środa, 25 lutego 2015

Komitet Obywatelski w Suchedniowie

Kosińska Wanda.
W przeddzień wybuchu I Wojny Światowej pojawili się w Suchedniowie emisariusze "Strzelca" i Józefa Piłsudskiego, znani i wysoko cenieni na innych terenach: Stefania Szpołowska, Wanda Filipkowska-Pełczyńska, Stanisław "Tetera" Długosz i sam twórca skautingu w Polsce - Andrzej Małkowski. Zatrzymywali się najczęściej w domu Antoniego Wędrychowskiego i Wandy Kosińskiej. Rozmawiali z ludźmi wpływowymi i przygotowywali ich do działania w czasie zbliżającej się wojny.
Z chwilą wybuchu wojny 1 sierpnia 1914 roku i opuszczeniu Kielecczyzny przez Rosjan zaczął tu działać Komitet Obywatelski w składzie: dr Witold Poziomski, przewodniczący oraz Karol Burdziński, Jan Gajzler, Wanda Kosińska, Janina i Wanda Marusieńskie, Józefa Ożdżeńska, Adam Pajek, Bronisław Szumilewicz, Trzebińscy, Wędrychowscy, Wigurowie i inni jako członkowie. Do ich obowiązków należało utrzymanie porządku w osadzie, prowadzenie agitacji za wstępowaniem do organizacji zbrojnych, wreszcie zaopatrzenie zgłaszających się ochotników w mundury, broń, a czasem i konia. Magazyn mundurowo-prowiantowy zorganizowano w młynie Józefy Ożdżeńskiej na Jędrowie.

1 komentarz:

  1. Dziękuję bardzo za pamięć i ważne dla mojej rodziny informacje umieszczone na stronie Suchedniowa.(Karol Burdziński i Jadwiga Burdzińska,http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pid=6541).
    Pozdrawiam,
    Wojciech Burdziński. behriton@o2.pl

    OdpowiedzUsuń