Porucznik Aleksander Życiński ps. "Wilczur", legenda kieleckiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" został aresztowany przez siły bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach dnia 31 lipca 1948 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 września 1948 roku.
W 1940 r. rodzina Życińskiego przeprowadziła się do Suchedniowa, gdzie Aleksander podjął pracę w fabryce jako szlifierz. Nawiązał kontakt z "Ponurym", a w lipcu 1944r. przeszedł do oddziału "Bohuna" w Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sil Zbrojnych. Złapany w ulicznej łapance, wysłany do obozu pracy w Niemczech, skąd uciekł i wstąpił do polskich sił zbrojnych na Zachodzie. W maju 1945 r. zostaje zrzucony w Słowacji, przedostał się na Kielecczyznę, ale już 26 maja aresztowany przez UB i skazany na 7 lat więzienia. Po amnestii w 1947 r. wrócił do Suchedniowa, gdzie stworzył struktury i został dowódcą oddziału Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 7 maja 1948 r. zostaje aresztowany z żoną Józefą Życińską ps. "Zośka".
Przez lata żona starała się o odnalezienie ciała swojego męża. Dopiero w marcu tego roku Fundacja Niezłomni odnalazła szczątki Żołnierzy Wyklętych w lesie pod Zgórskiem, a wśród nich Aleksandra Życińskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz