sobota, 1 października 2016

Zajęcie rachunku bankowego

Przepisy mają to do siebie, że często się zmieniają. A ponieważ 8 września 2016 roku weszły w życie nowe zasady określające wysokość kwoty wolnej od zajęcia w toku egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego, więc poprosiliśmy o wykładnię Monikę Mularczyk z Biura Rachunkowego mieszczącego się przy ulicy Bugaj 15 w Suchedniowie.

Do tej pory środki pieniężne znajdujące się na rachunkach bankowych należących do jednej osoby, były wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli do kwoty około 12 tys. zł. Gdy dochodziło do zajęcia rachunków, bank był zobowiązany do przekazania komornikowi pieniędzy tylko ponad kwotę wolną od zajęcia. Przywilej kwoty wolnej od zajęcia w tej wysokości stosowany był jednorazowo w związku z zajęciem rachunku bankowego, a kwota ta nie była odnawialna. Po jej wyczerpaniu środki pieniężne znajdujące się na rachunku bankowym dłużnika podlegały przekazaniu do komornika w całości.
Od 8 września 2016 roku zmianie uległ sposób obliczenia i wysokość kwoty wolnej od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego. Po zmianach wolne od zajęcia są środki znajdujące się na rachunku bankowym o charakterze oszczędnościowym należącym do osoby fizycznej, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Oznacza to, że nowa kwota wolna od zajęcia obowiązuje dla każdego miesiąca oddzielnie (aktualnie 1387,50 zł). Kwota wolna od zajęcia nie ma już zatem charakteru jednorazowego przywileju. Teraz ma ona charakter limitu odnawialnego, stosowanego w każdym miesiącu kalendarzowym trwania zajęcia rachunku przez komornika.
W odniesieniu do egzekucji z rachunku bankowego zmienia się także sposób zajęcia rachunku bankowego przez komornika. Możliwe będzie elektroniczne zajęcie takiego rachunku. Banki zobowiązane zostały do prowadzenia systemów teleinformatycznych obsługujących ten sposób zajęcia rachunków bankowych. Zawiadomienie o zajęciu sporządzone przez komornika w wersji elektronicznej będzie przesyłane do takiego systemu, a odnotowanie zajęcia rachunku dłużnika przez bank będzie następować niezwłocznie tuż po tym. Zawiadomienie o zajęciu rachunku bankowego będzie skuteczne także w przypadku niewskazania konkretnego rachunku bankowego należącego do dłużnika.
Należy pamiętać również o tym, że w stosunku do rachunków firmowych nie obowiązują żadne limity kwot wolnych i środki zgromadzone na tych rachunkach mogą być zajmowane w całości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz