wtorek, 11 września 2018

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" W TRÓJCE

7 września bieżącego roku w SSP Nr 3 w Suchedniowie dało się odczuć niezwykłą atmosferę za sprawą Narodowego Czytania ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tym dniu do sali nr 36, która nosi imię Ireny Zielińskiej, przybyli zaproszeni goście, aby pięknem słowa czytanego podzielić się ze słuchaczami. Zaskoczeniem dla uczniów kl. VIII, VII, VI, V było zaaranżowanie klasy w kawiarnię literacką.

Gościem honorowym był Pan Sławomir Zieliński – dziennikarz, prezenter  telewizyjny, jednocześnie fundator pracowni, który opowiedział młodzieży dużo ciekawostek z planów filmowych. Przybliżył świat filmu, moglibyśmy powiedzieć od kuchni. Była to niezwykła lekcja ze sztuki filmowej! Zaszczycił nas swoją obecnością także: Cezary Błach – Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów, który zdradził, że w czasie nauki w szkole średniej zwracano się do niego Cezary Baryka – z uwagi na takie same inicjały jakie posiadał główny bohater.
Mieliśmy przyjemność wysłuchać fragmentów czytanych przez Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej - Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz dziennikarza Echa Dnia – Pana Mateusza Bolechowskiego. Czytających rodziców reprezentowali Pani Agnieszka Włodarczyk – Mazurek, Pani Magdalena Tusznio, Pan Mirosław Obara, Pan Paweł Słoma oraz Pan Marcin Pałac, których dzieci uczęszczają do naszej szkoły. Ze strony nauczycieli z prozą Żeromskiego zmierzyli się Dyrektor Pani Izabela Głowala – Działak, Pani w-ce dyrektor  - Renata Wikło, Anna Salwa oraz Urszula Piasta – Kuszewska.
Zamysłem było, aby tekst ,, Przedwiośnia” czytali także uczniowie nagradzani w konkursach pięknego czytania: Igor Słoma,  Michalina Maciejczyk, Maja Podgórska, Aleksandra Świtek.
Słuchacze mogli obejrzeć także kadry z filmu wyświetlane na tablicy multimedialnej. Prezentację przygotował Pan Ernest Płaski. Zdjęcia z planu filmowego ,,Przedwiośnia” przeglądano w dwóch albumach. Chętnie sięgano po leżące na stolikach biuletyny zawierające wiadomości prasowe, wywiady z twórcami filmu  w reżyserii Filipa Bajona.
W projekcie uczestniczyli także poloniści: Pani Marta Przeworska oraz Pan Michał Redlica, którzy dokonali wyboru niektórych fragmentów tekstu .
Mam nieskromną nadzieję, że przyglądający się ze ściany patron Stefan Żeromski byłby dumny z wszystkich zaangażowanych i z faktu , że idea ,,szklanych domów” jest realizowana w polskiej rzeczywistości.
Wszystkim biorącym udział w obchodach dziękuję serdecznie za życzliwość, wyrozumiałość, wygospodarowanie czasu, aby cel integrowania społeczności został spełniony.
W imieniu organizatorów.
Anna Salwa
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

1 komentarz:

  1. Co to za autorytet co
    "W stanie wojennym prowadził wieczorne wydania Dziennika Telewizyjnego" (za wikipedią)
    A Gazeta Polska podaje, że to kapuś SB o pseudonimie "Posłaniec"
    http://www.gazetapolska.pl/32439-slawomir-zielinski-z-tvp-byl-zarejestrowany-jako-tw-poslaniec
    Jaki to autorytet dla naszych dzieci? Wstyd tylko!

    OdpowiedzUsuń