piątek, 28 czerwca 2019

BURMISTRZ O RONDZIE

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej, burmistrz Cezary Błach odniósł się do "słynnego" skrzyżowania obok Tesco. Jak wiemy krzyżują się tam drogi: wojewódzka (ulica Mickiewicza), powiatowa (ulica Zagórska) i gminna (ulica Kielecka), co komplikuje wybudowanie tam ronda. Burmistrz powiedział, że
- niestety krążą w mediach i to jest ze szkodą dla naszego miasta, wypowiedzi osób, przeważnie w komentarzach, nie mających wiedzy jak to faktycznie wygląda. W mojej ocenie może to przynieść skutek odwrotny. Jak to tak naprawdę wygląda. Jak państwo pamiętacie 31 stycznia złożyliśmy 13 wniosków do programu "Bezpieczni na 5+", w tym wniosku ujęliśmy miejsca niebezpieczne nie tylko na drogach gminnych, ale i na powiatowych oraz wojewódzkiej 751. Tylko dwa miejsca zostały zakwalifikowane do tego programu, w tym między innymi skrzyżowanie przy Tesco.
To, że jakieś miejsce znalazło się na liście miejsc niebezpiecznych nie oznacza gwarancji dofinansowania. Dopiero w konkursach ogłaszanych przez odpowiednie instytucje, taki złożony wniosek jest lepiej punktowany i dostaje odpowiednio więcej punktów w ocenach kryteriów. Jak to wygląda, jeżeli chodzi o własność terenu i kto zarządza skrzyżowaniem? Zgodnie z ustawą o drogach publicznych "budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg różnych kategorii wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania należy do zarządcy drogi właściwego dla drogi wyższej kategorii" - w przypadku tego skrzyżowania zarządcą jest województwo.
Chciałbym również państwu przypomnieć, że w 2015 roku podpisaliśmy umowę z władzami województwa świętokrzyskiego. Była to nasza inicjatywa, w sprawie przebudowy całej tej drogi, na całym odcinku biegnącym przez gminę Suchedniów, począwszy od tego ronda, poprzez ulicę Mickiewicza, Bodzentyńską, Berezów, Michniów do granic gminy. Dzięki głosom poprzedniej Rady Miejskiej na ten cel przeznaczyliśmy 200 tys złotych jako pomoc finansową dla województwa świętokrzyskiego. Ta dokumentacja została opracowana, województwo nią dysponuje oraz pozwoleniem na budowę. Co więcej na całym odcinku drogi, trwały w roku poprzednim działania z pozyskaniem gruntów i ten grunt pod tą inwestycję jest w tym momencie własnością województwa świętokrzyskiego. Czyli również teren skrzyżowania przy Tesco jest własnością województwa i co więcej województwo dokupiło kolejne tereny od osób prywatnych po to, by się tam zmieściło. Podsumowując, dokumentacja jest, pozwolenie na budowę jest.
Zaraz po ogłoszeniu miejsc niebezpiecznych, wspólnie z zastępcą burmistrza spotkaliśmy się z dyrekcją zarządu dróg wojewódzkich w Kielcach, uczestniczyliśmy także w kilku spotkaniach wspólnie z panią Agnieszką Buras, radną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dotyczącymi możliwości przebudowy tej drogi. Wskazałem panu Marszałkowi, że nie stać Suchedniowa na wprowadzenie do budżetu kolejnej inwestycji i zabezpieczenia wkładu finansowego po to, aby uzyskać dotację. Na jednym z ostatnich spotkań w dniu 14 czerwca otrzymaliśmy propozycję polegająca na tym, że województwo świętokrzyskie sfinansuje wkład własny, a po stronie gminy byłoby złożenie wniosku do funduszy samorządowych na tę inwestycję. Ustaliliśmy również, że ponieważ województwo ma opracowaną dokumentację, jest właścicielem terenu, że to województwo świętokrzyskie wypracuje prawną ścieżkę na to jak nam przekazać te pieniądze i jak nam udostępnić grunt na realizację tych inwestycji, ponieważ nie można realizować inwestycji  nie będąc właścicielem lub nie mając prawa do tej nieruchomości. Ponadto padła deklaracja ze strony władz dróg wojewódzkich, że pomogą nam jeżeli chodzi o sam proces przygotowania dokumentacji przetargowej, a po zakończeniu tej inwestycji województwo przejmie w zarządzanie i utrzymanie wybudowanego skrzyżowania. Na dzisiaj prace jeszcze trwają jak to przedsięwzięcie wykonać. Jesteśmy dobrej myśli, po spotkaniach z Marszałkiem i radną Buras widzę wolę, aby to wykonać, musimy tylko pokonać te uwarunkowania prawne. A więc proszę, aby tę dyskuję wokół ronda wyciszyć, rozmowy są prowadzone, prace trwają. Wszyscy mamy wolę, aby to wykonać i miejmy nadzieje że doprowadzimy do wybudowania ronda.
A więc wszystko wskazuje, że jednak rondo powstanie, jest tylko jedno pytanie KIEDY?

11 komentarzy:

  1. No to nam trochę zaburza obraz idealnej "dobrej zmiany" która jest fantastyczna i wszytko robi na wczoraj. Chyba jednak nic nie jest czarno albo białe jakby chcieli co niektórzy wieczni maruderzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. W gminie kto pracuje w inwestycjach każdy wie,w zgk dwóch emerytów też wszyscy wiedzą na mieście dlaczego,choć inni w urzędzie musieli odejść osir od jesieni do wiosny po co?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie każdy wie. Powiedz nam kto, nazwiska, konkretnie a nie frazesy i manipulacje.

      Usuń
  3. wyraźnie to dla Pana Burmistrza za trudne i sytuacja go przerasta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sytuacja przerasta posła i marszałka skoro potrzebują gminy do swojej kampanii wyborczej.

      Usuń
  4. Rondo w suchedniowie.. mission imposible od stu lat

    OdpowiedzUsuń
  5. tyle wypadków, w tym śmiertelny, a burmistrz "31 stycznia złożyliśmy 13 wniosków", i to pewnie po tym jak TIM złożył wniosek w sprawie skrzyżowania!
    no i szkody dla naszego miasta wynikają z komentarzy w internecie
    słowo daję po 3 pierwszych zdaniach odchodzi chęć na czytanie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co to jest TIM. ile środków przeznaczy na rondo

      Usuń
  6. Pamiętam ponad pięć lat temu te obiecanki jak to fundusze z UE miały płynąć szerokim strumieniem do Suchedniowa. Oddzielny temat to rada - towarzystwo wzajemnej adoracji.

    OdpowiedzUsuń
  7. Krążą w mediach też informacje, że po drugiej stronie księżyca jest życie ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Rondo to sprawa województwa i pisu. Mieszanie w to Gminy to skandal i porażka! Wszystko w temacie!

    OdpowiedzUsuń