wtorek, 13 maja 2014

Historia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (1)

Pierwszy rocznik 1926-27, w
środku kierownik Rózikowski /VI 1927/.
Jest takie miejsce w Suchedniowie przy ulicy Kieleckiej 62, do którego mieszkańcy naszego miasta mają wielki sentyment. Większość będzie kojarzyła z byłą Szkołą Podstawową nr 3, ale nie tylko, wcześniej mieściła się tam średnia szkoła zawodowa żeńska, a równocześnie z podstawówką futowska szkoła zawodowa. W ponad 80-letniej historii tego obiektu, nauki pobierało tam setki  o ile nie tysiące suchedniowian. Najstarszym jej absolwentkom - na podstawie opisów sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus i Towarzystwa Przyjaciół Szkoły - przypomnę historię "szkoły krawieckiej" jak potocznie nazywano Średnią Szkołę Zawodową Żeńską.

Na terenie Suchedniowa  w zaborze rosyjskim aż do odzyskania niepodległości istniała
Kurs czapniczy /VI 1927/.
pensja pani Peck, prowadzona w sposób tajny. Pensja ta po 1918 roku została zamieniona na państwową preparandę nauczycielską., która prowadzona była przez dyrektora Zenona Rózikowskiego do 1925 roku. Jej zamknięcie sprowadził brak odpowiedniej liczby kandydatek.
W 1926 roku Zenon Rózikowski i ks. Tadeusz Szubstarski zwrócili się do MWRiOP z prośbą o pozwolenie na założenie w jej miejsce średniej szkoły zawodowej męskiej. W odpowiedzi otrzymali zalecenie zorganizowania żeńskiej
Dział czapniczy /X 1927/.
szkoły zawodowej. Wówczas utworzyli Towarzystwo Przyjaciół Szkoły i przy jego pomocy 1 września 1926 roku otworzyli Średnią Szkołę Zawodową Żeńską wraz z internatem, zgodnie z programowymi wytycznymi MWRiOP, która prowadzona była przez rok pod kierownictwem Zenona Rózikowskiego, a później przez Janinę Wędrychowską, mianowaną w 1927 roku na jej dyrektorkę, aż do momentu objęcia szkoły przez zgromadzenie.
W 1927 roku opiekę nad internatem przy tej placówce objęły Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego, które po roku próby zrezygnowały z dalszego jego prowadzenia. 16 sierpnia 1928 roku w internacie rozpoczęły pracę siostry ze Zgromadzenia Sióstr Imienia Jezus. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz