Historia wsi Kruk nie jest długa w porównaniu do Suchedniowa, Berezowa, Baranowa i innych wsi, które w z czasem weszły w skład osady, a następnie miasta. Kruk powstał dzięki ukazowi carskiemu z 1863 roku, który nadawał chłopom prawa wieczystej własności. Wtedy zostało wydzielonych 15 działek, których właścicielami byli: Działak, Duda, Kowalik, Tusznio, Wiśniewski, Miernik, Najman, Adamczyk, Adamczyk, Miernik, Piasta, Jankowski, Zolbach, Bujnowski i pod lasem Świtek. Od kolejnego wpisu będę zamieszczał opisy poszczególnych gospodarstw, podobnie jak wcześniej ulicy Handlowej (stan na lata 30-te). Będzie można porównać, jakie rodziny przetrwały od 1863 roku, poprzez lata 30-te, do XXI wieku.
Kruk różnił się wyraźnie od wspomnianej ulicy Handlowej, która jako jedyna w Suchedniowie miała charakter miejski - domy łączyły się ścianami, miały niejednokrotnie wspólny dach. Mieściły się tam sklepiki, zakłady usługowe, a przed wszystkim w większości była zamieszkiwana przez ludność wyznania mojżeszowego.
Natomiast Kruk charakteryzował się wolno stojącymi domkami, których stylizacja nawiązywała do architektury polskich dworków. Miały z frontu ganki i ogródki, niektóre które przetrwały do dzisiejszych czasów. Mieszkańcy utrzymywali się z własnych gospodarstw rolnych lub z pracy w fabrykach. W domach niejednokrotnie mieszkały rodziny wielopokoleniowe. I co się rzuca w oczy, Kruk był jak jedna rodzina powiązana rodzinnymi koligacjami. Jeszcze jedno - skąd Kruk? Nazwa pochodzi od lasu podzielonego na cztery obręby: Jaśle, Kruk, Kamienna Góra, Zarabienie. Część zwana Krukiem to dzisiejszy teren od skraju lasu do składnicy (mapa z 1845 roku).
Na zdjęciu droga na Kruk (lata 30-te) z widocznym hangarem.
Super, nie mogę się doczekać panie Szymonie, Z Kruka mój ród Najman.
OdpowiedzUsuńTen mężczyzna na pierwszym planie wygląda na Kowalika.
OdpowiedzUsuńktoś ma informacje w który miejscu był hangar?
OdpowiedzUsuńPisałem o tym i są zdjęcia, należy odnaleźć na stronie. Idąc od Suchedniowa po lewej stronie, jak widać na załączonym zdjęciu.
UsuńSzkoda, że Handlowa przestała być handlową w myśl zachowania i promocji miasta w historycznych miejscach.
OdpowiedzUsuńKruk z trzech rodzin się wywodzi: Piastów, Świtków i Najmanów.
OdpowiedzUsuń