poniedziałek, 8 lipca 2013

Ulica Handlowa

W tle ul. Handlowa /1935/.
W okresie międzywojennym, a dokładniej w latach trzydziestych ubiegłego stulecia ulica Handlowa zamieszkana była przeważnie przez Żydów, stąd jej potoczna nazwa Na Żydach.
Postaram się przedstawić rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych na podstawie przekazów ustnych oraz posiadanych dokumentów.
Idąc od mostu, na rogu z ulicą Bodzentyńską po lewej stronie był sklep papierniczy, w którym żyd sprzedawał między innymi gazety, zeszyty itp. Był to prawdopodobnie Abramowicz, który prowadził również "Biuro pisania próśb i podań oraz rekursów".
W miejscu, gdzie jest parking sklepu "Przy Moście" żydówka "Żeżaczka" handlowała paltami i płaszczami damskimi.
Przy ulicy Przejściowej po prawej stronie żyd miał sklep z pasmanterią, a po drugiej stronie ulicy Handlowej był żydowski sklep z odzieżą.
Idąc dalej, po prawej stronie mieścił się sklep "Miodeckich", dwóch żydowskich braci. Po lewej stronie ulicy był ogród Żakowiczów, a na rogu z ulicą Krótką żydzi "Bożęccy" handlowali mięsem. Po prawej stronie był sklep żelazny prowadzony oczywiście przez Żydów.
Ulica Handlowa /1939/.
Za zakrętem jak sklep z obuwiem były jatki mięsne A. Lejzerowicza i "Dubeta", po drugiej stronie żydzi "Ślajzoki" handlowali mięsem wołowym.
Po lewej stronie (Krogulec) żyd "Wajcchlender", który wcześniej mieszkał przy dzisiejszej E. Peck, sprzedawał gotowe płaszcze, ubrania. W sąsiednim domu żyd "Mendel" handlował mlekiem, które przywoził z Kruka, a obok żyd "Kuperberg" prowadził zakład krawiecki.
W miejscu, gdzie jest sklep wielobranżowy, był Polski Sklep prowadzony przez "Szymczaka".
Na rogu z ulicą E. Peck był zakład fryzjerski prowadzony oczywiście przez żyda.
Po drugiej stronie ulicy (Telsat), mieszkał żyd handlujący mlekiem, a obok żyd "Szmul" piekł chleb i mace oraz prowadził sklep z farbami.
Po lewej stronie, (ciastkarnia) była restauracja "Zacisze".
Po prawej stronie (jak dzisiaj stoi blok) był zakład fryzjerski "Słoki", a w kolejnym domu Polka Maria Borowcowa-Świątkiewicz prowadziła zakład krawiecki - Przyjmuje wszelkie obstalunki w zakres damskiego krawiectwa wchodzące. Ceny przystępne, wykonanie szybkie. Obok był sklep Teofila Kuszewskiego (dawniej Henryka Latalskiego) - Galanterja, kosmetyka, wędliny, wyroby tytoniowe i artykuły spożywcze. Wielki wybórPo tej samej stronie ulicy był sklep spożywczy Gałczyńskiego, sklep spożywczy żyda "Mandzi" i piekarnia "Misiaka".
Za ulicą prowadzącą do fabryki była piekarnia "Trzaskały", następnie stolarnia Walentego Zolbacha - Trumny gotowe posiada stale na składzie Na raty i za gotówkę. W tym samym budynku sklep miał Baranowski.
Po drugiej stronie budynek straży, a wcześniej targowisko z chatką "Szustakowej" i zakład krawiecki Jakóba Orzechowskiego..
Targowisko.
Przy Handlowej był jeszcze inne sklepy, ale nie wiem dokładnie, gdzie usytuowane:
- "z materiałami bławatnymi i galanteryjnymi tylko w sklepie Ajzyka Orzecha Suchedniów ul. Handlowa telefon Nr 16. Sklep istnieje od 1904 roku"
- "H. Latalski Suchedniów, Handlowa Sklep kolonialno-galanteryjny delikatesy oraz wyroby tytoniowe i wędliny Najtaniej! Najtańsze!"
- "Konkurencja! I. Ajzenman Suchedniów ul. Handlowa poleca najmodniejszą i najsolidniejszą galanterię oraz palta damskie i dziecinne w.g ostatniej mody"
- "Zaklad Krawiecki Tanio! Na raty! Szybko! Solidnie! M. Nowicki Suchedniów ul. Handlowa Garnitury wojskowe i cywilne"
- "Lekcyj Gry Na skrzypcach i instrumentach dętych udziela Turski Suchedniów ul. Handlowa"
Nazwiska w cudzysłowie, to prawdopodobnie są pseudonimy albo nazwiska co do których nie mam pewności. Zapraszam do uzupełniania tych informacji, aby powstał nam pełny obraz dawnego Suchedniowa. W kolejnym poście zamieszczę opis ulicy Handlowej z początku lat 60-tych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz