla wszystkich- kulturowe aspekty niepodległości rejonu między Wisłą a Pilicą”, została wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, jako najciekawsze wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018.
8.                  KONKURS KULINARNY "NAJLEPSZA POTRAWA Z KASZY"
Konkurs kulinarny "Najlepsza potrawa z kaszy" odbył się podczas II Suchedniowskiego Święta Kaszy, 18 sierpnia 2018 r. na terenie SOK "Kuźnica" w Suchedniowie.
Celem Konkursu jest m.in. kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Gór Świętokrzyskich i budowa więzi lokalnych - wymiana doświadczeń i przepisów potraw z kaszy.
9.                  WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII WANDY SOJECKIEJ
Wernisaż wystawy fotografii Wandy Sojeckiej "ZAUROCZENIE" odbył się 8 września 2018
w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica.
Wanda Sojecka - wrocławianka, rodzinnie i emocjonalnie związana z Suchedniowem, gdzie od kilku lat spędza każde wakacje, emerytowana nauczycielka przyrody, zaangażowana ekolożka. Wystawa spotkała się z dużym zaintersowaniem Suchedniowian. Fotografie w większości prezentują artystyczne spojrzenie na suchedniowską przyrodę. Pozostała część to industrialne zdjęcia z Wrocławia, ale także z regionu świętokrzyskiego - na przykład elementy konstrukcyjne kładki nad trasą S7 w Rejowie
10. BEZ KOŁACZY NIE WESELE
Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” w partnerstwie
z Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” oraz przy współudziale CKI w Michniowie
i Stowarzyszenia „Michniowianie”,
Na scenie swe przedstawienia zaprezentowały: zespół „Jaworzanki” („Łocepiny”) i „Jaworzanki II” („Zastole”) z gminy Zagnańsk, „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki gmina Bodzentyn („Przyjazd pana młodego i wyjazd młodej pary do kościoła”), „Leśnianie” z Leśnej gmina Bodzentyn („Wprowadziny” i „Ocepiny”), „Skokotliwi” z Mostek („Strefień”) oraz zespół „Złote Lata” z Miedzianej Góry („Carownica”).
Występy oceniało jury w składzie: prof. Stanisław Cygan z UJK w Kielcach, Janina Skotnicka – emerytowany pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach oraz dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska – kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
11.              BIESIADA LITERACKA Z DANUTĄ ŚWIERZEWSKĄ
P.  Danuta Świerzewska jest Sucheniowianką o wszechstronnych talentach: pisze wiersze na każdą okazję, robi na drutach i szydełkuje. Agnieszka napisała projekt, dzięki któremu udało się wydać tomiku poezji pt. "O nas i o sobie" Danuty Świerzewskiej. Jego promocja miała miejsce podczas biesiady.
Organizatorem było Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" oraz Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" Projekt został wsparty ze środków Starostwa Powiatowego w Skarżysku Kamiennej.
12.              WIECZÓR ORMIAŃSKI W KUŹNICY
Było to pierwsze międzykulturowe spotkanie w Suchedniowie. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 14 października.2018 r. Program obejmował prezentację ormiańskiej kultury, sztuki, muzyki, historii, degustację kuchni oraz  dyskusje.
 W Suchedniowie mieszka kilka rodzin ormiański, które znakomicie zasymilowały się
ze społeczeństwem lokalnym. To0 im i ich kulturze dedykowany był niedzielny wieczór
w suchedniowskiej „Kuźnicy” który zgromadził ogromną rzeszę suchedniowian.
13.              WYSTAWA "SUCHEDNIOWSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI W FOTOGRAFII, DOKUMENCIE I ORĘŻU"
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w izbie tradycji SOK "Kuźnica" odbyło się otwarcie wystawy pt: "Suchedniowskie drogi do niepodległości w fotografii, dokumencie i orężu". Wystawa pochodzi z bogatych zbiorów suchedniowianina Huberta Pyrkosza.
14.              GRA WYOBRAŹNI. WARSZTATY TEATRALNE. 
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg miłą na celu popularyzację teatru wśród dzieci i młodzieży w Suchedniowie. 52 dzieci i młodzieży w wieku 7 -16 lat uczestniczyło w cyklu warsztatów teatralnych, oraz w wycieczcie do Kieleckiego Centrum Kultury na spektakl „Alicja
w krainie czarów”.
15.              SPEKTAKL "ALBOWIEM ŻYCIE JEST..."
      - FINAŁ PROJEKTU „ECO TANIEC W KAŻDYM WIEKU”
„Eco Taniec w każdym wieku” to projekt, gdzie dzieci, seniorzy i młodzież spotkali się i wspólnie stworzyli spektakl taneczny pt: "Albowiem życie jest...". Osią przedstawienia jest ekologia, troska
o środowisko naturalne, wyrażona tańcem i emocjami.
Koncepcja projektu realizowanego przez cały 2018 rok, zakładała wielopłaszczyznową edukację taneczną w różnych stylach tańca m.in. formy współczesne, taniec ludowy czy towarzyski – łącznie w ciągu 5 miesięcy odbyło się ponad 100 godzin warsztatowych, w tym część przy akompaniamencie muzyki na żywo. W projekcie zaangażowanych było 15 zawodowych tancerzy
z całej Polski, którzy uczyli różnych technik oraz wrażliwości artystycznej. Projekt ważny tanecznie, ale również społecznie dla regionu - dokonał się transfer międzypokoleniowy, który zaowocował nietuzinkowym spektaklem finałowym, w którym wzięło udział blisko 80 osób
w różnym wieku. 
Premiera spektaklu "Albowiem życie jest ..." odbyła się 30 listopada w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”. Przedstawienia dodatkowe odbyły się 1 i 2 grudnia o godzinie 18:00. Spektakl obejrzało ok. 500 osób!
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w Ruchu 2018
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów
Patronat i opieka medialna: Radio eM, TVP 3 Kielce, Echo Dnia, Gazeta Suchedniowska, Nasz Suchedniów.
Projekty realizowane w 2019 roku: 
1.    „4 ŚWIATY Z HISTORIĄ” – PLANSZOWA GRA EDUKACYJNA”
Projekt Stowarzyszenia Kuźniczy Krąg finansowany w ramach działania I.I.3” Systemy i narzędzia promocji i sprzedaży oferty produktów, usług, zasobów dziedzictwa lokalnego obszaru LGD”.
Promocja pierwszej w historii Suchedniowa edukacyjnej gry planszowej "4 ŚWIATY Z TĄ HISTORIĄ- SUCHEDNIOWSKIE WĘDROWANIE” odbyła się w niedzielę, 31 marca w SOK "Kuźnica" w Suchedniowie.
Gra jest o Suchedniowie i dla Suchedniowian. Planszę stanowi uproszczony plan miasta na który naniesione są wszystkie ważne obiekty – osobne grafiki, których prototyp był wykonany ręcznie przez grafika Grzegorza Chorążka. 55 kart z pytaniami, na temat miasta oraz mechanikę gry opracował zespół w skład, którego weszli: Magdalena Miazga, Marta Ptak - Nadleśnictwo Suchedniów (roślinność), Małgorzata Rasztabiga (zwierzęta), Agnieszka Włodarczyk – Mazurek - SOK „Kuźnica” (kultura), Krzysztof Karbownik - Muzeum Wsi Kieleckiej (historia Suchedniowa do 1795 r.), Marcin Medyński - Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Skarżysko – Kamienna (historia Suchedniowa po 1795 r.) i Szymon Piasta (sport i geografia). Pionki i kostki do gry również zostały wykonane ręcznie przez artystkę ceramiki Magdalenę Sułek w pracowni „Ignacówka”. Gra ma wymiar przede wszystkim edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, będzie przekazana do szkół i biblioteki w naszej Gminie. Stowarzyszenie postanowiło również, iż 40 gier zostanie rozlosowanych wśród mieszkańców na spotkaniu promocyjnym.
2.    „SUCHEDNIÓW XD”
Projekt Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” realizowany w roku 2019 w ramach Regionalnego Programu Dotacyjnego „Równać Szanse”, którego celem projektu jest podniesienie kompetencji społecznej młodzieży w wieku od 13 – 19 lat w Suchedniowie i okolicach.
Tematem przedsięwzięcia będzie krytyczna lub nie, refleksja na temat miasta, w którym żyją. Chcemy zobaczyć świat oczami młodych i skonfrontować go z innymi. W działaniach zaplanowane są warsztaty dziennikarskie i fotograficzne (partnerem w projekcie jest firma Olympus Polska). Efektem pracy młodzieży będzie publikacja, w której znajdzie się 10 artykułów na tematy ważne społecznie, lokalnie związane z Suchedniowem. Sierpniowym podsumowaniem wydarzeń będzie regionalne forum „Miasto młodych…”, gdzie spotkają się inne rodziny Równać Szanse z całego województwa.
3. MUZYCZNY ŚLAD NA TLE KOLEI LOSU – MIERNIKOWIE
Wernisaż wystawy „Muzyczny ślad na tle kolei losu – Miernikowie”, kontynuuje rozpoczęty w 2018 roku cykl Suchedniowskie Rody. Wystawa poświęcona została rodzinie Mierników.
Na 25 planszach można zobaczyć dzieje trzech pokoleń Rodziny Mierników, którzy swoje życie związali z Suchedniowską Fabryką Odlewów, a później kolejnymi przeobrażeniami tego zakładu. Przyjaźń Konstantego Miernika z Stanisławem Starke i muzykę, która towarzyszyła jemu, synowi i wnukowi przez całe życie.
Autorem merytorycznym wystawy jest Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, opracowanie redakcyjne Agnieszka Morawska, opracowanie graficzne Mariusz Łężniak.
Wystawa otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Patronat nad wystawą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Skarżyski, Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów.
 
 
 
 
 
 
 
 

1 komentarz:

  1. Największą nagrodą jest szczera, choć przeważnie cicha, wdzięczność mieszkańców Suchedniowa. Wiele razy w rozmowach z różnymi ludźmi słyszałem słowa uznania i wdzięczności dla Agnieszki.

    Dziękujemy !!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń