środa, 23 listopada 2022

KONKURS LITERACKI IM. IRENY ZIELIŃSKIEJ

VII Konkurs Literacki imienia Ireny Zielińskiej za nami. Wzięło w nim udział 15 uczniów szkół podstawowych z naszego regionu. 
Uczestnicy konkursu mieli do wyboru kilka tematów:
- Wyobraź sobie, że wehikuł czasu przeniósł złotą rybkę do XXI wieku, do polskiego jeziora. Napisz współczesną wersję tej baśni.
- Czy zawsze warto mówić o tym, co się myśli? Uzasadnij swoją wypowiedź.
- Słowa nie dla dorosłych. Czy rodzice i dziadkowie potrafią zrozumieć język młodzieży? Przedstaw swoje rozważania.
- Czy wolisz być w objęciach Internetu, czy czy książkowej literatury? Zajmij stanowisko i przedstaw swoje przemyślenia.
Były to tematy zaproponowane przez jurorów , którymi w tym roku byli:
- Pani Anna Zielińska-Brudek poetka, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich
- Pani Małgorzata Wiśniewska dyrektor MGBP
- Pani Marzena Wojnarska emerytowana nauczycielka naszej szkoły
- Pan Mateusz Bolechowski redaktor Echa Dnia
Jurorem i gościem specjalnym był Pan profesor Jerzy Bralczyk.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkości. 
Na podium konkursowym znaleźli się:
I miejsce Franciszek Łądkiewicz- SSP nr 3
II miejsce Łucja Kowalik - SP w Parszowie
III miejsce Mikołaj Janus - SP w Łącznej
Serdeczne gratulujemy zwycięzcom oraz ich opiekunom. Ciężka praca nauczycieli dała piękny efekt i zadowolenie. To już siódmy rok spotykamy się z Panem Sławomirem Zielińskim, który jest fundatorem pracowni polonistycznej imienia Ireny Zielińskiej w naszej szkole. Rodzina Zielińskich jest fundatorem nagród w naszym konkursie. Serdecznie dziękujemy Panu Ryszardowi Zielińskiemu, Pani Małgorzacie Zielińskiej i oczywiście Panu Sławkowi. Spotkania z Wami są jak spotkania z najlepszymi przyjaciółmi. Uczniowie otrzymali również książki autorstwa Jerzego Bralczyka. A teraz słowo o naszym gościu specjalnym.
Profesora Jerzego Bralczyka nie trzeba przedstawiać nikomu. Gościliśmy Go drugi raz. Wiemy jak trudno jest zainteresować młodych słuchaczy. Trzeba mieć w sobie to ,, coś,,. I Profesor to ma! Na łączniku była cisza kiedy opowiadał. A tematy były różne. O dzieciństwie, o języku, o życiu, o prawdzie, o śmierci. O wielkiej pasji Profesora jaką jest Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Można było słuchać, słuchać, słuchać.
Ale i Profesor został zaskoczony! Lena Wąsowska wyrecytowała fragment z Pana Tadeusza. Recytacja została oceniona przez Profesora wielkimi brawami, ciepłymi słowami i autentycznym wzruszeniem. Pani Anna Salwa wcieliła się w rolę dziennikarki! Prowadziła rozmowę z Profesorem bardzo profesjonalnie i bez skrępowania. A nie jest to łatwe kiedy ma się przed sobą prawdziwego erudytę językowego. Podziękowaliśmy Profesorowi Bralczkowi za ten wspaniale spędzony czas. Uczniowie wykonali portrety Profesora. Bardzo mu się podobały. Jeden z nich zabrał ze sobą na pamiątkę naszego spotkania. Pan Profesor został również obdarowany obrazem Jarosława Jędrzejskiego przedstawiającym Kałamarzyk -wykonanym specjalnie na tę okazję.
Serdecznie dziękujemy za obecność na naszej uroczystości
- Panu Dariuszowi Miernikowi- wiceburmistrzowi Suchedniowa
- Panu Krzysztofowi Adamcowi- Przewodniczącemu Rady Miasta
- Pani Beacie Kaszubie- Inspektor do spraw edukacji.
Nasza nieoceniona Rada Rodziców uczyniła kulinarne cuda. Monika Bator, Paulina Gębska. Jak to dobrze, że Was mamy. Pani Dyrektor Izabela Głowala-Działak jak prawdziwa Królowa Matka czuwała nad wszystkim. Serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i pracowników naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie.
Już za rok VIII Konkurs.
Organizatorzy.