środa, 11 lutego 2015

Historia Orlicza jest jedna

Orlicz z lat 50-tych.
Podczas trwania kampanii przedwyborczej w Orliczu, kwestionowano sukcesy naszego klubu w rozgrywkach III ligi, porównując je do wyników biało-niebieskich w IV lidze międzywojewódzkiej z lat 90-tych. Najczęściej wyciąganym argumentem był ten, że w czasach gdy Orlicz grał w IV lidze międzywojewódzkiej była to 4 klasa rozgrywkowa po I, II i III lidze. Podobnie było ostatnio, gdy Orły występowały w III lidze - również była to 4 klasa rozgrywkowa po Ekstraklasie, I i II lidze. Niby się zgadza, ale...

Idąc tym tokiem myślenia dojdziemy do absurdów. Dla przykładu, gdy Orlicz grał w Klasie "A" w latach 40-tych to byłby według wcześniejszego wzoru w 2 klasie rozgrywkowej, ponieważ ówcześnie na szczeblu centralnym była tylko I liga. Podobnie sytuacja miała się w latach 60-tych, gdy Orły występowały w lidze okręgowej, a na szczeblu centralnym była tylko I i II liga, a więc wychodzi nam 3 klasa rozgrywkowa!
Ponadto porównując IV ligę międzywojewódzką z dzisiejszą III ligą trzeba wiedzieć, że ówczesna IV liga była drugą klasą rozgrywkową prowadzoną przez Związki wojewódzkie (po III lidze), natomiast teraz jest to najwyższa klasa międzywojewódzka.
To tyle, jeżeli chodzi o porównania. Najważniejszym dokumentem potwierdzającym klasę rozgrywek jest nazewnictwo danej klasy rozgrywek prowadzone przez PZPN. I tutaj stoi czarno na białym, że Orlicz w swojej prawie 100-letniej historii w III lidze występował tylko dwukrotnie, w latach 50-tych (dokładnie w 1953) i od sezonu 2008/2009 do 2011/2012 (4 sezony).
Jeżeli chodzi o największe sukcesy, które również były kwestionowane, to najlepsze wyniki Orlicz odniósł w roku 1952, gdy zdobył Puchar Polski na szczeblu okręgu oraz w sezonie 2009/2010, gdy był trzecią siłą w województwie świętokrzyskim po Koronie Kielce i KSZO Ostrowiec. Do najlepszych rezultatów należy jeszcze dodać finał Pucharu Polski na szczeblu okręgu a następnie udział w rozgrywkach centralnych (1981r.) oraz pozycja piątej drużyny w województwie w roku 1953 i w 2011, a więc w czasie gry w III lidze. Tak więc nie należy używać takich porównań, a aby lepiej poznać naszą regionalną piłkę nożną odsyłam do dwóch monografii "75 lat świętokrzyskiej piłki nożnej" i "80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej". Historia Orlicza, najstarszego świętokrzyskiego klubu piłkarskiego jest jedna i nie należy jej zmieniać ani kwestionować!

1 komentarz:

  1. Bo Orlicz to jest potęga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (znaczy była)

    OdpowiedzUsuń